GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Лесна котва и други видове котви

+42
vesko1234
Румен Ганев
Plamen
gogata1
paynera
Васил
Жоро-multi_maks
ribarya
marinco
костреж
roko koko
Тик Так
вакрил
emanuil
ufo
rikitikitavi
georg
Ribarina
krasi81
bobiklima
EU_BG_akademika
Шморхи
max
Albena
topgun
eminem94
runner
Мънцата
Краси_поборника
ПЛУВЧО
Любак
savi aleksiev
Rimohit
илия
Доктора
lip4o
Nikolov
justinian
monilom
DimityrK
КИРО
Моряка
46 posters

Страница 6 от 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  marinco Пон 4 Май 2015 - 23:09

p_trustworthy написа:Колеги, реших да направя котви като на колегата. Имам тръба неръждавейка и искам да попитам откъде във Варна мога да намеря подходяща арматура - достатъчно мека неръждаема арматура 40 или 50 мм или евентуално поцинкована черна, че иначе много ръждясва и на бяла лодка става страшно.
Мислех си за 32 мм неръждавейка електроди също като вариант. с 4 шипа, при нормално време, би трябвало да държи на камък 350 кила лодка + 200 или 300 кила екипаж
Готов съм да чуя и оферти, ако някой се наеме да я изработи  488232
Поради състава си "мека неръждавейка няма.
Освен това е чуплива и ще издържи само няколко сгъвания/изправяния.
Използвай си тръбата, а за шишовете поцинкована арматура 3КП.
marinco
marinco
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.07.2012
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 27.12.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  Plamen Пон 4 Май 2015 - 23:29

...Използвай си тръбата, а за шишовете поцинкована арматура 3КП.[/quote]

Така ще е явно, благодаря 135d02aa35ad75a2cb71 Само да намеря къде да си купя на метър, а не цяло руло.
Някой за Варна да знае случайно?
Plamen
Plamen
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.11.2012
Брой мнения : 1777 Рожд.дaта : 12.04.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  EU_BG_akademika Вто 5 Май 2015 - 7:24

p_trustworthy написа:

И такава купешка за камък, обаче не е толкова ефективна, колкото тези с теловете
[You must be registered and logged in to see this image.]
Тук вече много грешиш, ефективна е и то много, имапроблеми с ваденето ако не я направиш както трябва
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  Plamen Вто 5 Май 2015 - 7:49

EU_BG_akademika написа:
p_trustworthy написа:

И такава купешка за камък, обаче не е толкова ефективна, колкото тези с теловете
[You must be registered and logged in to see this image.]
Тук вече много грешиш, ефективна е и то много, имапроблеми с ваденето ако не я направиш както трябва

Направил съм я както трябва аз - имам 20-ина свински опашки на борда, даже леко ги цепвам, за улеснение на боцмана. Системата си работи. Такава беше първата котва, която загубихме още при първото хвърляне и то беше, защото свинската опашка се оказа прекалено здрава 41990
Обаче тези с шиповете са си класика и са една идея по-лесни за закачане, особено ако си изтървал момента да закачиш камъка отдолу и очакваш да се закачи някъде върху него.
Plamen
Plamen
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.11.2012
Брой мнения : 1777 Рожд.дaта : 12.04.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  Румен Ганев Вто 5 Май 2015 - 8:30

p_trustworthy написа: Имам тръба неръждавейка и искам да попитам откъде във Варна мога да намеря подходяща арматрау
Виж ТУК.Имат и ЦЕНОВА ЛИСТА.Продават на прът , лист /не режат/.Трябва да имаш данни на фирма.
Румен Ганев
Румен Ганев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.02.2012
Брой мнения : 642 Рожд.дaта : 18.04.1964
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  EU_BG_akademika Вто 5 Май 2015 - 8:44

p_trustworthy написа:
Направил съм я както трябва аз - имам 20-ина свински опашки на борда,
Нищо не си направил 509158
Прави се ей така... 364672

[You must be registered and logged in to see this link.]
От [You must be registered and logged in to see this link.]


както и да се зацепи правиш, две кръгчета около нея подката и се откача.....
d776892fea672e9d795a
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  Plamen Вто 5 Май 2015 - 9:25

Със старата лодка се въртяхме като ударен самолет около котвата, ама не се откачи. Със сегашната вече няма ядове, тежи повече, а и двигателят е по-мощнипък.
Кажи сега къде продават тел във Варна magnifier
Plamen
Plamen
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.11.2012
Брой мнения : 1777 Рожд.дaта : 12.04.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  EU_BG_akademika Вто 5 Май 2015 - 9:34

p_trustworthy написа:
Кажи сега къде продават тел във Варна magnifier
Това не е тел, тупан,  6e6ebecd09233a2d4a30  смях  това е, въже неръждавейка 6мм. Имаше една фирма за сапани и въжета ама не и помяна името, намираше се някъде около метро. Значи куваш си котвите според лодката, купуваш и шекели нерждавейка, ако не ти се свиди, мен ми се досвидя, купуваш и  иноксова верига 1м на котва, после отиваш във фирмата, ще ти намеря коя е и срещу 10 лева ти занитват въжето там на място. после слагаш шегела веригата въжето и забравш за винаги.... thumbsupsmileyanim
Сега ще ти потърся фирмата, много ти станаха бирите, дето имаш да ме черпиш...
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  EU_BG_akademika Вто 5 Май 2015 - 9:40

"Валимар" е фирмата, адрезЪт йе цар Оцвободител 230. Аре действай и не се занимавай с други глупости.
Ще взема и аз да си смена веригите, гадна работа е ръждата въпреки че бяха поцинковани, но инокса, май беше 17-18 лв на килограм. А един метър беше 2 кила май
ама не съм сигурен
Сега ще видя 12666
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  EU_BG_akademika Вто 5 Май 2015 - 9:50

Вергата за твоята лодка трябва да е минимум 8мм 509158 Да не вземеш по тънка и после да кажеш че аз съм виновен дето си си загубил котвата d776892fea672e9d795a
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  vesko1234 Пон 7 Дек 2015 - 16:32

[You must be registered and logged in to see this image.]
След като си посях котвата и с болка на сърце рязах въжето, реших следващата ми котва да е с по-евтини материали. Патента ми е пластмасова кофа, някакъв камък вътре за тежест, 4квадрата тел и най скъпия елемент- метър верига да я държи в правилното положение и да обира клатенето от вълните. Веригата ми е излишно тежка, ама такава имам подръка излишна. На пясъчно дъно кофата би трябвало да се напълни с пясък и да се зарови. Ако се закеркенечи в камъни при по-силно дръпване ще излезе всичко без кофата евентуално.
vesko1234
vesko1234
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.07.2015
Брой мнения : 232 Рожд.дaта : 08.06.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  D.Dimitrov Пон 7 Дек 2015 - 20:18

Страхотно! Абстрахирайки се от външния вид нещото е много смислено. И удобно особено за гумени изделия.
Благодаря за споделеното колега! :здравей:
avatar
D.Dimitrov
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.06.2013
Брой мнения : 1328 Рожд.дaта : 21.05.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  КИРО Пон 7 Дек 2015 - 22:24

Веско - ти ми уби мамата бре,ашколсун за творението.

Туй и да се закеркенечи в камънака,поне сърцевината е винаги твоя.

[You must be registered and logged in to see this image.]

КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  vesko1234 Сря 9 Дек 2015 - 13:52

Темата малко отива към бисери и вицове след последния ми тунинг :)


[You must be registered and logged in to see this image.]



Направих полеви тестове на плажа и в морето и се оказа че при това връзване на веригата кофата в 99% се обръща с отвора надолу и така да се сурка по дъното. При това положение теловете заорават в пясъка, но не са много ефективна спирачка. Иначе на камъни закотвят идеално и се кривят при по-силен напън и котвата се откопчава. Та мислех си да закрепя пластмасови ножове за теловете да се забиват дълбоко в пясъка и да заорават, обаче се оказа че вкъщи имам само пакет пластмасови вилици за целта :)
vesko1234
vesko1234
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.07.2015
Брой мнения : 232 Рожд.дaта : 08.06.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  cat1 Чет 16 Юни 2016 - 22:09

Много хубава пясъчна котва става от трак от верига на верижен трактор Болгар Т 60 В или ДТ 75 , тракове има във всяка една кооперация която отглежда лозя и ще ви дадът износен за цената му на килограм . Има малко работа с електрожена и е прекрасна котва , като се освободя ще наснимам една такава .
cat1
cat1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.02.2016
Брой мнения : 632 Рожд.дaта : 22.11.1973
Години : 50

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  icokanev Пет 24 Фев 2017 - 14:30

Много полезна тема!
Ще започна с този вариант,  364672
Rimohit написа:
[You must be registered and logged in to see this image.]


а, при проблеми, турам още Х+20 лв и ще бъде така, 364672  
EU_BG_akademika написа:
[You must be registered and logged in to see this link.]
От [You must be registered and logged in to see this link.]



ПП: Х може да е и нова котва, не знам !
icokanev
icokanev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2010
Брой мнения : 3864 Рожд.дaта : 02.02.1963
Години : 61

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  D.Dimitrov Пет 24 Фев 2017 - 19:40

И двата варианта ми се струва, че могат леееееееекинко да се доизпипат. Пробвай да се сетиш сам. Ако ли не казвай да я бистрим, че като знам колко вече съм посял ако се хващаха и растяха сега щяхме да си берем втора реколта вече.
avatar
D.Dimitrov
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.06.2013
Брой мнения : 1328 Рожд.дaта : 21.05.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  gogata1 Пет 24 Фев 2017 - 19:59

Ицо аз съм с първия вариант само че вместо опашка вързах тънка жичка , по лесно се къса . Само веднъж съм я пробвал на камъни и спасих котвата .
gogata1
gogata1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.11.2012
Брой мнения : 2030 Рожд.дaта : 21.10.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  Plamen Нед 26 Фев 2017 - 21:12

Аз свинските опашки леко ги клъцвах със секачките, защото бяха от по-дебелите и малко трудно се късаха, ако се заклещи котвата. Губехме време да напъваме с лодката на ход. Сега взех едни тънички и няма проблем. Ако се реже със секачките, важно е да не е много, че при вълна се късат и хуква да дрейфа лодката. Миналата пролет така за нула време от 9 отидохме на 4-5 метра дълбочина пред Ветеран.
Plamen
Plamen
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.11.2012
Брой мнения : 1777 Рожд.дaта : 12.04.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  icokanev Пон 27 Фев 2017 - 18:57

gogata1 написа:Ицо аз съм с първия вариант само че вместо опашка вързах тънка жичка ...

Убеден съм Гога,
работя си по този въпрос сега, но някоИ науки ограничават желанията, а от там и възможностите. А и непредвиденото в непознати вътрешни водоеми също е фактор!
.............
Може и някъде тука да се "роди" и нова тема с коментари за история на "гоУем'те джилеза"!
icokanev
icokanev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2010
Брой мнения : 3864 Рожд.дaта : 02.02.1963
Години : 61

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  gogata1 Сря 5 Апр 2017 - 20:41

Ще си купувам котва . Мисля да взема 1,5 кг от сгъваемите .За моя дюшек 3,20 дали стига ?? До сега имах такава на борда но си я поиска човека .
gogata1
gogata1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.11.2012
Брой мнения : 2030 Рожд.дaта : 21.10.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  Ribarina Сря 5 Апр 2017 - 20:55

Защо ще сееш котви из залива ?

Почерпи ме една бира и ще ти покажа как се прави котва от тръба,болт,гайка и няколко пръчки тънка арматура.
Туй се разглобява и се прибира безопасно и компактно в раничката да не ти пречи . Също така като хванеш голямата скалария ще изкриви арматурите
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  gogata1 Сря 5 Апр 2017 - 21:09

Иво , имам такава , мое производство :здравей: . Тази сгъваемата я искам за спешни случаи , да не дава господ :молитва: 5ff67901e688fa2ed7af
gogata1
gogata1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.11.2012
Брой мнения : 2030 Рожд.дaта : 21.10.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  boysa Чет 6 Апр 2017 - 8:53

Мойто душек и то толкова, но май Ники ми каза към 2.5кг да е котвата. Та и аз ще се оглеждам за такава, че времето наближава.
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  boysa Пет 7 Апр 2017 - 14:55

• ТЕГЛО НА КОТВАТА. Ако лодката ви е малка – до 6 м (20') дължина и с общо тегло до 1000 кг (2200 lbs) може да използвате следната проста формула, за да изберете приемливото тегло на котвата t

ЗА ЛОДКИ С ДЪЛЖИНА ДО 3.0 м = 4-5% ОТ ОБЩОТО ТЕГЛО НА ЛОДКАТА
ЗА ЛОДКИ С ДЪЛЖИНА ОТ 3.0 м до 6.0 м = ОКОЛО 3 % ОТ ОБЩОТО ТЕГЛО НА ЛОДКАТА
ЗА ЛОДКИ С ДЪЛЖИНА НАД 6.0 м = 1-2% ОТ ОБЩОТО ТЕГЛО НА ЛОДКАТА Ако се колебаете – изберете по-тежката. Тя ще ви се отплати

Това днес го препрочетох. Вие си го знаете, но аз съм нов и за това ще извинявате.

Тези дни си мисля и за вариант с камъни.
Мрежа от по-дебелите, едни зелени. Ползват ги по рибарските кораби. Аз имам такава на гагама, подарък от един приятел. Та да си я направя във формата на гаца. Слагам камъните вътре а въжето през отвора. Единият ръб на гацата може да е от по-слабо въже и да се скъса при закачане.
Мисля да го ползвам за втора котва или в случай, че съм забравил котвата. Тази гаца да стои в колата пък камъни все ще се намерят. Ще ползвам лодката предимно в брега за гмуркане.
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Лесна котва и други видове котви - Page 6 Empty Re: Лесна котва и други видове котви

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 6 от 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите