GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Компас!Какво е това и как да си служим с него?

+8
runner
sampo
DOCTORABukarNo1
bate_em4o
vatus
EU_BG_akademika
КИРО
Петър Василев
12 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  Петър Василев Пет 11 Дек 2009 - 11:34

Магнитният компас е навигационен инструмент за определяне на посоките на света. Състои се от свободно въртяща се магнитна стрелка, която се ориентира в посока север-юг под влияние на земното магнитно поле. Единият край на стрелката сочи Северния магнитен полюс, който не съвпада със земния Северен географски полюс. Противоположният край сочи Южния магнитен полюс, който аналогично не съвпада с Южния полюс.
Компас с течност.
При някои видове компаси стрелката се намира в капсула, пълна с течност. Целта на течността е да успокоява стрелката, т.е. когато поставите компаса хоризонтално стрелката да се ориентира за възможно най-кратко време, от порядъка на 2 – 3 секунди.
В съчетание с други навигационни инструменти като хронометърът и секстантът компасът увеличил многократно точността на навигацията. Открит е от древните китайци.
Земното магнитно поле не винаги е било ориентирано по този начин, и вероятно в бъдеще пак ще смени своята посока - тогава компасът ще показва посока, различаваща се от сегашния север.
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  Петър Василев Пет 11 Дек 2009 - 11:40

Компасът е сред задължителните неща, които стоят винаги в раницата. Трябва обаче да можем да си служим с него. Съвременните компаси са с кръгови скали, пригодени за работа с азимути. Работата с компаса е доста лесна - за да показва вярно севера (стрелката на компаса е винаги с два различни края, така че е ясно кой сочи север) е достатъчно компасът да се задържи в хоризонтално положение, в покой и далеч от магнити или големи железни предмети. За простото определяне на севера кръговата скала е без значение.

Азимут

Азимутът представлява ъгъл между севера и права, посока на движение към някаква точка. На много места, главно в Рила и Пирин има стълбова маркировка с азимутни означения, а в някои пътеводители се посочват азимути при описание на маршрута. Много са полезни при намалена видимост (сняг, мъгла, нощно време).
Зададен ни е, например, азимут 238 градуса. Нагласяваме кръговата скала така че стрелката на дъното на компаса да сочи 238. След това въртим целия компас докато стрелката сочеща севера съвпадне със севера от кръговата скала. В това положение дънната стрелка сочи избрания азимут (в случая 238 градуса). Компасът се държи в покой и се следва посоката на дънната стрелка до следващия маркировъчен знак или посочен ориентир.
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  КИРО Пет 11 Дек 2009 - 11:49

Каквито и апаратури да имате на борда,компаса според мен си е задъжителен.
Ще пиша само за морето.
Всеки си има определени места за риболов,намерете време като отивате към тях,
с компаса да си определите посоките.Ако е необходимо,запишете ги някъде,
което винаги ви е в лодката.
При падане на внезапна мъгла,поне имате целта към брега.Стигнете ли брега,вече по-лесно
ще си намерите пристанището.
А лодка от моя модел,никога не върви направо,ако оставиш руля.Самото въртене на винта,дава леко
завой на лодка.
Като видите,че пада мъглата,веднага по компаса определете посоката накъдето трябва да се върнете,
после може да е късно.
И още,при мъгла несъзнателно се кара по-бавно,това да не ви изнервя,че брега не се показва
както вие го очаквате.Търпение и вяра в компаса.
Желателно е компаса да е закрепен твърдо и постоянно за лодката ( това мисля и да направя и аз ),
иначе 4-5 градуса могат от далечно разстояние да ви излъжат много.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  EU_BG_akademika Вто 15 Дек 2009 - 11:13

На мойто булка таткото, демек, деда ми, навремето е бил леководолаз/ става въпрос за средата на 60-сете/ и при една експедиция намира ето този компас в морето.....

[You must be registered and logged in to see this link.]
От [You must be registered and logged in to see this link.]



[You must be registered and logged in to see this link.]
От [You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]
От [You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]
От [You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]
От [You must be registered and logged in to see this link.]






Това е от свален немски самолет месерршмит, работи повече от прецизно
:dancingHappy_i и е пълен с течност, както споменава колегата Василев.
Прави впечатление как швабите един нищо и никакъв компас са го маркирали така както сега се маркира марков автомобил.
На последната снимка ясно се вижда
1 Завода където е произведен
2 колко тежи и датата на въвеждане в експоатация
3 номер на самия компас
4 номер на самолета на който е монтиран.
Като двата номера за по голяма сигурност и да не би да се затрият са ударени и на предния панел 41990 226711
Толкова обозначения руснаците са имали за дивизия поне смях , да се чудеш и маеш как тази нация е загубила войната sunglasses2
Та машинката си работи перфектно, показва много точно с колко градуса и накъде се движиш, аз си я пазя за лодката която ще си купя някога, да ми краси мостика 12666 , ама рекох да ви я покажа и да попитам, мислите ли, че би могла да има антикварна стойност, щото аз докато си купя лодка............................
Не бях се сещал от доста време за него, ама сега като прочетох темата и си викам, я да го извадя на показ това чудо, та да го видят колегите.
Айде със здраве.


Последната промяна е направена от EU_BG_akademika на Вто 15 Дек 2009 - 12:07; мнението е било променяно общо 4 пъти
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  ???? Вто 15 Дек 2009 - 11:20

Нищо не виждам 12666
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  vatus Вто 15 Дек 2009 - 11:23

Реликва, от всякъде си е този компас. Пази го! :217b315cad77fe
vatus
vatus
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.06.2009
Брой мнения : 2774 Рожд.дaта : 14.02.1956
Години : 68

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  КИРО Вто 15 Дек 2009 - 11:40

Дааа,и на мен ми хвана окото.Наистина е реликва.
[You must be registered and logged in to see this image.]
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  EU_BG_akademika Вто 15 Дек 2009 - 11:49

Чакайте бе колеги, сега ще пусна снимките
Готово, едната пак съм я сбъркал ама ми писна вече 226711 :21fe7b94c4e424 :21fe7b94c4e424
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  bate_em4o Вто 15 Дек 2009 - 13:25

......"ама рекох да ви я покажа и да попитам, мислите ли, че би могла да има антикварна стойност, щото аз докато си купя лодка............................"

По номерата мисля,че можеш да стигнеш и до човека пилотирал този самолет.Някво запитване към Немското посолство,може би трябва.А роднините на човека,сигурно ще се радват да имат спомен от него.
bate_em4o
bate_em4o
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.11.2009
Брой мнения : 43 Рожд.дaта : 21.04.1962
Години : 62

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  DOCTORABukarNo1 Сря 23 Дек 2009 - 13:39

И аз си имам компас на каяка :dancingHappy_i

[You must be registered and logged in to see this image.]


Един съвет - ако купувате ефтин дирекционен компас от и-бея внимавайте защото компасите произведени в далечният изток са за южното полукълбо и показват юг вместо север.
Ето един пример

[You must be registered and logged in to see this image.]


Последната промяна е направена от DOCTORA Бъкар № 1 на Сря 23 Дек 2009 - 16:58; мнението е било променяно общо 1 път
DOCTORABukarNo1
DOCTORABukarNo1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.08.2009
Брой мнения : 445 Рожд.дaта : 23.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  sampo Сря 23 Дек 2009 - 16:24

DOCTORA Бъкар № 1 написа:Един съвет - ако купувате ефтин дирекционен компас от и-беяр внимавайте защото компасите произведени в далечният изток са за южното полукълбо и показват юг вместо север.
no-no Ей това чудо дирекционен компас не го разбирам к'во е, защото моятцък тук си показва вярно, а че е китаец е сигурно, купил съм го от Илиенци за един лев, а капсулата дори е пълна с течност. За сега му ползвам само звука и термометъра :6e6ebecd09233a
sampo
sampo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2009
Брой мнения : 44 Рожд.дaта : 02.03.1951
Години : 73

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  DOCTORABukarNo1 Сря 23 Дек 2009 - 16:58

Directional или дирекционен компас показва курса на движение - като немският и моите.
Те нямат стрелки и се гледат отпред. Чертичката показва посоката в която се движеш.
Твоят показва посоките и къде е север. Той се гледа отгоре.
DOCTORABukarNo1
DOCTORABukarNo1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.08.2009
Брой мнения : 445 Рожд.дaта : 23.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  ???? Сря 23 Дек 2009 - 22:06

Утре ще постна снимки на обикновен компас за ориентиране по азимут с някои допълнения за ориентирането counting2
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  ???? Чет 24 Дек 2009 - 13:18

По-долу на картинките е един компас за ориентиране и движение по азимут, точно такъв, какъвто Петьо го е обяснил в първия пост. Компаса е немски( на бившето ГДР, купуван е преди 25 години), вътре е с течност на спиртно- маслена основа; компасите с течност са по-добри от тези без течност- магнитната стрелка и иглата не корозират, няма никакви излишни трептения и не е задължително основата да е абсолютно хоризонтална.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Отгоре са означени основните посоки и има скала разграфена от 0 до 360 ъглови градуса, през 5 градуса. След това, вътре е магнитната стрелка(червено/черна) с месингова кръгла подложка, лежаща върху игла. Под нея има прозрачен пръстен, неподвижно фиксиран над дъното(върху стените на кутията), разграфен с успоредни линии, като двете са удебелени( жълтите, които се виждат над червената стрелка, на снимката) и завъртайки компаса, червената стрелка трябва да застане точно между тях за да е "осеверен" компаса. Дъното е подвижно спрямо корпуса и всичко останало и на него има една единствена дебела, жълта стрелка- тази която ще ни покаже нужния азимут. Въртейки дъното, нагласяме жълтата стрелка срещу необходимия азимут в градудси на скалата отгоре на компаса- примерно 60 (картинката по-долу). След това въртим целия компас до като червената стрелка застане точно над двете жълти дебели линии- това е посоката север; при това положение, жълтата стрелка на дъното показва необходимата посока:

[You must be registered and logged in to see this image.]

При движението "по азимут", тогава когато имаме определен ориентир на който е обозначен азимута към следващия ориентир(в градуси), обикновено трябва да има обозначено и разстоянието- в метри, особенно когато към следващия ориентир няма пряка видимост ( примерно, ориентира е чешма, извор, мост и т.н.) Разстоянието се мери в т.н. "двойни крачки"- като хванем направлението и тръгнем се брои на всеки ляв или всеки десен крак(стъпка); една двойна крачка при нормален ход на човек висок 1.80 е грубо 1.50м. Примерно- ако е обозначено разтояние 300 м : на 1.50= на 200 двойни крачки, след което трябва да се озъртаме за следващия ориентир( примерно чешма). След като го намерим, отиваме при него и наново се повтаря цялата процедура с компаса и двойните крачки към третия ориентир и т.н.Картите за движение по азимут се правят предварително, като на тях е обозначен севера, ориентирите, азимутите и разстоянията. Компаса се поставя върху картата, като севера обозначен на картата, трябва да съвпада(да е успореден) с този на компаса- така цялата карта е "осеверена"!

counting2
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  ???? Чет 24 Дек 2009 - 13:38

За по-подробно относно тристическите маркировки, топографията и ориентирането, отворете споделения файл по-долу:

[You must be registered and logged in to see this link.]

magnifier
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  ???? Нед 27 Дек 2009 - 0:29

Един по-съвременен компас; разграфен е през 2 градуса, с допълнителна линийка в сантиметри, две скали за работа с карти(скици) с мащаби 1:25 000 и 1:50 000 и лупа за четене на карти; стрелката за азимута е на плоската прозрачна част в ляво от компаса. Компаса също е с течност в капсулата и основно се ползва за ориентиране на местноста и някои аналогични спортни дисциплини:

[You must be registered and logged in to see this image.]

п.п. преди, няколко десетки години в армията се ползваше т.н. компас "Адрианов"; надявам се сега да го има само по антиквариатите по за 20-30 лева и да не е "на въоръжение"!
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  runner Нед 27 Дек 2009 - 1:45

Имам това тук
[You must be registered and logged in to see this link.]
Вярвайте ми - много е добро. Има си всичко като всеки корабен компас, даже и пеленгатор, при все че е джобен формат. Супер верен е, с много подробни скали по розата. Всичко му е страшно дребно, но не е болка - направили са му околяр и всичко се вижда съвсем нормално. Превеждах му описанието за баща ми, ако има интерес ще го постна.
avatar
runner
...........................
  ...........................

Регистриран на : 01.06.2009
Брой мнения : 228 Рожд.дaта : 22.06.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  ???? Нед 27 Дек 2009 - 19:00

runner написа:.....Имам това тук......

Страхотен е, веднага бих си взел такъв- не че ми трябва, ама ей така да му се кефя :dancingHappy_i Всичко де-що е компас, оптика или наземна навигация ми е слабост от едно време- 12 години бях геодезист в ракетни войски(оперативно-тактически ракети)... та още ми се въртят Гаус-Крюгерови проекции, слънца, луни, точно време, теодолити, жирокомпаси, логаритмични таблици, топопривързвачи и т.н. в главата...... :dancingHappy_i :dancingHappy_i sunglasses2
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  sampo Сря 30 Дек 2009 - 14:55

За тази Коледа малкия племенник ми подари тази джаджа, няма никакво описание към нея. Върху стъклото /върти се/ има две черти, върху едната има мини лупа, абе вкара ме в приключение, ще трябва четене но не знам от къде да започна 41990 .
[You must be registered and logged in to see this image.]
sampo
sampo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2009
Брой мнения : 44 Рожд.дaта : 02.03.1951
Години : 73

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  EU_BG_akademika Сря 30 Дек 2009 - 16:36

Ами най-добре почно от началото..................
Прецени дали и лъде ще го ползваш.
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  КИРО Сря 30 Дек 2009 - 16:48

Сампо,точно с такъв работя ( като ми се наложи ).
По-дългата черта я слагам по кила на лодката ( по курса демек ),и
си засичам градусите.На връщане - Смятам + 180,и това е.
Даже си мисля сега да го монтирам постоянно върху капака на мотора.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  runner Пет 1 Яну 2010 - 19:49

Киро, за пътеви компас (стационарен) ти предлагам да си харесаш нещо от тук
[You must be registered and logged in to see this link.]
Този ще ти е по-полезен да си работиш с него от ръка - пеленги да си снимаш и т.н. Повечето от тях, включително и моя, ги има в Marina Stores, зад обръщача до Енергото, както и в другия им магазин на Морска гара.
avatar
runner
...........................
  ...........................

Регистриран на : 01.06.2009
Брой мнения : 228 Рожд.дaта : 22.06.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  ???? Нед 7 Фев 2010 - 21:14

Винаги съм се чудил дали в кола компас ще показва вярно!?... Дали ще се повлияе и доколко от купето на колата(автомобил)?...

Щом като го има по самолети (имам предвид и намереният в морето от "Месершмит"), железни кораби...., вероятно не се влияе особено, но и в първият коментар с обясненията пише, че трябва да е далеч от по-големи железни предмети... Колко далеч?
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  КИРО Нед 7 Фев 2010 - 21:22

Ами зависи,но за големите кораби и самолети се
рабори със жирокомпаси,друг модел са.
Моя е малък,и се влияе от мотора,но стои си на едно и също място.
От там си засичам отиването,а после и връщането,
а че ми греши с 5 градуса,не ми е проблем за малките разстояния.
При по-големи - си иска вече точнистта,че и време да засичаш,и скорост,
абе сложно става.Тогава по-добре GPS.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  runner Вто 9 Фев 2010 - 16:00

Всеки магнитопроводим материал в близост му влияе, на различните курсове в различна степен. Затова тези полета на околната среда се гасят с разместване на различни пръчки от меко желазо в основата на магнитния компас. Девиация се казва. Не всичко може да се компенсира, затова се прави таблица през 10 градуса какви са остатъчните отклонения, и с нея си помагаш да си сметнеш истинския курс. За нашите нужди обаче, девиация - къде ти! Просто трябва да се държи по-настрани от железа разни, и така. Обаче е хубаво да се знае, че на един курс ако имаш едно отклонение то на обратния няма да е същото. Ако обърнеш компаса - да, същото ще е, обаче ако обърнеш със съда - малко вероятно да е същото. Просто металните части си имат свое поле, със своя посока, и когато то си взаимодейства със земното се изкривява по различен начин. Абе все едно събираш вектори, като единия постоянно се върти (както все едно си променяш курса) - резултантния винаги е различен. Ей този, резултантния, всъщност взаимодейства с полето на самата стрелка на компаса и я отклонява. Най-просто решение според мен - стойка от немагнитен материал, която да държи далеч компаса от влиянието на собствените полета на лодката.
avatar
runner
...........................
  ...........................

Регистриран на : 01.06.2009
Брой мнения : 228 Рожд.дaта : 22.06.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Компас!Какво е това и как да си служим с него? Empty Re: Компас!Какво е това и как да си служим с него?

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите