GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

+12
max
savi aleksiev
str.hadjiev
КИРО
dobria1
Ribarina
roko koko
gogo26
Шморхи
rikitikitavi
lip4o
Mi7chell
16 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

съобщение Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  Mi7chell Пет 26 Мар 2010 - 21:06

Мисля, че ще е добре да познаваме морето си преди всичко.

Подземни камъни показват регионалното разновидност от видове и години.
Древните камъни от южния връх на от структурния каменен блок известен като Руската платформа, датира от почти 570 милиона години, стигащ също до северозапад. Скифски платформата има дълбоко покритие от утаечни камъни, които са се образували по-късно. Дълбоководната вдлъбнатина има уникална значение за структурата на земната кора. Центърът на вдлъбнатината се състои от утаечни и базалтови пластове, съответно, пласт от гранит стои между тях в обкръжаващото пространство. Морското дъно главно се мени от камъни и чакъл на периферията до ситен пясък и тиня в центъра на дъното.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Геоложката история на Черно море не е напълно ясна, но има ясни остатъци от коритото на древно Теистко море, датиращо от преди около 250 до между 60 и 40 милиона години. Сегашната форма на морето вероятно се е получила през Палеоценската епоха (преди 57.8 милиона години), когато структурата на пластове в Анадолските земи се разделят от Каспийското корито в Средиземноморието. Новосъздаденото Черноморско корито останало изолирано от океана и солеността му намаляла.

Ранно в Миоценската епоха (преди 23.7 милиона години), Черно море се вляло във верига от езера, но постепенно се свързало с каспийският регион. По-нататъшни земни движения и промени в морското равнище свързани с Плеистоценски ледници довели до свързване на водите до Средиземноморието. По време на великите ледници, сладководното езеро Новоевскински било създадено; и преди 6000 до 8000 години преди свързването със Средиземно море е съществувало. Силни земетресения - като Кримското земетресение през 1927 - остава асоциирано с този район.

Климат

Климатът, обхващащ Черно море може да се характеризира главно като континентален (тоест е обект на ясни сезонни температури), въпреки климатичните условия в някои части на коритото се контролират в голяма част от крайбрежните ветрове. Степски климат със студени зими и топли, сухи зими се намира в северозападната част на коритото. Югоизточната част на морето, заобиколена от високи планини, преживява влажен субтропичен климат, обилно влажни и топли зими и влажни лета.

Средната Януарска въздушна температура в централната част на морето е около 8° C и намалява между 2° C и 3° C на запад. Пролетната температура на въздуха достига до 16° C навсякъде и се увеличава до 24° C през лятото. Абсолютните застудявания стигат до -30° C през зимата в северозапад, докато максимума стига до 37° C в топлите райони през лятото. Ветровете са силни навсякъде през зимата, с коварни урагани в крайбрежният район на Новоросийск.


Последната промяна е направена от Mi7chell на Пет 26 Мар 2010 - 21:50; мнението е било променяно общо 1 път
Mi7chell
Mi7chell
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.06.2009
Брой мнения : 258 Рожд.дaта : 04.07.1985
Години : 38

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  lip4o Пет 26 Мар 2010 - 21:45

Площта на Черно море е 423 000 km², максималната дълбочина е 2212 m, а средната — 1240 m. Най-голямата дължина е между градовете Бургас и Кобулети — 1167 km, а най-голямата ширина — между Березанския лиман и нос Гиресун — 624 km. В най-тясната част между нос Сарич (полуостров Крим) и нос Керемне (полуостров Синоп) ширината е 263 km. Поради обилния приток на речни води, морската вода на Черно море е по-слабо солена (17,3‰), отколкото в Средиземно море и в световния океан, които имат соленост около 36‰. Чистите води в открито море имат син до зеленикавосин цвят, а край бреговете (вследствие наличието на наноси) — най често зелен цвят. Прозрачността на водата в открито море достига 30 m, а край бреговете до 7-8 m. През летните месеци морската вода по крайбрежието се затопля до 24-26°С. Поради малките му размери, в Черно море се образуват незначителни приливи и отливи (3-8 cm). При буря ветровете предизвикват значително по-големи колебания на морското равнище (10-20 cm). Основното морско течение в западната част на черно море е в посока, обратна на движението на часовниковата стрелка. По българското крайбрежие то е от север на юг. В древността морето е наричано Понтос Аксинос, Евксински Понт.
lip4o
lip4o
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 340 Рожд.дaта : 15.04.1978
Години : 46

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  rikitikitavi Пет 26 Мар 2010 - 22:21

Една от причините да се нарича Черно море е голямата скорост на промяна. От спокойно море до бурно може да се промени за 45минути.Затова в едно от изискванията за безопасност в морето е да се намирате на разстояние не по-голямо от 30минути от безопасен пристан.Друго с което е известно е високата и къса вълна с която е потопило много кораби, особено през древността.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  Шморхи Сря 1 Юни 2011 - 19:33

"Черно море е на косъм от екологична катастрофа, категорични бяха варненски рибари по време на работна среща с учени от Института по океанология под наслов „Предизвикателства пред управлението на рапана веноза като инвазивен вид и морски биологичен ресурс".

Причината за надвисналата опасност е в огромната популация на рапани, които унищожават масово морската фауна, пише днес в. Черно море...."

Пълният текст е тук - [You must be registered and logged in to see this link.]
Шморхи
Шморхи
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2010
Брой мнения : 2885 Рожд.дaта : 11.10.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  lip4o Сря 1 Юни 2011 - 23:07

Лошо!!!! 12666
lip4o
lip4o
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 340 Рожд.дaта : 15.04.1978
Години : 46

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  gogo26 Чет 2 Юни 2011 - 9:20

Това че рапана ни е виновен за всичко са пълни простотии :6425deb86829a0 ,мъгла в очите,и оправдание за хилядите издевателства над морето!Рапани има от близо 60 години и досега такива проблеми нямаше.
Истината е че,Черно море се превърна в септична яма на "курортите" по брега,по Дунав на половин Европа говната пак са тук,отделно тралене,прекомерен риболов........и пак рапаните виновни 21188
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

iramdei не харесва

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  roko koko Сря 7 Дек 2011 - 18:09

Още ,лятото и есента ми направи впечатление ,че от там където си пускаме лодката водата се е отдръпнала поне метър ,метър и половина .Но в Неделя се разходих с детето по плажа в Крайморие и 41990 морето беше поне няколко метра по-навътре от нормалното и от когато и да било друг път.Видях скалички и каманаци които винаги са си били под водата и то доста под водата някои от тях........................ 12666 .Никога не е било така там .
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  Ribarina Сря 7 Дек 2011 - 18:38

Морето си го унищожихме ние.
Изкопната маса от Пристанище Бургас беше изхвърлена до остров Болшевик и няколко километра пред северният плаж.Сега утайката се носи на обратно по теченията и Бургаският залив е по-мътен от всякога.Рибата вече заобикаля.
Траленето,прекомерният улов и улова на маломерни риби довършват вече започнатото.На магазина сафрид около 5-6 см. струваше 1.5 лв. Имаше тонове в РК-та. Както и чернокоп с невероятно малки размери.
На пристанището на Транстрой излиза отходна тръба свързана с "пречиствателната" станция в квартал Победа, която извежда "пречистените" води във Вая,а каквото е в повече по тръбата и в морето.
Созопол къде им е канализацията- на плажа Това е с всички градове и села по Черноморието

Много се ядосвам и няма да ви пиша повече по въпроса
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  roko koko Сря 7 Дек 2011 - 20:51

Ивайло ,прав си,ама не това имах предвид .Морето като че ли се е отекло навътре с няколко метра и е трайно и не си обяснявам на какво се дължи това :609c1f728720fb
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  dobria1 Сря 7 Дек 2011 - 20:59

Ribarina написа:Много се ядосвам и няма да ви пиша повече по въпроса

що се ядосваш???
dobria1
dobria1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.12.2009
Брой мнения : 2582 Рожд.дaта : 11.11.1973
Години : 50

http://dobria1.snimka.bg/?profile,albums

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  КИРО Сря 7 Дек 2011 - 21:02

roko koko написа:Още ,лятото и есента ми направи впечатление ,че от там където си пускаме лодката водата се е отдръпнала поне метър ,метър и половина .Но в Неделя се разходих с детето по плажа в Крайморие и 41990 морето беше поне няколко метра по-навътре от нормалното и от когато и да било друг път.Видях скалички и каманаци които винаги са си били под водата и то доста под водата някои от тях........................ 12666 .Никога не е било така там .
Румба,цяло лято е така.Морето доста е спаднало.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Нормално на стоянката водата е там дето са котаците сега.
Поне 40см е паднало нивото на морето в момента.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  roko koko Сря 7 Дек 2011 - 21:33

Капитане ,случвало се е да спада леко да се качва ,някакъв вид прилив и отлив който почти не се забелязваше. А от пролетта ,лятото и до сега не се е променило нищо ,че и задълбава да отича problems ,дали отсреща при комшиите е залялоjavascript:emoticonp('question')
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  КИРО Сря 7 Дек 2011 - 21:38

Като писах в момента,
то този момент вече е почти 3 месеца.
Не ме питай как скачам в лодката,и как я вадя сега.
Първата подвеждаща греда бях я заковал на 50см под водата.
Оня ден беше над водата.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  str.hadjiev Сря 7 Дек 2011 - 21:48

А според мен така ще се сгъсти рибата смях смях
str.hadjiev
str.hadjiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.10.2010
Брой мнения : 753 Рожд.дaта : 06.08.1974
Години : 49

http://www.eukanuba.bg

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  roko koko Сря 7 Дек 2011 - 21:54

:6e6ebecd09233a смях :6e6ebecd09233a ей за това не бях се сетил super

Капитане я погледни за предложението ми за приюта и вземете някакви мерки,знам ,че е трудно ама направете някакво усилие предновогодишно ако сметнете за нужно де....
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  КИРО Сря 7 Дек 2011 - 22:02

Знаех че имам и друга снимка,
но мааалко да бях вдигнал фотото че да ви обесня нещото.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Това ми е мостчето,и като си вкарам лодката във водата,
спокойно си се качвам направо на командния мостик.

При това положение както е снимката,вижда се подвеждащата греда във водата,
но отгоре има само 1см вода.
Когато беше големия дъжд,това мостче е било под вода.
Защо ?

Имаше бурен СИ вятър,който е натискал водата към залива.
Отделно 200л/кв.м вода от дъжда,която се е изливала по
незнайните поточета точно в нашата бухта.

Понеже темата е за аномалиите - когато първата година
откакто купих лодката,отивам да влизаме,абе кал около лодката.
Питах колегите какво е станало ?
– а оня ден морето дойде,та затова сега е кално.
Тогава си помислих че ме бъзикат като нов на стоянката.
После с годините видях какво ли не.

Ама Албена е от много повече време там - може доста да разкаже за тези аномалии.
Обаче е ФАКТ - в момента морето се е изпразнило поне с 40 см.
Който има мерак,
да изчислява колко вода липсва сега в Черно море. spying
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  КИРО Сря 7 Дек 2011 - 22:04

Страхил и Румбата,сега ви чета - аз съм решил за себе си бре.
Ще си правя морски язовир в Кичево. :6249c95f600dc6
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  Ribarina Пон 12 Дек 2011 - 19:11

Водата наистина е спаднала виждат се камъни дето преди бяха под вода.
Но при последната буря се вдигна с 1.1 м. и се задържа повече от седмица.

Ядосвам се защото предимно глупаци започнаха да се занимават с риболов и стана пълна пумярщина по местата за риболов.Изхвърлят се всякакви отпадъци,скоро даже и се изсрали на кея.ако бях го видял щях да му вкарам лайното обратно.Преди години мъкнах един варел на нефтобазата да си хвърлят буклука,а те го хвърлили в морето.Миналата седмица хвърлили някакви чували в морето,незнам какво е имало вътре ама успяха да счупят вала на винта.
Трябва да се намалят малко рибарите и да се стреснат отговорните власти защото аз сам не мога да почистя цялото море.
А пък и в следващите години докато не се разнесе утайката,която изхвърлиха докато копаеха пристанището риба в Бургаски залив няма да има
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  savi aleksiev Пон 12 Дек 2011 - 20:28

КИРО написа:Като писах в момента,
то този момент вече е почти 3 месеца.
Не ме питай как скачам в лодката,и как я вадя сега.
Първата подвеждаща греда бях я заковал на 50см под водата.
Оня ден беше над водата.


А дали това няма пряка връзка със взривовете които се извършват в открито море за проучване на находища на газ , взривове има а водата я няма като нищо 2012 айде :5ff67901e688fa
savi aleksiev
savi aleksiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 3331 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  savi aleksiev Пон 12 Дек 2011 - 20:31

[You must be registered and logged in to see this link.]




:217b315cad77fe
savi aleksiev
savi aleksiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 3331 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  dobria1 Пон 12 Дек 2011 - 22:42

а не може ли една от причините да е тази? [You must be registered and logged in to see this link.] а това е статия от преди няколко месеца,вчера познат се върна от Силистра и сподели че не е виждал нивото толкова ниско,според мен това е една от причините да има такъв голям отлив.
А като се замисля от кога не е валяко като хората да вали 2-3 дена както тук така и в цяла европа.

[You must be registered and logged in to see this link.]

ето и по-скорошно доказателство на думите ми sunglasses2 sunglasses2 sunglasses2
dobria1
dobria1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.12.2009
Брой мнения : 2582 Рожд.дaта : 11.11.1973
Години : 50

http://dobria1.snimka.bg/?profile,albums

Върнете се в началото Go down

съобщение 123

Писане  max Пон 12 Дек 2011 - 22:52

Аномалийте са не само в морето .Нивото на водата както на р.Дунав така и на повечето язовири е в пъти по-ниско 488232 дано скоро завали че .........в яз.Искър пак ще садят картофи самоковците sunglasses2
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  dobria1 Пон 12 Дек 2011 - 22:59

toyo1 написа:Аномалийте са не само в морето .Нивото на водата както на р.Дунав така и на повечето язовири е в пъти по-ниско 488232 дано скоро завали че .........в яз.Искър пак ще садят картофи самоковците sunglasses2


така е а по думите на аверчето движението на водата е било като в река Ропотамо(примерно) а по принцип съм от Силистра и много добре знам какво течение има тази река

не знам кът нема вода у реките и язовирите отде ще дойде в морето 21188 според мен има малко логика
dobria1
dobria1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.12.2009
Брой мнения : 2582 Рожд.дaта : 11.11.1973
Години : 50

http://dobria1.snimka.bg/?profile,albums

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  Mi7chell Вто 13 Дек 2011 - 4:36

Без да съм убеден в това което казвам,съмнявам се че вливането на река дори с капацитета на Дунав може да окаже видима разлика в нивото на Черно Море..Не забравяйте,че по един или друг начин морето ни е свързано със световния океан(по естествен начин),не е затворен водоем.Аз лично не съм забелязал разлика тази година по местата ,които посещавам,а аз не ходя малко,не казвам че наблюденията ви са грешни,а че може би не става въпрос за отлив, а за някакъв друг вид аномалия...Колкото до река Дунав,тази есен казаха, че е достигнала рекордно ниско ниво,от както се следи и замерва.
Mi7chell
Mi7chell
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.06.2009
Брой мнения : 258 Рожд.дaта : 04.07.1985
Години : 38

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  savi aleksiev Вто 13 Дек 2011 - 20:15

Този отлив продължава вече трети месец, без прилив 12666 12666 :217b315cad77fe
а кажи де , и не е необходимо да си наблюдателен виж нивата по камъните край морето sunglasses2 :217b315cad77fe :217b315cad77fe
savi aleksiev
savi aleksiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 3331 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Черно море ГЕОЛОГИЯ, КЛИМАТ, особености

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите