GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Естествени примамки за кефал

+3
valeripetrov
fishman
Тик Так
7 posters

Go down

Естествени примамки за кефал Empty Естествени примамки за кефал

Писане  Тик Так Нед 23 Яну 2011 - 19:00

До преди няколко години, риболова ми беше концентриран почти изцяло върху кефала. Близо две години се бях съсредоточил изцяло върху трофейни кефали по Марица. За съжаление тогава нямах нито фотоапарат, да не говорим за телефон с камера. Ето моите наблюдения за предпочитаните от едрите кефали примамки.
1. Поповото прасе. Перфектна примамка за едри кефали, но трудно се снабдявах с нея. Няколко пъти съм имал и удари на сомчета, а веднъж и шаранче около кило.
2. Жаба. Също много добра стръв. Закача се през устата, отдолу-нагоре.
3. Пиявица. Удобното на пиявицата е, че си я купуваш предишния ден, и не се моташ сутринта по брега на реката в опити да хванеш стръв #2.
4. Плодове. Аз лично съм имал успех с черници и вишни. На вишна е и моя личен рекорд за кефал - 2.5 кг. Много добра стръв за големи кефали, особено веднага след падането на забраната юни. Много пренебрегвана стръв, винаги съм се чудил защо.
5. Рибка. Най-често използваните рибки са симеончета (щипок).
И някои по-нестандартни видове стръв. Ловил съм успешно кефал на сирене. Сиренето се нарязва на кубчета със страна 5-6 мм и се оставя да изсъхне на слънце. Нужна е тънка остра кука, защото става малко трошливо.
Една зима, преди доста години, смазахме кефалите на Въча на хляб, омесен с паста за зъби. Звучи странно и много хора няма да ми повярват, но е факт.
Умишлено не споменавам тук насекомите - скакалци, щурци, оси, пчели, мравки и гъсеници. Те са перфектни за летните месеци, но проблема им е че не селектират рибите, т.е. най-честите риби най-вероятно ще са дребните кефалчета.
Поздрави, и дано съм бил полезен на някой :609c1f728720fb
Тик Так
Тик Так
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.12.2010
Брой мнения : 703 Рожд.дaта : 29.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Естествени примамки за кефал Empty Re: Естествени примамки за кефал

Писане  fishman Нед 2 Окт 2011 - 22:02

Моите наблюдения за естествените примамки са според сезона.Зимата и пролетта най вървежен е белия червей и малката рибка.Лятото и есента - черна бобонка,джанка и жабчета.
fishman
fishman
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.09.2011
Брой мнения : 26 Рожд.дaта : 18.09.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Естествени примамки за кефал Empty Re: Естествени примамки за кефал

Писане  valeripetrov Сря 21 Дек 2011 - 7:08

Как се държи кефала в язовирите през зимата? Ако знаете някоя тъкост или хитрост моля пишете. Същият въпрос имам и за костура , но ще го задам в рубриката за костура.
avatar
valeripetrov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.04.2010
Брой мнения : 20 Рожд.дaта : 15.06.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

Естествени примамки за кефал Empty Re: Естествени примамки за кефал

Писане  Тик Так Сря 21 Дек 2011 - 11:27

Аз мога да кажа как се държи в реките. Групира се във дълбоки вирове с по-бавно течение. Предпочита подмоли и паднали дървета, но ако ги няма,или ако има масирано рибарско( или корморанско) присъствие, може да седи и точно в средата на реката. Захранка не бих ползвал, само много бял. Ако течението е по бързо белия може да се лепи с мозайка или да се омеси с глина. Стръв - бял, троха, тесто, сланина. Активен си е цяла зима, но не през целия ден.
Тик Так
Тик Так
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.12.2010
Брой мнения : 703 Рожд.дaта : 29.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Естествени примамки за кефал Empty Re: Естествени примамки за кефал

Писане  krasi81 Сря 21 Дек 2011 - 18:18

Да споделя и аз моя скромен опит но на река кефала го ловя само на живо рибе активен е през цялата зима и в най-големите студове януари ,февруари само да няма лед когато практически друг риболов няма.Тъкъма ми е пръчка 2,7м с монтирана подвижна плувка тежес и кука.За стръв ползвам малка каракуда 3-4см пускам дълбочина 0,5-1м макс все пак реките в нашия район са малки нямат нищо общо с Марица и Искър и замятам в брега може и моя но по принцип в отсрещния до паднали дървета и всякакви естесвени укрития където кефала се скатава .Излетите си ги правя следобяд след 14ч по лични мой наблюдения кефала е най -активен късния следобед и последния половин час преди мръкване.Може часове да дремеш на дадено място без удър и последните 20мин преди да стане мрак да имаш 10удъра пак там.
krasi81
krasi81
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.07.2009
Брой мнения : 466 Рожд.дaта : 07.06.1981
Години : 42

Върнете се в началото Go down

Естествени примамки за кефал Empty Re: Естествени примамки за кефал

Писане  vlado_fidera Пет 30 Дек 2011 - 21:04

Много добри попадения на речен кефал по р.Искър в участъка под аерогара София съм имал на жълъдов червей и то по специално в студените дни , когато на риболовците ни е некомфортно от температурите на въздуха . Куката връзвам директно на основното влакно, а на 20-30 см над нея връзвам отделен повод с дължина около 30 см.На този повод слагам основното утежнение състоящо се от 3-4 съчми 3SSG .След замятането оставям влакното с лек корем.При поемане на стръвта обикновено кефала се самозасича
vlado_fidera
vlado_fidera
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.08.2011
Брой мнения : 178 Рожд.дaта : 08.09.1959
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Естествени примамки за кефал Empty Кърваво тесто

Писане  vlado_fidera Пет 30 Дек 2011 - 21:09

Именно сега когато температурите навън са минусови една много дашна стръв за речен кефал е" кървавото" тесто. Приготвям го от размразени пилешки дробчета предварително почистени от ципи и др подобни, 1 чаена чаша овесени ядки, олио и малко вода.Всичко това разбивам с ножа на миксера до степен при която получаваме еднородна маса /тесто/.На така приготвеното тесто налита не само речен кефал, но и други хищни риби като костура и бялата риба.
vlado_fidera
vlado_fidera
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.08.2011
Брой мнения : 178 Рожд.дaта : 08.09.1959
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Естествени примамки за кефал Empty Re: Естествени примамки за кефал

Писане  Вельо Нед 1 Фев 2015 - 8:46

Момчета, каква дебелина влакна и размер куки използвате?
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Естествени примамки за кефал Empty Re: Естествени примамки за кефал

Писане  петко стоянов Нед 1 Фев 2015 - 9:22

Аз слагам куки според стръвта..С тая голяма уста не подбира..
петко стоянов
петко стоянов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 1320 Рожд.дaта : 19.03.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Естествени примамки за кефал Empty Re: Естествени примамки за кефал

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите