GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

+15
Станислав
Valyo68
наско хвойнев
jeko_k9
gogo26
spear
justinian
vatus
baretata
Pretor
КИРО
roko koko
rikitikitavi
JimBeam
manuk
19 posters

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  manuk Чет 8 Дек 2011 - 8:43

spear написа:При всеки е различно. Раздишваме за да успокоим съзнанието си, целта е постигане на пълен релакс на ум и тяло. Колкото си по-релаксиран толкова по-голяма апнея..... .
Както казва колегата Spear "При всеки е различно",....... но има много общи неща в начина по който е устроен всеки един от нас.
В нашият екстремен спорт, един от най-важните елементи е ДИШАНЕТО и последващата АПНЕЯ.
Какво знаем за тях?
Предлагам да научите за "Пет тайни на дишането" тук:(Link)
За тези на които, Руския език, създава затруднения ето за какво става въпрос:
Пет тайни на дишането
Дишането е една от най-главните загадки за човека. То е ключ към много тайни: на здравето, на продължителността на живота, на свръхестествени способностти.
Човек може да живее една седмица без вода, един месец без храна, няколко дни без сън, но за 2 -3 минути неговият живот ще се прекъсне, ако той спре да диша.
Първа тайна:
Установено е че човек са състои от 75 трилиона клетки (75 000 000 000 000) и всичките те трябва да дишат.
Специалистите са стигнали до извода, че има абсолютна зависимост между самочуствието на човека, от неговото дишане.
Дишането е основата на живота, то не е просто поемане на въздух.
Чрез него се получава елемент-Кислород, осигуряващ изгаряне.
Практиката показва, че именно дихателните упражнения, в съчетание на натоварване, позволяват на човек да се чуства комфортно.
Втора тайна:
Необикновенните свойства на дишането са добре известни на психотерапевтите и психолозите.
Установено е, че дишането на уравновесеният човек се отличава от дишането на човек, който е в състояние на стрес.
Именно дихателните упражнения спомагат да се справим с редица проблеми на съвременния свят.
Установено е, че всяка емоция има свой дихателен ритъм.
Трета тайна:
Дихателния ритъм има голямо значение за спортистите, рекордните резултати в спорта са невъзможни, ако ти не дишаш правилно.
Контролиране на дишането и правилния подход към него, води до увеличаване на два до четири пъти, ефективността на тренировките.
Четвърта тайна:
Кислорода, който е важен за нашия живот и нашите жизнени процеси, може да бъде смъртоносно опасен враг, за нашето здраве.
Науката го нарича „Парадокс на Кислорода”.
Установено е, че Кислорода е една от най-силните отрови на планетата. От една страна притежава токсични свойства, от друга страна, той е изиграл важна роля във всички процеси на еволюцията на живота.
Кислородът играе важна роля, в патогенезата или механизма на различните заболявания.
Най-опростено нашият организъм прилича на огън, в който изгарят хранителните вещества, като се осъществява реакция на окислявнане.
Колкото повече и по-бързо в организма ни постъпва Кислород, толкова по- бързо този огън ще изгори.
Така, че има връзка между дишенето и продължителността на живота.
Учените са направили извода, че колкото по-бавно и спокойно дишаш, толкова по –дълго ще живееш.
За сравнение: Кучето прави 40 вдишвания в минута, Човек- 17, а Костенурката 1-3.
Кучето живее около 20 години, Човек- 70, Костенурката- 500.
И още една особенност: оказва се, че дълголетниците живеят в планинските райони, където въздухът е по-разраден и наличието на Кислород е по-малко.
Пета тайна:
Въглеродният двуокис има главна водеща роля, в процесите на пренасянето на Кислорода от кръвта.
Именно той предпазва разрушаването на клетките в организма от Кислорода.
Липсата на Въглероден двуокис във кръвта, води до редица заболявания: дихателни, ендокринни, сърдечно съдови, на костния мозък, алергични реакции...... над 150 вида.
В дробовете на здравия човек съдържанието на Въглероден двуокис е около 6,5 %.
Това съдържание на Въглеродния двуокис в кръвта, определя дали човек е здрав или болен.
С никакви лекарствени препарати или Физиотерапиия неможе да се влияе върху този показател.
Съдържанието на Въглеродния двуокис във организма, може да се регулира само с тренировка на дишането.
Това може да се прави независимо на каква възраст е даден човек.
Великата тайна на дишането е, че мъдрата Природата, ни е дарила способността сами да се лекуваме, да удължаваме живота си, да развиваме възможностите на нашия организъм.
Човекът е единственото същество на Земята, което може съзнателно да управлява своето дишане.
Остава само да се възползваме от това, да работим над себе си, трябва да се използва уникалната възможност да контролираме дишането си, да оценяваме всяко вдишване, със любов да правим всяко издишване, за да се наслаждаваме на дълг и щастлив живот.

...............................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!


manuk
manuk
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2011
Брой мнения : 47 Рожд.дaта : 16.01.1944
Години : 80

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  jeko_k9 Съб 21 Яну 2012 - 15:44

Направи ми впечетление, четвъртатата тайна от филма за „Петте тайни на дишането” това че:
„Най-опростено нашият организъм прилича на огън, в който изгарят хранителните вещества, като се осъществява реакция на окислявнане.Колкото повече и по-бързо в организма ни постъпва Кислород, толкова по- бързо този огън ще изгори.” :dancingHappy_i
Съгласен съм с мнението на колегата gogo 26, че е по-добре да се направят 1-2 бавни и дълбоки вдишвания при подържане на бавен пулс, отколкото 10-15 бързи и освежаващи вдишвания- те неминуемо ще доведат до хипервентилация.
По опитните гмуркачи знаят, че това е опасно, тъй като не се увеличава нивото на кислорода, а в същност резултата е намаляване на наличният в организма въглероден двуокис. 12666
Липсата на достатъчно Въглероден двуокис във кръвта, което се получава при хипервентилация води до това, че не може да се достигне до критичната граница, която да предизвика повик за вдишване и сигнал за изплуване.
И тъй като налице е последваща липса на кислород гмуркача може да изпадне в безсъзнание и да не може да изплува. :d5b65c17bec10f
jeko_k9
jeko_k9
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.12.2011
Брой мнения : 8 Рожд.дaта : 03.10.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  manuk Нед 22 Яну 2012 - 7:15

В предишните няколко поста колегите spear, gogo26 и jeko_k9 напомнят, че гмуркането, е опасен спорт и трябва да се спазват всички мерките за базопасност.
Винаги трябва да бъдем точни в действията си при практикуването му, за да бъдем удовлетворени от това което правим по възможно най-безопасен начин.
Но когато Ви попадне филм, със заглавието : "Как не си поех дъх, цели 17 минути", нормално е човек, занимаващ се с гмуркане, да бъде резервиран.
Особенно ако се окаже, че става въпрос за човек подвизаващ се като фокусник и магьосник.
Гледах въпросния филм няколко пъти и започнах да си мисля, че показаните неща изглеждат реални, но и доста опасни.
В крайна сметка, има и нещо рационално, което показва, че с упорити тренировки и определен начин на живот в дадена насока може да се постигнат невероятни неща.
Разбира се на първо място трябва да бъде безопасността и подсигуряването, което се вижда и във филма.
Ето за какво става въпрос:(Link)
manuk
manuk
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2011
Брой мнения : 47 Рожд.дaта : 16.01.1944
Години : 80

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  jeko_k9 Чет 16 Фев 2012 - 17:50

manuk написа:.....Гледах въпросния филм няколко пъти и започнах да си мисля, че показаните неща изглеждат реални, но и доста опасни.
В крайна сметка, има и нещо рационално, което показва, че с упорити тренировки и определен начин на живот в дадена насока може да се постигнат невероятни неща....
И аз така смятам колега manuk, че всичко може да се постигне с упорити тренировки и много голямо желание и много труд.
Особенно ако това се отнася за гмуркане, апнея, подводен риболов и т.н.т. :609c1f728720fb
jeko_k9
jeko_k9
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.12.2011
Брой мнения : 8 Рожд.дaта : 03.10.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  наско хвойнев Вто 15 Май 2012 - 17:07

Ако може някой да ми помогне ще съм му благодарен-Един приятел ми каза, че в spearfish.org е намерил упражнения за раздишване за продължителна апнея (задържане на дъха под вода), но не може да я намери повторно :609c1f728720fb
наско хвойнев
наско хвойнев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.07.2010
Брой мнения : 2014 Рожд.дaта : 26.05.1977
Години : 46

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  rikitikitavi Вто 15 Май 2012 - 19:14

Мога грубо да ти кажа принципа,
Раздишваш 2минути и правиш задържане 30сек, 2 мин раздишваш- 45 секунди задържаш, две мин раздишваш и пак увеличаваш времето на задържане с 15 секунди. И така докато повече не можеш да задържаш.

После почваш на обратно. Задържаш едно и също време, а почваш да раздишваш от 2 минути и постепенно намаляш времето за раздишване.

При раздишване не трябва да усещаш замайване и изтръпване на краката и завиване на свят. Ако получиш някое от посочените –дишаш твърде енергично и трябва да забавиш раздишването.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  наско хвойнев Вто 15 Май 2012 - 19:18

Ники благодаря ти :609c1f728720fb 746ce3b094d0cffa354b
наско хвойнев
наско хвойнев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.07.2010
Брой мнения : 2014 Рожд.дaта : 26.05.1977
Години : 46

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  Valyo68 Сря 16 Май 2012 - 16:07

[You must be registered and logged in to see this link.]

Погледни във форум, Техники и тренировки. Успех. :609c1f728720fb
Valyo68
Valyo68
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.09.2009
Брой мнения : 56 Рожд.дaта : 29.03.1968
Години : 56

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  наско хвойнев Сря 16 Май 2012 - 16:28

Благодаря колега :609c1f728720fb
наско хвойнев
наско хвойнев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.07.2010
Брой мнения : 2014 Рожд.дaта : 26.05.1977
Години : 46

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  Станислав Пет 22 Юни 2012 - 1:11

Здравейте,значи няколко пъти вече гмурках на 1-ва буна във Варна и нз защо но риби така и не видях spying ..Аз ли не ги виждам,не ги случвам ли(и сутринта и следобед влизах),плаша ли ги ??? Под водата стоя минута,минута и половина - незнам дали е малко времето просто? Ако някой може да отговори ... смях .Тази година наблягам на подводния и въдиците ги оставям за сега,така че освен приятно изкараното време под водата искам да имам и слука (много искам нали ;D ) Поздрави!! :609c1f728720fb
Станислав
Станислав
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.02.2010
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 07.06.1994
Години : 29

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  rikitikitavi Нед 24 Юни 2012 - 21:45

ми стъни, за трите буни да видиш риби сега или трябва да е по изгрев или след 18часа. мисля че е голяма алармата по брега.ама не съм сигурен де. по-вероятно е сякаш да цапаш твърде много и сам да си я плашиш. пробвай да раздишваш съвсем близо до буната и после като се гмурниш точно там да почнеш да се придърпваш докато се озовеш на границата на тетраподи и пясък. там се прикриваш и чакаш.до час трябва да мерниш риба
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  Станислав Чет 28 Юни 2012 - 13:43

:609c1f728720fb Мерси,Ники!Днес ще ходя и ще пробвам така ;)
Станислав
Станислав
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.02.2010
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 07.06.1994
Години : 29

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  vatus Чет 28 Юни 2012 - 15:35

Станиславе, в началото няма да виждаш рибите, ама в последствие като се научиш да бъдеш тих, добре скрит и спокоен, те сами ще дойдат да те оглеждат. sunglasses2
vatus
vatus
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.06.2009
Брой мнения : 2774 Рожд.дaта : 14.02.1956
Години : 68

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  justinian Чет 28 Юни 2012 - 17:23

Станиславе, обърни най-голямо внимание на думата "спокоен", от това, което ти каза бате Ваньо. Успех! )
justinian
justinian
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 17.09.2009
Брой мнения : 917 Рожд.дaта : 05.02.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  ???? Чет 28 Юни 2012 - 17:42

И аз съм :525707397c05bb :525707397c05bb :525707397c05bb спокоен смях
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  Станислав Пон 9 Юли 2012 - 2:12

Мерси за отговорите! :)) иначе първата риба е вече факт една платеринка 40 см spying ...остава само да си калибрирам мерника малко смях
Станислав
Станислав
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.02.2010
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 07.06.1994
Години : 29

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  Valyo68 Пон 9 Юли 2012 - 13:12

Да ти е честита първата слука, и още много, много ти желая от сърце! :dancingHappy_i
Valyo68
Valyo68
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.09.2009
Брой мнения : 56 Рожд.дaта : 29.03.1968
Години : 56

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  rikitikitavi Пон 9 Юли 2012 - 14:54

браво за рибата. Това е един добър размер. Ама да имаш на предвид, че най-трудно се улучват риби под 300 грама. Оставяй рибите да те приближат повече преди да стреляш.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  manuk Чет 12 Юли 2012 - 23:26

rikitikitavi написа:... Ама да имаш на предвид, че най-трудно се улучват риби под 300 грама. Оставяй рибите да те приближат повече преди да стреляш.

Браво и от мен и няколко дребни на глед неща.
Важно е лежащия върху спусъка показалец, да е обрал „празния ход” и да не стои безучастен, защото командата от мозъка се изпълнява с минимално, но решаващо зъкъснение, тъй като показалецът е в отпуснато състояние или не е на мястото си.
И още нещо, трябва да се натиска спусъка плавно, резкият натиск принуждава ръката да потрепне, от което при всички случаи, ще следва отклоняване на стрелата от целта.
Много е важно и да не впервате поглед в рибата, а само да държите погледа си върху нея, като цяло и следвате движението и, като по този начин ще дадете възможност на окото да насочва оръжието ви в нужната точка, върху рибата.
Първоначално ще правите грешки, но ще настъпи момент, когате вашият мозък ще ги изчисти и всичко ще става механически, без грешки.
manuk
manuk
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2011
Брой мнения : 47 Рожд.дaта : 16.01.1944
Години : 80

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  felippemassa Пет 13 Юли 2012 - 21:39

Може ли някой да ми каже, по какъв начин точно се държи хавайското копие при стрелба? :609c1f728720fb
felippemassa
felippemassa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 15.07.2009
Брой мнения : 491 Рожд.дaта : 04.08.1988
Години : 35

http://fishingbg.nforum.biz/index.htm

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  manuk Съб 14 Юли 2012 - 16:59

felippemassa написа:Може ли някой да ми каже, по какъв начин точно се държи хавайското копие при стрелба?
Надявам се да добиете ориентировъчна представа, как се използва хавайското копие. (Link)
manuk
manuk
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2011
Брой мнения : 47 Рожд.дaта : 16.01.1944
Години : 80

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  rikitikitavi Пон 16 Сеп 2013 - 15:41

baretata написа:Аз също при гмуркане изплювам шнорхела< по съвет на Пипин> тъй като при потапяне шнорхела прави мехурчета които плашат рибата.
чета назаде и мернах това.
Аз пък гълтъм въздуха от шнорхела в момента на гмуркането и половин глътка вода да не ми изсъхва устата. Щото хич не ми е приятно да си намествам обратно шнорхела на повърхността примерно като съм ударил някое рибе или има вълни
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  roko koko Пон 16 Сеп 2013 - 15:59

И аз го плюя шнорхела ,ама съвсем по друга причина .Шнорхела ми е с клапа и не винаги се изпразва водата когато изляза над водата и като поема въздух гълтам малко вода........от три години все се каня да го сменя ,а уж за по-хубаво го взех ,ама не питах тогаваmistaken .И друго вчера за около три часа гмуркане нещо ми изстинаха дробовете,усетих се че нещо много учестено дишах ,а не беше студен въздуха макар да имаше студен вятър.
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  fishermann2 Пон 16 Сеп 2013 - 22:17

roko koko написа:Шнорхела ми е с клапа и не винаги се изпразва водата когато изляза над водата и като поема въздух гълтам малко вода.
Скоро си купих шнорхел с горна клапа и две клапанчета отдолу,до захапката.Не пропуска никаква вода,дори и капка при гмуркане и при изкачване на повърхността,може да се диша спокойно,без притеснение,че ще се нагълташ с вода.Много добро изпълнение и няма нужда да се изплюва шнорхела при гмуркане.Просто не прави мехурчета. :рок: 
fishermann2
fishermann2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.08.2013
Брой мнения : 258 Рожд.дaта : 09.10.1955
Години : 68

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  Вельо Пон 16 Сеп 2013 - 22:58

Личното ми мнение е, че балончетата във водата са нещо естествено. Абсурдно е да се мисли, че те плашат рибата. По тази логика, около рифовете нямаше да има никаква риба. По-скоро рибата се плаши от противоестественото образуване на балончета и бълбукането им. Преди време четох и другаде за този проблем и зимата един авер ми подари Beuchat Activa. Според писаното в нета, това е шнорхел, направен за харпунджии и наблюденията ми са, че рибата въобще не се плаши от балончетата при гмуркане.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Друго мое наблюдение е (върху 7 годишния ми син), че водата от него се издухва много по-лесно, в сравнение с други шнорхели. Сечението на тръбата в края й е елипсовидно, оформянето й се вижда.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ ГМУРКАЧИ

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите