GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дупки в леда

+10
Elfi
ivan_yo
nissana
Иван
п.василев
chapara
майсторчето страхил
КИРО
valentin_l_ivanov
Dedy
14 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

Дупки в леда Empty Дупки в леда

Писане  Dedy Сря 21 Окт 2009 - 15:01

sunglasses2

Ако финансовата криза е стопила и последната стотинка от парите, спестявани от години за образованието на детето; ако вратът ви не издържа тежестта на рогата, които имате благодарение на благоверната; ако сина ви е продал всичките ви такъми за да си купи дрога; ако са ви съкратили от работа и няма шанс да си намерите нова или общо казано, ако ви е писнал този скапан живот - значи сте попаднали на правилното място! Не, че подледният риболов ви гарантира на 100%, че ще се удавите, но все пак ви дава някаква надежда да намерите изход от мъките си. Ако пък, чисто и просто сте решили да опитате този екстремен риболов, на първо място трябва да знаете, че с леда шега не бива! В тази връзка искам да ви кажа някои неща, които задължително трябва да знаете за него.
На първо място искам да наблегна на факта, че водоемите у нас замръзват само и единствено през зимата, и то в най-студените й месеци. Така че, ако сте прекарали много весело Гергьовден с приятели, а на сутринта ви се приходи за риба, е напълно безмислено да мъкнете ледобура.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Условно можем да разделим леда на два вида - такъв, който става за ходене върху него и такъв, който е по-подходящ за неочаквана ледена баня. Тъй като тук ще говорим за риболов, ще обърнем внимание само на първия вид. За да сме сигурни, че ледът ще ни издържи и няма да имаме проблеми с него, то той трябва да бъде с дебелина от около 8-10 сантиметра. Тук обаче ще отбележа, че трябва да е досуш като този с който си пиете уискито, а именно - прозрачен и с кристална структура. Това е най-здравият лед, въпреки че е малко страшничко да виждаш водата под себе си.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Решите ли да се качвате на лед под тази дебелина, ще е добре да ме упоменете в завещанието си. Ако ледът е шуплест и с едри въздушни мехурчета вътре, дори и да е по-дебел от посоченото, носи немалък риск, защото е с ниска плътност, а това го прави доста чуплив.
И така, качваме се на лед дебел 30-тина сантиметра и всичко е наред. Да, ама не! Има още куп опасности, които крие ледената шир и е нужно да сме подготвени за тях.
На първо място трябва да отбележим газовите дупки. Това са локални изтънявания в дебелия лед на някои места, получени от газови образования по дъното, които изплуват на повърхността под формата на мехурчета. Тези мехурчета не позволяват на леда на това място да достигне нормалната си дебелина, а често дори няма замръзване там и се виждат открити дупки.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Когато газовата дупка е видима не е проблем да я заобиколим, но често пъти е покрита с тънка корица лед и ако има и сняг върху нея става невидима и изключително опасна. За това, когато не сте сигурни, ходете по леда там, където други колеги са минали преди вас и се виждат дирите им.
Други места, които е добре да избягваме са тези, където се вливат реки, потоци и канали във водоема. Ледът край тях е винаги по-тънък от този във вътрешността, защото течащата вода замръзва доста по-бавно в сравнение със стоящата вода. Освен това течението "мие" леда и го изтънява.
Също така трябва да се пазим и от места, които са в близост до папури и тръстики, защото и там леда е по-тънък отколкото навътре във водоема.
Често пъти проблем се явяват и дупките направени от колеги с подръчни средства за пробиване на леда. За целта се ползват кирки, брадви, заострени метални колове и т.н., а с тях отворите в леда стават с внушителни размери. Риска идва, когато дупките са скоро направени и са хванали тънка коричка, а върху тях е навалял пресен сняг и ги прави незабележими. Опасността от пропадане не е голяма, но е крайно неприятно да цопнеш в тях с единия крак, а температурата навън е доста под нулата.
Основно правило при подледния риболов е - никога не се качвайте на леда сам! Ако все пак не сте успели да си намерите компания за излета, не бързайте да сте пръвият, който ще пробие дупка за деня. Изчакайте на сушата да дойдат други колеги и тогава започнете риболова, като се държите близо до тях. В края на излета си тръгнете с групата.
Добре е в бажажа си винаги да носите въже, дълго десетина метра. Не тежи, нито пък заема много място, но с него може да спасите живота на колега, както и той вашия! Дано не се налага да го ползвате, но ако това се случи, вържете някаква подръчна тежест в единия му край, за да може да го хвърлите на нужната дистанция. Много внимавайте, на какво разстояние е разумно да се приближите до мястото на пропадане докато помагате.
Подледният риболов е изключително приятен, носи много емоции и незалравими спомени, но не бива да поемате неразумни рискове заради това. Не си струва заради няколко рибета да излагате себе си на опасност, качвайки се на лед със съмнителна дебелина. Ако не сте сигурни в леда не се двоумете, отидете заедно в някоя кръчма и прекарайте няколко часа до камината. Там също ще си прекарате страхотно, вярвайте ми.
При положение, че всичко, което написах дотук ви изглежда доста опасно, но въпреки това ви се иска да опитате, има нещо, което може да гарантира безопасността ви. От няколко години на пазара се продават непотъващи гащеризони. Цената им е около 200-300 лева, но пък човешкият живот цена няма.

[You must be registered and logged in to see this image.]
снимки личен архив

Ако има нещо неясно, питайте!
Dedy
Dedy
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.05.2009
Брой мнения : 615 Рожд.дaта : 16.03.1967
Години : 57

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  valentin_l_ivanov Нед 1 Ное 2009 - 2:55

Много полезно мнение! Тази зима бях свидетел на 2 случая на пропадане на човек във водата на "Душанци" поради счупване на леда...В единия случай колегата пропадна до кръста срещу "скалата" на вливането и успя сам да се извлече "на заден" и по гръб. Във втория случай, обаче...Уверявам ви, че по-зловеща гледка няма от това да гледаш как колега се държи на лакти в стените на дупката, и вика колкото му глас държи:"Помоооооооооощ!" :5f3aea9b1ac151 ...На срещуположната странa имаше само един колега, и аз - само двама!!. Отсякохме дълъг клон, мушнахме го под лактите на бедстващия и го измъкнахме от дупката върху леда настрана. Ами ако няма такава помощ? :d5b65c17bec10f ..Не ми се мисли такава ситуация! no2 Затова никога не се качвайте на леда сами!
А между другото, морето от кога не е замръзвало? 12666 И има ли морски риби, които да се ловят по аналогичен начин, както сладководните - "на дупка" в леда? :609c1f728720fb


Последната промяна е направена от valentin_l_ivanov на Нед 1 Ное 2009 - 19:09; мнението е било променяно общо 3 пъти
valentin_l_ivanov
valentin_l_ivanov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 10.02.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  КИРО Нед 1 Ное 2009 - 7:17

Последното замръзване мисля че е било през 1951г,ама не помня де.
Иначе,през зимата не ловим никаква риба в морето,
освен карагьоз,но той само на мрежи.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  майсторчето страхил Нед 1 Ное 2009 - 17:29

От последния ми опит да ловя на дупка в леда имам мокро-студени спомени :21fe7b94c4e424 .Добре че беше само до кръста дълбочината 21188 смях .Иначе винаги ми сее искало да уловя поне една рибка на дупката,но уви 102
майсторчето страхил
майсторчето страхил
...........................
  ...........................

Регистриран на : 15.06.2009
Брой мнения : 1594 Рожд.дaта : 01.07.1964
Години : 59

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  chapara Нед 1 Ное 2009 - 18:50

майсторчето страхил написа:От последния ми опит да ловя на дупка в леда имам мокро-студени спомени :21fe7b94c4e424 .Добре че беше само до кръста дълбочината 21188 смях .Иначе винаги ми сее искало да уловя поне една рибка на дупката,но уви 102

Майсторче ,нокога не е късно да уловиш,пални една свещичка за люта зима.А хванеш ли все ще те дърпа.Аз от дете съм на леда и когато има зима в която да пропусна (както миналата) съм цяла година като болен.
chapara
chapara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 14312 Рожд.дaта : 04.02.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  valentin_l_ivanov Нед 1 Ное 2009 - 19:17

chapara написа:..а хванеш ли все ще те дърпа.Аз от дете съм на леда и когато има зима в която да пропусна (както миналата) съм цяла година като болен.
Вярно е, аз съм същия - само чакам да дойде зимата и- право на "Душанци",...пък там колеги-много! Кой -за рибата, кой - за компанията!:dancingHappy_i beer Там за съжаление, обаче, тази гледка
[You must be registered and logged in to see this image.]
е често срещана.
valentin_l_ivanov
valentin_l_ivanov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 10.02.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  майсторчето страхил Пон 2 Ное 2009 - 17:24

При нас най доброто замръзване на реките е около това ниво.Иначе я.Йовковци и старите корита ,но там стана трудно да уловиш и лятото риба заради обезрибяване от браконери 017 :icon_sad:,пък и от неумение от моя страна.
[You must be registered and logged in to see this image.]
майсторчето страхил
майсторчето страхил
...........................
  ...........................

Регистриран на : 15.06.2009
Брой мнения : 1594 Рожд.дaта : 01.07.1964
Години : 59

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  п.василев Пон 2 Ное 2009 - 17:44

Не съм много запознат с темата, та искам да питам освен костур какво друго се лови на дупка?
п.василев
п.василев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.10.2009
Брой мнения : 326 Рожд.дaта : 10.04.1969
Години : 55

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  Иван Пон 2 Ное 2009 - 17:49

кузмич написа:Не съм много запознат с темата, та искам да питам освен костур какво друго се лови на дупка?
Настинка, пневмония,възпаление на простата и др.
А риби освен костур, щука, клен, бабушка аз поне друго не съм хващал.
Иван
Иван
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 2475 Рожд.дaта : 20.10.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  п.василев Пон 2 Ное 2009 - 18:25

drat написа:
кузмич написа:Не съм много запознат с темата, та искам да питам освен костур какво друго се лови на дупка?
Настинка, пневмония,възпаление на простата и др.
А риби освен костур, щука, клен, бабушка аз поне друго не съм хващал.
Тез първите многи мога 373173
п.василев
п.василев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.10.2009
Брой мнения : 326 Рожд.дaта : 10.04.1969
Години : 55

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  chapara Пон 2 Ное 2009 - 19:04

Пъстърва, червеноперка, костур, щука, клен, бабушка, бяла, по принцип хищник.
chapara
chapara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 14312 Рожд.дaта : 04.02.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  п.василев Пон 2 Ное 2009 - 20:37

Благодаря момчета мога да направя един Батак като замръзне.
п.василев
п.василев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.10.2009
Брой мнения : 326 Рожд.дaта : 10.04.1969
Години : 55

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  Dedy Вто 3 Ное 2009 - 15:39

:d5b65c17bec10f

Дано замръзне тази зима, че миналата пропусна. Там обикновено риболова е силен и може да спретнем една срещичка на леда, за да обменим напитки и опит.


Последната промяна е направена от Dedy на Пон 23 Ное 2009 - 12:10; мнението е било променяно общо 2 пъти
Dedy
Dedy
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.05.2009
Брой мнения : 615 Рожд.дaта : 16.03.1967
Години : 57

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  КИРО Вто 3 Ное 2009 - 15:46

Как определяте дали ще ви издържи леда? Абе колко
трябва да е дебелината.
Честно, ще ме е страх да стъпя.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  ???? Вто 3 Ное 2009 - 16:00

КИРО написа: Абе колко трябва да е дебелината.
Честно, ще ме е страх да стъпя.
Dedy написа:За да сме сигурни, че ледът ще ни издържи и няма да имаме проблеми с него, то той трябва да бъде с дебелина от около 8-10 сантиметра.
Въпреки че за мен 10-15 е доброто, познавам "хора" които още са живи и след риболов на 4 см. 21188 :d5b65c17bec10f
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  Dedy Вто 3 Ное 2009 - 16:13

:dancingHappy_i

Елементарно Уотсън! Бате Мишо (голяма моя дружка) е безумно смел, та го пускам винаги първи да се качи на леда и да дупне на няколко метра от брега. Ако операцията протече успешно, и аз го последвам и правиме още една дупка по-навътре. Ако ли не - аз съм сух, а той мокър до кръста. Не, че досега е имало такъв случай, защото се качваме само когато сме сигурни в здравината на леда. Това се установява лесно - щом на леда има стотина души, значи всичко е наред.
Dedy
Dedy
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.05.2009
Брой мнения : 615 Рожд.дaта : 16.03.1967
Години : 57

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  КИРО Вто 3 Ное 2009 - 16:21

Аха,значи ако ми дойде на гюме такъв риболов,
трябва да мъкна и Спас мръвката с мен. spying
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  Dedy Вто 3 Ное 2009 - 16:24

Marco Polo написа:Въпреки че за мен 10-15 е доброто, познавам "хора" които още са живи и след риболов на 4 см.
sunglasses2

Марко, казват, че един сантиметър лед издържа тежест около сто килограма и от опит знам, че в това има голяма доза истина. На лед с дебелина 4 см. мога и хоро да играя, а знаеш с каква внушителна фигура съм. Въпреки това приканвам колегите да не поемат подобен риск, защото както вече споменах, леда не е с еднаква дебелина навсякъде. Когато леда е дебел 20-30 см., дори на някои места да е 10, няма проблем, ама когато е 4...
Dedy
Dedy
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.05.2009
Брой мнения : 615 Рожд.дaта : 16.03.1967
Години : 57

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  chapara Вто 3 Ное 2009 - 19:09

То още не е замръзнало,а вие взехте да го мерите,най си е добре да е 10+ см.
Инак си се върти една дупка на метър от брега и тогава преценяваш,а и се въртят контролни дупки.
Може да се носи дъсче за по голямо разпределяне на товара,шейничка,а преди години на Доспат съм виждал даскала по физическо ,как си пердашеше със ски писалки по леда,е имаше и малко сняг де.

А за това как се реагира при усет,че нещо ще стане да каже Дедката. [You must be registered and logged in to see this image.]
chapara
chapara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 14312 Рожд.дaта : 04.02.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  nissana Чет 5 Ное 2009 - 12:47

Шега с леда не бива,даже сега си взех от Германия едни щеки за планинско катерене и с тях ще пробвам леда,щот мноо кофти като има малко снежец и не виждаш къде стъпваш,а така с щекичката напред и пробваш.Но обикновенно съм си с жилетка,тея костюмите за зимен нещо не са ми удобни 12666
nissana
nissana
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2009
Брой мнения : 765 Рожд.дaта : 30.04.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  chapara Чет 3 Дек 2009 - 10:49

Ето какви дупки не трябва да правиме:

chapara
chapara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 14312 Рожд.дaта : 04.02.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  chapara Чет 3 Дек 2009 - 11:18

Ето във този клип има един интересен уред:

chapara
chapara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 14312 Рожд.дaта : 04.02.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  ivan_yo Пет 11 Дек 2009 - 21:01

Dedy написа::d5b65c17bec10f

Дано замръзне тази зима, че миналата пропусна. Там обикновено риболова е силен и може да спретнем една срещичка на леда, за да обменим напитки и опит.
sunglasses2
ivan_yo
ivan_yo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.11.2009
Брой мнения : 111 Рожд.дaта : 28.04.1955
Години : 69

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  chapara Пет 11 Дек 2009 - 22:55

Дай Боже :dancingHappy_i sunglasses2
chapara
chapara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 14312 Рожд.дaта : 04.02.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  Elfi Нед 13 Дек 2009 - 21:22

И аз идвам, искате, не искате, при вас съм :dancingHappy_i :dancingHappy_i :dancingHappy_i Само лед да има.............
Elfi
Elfi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.12.2009
Брой мнения : 2825 Рожд.дaта : 28.06.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Дупки в леда Empty Re: Дупки в леда

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите