GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Тунинг на харпуни

+11
Tiho Todorov
Моряка
JimBeam
Любак
justinian
tano
gogo26
Pretor
vatus
yavorsub
miroslavpetkov
15 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  boysa Сря 15 Апр 2015 - 15:28

Ей ти пък сега не си спал да ми чертаеш схеми.
Благодаря! Идеята е добра.
Само от едната страна ще става ли? То мога и да вадя петата. И дали ще променя баланса ако е само от едната страна на петата.
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  rikitikitavi Сря 15 Апр 2015 - 15:30

Лентата е тънка. Трябва да е затворен контур,иначе ще вибрира камерата. За от една страна трябва по- дебело желязо ама е по-тежко и закрепването е по сложно.


Последната промяна е направена от rikitikitavi на Чет 16 Апр 2015 - 7:54; мнението е било променяно общо 1 път
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  JimBeam Сря 15 Апр 2015 - 16:08

rikitikitavi написа:
Амортисьора го направих от 8мм ластик за харпун с поставено вътре въженце за по-голяма сигурност(взема да ударя някоя огромна риба да удържи.

Рики, и ти като мене сам си открил топлата вода super Без да знам, и аз така си направих първия си амортисьор от кръгла гума,/преди това ползвах онези лентовите, дето въженцето е омотано около тях, сега вече изобщо не ползвам / после разбрах че те по "устав" така и трябва да се правят spying
JimBeam
JimBeam
...........................
  ...........................

Регистриран на : 24.09.2010
Брой мнения : 1427 Рожд.дaта : 10.02.1962
Години : 62

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  Моряка Сря 15 Апр 2015 - 16:19

Добре ве Ники, :здравей: Снимките ги сложих горе в мнението sunglasses2
Rikitikitavi: много блгодаря. 00cb7643c76cf487f206
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8113 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  rikitikitavi Чет 16 Апр 2015 - 8:10

Боби,
Салвито се оказа,че харесва две 14ки на коефициент към 3.2. За твоите пластмаси на края излиза дължина на ластика по 42 сантиметра или малко по-малко. За рязането няма как вече да го правя. Ти си извървя първите стъпки с леко подритване от моя страна, а сега мисля е мой ред да се уча от теб. Все пак последните две години си хванал в пъти повече рибки от пишещия ти индивид. Ама ..може. да се завъртят нещата...ако Нептун реши. :здравей:
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  boysa Чет 16 Апр 2015 - 9:45

Фанал съм щот съм влизал, а ти ни си имал тази възможност.  При теб си имаш дарбата да обясняваш така, че да се разбира. Аз мога да го знам, но трудно го анализирам пък ка моли да го обясня. Имам още много да уча от теб и ич не се дърпай пък има и още запалени да учиш та се стягай за преподаване.
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  gogo26 Чет 16 Апр 2015 - 10:44

Рики :здравей: а каква е камерката?
И дали няма да ти пречи при зареждане на харпуна.
Много съм си мислил за камера и ми се струва най-удачно да се монтира на маската,от другата страна на шнорхела.
Ей това съм си харесал
[You must be registered and logged in to see this link.]
Ама нещо не мога да опра до него spying
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  rikitikitavi Чет 16 Апр 2015 - 12:14

Това е единствения вариант при който харпуна няма да засенчва половината екран. За закачане на главата само камери със добър стабилизатор на образа. Иначе за всяко по бързо движение се завива свят на гледащия. За визуализация виж темата "пасажерски небивалици". Камерата е най-ефтиното световно бъзикне. ГОПРО ХЕРО. Цени към 270левчета. Дълбочина до40 метра.снимане до към два часа и половина.
Колкото до стойката най доброто място е на една изнесена отпред на харпуна планка така,че камерата да е малко пред върха на стрелата. Така.ще имаме най добрите клипове ама на всеки изстрел ще губим по няколко кадъра от отката.
Стойката е наклонена напреде да не опира в гърдите при зареждане и е с размери да не пречи на погледа. Не може и с длани да я закачиш при опъване на ластици. Все пак всичко е теория. На практика ще се види края на май.

Пп Боби не ми се дърпай ами намисли къде да ме водиш да стрелкам по риби.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  boysa Пет 17 Апр 2015 - 0:03

Прегледах и дневникът и измислих.Върни се. Наслади се на семейството и ще ходим.
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  Tiho Todorov Вто 14 Юли 2015 - 15:12

Чудих се в коя тема да попитам 12666
Баджо има една антика на която и прее_ахме стрелата 140123
Целехме едни плоскости и я скършихме mistaken
Виждали ли сте подобен харпун и заслужава ли си стягането му . Колкото до стрела от Варна дали ще мога да купя ?
Мисля , че харпуна е руски , като за да стреля се напомпва под налягане и може да произведе няколко изстрела .
Ето и снимки :
[img][You must be registered and logged in to see this image.][/img]
[img][You must be registered and logged in to see this image.][/img]
Tiho Todorov
Tiho Todorov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 24.12.2010
Брой мнения : 2535 Рожд.дaта : 19.06.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  sistefanov Вто 14 Юли 2015 - 22:58

Не е добра идея да стреляте с харпуна на сушата 41990 . Мисля, че не си заслужава да се мъчиш да го оправяш. Ако искаш да стеляш по попчета си купи един къс ластичен. Ако искаш да стреляш и други риби за Гърция поне 90, а за Черно море  ще кажат морските, но мисля, че за мътилката 75 или 90см.
sistefanov
sistefanov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.10.2010
Брой мнения : 140 Рожд.дaта : 29.03.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  roko koko Сря 15 Юли 2015 - 11:17

Тише ,по-добре е ,че се е счупила стрелата преди да на правите някоя беля.Не е препоръчително(направо забранено)да се стреля на сушата с ластичен а камо ли с пневматичен харпун 231589 .

Въобще не се занимавайте да го поправяте(реставрирате) spying .
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  Моряка Сря 15 Юли 2015 - 12:19

Имах подобен /от по дългите и тънки/ и го разкарах и стрелбата му е според това, колко помпи ще му удариш, силата му е впечатляващо опасна.От личен опит стрелата пробива тенекия от сирене пълна с пясък и излиза върха от другата страна!
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8113 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  gogo26 Чет 16 Юли 2015 - 7:45

Не се занимавайте с глупости.Само беля ще си докарате. :здравей:
При стрелба на сушата,вътре се чупи буталцето което изтласква стрелата.Водата служи като амортисьор при удара му в предна крайна позиция.А на сухо..... fecdf36937387aeee1fd
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  Tiho Todorov Съб 18 Юли 2015 - 22:48

Благодаря за мненията worshippy
Ще си го оставим на това ниво харпуна .
Тегли ме пуста вода , особено красотата отдолу . Чувал съм за добър майстор /нашенец/ харпунджия на Тасос , ако не се лъжа бивш военен . Ще разменя и с него , /ако го открия/ някоя и друга приказка . На този етап ми е нужно да овладея изравняването и да се контролирам . Миналата година щях да свърша две много сериозни гупости no-no
Първо месец време чувах всичко под формата на кънтене и то съвсем трудно , па и слуха за малко щеше да ми е най - малкия проблем 231589 Залъгвам се по някоя риба / с хавайското копие / и усещам , че вече нямам въздух , ама трае ли се като я гледам някой език да се хлъзга по дъното , след него , след него и ..... Изкарах си ангелите , едвам се прибрах на брега , все едно валяк ме беше смазал , не споделих с никой на плажа , но аз си знам какъв е стреса от премаляването mistaken
Тази година ще го давам по - спокойно и ще тренирам раздишвания и изравняване . Обичам живота и никой риск не си заслужава !
Tiho Todorov
Tiho Todorov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 24.12.2010
Брой мнения : 2535 Рожд.дaта : 19.06.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  sistefanov Нед 19 Юли 2015 - 9:20

Най-вероятно за Васко Атанасов говориш. Той се подвизава на Тасос. Преди няколко години имаше яхта и организираше курс по подводен риболов. В момента се провеждат курсове по свободно гмуркане в Гърция. Ако те интересува пиши на лични да те свържа. Ще научиш доста неща за гмуркането(дишане, раздишване, изравняване и т.н.). И наистина много внимавай. Миналата година двама човека се удавиха. И двамата с много опит.
sistefanov
sistefanov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.10.2010
Брой мнения : 140 Рожд.дaта : 29.03.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  Tiho Todorov Нед 19 Юли 2015 - 14:16

Да мисля , че Васко се казва човека . И аз попаднах на курсове в Гърция , но ще са на Порто Кофу . Същата тази фирма организира и тук в София такива , но от Октомври месец мисля беше . Смятам да се запиша , нещо от порядъка на 270 лв. мисля беше . Дотогава просто ще бъда предпазлив . Успех и много риби 135d02aa35ad75a2cb71
Tiho Todorov
Tiho Todorov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 24.12.2010
Брой мнения : 2535 Рожд.дaта : 19.06.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  sistefanov Пон 20 Юли 2015 - 8:00

Точно за тях става въпрос. Сега целия курс се провежда в Гърция, а от октомври в София се провежда част от курса, а другата догодина пак в Гърция.
sistefanov
sistefanov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.10.2010
Брой мнения : 140 Рожд.дaта : 29.03.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  gogo26 Пон 20 Юли 2015 - 8:43

Тихо,чак курсове за подводен риболов не съм убеден че са необходими 12666
Първо си купуваш необходимата екипировка и след това се прикрепяш към някой харпунджия който за два три излета да ти покаже основните неща по гмуркане и риболов,а след това....сам.Много внимателно,гмуркане и стрелба в по-плитки и бистри води, и сам се учиш.За пример колегата Боби, от Каварна мисля че беше.За един, два сезона постигна сериозен напредък, и стана доста успешен ловец.
Подводния риболов е абсолютно ИНДИВИДУАЛЕН спорт.Всичко зависи само от теб и уменията ти.
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  boysa Пон 20 Юли 2015 - 9:21

Оп, оп,  Благодаря Гого! Чак успешен не съм. Просто се забавлявам. Добре, че беше Ники Да ми покаже това онова и от тогава се промени и мисленето ми. Или поне се опитвам да анализилам. Но много по-точен пример е Иво шогун. Та при него резултатите са за една година, но той и много тренира извън морето. Явно и бързо учи. Пожелавам му за напредне още повече и да продължава да ни радва с репортажи.
Пък да не спамим темата на Салвито мисля да му взема една 16ка и стрела 6ца.

Та въпросът ми е с каква контра е по-добре да е?
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  sistefanov Пон 20 Юли 2015 - 9:44

Гого не си прав. Целта на постовете ми не са с цел реклама, а на база на собствен опит. Познавам инструктора от няколко години и се каних доста време да изкарам курса. И сега не съжалявам. Аз от 5-6 години гмуркам и си бях изградил някой навици. По време на курса разбрах, че не всичко съм правил както трябва. Както писах в предния пост там ти обясняват начина за правилно дишане, раздишане, изравняване и т.н. Физиология на човека свързана с гмуркане, видове травми, които може да си причиним, спасяване ако се наложи [You must be registered and logged in to see this image.]  и други. С още няколко приятели го изкарахме и всички са доволни. Всичко това наистина може да се научи и без курс, но трябва да гмуркаш с някой, който има голям опит в подводния риболов и да има желание да споделя, както Ники с Боян [You must be registered and logged in to see this image.] . И пак ще ти трябва доста време за това. Пак казвам, че не искам да правя реклама, но които може да отдели парите няма да съжалява. [You must be registered and logged in to see this image.] Особено ако има желание да гмурка на по-дълбоко. Това е относно гмуркането. Подводния риболов ще трябва да се учи с колега или на база на собствен опит. Доколкото знам в момента няма курс за подводен риболов.
sistefanov
sistefanov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.10.2010
Брой мнения : 140 Рожд.дaта : 29.03.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  gogo26 Пон 20 Юли 2015 - 12:06

И през ум не ми е минало, че правиш реклама :здравей: Напротив, много е полезно да споделяме и обсъждаме подобни неща.Все на някой може да са му от полза.
Определено такъв курс ще е полезен в някъкъв аспект.
Аз съм абсолютно самоук.Четях много и експериментирах докато достигнах до моите истини за гмуркането,които най ми прлягат лично на мен.Сега спокойно ловувам на 16-18м когато е необходимо,макар че в повечето случаи не е нужно.
Боби,виж разликата в снимките си между предишния и този сезон super ....е па си и скромен spying
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  rikitikitavi Чет 15 Окт 2015 - 20:29




Да взема да направя и едно бързо ревю на сегашния ми харпун. С все минуси и плюсове.
Буканеро 86

Цената му ми хареса. От пръв поглед. Това че имаше макара също ме грабна. Иначе на външен вид е масивен с интересно тяло. Ластиците са успоредни на стрелата. Това прави отката почти пренебрежим. Оргинално е с един 17мм много мек ластик на коеф. 3 одрязан . Може да се каже,че е лесен за зареждане въпреки дебелината си. При премерване с оргиналните ластици от стрелата се вижда само много малка част. Някъде около педа и половина. Това затормозява премерването. Отделно ластика ми идваше. .бавен. При заснемане стрелбата с камера и сравнявянето със два 14мм ластика ясно се вижда разлината в скоростите.
Аз си сложих двоика 14мм ластици. От най твърдите. Някакви двуцветни. С тях се виждаше почти половината стрела-достатачно за премерване.
Дръжката на харпуна е доста обемна.Човек с къси пръсти се налага да завърти малко захвата, но от това точността не страда. Интересно е че самата гума на дръжката може да се извади и после с ножче да се оформи по ръката. Ама ще е играчка и си иска сръчни ръчички.
Един важен минус. Оргиналната чупеща тетива понякога захапва при изстрел кордата. Това води до късане и възможност за загуба на стрела. Ходих да си я диря след един изстрел .След поставяне на въжена тетива проблема отпада.
Друго което е добре да се пипне ако се работи без амортисьор на линията.Харпуна има нужда от заглаждане с малко шкурка на местата контактуващи с тетивата. Повечето профилчета са с чисто квадратен профил и кордата се пречупва по него при пренатягането й. При наличие на амортисьорче не се налага това. Може и при мен да е проблема,че работих с много затегната макара..
Харпуна е с много мек спусък със средно дълъг ход. Това определено му подпомага на точността. Направих доста изстрели по 200грамови платерини на разстояние над три метра от върха. На някои от клиповете ми се виждат. Така и не случих на бистра вода да видя как ще е на максимални дистанции.
Макарата е голяма. Събира 80м 3мм въже и има още място. Харпуна заедно с макарата изплува на повърхността. Под водата не тежи на ръката. Сравнително маневрен за големия си ръст. Ама все пак е от дългата категория. Не става като с предишния първо да ги плаша, а после да ги стрелям на догон. Реално докато разбера тази проста истина пропилях няколко излета.
Много е точен с оргиналната си стрела. Въпреки това пробвах с торсион с акулски перки. Малко по къса и малко по тънка. С нея обаче се качват още малко наготе ластиците и позакриват повечко стрелата. А аз обичам да си я гледам при мерене.
При поставяне на камера харпуна почва да потъва. Това..дразни малко и поражда извесни неудобства. Смятам едно поплаваче със носимост 100грама да монтирам на дръжката за решаване на проблема.
Мога да кажа че много си паснахме с този харпун. Дотолкова,че...отрязах другия и го направих на 50см. А след първите няколко излета за нагаждането ни почти нямам премерена риба, която да не съм улучил.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  boysa Пет 16 Окт 2015 - 13:28

 Перфектен, както винаги! Добър анализ и представяне!


boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  boysa Сря 4 Дек 2019 - 14:02

Здравейте!
Подариха ми един пневматичен харпун, като на снимката от Тихомир. Имали някой който да е ползвал такъв?
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Тунинг на харпуни - Page 2 Empty Re: Тунинг на харпуни

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите