GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кълве ли щуката през нощта

+6
божо77
nasco2
georg
gogolisec
carpsliven2
Кърцата
10 posters

Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Кълве ли щуката през нощта

Писане  Кърцата Пет 5 Мар 2010 - 22:22

Тая година времето се побърка, уж е зима , а навън температурите почти летни, дървета цъфтят, птички пеят. Побъркаха се и водните обитатели, да зимуват ли , хайвер ли да хвърлят.
Покрай всички тея природни аномалии се ошашавихме и ние рибарите. Правилата при риболова , на който сме робували и които сме спазвали много години сега не важат.
Подмамен от топлото време навън реших да направя един излет за любимия ми обект: бяла риба.Впредвид необичайните условия тази година реших да заложа на Спинингов риболов с туистери, което е подходящо и нормално за сезона, но и да хвърля въдици и на дъно, един метод подходящ за по топлите месеци.
Щом го реших и нататък вече бе лесно. Въдиците са винаги готови в багажника, само метнах при тях и малко дебели дрешки, че бях решил да ловя вечерта поради това , че бе работен ден , а не ми се чакаше съботата за да разбера активни ли са сулките.
Приключих със служебните задачи до ранния следобед и се изстрелях към водоема.
Пътем зимното слънце упорито се опитваше да ме ослепи , преди да се е скрило зад планините. Погледнах часовника, четири следобед . Какво да се прави зима е.
Пристигнах на водоема точна за залеза. Разбойникът, който така упорито се опитваше да ми влезе в очите преди малко, сега вече бе успокоен. Кървавочервеният диск бавно се спускаше зад далечните склонове, обагряйки в розови нюанси малките облачета и придавайки им причудлив вид на плюшени играчки.
Тази гледка винаги ми е действала опиеняващо. Приседнах на брега и се потопих в чудната картина. От унеса ме извади плясък на риба във водата. Малка , но все пак риба. Извадих директния телескоп, подхвърлих шепа захранка и скоро вече се бях сдобил с две бабушки и три костурчета. Предостатъчно стръв за двете ми дънни въдици. Набързо ги заредих, едната на бабушка, пронизана под гръбната перка, а другата с филенце от костур. Монтажът ми бе стандартен за риболов на бяла риба, 30-грамово подвижно олово, под него вирбел и повод около 50 см. с вързана права, бяла кука №1.Времето бе тихо, почти без вятър, така че поставих по едно стериопорче пред предния водач за сигнализатор и оставих бигелите на макарите отворени.
Свърших всичко това за 15 минути, но мракът вече бе започнал да настъпва. Забързах се да разпъна спининга. Все пак това е любимият ми риболов.
Използваният прът бе “Byron”, с тест 15 – 50 гр., и дължина 2,40. Имам тази пръчка, от неизвестната за мен марка, от няколко години и съм страшно доволен от представянето й . Справила се е с не един и два трофея. Макарата бе ‘Grebensteein LB – 20A”, а влакното 0.16 “Samuline” на “Sasame”, с тест 10.5кг. По принцип не съм привърженик на плетените влакна, но конкретно зариболова , който бях избрал, а именно бавнодвижещи примамки по дъното, използването им е оправдано. Контакта с примамката е директен и всяко почукване се предава като токов удар на ръката.
Започнах да редувам различни клатушки, който водех бавно, само с потреперване на върха на въдицата, по дъното, но резултата бе нулев. След тах сложиг тежък касмастер, с цел да обловя и отдалечените от брега дълбочини, но и там нямах успех. Междувременно времето напредваше. Повече от два часа замятах разни примамки и нищо. Реших че е крайно време да пробвам и с туистер. Сложих един 9 сантиметров, бял с червена глава, комбиниран с кука с джигова глава с тегло 6 грама в искрящозелен цвят. Заметнах максимално навътре и след падането на примамката на дъното започнах придърпването. Две придърпвания с високо вдигнат връх на пръта и после пауза от няколко секунди. На третата серия придърпвания, при пропадането усетих леко придърпване. Инстиктивно засякох и аванса запя. Малко по малко започнах да придърпвам рибата и скоро в светлината на челника ми се показа противника. Изумен зяпнах! В плича пред мен се мяташе щука около 2 килограма. Все още невярващ на очите си нагазих и хващаики я зад главата я извадих от водата.
Щуката бе налапала туистера откъм опашката и куката я бе пробола за върха на муцуната. Тъй като не използвах метален повод, само бързата засечка явно ме бе спасила от прегризване на влакното. Направих няколко снимки на красавицата и я пуснах обратно в черните води.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Погледнах часовника и видях че е 21 часа. Май е време да събирам. Отправих се към дънните си и започнах да прибирам . Тъкмо сгънах едната и се изправих за да прибера и другата и сигнализатора ми като подплашено животно се втурна натътре в язовира. Грабнах пръта и засякох. Усетих добра съпротива отсреща и тъкмо доволен си помислих че накрая улових и бяла и линията олекна. Извадих и останах изумен. Линията ми бе прегризана!!! За повод използвах Монофилно влакно 0.18, а стръвта бе филе от костур. Явно щуките бяха полудели.
Навръщане, в колата, тази мисъл не ми даваше покой. Дали бе някакво изключение или щуките са активни нощем??? Никога досега, в активния си риболовен живот не бях вадил щука след свечеряване.
Това трябва да се пробва.
Два дни по късно, пак след работа, петък вечер, съм на една типично щукарска река за проверка на теорията. Хората на дискотека , аз на риба.... луд умора няма.
Реката тече през равнина, с бавно и спокойно течение, обрасла обилно с шавар, който образува заливчета покрай брега в който се крият големите баби щуки. Поне така се надявах.
Този път носех само спининга. Не исках нищо да ме разсейва по време на риболова.
Започнах с фаворита от миналата вечер. Белия туистер.
Придвижвах се бавно по брега замятайки в по перспективните места. Поне ми се виждаха перспективни в спускащия се здрач и по късно на светлината на челника.
Замятах повече от час преди да реша че е време за промяна на примамката. Сложих клатушка, после и въртушка, пробвах и на воблер, но удари нямаше. Повече от 3 часа обикалях в тъмното из шаварите. Май онази вечер бе изключение. Унило се отправих към колата. Извадих сандвичите и бутилката с бира и седнах в походния стол да вечерям. Акумулаторната лампа ми осигуряваше кръг от светлина с диаметър от няколко метра, а оттам властваше мрака. Отпивах от бирата и се наслаждавах на тишината и спокойствието което властваще покрай нощната река. Внезапно плясък пред мен ме стресна. Насочих фенера натам точно за да видя и следващия. Ято малки рибки панически се хвърли над водата в опит да се скрие от тайнствен за мен хищник. Направо се задавих с бирата. Хвърлих бутилката настрани и грабнах спининга.
Примамката , закачена отпреди, бе силиконова рибка, бяла с червена глава, с дължина 13 см., закачена на тежест „Чебурашка” 15 гр.
Заметнах малко зад кръговете и с притаен дъх започнах да обирам. После пак и пак. Заметнах може би десетина пъти преди да успея да провокирам атака. Отново взе при пропадането на примамката. Даже не я усетих. Просто при поредното придърпване отдолу имаше нещо тежко. Засечка и килограмова щука се изхвърли над водата. Щом видях размера и не се церемоних много и набързо я вкарах в кепа. Амбициран я закачих на кукана и отново замятах. След половин час и около 20 замятания отново умах удар, и пак на пропадане, но се откачи. Помятах още малко и умората надделя. Прибрах въдицата и се оттеглих на топло в колата.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Събудих се на зазоряване и веднага грабнах спининга за да се стопля. Колкото и да е топло все пак е Декември и нощем температурите са порядъчно ниски. Докато се покаже слънцето имах още четири удара и три извадени щуки, но за тях друг път. Те не влизаха в нощния риболов, просто бонус.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Направих няколко снимки на четирите красавици и ги пуснах да растат. Нека са там и следващия път.
Защото със сигурност ще се върна пак да пробвам нощното кълване на щуките, стига само времето да го позволява.
Защото поне за мен вече е явно че нощем щуките кълват. Поне през тази луда, луда година е така.

П.П. Както всички знаете поради някаква недомислица в закона нощният риболов в България е забранен. В съседните ни страни обаче забрана за нощният риболов не съществува и се надявам горната статия да послужи на всички решили да опитат късмета си с чуждоземските щуки.


Последната промяна е направена от Kърцата на Съб 6 Мар 2010 - 11:38; мнението е било променяно общо 1 път
Кърцата
Кърцата
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.02.2010
Брой мнения : 129 Рожд.дaта : 26.03.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  carpsliven2 Пет 5 Мар 2010 - 22:30

Да бях чул от някой друг .. нямаше да повярвам за нищо на света.. ходил съм за щуки от дете.. ама вечер никога неми е удряла .. от деца ходим с палатки и с приспиване.. хвърляли сме по много тапи.. и дънни.. на свечеряване съм хващал щука .. на зазоряване два пъти повече .. но през ноща никога несме хващали щука.. ама тва е още едно доказателство че рибите виждат доста добре вечерта.. Тази година за пръв път хващам амури през ноща.. природата взе да се бърка вече
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  gogolisec Пет 5 Мар 2010 - 22:31

Кълват, кълват и още как!? Добър реванш след оня ден! 023
gogolisec
gogolisec
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.05.2009
Брой мнения : 4181 Рожд.дaта : 10.07.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  georg Пет 5 Мар 2010 - 23:41

Лапат си кат за световно..............,Грандала има една трофейна! sunglasses2
georg
georg
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 4165 Рожд.дaта : 28.04.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  ???? Съб 6 Мар 2010 - 0:05

Ей, начи... Маааамустара, ПИСНА МИ!
Прекрасно знаеш, че ПО ЗАКОН риболовът е забранен в тъмната част на деня!
И сега аз какво правя?!? Трия?! Заключвам?!

Тури му пепел, наистина ми писна!
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  carpsliven2 Съб 6 Мар 2010 - 0:09

То по закон теца е бесплатен и нямат право да вземат такси на топлото.. ама там първо бият .. после нети обесняват 606186
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  nasco2 Съб 6 Мар 2010 - 1:00

То по закон на мене не ми е кълвала нощно време явно и рибата спазва закона. Но Кърцата е изключение, маистора си е маистор. Евала. И не виждам закононарушение при релииз.

Аз найстина съм висял с седмици и с тапи със светулки и не съм имал удар през ноща докато през деня си взимаше, преди малко писах в една друга тема нека някой да напише точна, рецепта и прогноза за кълването според водоема, налягане, температура и т. н. няма да стане.
nasco2
nasco2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.01.2010
Брой мнения : 5696 Рожд.дaта : 30.06.1972
Години : 51

http://www.softparket.com

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  божо77 Съб 6 Мар 2010 - 6:36

Наистина кълве и нощем.Рапалката хвана една на една от срещите на Жребчево вечерта докато ние си пиехме ракийката.
божо77
божо77
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2009
Брой мнения : 351 Рожд.дaта : 12.12.1977
Години : 46

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  ???? Съб 6 Мар 2010 - 6:55

Marco Polo написа:Ей, начи... Маааамустара, ПИСНА МИ!
Прекрасно знаеш, че ПО ЗАКОН риболовът е забранен в тъмната част на деня!
И сега аз какво правя?!? Трия?! Заключвам?!

Тури му пепел, наистина ми писна!

Марко, има множество арендни водоеми(вкл. Тецовете) на които е разрешен и регламентиран нощния риболов. Предполагам че в странство(Гърция и т.н.) също е разрешен. Няма причина такава хубава тема да се заключва.

12666
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  Кърцата Съб 6 Мар 2010 - 11:39

Kърцата написа:
П.П. Както всички знаете поради някаква недомислица в закона нощният риболов в България е забранен. В съседните ни страни обаче забрана за нощният риболов не съществува и се надявам горната статия да послужи на всички решили да опитат късмета си с чуждоземските щуки.

Марко, така вече мисля , че става sunglasses2
Кърцата
Кърцата
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.02.2010
Брой мнения : 129 Рожд.дaта : 26.03.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  ninastefanina Съб 6 Мар 2010 - 13:11

Страхотна тема приятел. clap
пп.Само дето от толкова хвалене на времето,сега го развали 484712
ninastefanina
ninastefanina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.03.2010
Брой мнения : 2237

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  dekata Съб 6 Мар 2010 - 13:47

Много добро описание на излетите.Все едно и аз бях там worshippy А относно закона-по принцип е така,но де факто може би всички го нарушаваме в тази точка sunglasses2 И да не съм голословен ще опиша разликата между "по принцип" и "де факто"

Иванчо попитал баща си каква е разликата.Той извикал майката и я попитал:
-Жена,ако някой ти предложи 1 000 000лв да преспиш с него какво ще направиш?
Тя първоначално се обидила,но след това се замислила.
-Ами мъжо,това са много пари...знаеш как сме закъсали...ще се съглася.
След това извикал сестрата на Иванчо.
-Дъще,ако някой ти предложи 1 000 000лв. да преспи с теб ще се съгласиш ли?
И тя реагирала като майка си първоначално, но след това се замислила.
-Ами тате,аз не съм такова момиче,но от друга страна това са много пари...знаеш,че финансово не сме добре...ще мога да помогна много в къщи...ще има и за образованието...ами ще се съглася.
Бащата се обърнал към Иванчо:
-Виждаш ли сине.По принцип трябва да сме милионери,но де факто в къщи има две к...ви смях
dekata
dekata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 407 Рожд.дaта : 01.07.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  carpsliven2 Съб 6 Мар 2010 - 17:39

Той закона е направен невъзможен за спазване.. скоро спорих с ИАРА .. и им казах първо по закон трябва да записвам риболовните си излетите в билета си.. което е невъзможно понеже аз често хода за риба.. за това се съгласиха с мен.. съгласиха се че, за много неща трябва да се промени закона но няма кой да го направи.. Второ .. провериха ме на теца и казаха да не плащам такса понеже водоема е държавен и нямали право да взимат.. ама аз им обясних те да се пробват да ловът без такса.. След това .. доста хора са преживели и бой.. дори и да те хванат в нарушение.. неби трябвало да имат право да бият хората.. 60678 Обяснението че, тва е начина в България да се спрът браконерите.. след като органите на реда ги е страх от бандитите как да се оправим.Но това са вече други теми .. макар и да ми харесва темата .. няма да имам претенции и ще спазвам правилата на сайта.
п.п. Да подчертая на колегите защо неси вада въдиците нощем .. за шаранджийския риболов е немислимо и по състезания и на всякъде .. след разпъване на тежката артилерия с големите хранителни петна.. и чакане на трофей най-вече рано сутрин.. ако се наложи да вада и сутринта да разпъвам .. ще се наложи да сменяме начина на риболов.. понеже тогава ще е убийствено мъчително... за да распъна ми са нужни 5-6 часа :1db1cce6422ce9
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  ПЛУВЧО Съб 6 Мар 2010 - 21:13

То това е старо преживяване sunglasses2 Давай нови подвизи.А ние си знаем ,че можеш.Нощем ,денем,сутрин ,вечер.... 135d02aa35ad75a2cb71
ПЛУВЧО
ПЛУВЧО
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.12.2009
Брой мнения : 7387 Рожд.дaта : 01.12.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  host200 Съб 6 Мар 2010 - 21:40

Кълве си щуката през ноща та пушек се вдига, особенно когато водата е много бистра бесило
host200
host200
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.11.2009
Брой мнения : 1915 Рожд.дaта : 10.12.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Кълве ли щуката през нощта Empty Re: Кълве ли щуката през нощта

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите