GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Помогнете ми Спининг

+13
Светозар Върбанов
pako
Ангелофф
майсторчето страхил
bradata
nasco2
Веско Жечев
bobopeli
roko koko
kanara
КИРО
Тик Так
Ribarina
17 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

Помогнете ми Спининг Empty Помогнете ми Спининг

Писане  Ribarina Вто 4 Дек 2012 - 18:25

Така купих си пръчка за спининг.
Жената я взе от Еконта и я скри,щяла да ми е подарък за Коледа.Аз я търся обаче упорито.
Малко съвети няма да са ми излишни.До сега знам:
1.Трябва ми макара с широка шпула.
2.Тънко плетено влакно.
3.Понеже акцията на пръчката е 20 гр. ми трябват повече блесни и воблери

Моля продължете.Като ще ви попитам нещо КАК СЕ ВОДИ БЛЕСНАТА И ДРУГИТЕ ПРИМАМКИ.
Трябва да знаете,че до сега единственият ми опит на сладка вода е таранки,костур и някоя друга бельовица.Е имам и един два шарана на плувка
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Тик Так Вто 4 Дек 2012 - 21:14

Здрасти Иво,
Сега, аз не съм голям специалист, но мога да ти дам няколко елементарни съвета.
Първо, кой каквото ще да ти разправя, не е необходимо непременно да си с плетено влакно. Съвсем спокойно можеш да си ловиш и с монофил. За кефал - 0.16 - 0.18, за щука - 0.20 - 0.22.
За примамките - пак ще говоря за кефал и щука, защото най-много съм ги ловил. Моето лично мнение, без да искам да споря с никой, е че въртящите блесни и клатушките (специално за щуката), ловят много по-добре от воблерите. Снабди се с въртящи блесни на Мепс и Моска с размери от 1 до 4, бели, жълти и бронзови. За щуката - клатушки на същите фирми.
Въртящите блесни се водят равномерно, като единствено можеш да експериментираш със скоростта и дълбочината на водене. Според мен рибите ги приемат по скоро като дразнител, отколкото като храна.
Клатушката също може да се води равномерно, но може и да се спира за момент и да се се придава неравномерна игра с върха на пръчката.
Тик Так
Тик Так
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.12.2010
Брой мнения : 703 Рожд.дaта : 29.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  КИРО Вто 4 Дек 2012 - 21:19

Ribarina написа:Така купих си пръчка за спининг.
Жената я взе от Еконта и я скри,щяла да ми е подарък за Коледа.Аз я търся обаче упорито.
Малко съвети няма да са ми излишни.До сега знам:
1.Трябва ми макара с широка шпула.
2.Тънко плетено влакно.
3.Понеже акцията на пръчката е 20 гр. ми трябват повече блесни и воблери

Моля продължете.Като ще ви попитам нещо КАК СЕ ВОДИ БЛЕСНАТА И ДРУГИТЕ ПРИМАМКИ.
Трябва да знаете,че до сега единственият ми опит на сладка вода е таранки,костур и някоя друга бельовица.Е имам и един два шарана на плувка

Май ташак си парайш? :217b315cad77fe
Сега нали мрежите идват на преден план бре? 373173
Чакам ти инфото за карагьоза,не за костура. :d776892fea672e
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  kanara Вто 4 Дек 2012 - 21:24

Де да можеше и мойта да ми подари една спинарка!Взех да се чудя,дали да не пиша на Дядо Коледа? 12666 226711 12666 Първо нека ти подарят пръчката,че до Коледа има бая време(да не се издъниш нещо,подаръка си заслужава),а за примамките сам ще решиш какви да са(според рибата,която ще ловиш)От всякакви примамки има нужда!!!!!!!!!!! :609c1f728720fb sunglasses2
kanara
kanara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.08.2011
Брой мнения : 830 Рожд.дaта : 24.10.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  roko koko Вто 4 Дек 2012 - 21:36

Ся Иво аз да ти кажа ,чуй ся чуй -пръчката е поръчана в състояние на умопомрачение от съпругата ти след като си стоял у дома повече от два -три дни,след което жена ти (да е жива и здрава както и цялото ти семейство ,особенно най-малкото)и е станало ясно точно какво ти подарява и след кратък размисъл вече финото прътле .....вече го няма c3e619afd2339e86975b -хубаво прътле беше................................а бе с една дума воблери и блесни не ти трябват :525707397c05bb
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  kanara Вто 4 Дек 2012 - 21:43

roko koko написа:Ся Иво аз да ти кажа ,чуй ся чуй -пръчката е поръчана в състояние на умопомрачение от съпругата ти след като си стоял у дома повече от два -три дни,след което жена ти (да е жива и здрава както и цялото ти семейство ,особенно най-малкото)и е станало ясно точно какво ти подарява и след кратък размисъл вече финото прътле .....вече го няма c3e619afd2339e86975b -хубаво прътле беше................................а бе с една дума воблери и блесни не ти трябват :525707397c05bb
:432c42269535b6 :432c42269535b6 :432c42269535b6
kanara
kanara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.08.2011
Брой мнения : 830 Рожд.дaта : 24.10.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  bobopeli Вто 4 Дек 2012 - 21:57

Ribarina написа:Така купих си пръчка за спининг.

Колега би ли споменал модела на пръчката както и дължината и
да и търсим подходящо макаре.Ако споменеш и какво се каниш
да ловиш с нея ще е още по добре.Щом си начинаещ би било
добре да започнеш с плитко газещи плуващи воблери ,ще има
по малко загуби на примамки.

Поздрави и успехи!
bobopeli
bobopeli
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.08.2010
Брой мнения : 65 Рожд.дaта : 14.09.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Веско Жечев Вто 4 Дек 2012 - 23:34

Нищо не казваш за бюджет! 12666
Макара за прилични парета
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/product_info.php?cPath=295_32_483_488&products_id=4133
за малко повече парета
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/product_info.php?cPath=295_32_483_505&products_id=4143
Втората си я въртя и в морето!
За начало си заприходи основно блесни от първи до трети номер , Мепс , Моска ,Rublex, Пантер Мартин, а с воблерите поетапно ..........влакно Sunline/ Power Pro 10lb ще ти е напълно достатъчно.......останалото е проба/грешка и много четене в Nariba.com и FishingMania, предвид че най-много писано за спининга е писано там и те така! sunglasses2
п.п. предложенията ми на са някакъв резус, а изпитани бюджетни варианти от средния клас........иначе от Дайба и Шибано по-убаво нема в спининга, ама там пък говорим за модели от 300 хамерикански парета нагоре sunglasses2
avatar
Веско Жечев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 07.11.2009
Брой мнения : 173 Рожд.дaта : 23.03.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Ribarina Сря 5 Дек 2012 - 8:44

Пръчката е дълга 2.1 м. с акция 20 грама.
Машина за 300 лв няма да си купя защото едва ли ще газя в калищата често.
Понеже голямата ни лодка потъна и не се знае колко време ще отнеме ремонта,ще се пробвам по блатата.
Последно време около Бургас хващат много щуки и аз се пробвах,но с тоягата за зарган трудно се работи в храстите,а другите ми въдици са все с едни такива акции,къде за поп,къде за чепаре или за котки с невероятните 300 + акции.
Риболова на жива стръв с цялото дремане нещо не ме влече по блатата.Много ми е кално


Да жената наистина се изнерви от тридневното ми разхождане из дебрите на нашият апартамент.Но така ще е !!!
От три дена търся някой,който да ми помогне да си прибера лодката и да сваля двигателя,но всички се оказаха много заети.Интересно че ако им се обадя да ходим за риба веднага ще се освободят.

Разрових из един стар куфар и намерих малко блеснички,два воблера,дето не ми приличат на морски и туистъри
Ще ги снимам и ще ви пусна снимки.

Днес смятам да отида да си подновя билета и ще си купя някаква кутия за съхранение на блесните защото много бучат тези куки и трудно се откачат от гащите

Как се разбира коя блесна е плитко газеща?
Коя е клатушка?
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  roko koko Сря 5 Дек 2012 - 9:12

Иве,двамата я сефтосахме тази година ....знаеш ми телефона ,пък догодина може и повече да ми повозиш гъзъ :609c1f728720fb
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  roko koko Сря 5 Дек 2012 - 9:13

Става дума за Събота следобед и Неделя :609c1f728720fb
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  nasco2 Сря 5 Дек 2012 - 9:30

Ribarina написа:Как се разбира коя блесна е плитко газеща?
Коя е клатушка?

Без да претендирам, че разбирам от спиниг, ще се изкажа. Газенето според мен зависи от скороста и теглото на блесната. Клатушката е с форма на издължена лъжица и не се върти около оста.
nasco2
nasco2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.01.2010
Брой мнения : 5696 Рожд.дaта : 30.06.1972
Години : 51

http://www.softparket.com

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  bradata Сря 5 Дек 2012 - 10:33

Привет, колега! :609c1f728720fb Да се изкажа малко и аз с цел да се опитам да помогна.
Блесна:
Помогнете ми Спининг Mepps_atw

Клатушка:
Помогнете ми Спининг Mepps_syc

Воблерите са ти ясни. sunglasses2 Както ти каза Веско - за начало си вземи няколко блесни от първи до трети номер. Дълбочината на газене на блесната зависи най-вече от скоростта, с която я водиш и от положението на върха на пръчката. Ако искаш да гази по-плитко - вдигаш върха на пръчката високо, а ако искаш да гази по-дълбоко - сваляш върха ниско. Ако водиш бързо блесната - гази плитко и така. Блесната е най-лесно да се води равномерно. Хвърляш и си навиваш с постоянна скорост влакното. Клатушката може и равномерно, но аз лично съм имал повече успехи, когато я прибирам на леки тласъци. Разбира се това много зависи от водоема или реката. Ако знам, че дъното е чисто, хвърлям клатушката и я изчаквам да потъне до дъното. След това с тласъци и набиране на влакно започвам да събирам, като след две-три такива движинея пак спирам и изчаквам малко. По този начин клатушката се движи по начин, който наподобява движенията на ранена рибка. Поне при мен успеха е по-голям по този начин.
За влакното - не е задължително да е плетено, но ако решиш този вариант, Веско ти е дал добър пример за влакно. Аз лично ползвам влакна на YGK, но те са малко по-скъпи и трябва да си прецениш бюджета. Ако решиш да ловиш с монофилно влакно, мога да ти дам само един съвет. Вземи си хубаво влакно, защото ще имаш много главоболия с евтините. От опит го знам. sunglasses2
Когато ловиш на изкуствени примамки никога не забравяй да сложиш вирбел! Ако няма вирбел, при въртенето на блесната влакното се усуква и след две хвърляния става мазало. А и е по-удобно за смяна на примамките. Винаги си взимай качествени вирбели, защото много лесно се изпуска риба, ако вирбела се отвори, а това се случва често с някои модели. Аз лично ползвам с този вид закопчаване:
Помогнете ми Спининг Mcswivelandsnap
Причината е, че при тази закопчалка, дори и да се разтегне при по-голямо усилие, много трудно се откопчава. sunglasses2
За макара няма какво да ти кажа. За мен вариант на прилични макари са сериите MACH на Shakspeare, но при пръчка с акция 20 грама, не знам дали е най-подходящото. Но все пак може да се намери прилична макара за прилични пари, само трябва да се разтърсиш. sunglasses2
Надявам се, да съм ти бил от полза и ако има нещо - винаги съм насреща и ще се радвам да помогна с каквото мога! sunglasses2
bradata
bradata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.10.2009
Брой мнения : 1936 Рожд.дaта : 25.02.1983
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  майсторчето страхил Сря 5 Дек 2012 - 10:51

Гледай макарето да е поне модел 2000 до 3000.По малките пресукват влакното повече ,а по големите пък тежат повече (е зависи от ценовия клас).Ако ще ходиш интензивно на спиниг риболов си вземи плетено влакно,ако ще ходиш инцидентно вземи обикновено влакно.
майсторчето страхил
майсторчето страхил
...........................
  ...........................

Регистриран на : 15.06.2009
Брой мнения : 1594 Рожд.дaта : 01.07.1964
Години : 59

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Ribarina Сря 5 Дек 2012 - 14:46

За сега съм се спрял на това : Помогнете ми Спининг Ribarska-makara-Spinning-Fishing-Reel-Shimano-Solstace-FI
Само че размер 2500.Цената е 100 лв.Устройва ме понеже купих и на лапето една подобна въдица .Влакното ще е плетено Спрял съм се на това:
Помогнете ми Спининг Pleteno-vlakno-braided-Line-Shimano-PowerPro-Moss-Green
С размер 0,15.
И така всичко по 2 минавам с 300 лв
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Ангелофф Сря 5 Дек 2012 - 15:28

Колега, може да погледнеш и макарите на Ryobi.Цена-качество си заслужават(около стоте лева)
Влакното което аз мисля, че си струва е на Daiwa- tournament, осем нишково и супер кръгло(50-60лв.)
За блесни и воблери не знам, колко и да имаш все искаш повече sunglasses2
Ангелофф
Ангелофф
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.01.2010
Брой мнения : 295 Рожд.дaта : 11.11.1970
Години : 53

http://www.sofiaclima.com

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  майсторчето страхил Сря 5 Дек 2012 - 22:06

Модел 2500 е добър вариант,колкото до плетеняка на на "Power pro " е добър избор стига да не попаднеш на менте(имам опит 017 ).За влакната от собствен опит съм установил няколко неща, с приимущество наклонено към плетеното:
1.С обикновено влакно при интензивен риболов ,за сезон го сменях поне 3 пъти(при условие че в един момент го пренавивам от другия край.)
2.Плетеното при мен поне, искарва 2 сезона ,с принавиването .
3.При плетеното контакта с примамката е по добър,особено при джигов риболов.
4.За здравината ,при еднакви диаметри приимуществото е разбира се на страната на плетеняка.
5.Плетеното може обаче да ти създаде и добри уплитания ,особено при ползване на въртящи блесни и по леки примамки.А при тези цени едно скъсване си е набутване 102
п.п.И все пак провери дали са пригодени водачите на пръчката за плетено
п.п.п.Аз лично имам 3 пръта за спининг , 3 различни макари и 3 чанти с примамки sunglasses2 ,и както казва колегата по горе " И все ми се струва че ми е малко "
смях

Помогнете ми Спининг 026069711

Помогнете ми Спининг 022147502

Помогнете ми Спининг 018371087
майсторчето страхил
майсторчето страхил
...........................
  ...........................

Регистриран на : 15.06.2009
Брой мнения : 1594 Рожд.дaта : 01.07.1964
Години : 59

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Ribarina Чет 6 Дек 2012 - 9:07

Kak да разбера дали водачите са за плетено влакно?
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  майсторчето страхил Чет 6 Дек 2012 - 18:42

Би трябвало да са "сик" водачи ,но това се разбира при покупката на прътлето.От скоро време обаче май повечето,да не кажа всички пръчки са със "сик" водачи ,което значи няма проблем с плетеняка 135d02aa35ad75a2cb71
майсторчето страхил
майсторчето страхил
...........................
  ...........................

Регистриран на : 15.06.2009
Брой мнения : 1594 Рожд.дaта : 01.07.1964
Години : 59

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  pako Чет 6 Дек 2012 - 21:24

кажи какъв е модела на пръчката брат, и ще ти кажа какви са водачите и колко са SIC... Виждал съм нарязани SIC от плетеняк !!!
pako
pako
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.09.2010
Брой мнения : 286 Рожд.дaта : 05.10.1974
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Ribarina Пет 7 Дек 2012 - 8:17

Quantum

Така като гледам водачите май не са много читави.Ще пробвам с плетено,а пък ако се нарежат ще ги сменя.
Вече намерих пръчката и не съм очарован.Лека е , стегната,но с 2.1 м пръчка не се чувствам комфортно.Започвам да се замислям дали няма да става за попчета
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Светозар Върбанов Пет 7 Дек 2012 - 8:34

Ивче в мазето имам в момента около 36 пръчки - без лепенки и всичките са сопи на известни марки ! Днес ще ги нося към София , но не е проблем да ги снимам и да си харесаш някоя ! Цените им са - 35лв за бройка - без надписите , а с надписи някои от тях отиват над 100 sunglasses2
Светозар Върбанов
Светозар Върбанов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.03.2011
Брой мнения : 3176 Рожд.дaта : 15.10.1976
Години : 47

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Ribarina Пет 7 Дек 2012 - 18:59

Не благодаря.Не съм запален по този тип риболов.Просто ще пробвам за да не стоя цяла зима пред салати и мезета,че миналата зима качих 20 килца и пролетното ходене за сафрид по камъните се оказа трудно
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Шморхи Пет 7 Дек 2012 - 19:55

Аз нямам опит със спининговият риболов, но скоро реших да си направя комплект за Велека и подобните водоеми в района.
Купих си 2 метра пръчка, много лека, с акция 5-20. От форум Нариба си го взех. Пише, че е Куантум, па какво е...само то си знае, но е готино пръчле.
Взех си от Акваспорт-а, на Краставицата, монофил 0.148 - 150 м(нямаха по-малки разфасовки) за 10 лева Влакното уж е някакво японско, ама не се сещам каква марка беше. Подходих скептично към него, викам си, 0.15 ли няма да скъсам. Ми не можах да го скъсам, а то...ми преряза пръста, та мисля, че ще държи.
Купих един Мичел Авосет Голд III. Размер 1000, тегло 190 грама. Цена - 80 лева.Реших, че искам малка машинка поради две причини.
Първата е по-ниското тегло, а втората е, че искам каквото и да ми удари, да ми е трудно да го вадя, т.е. да си изпитам адреналина като от морския риболов на тролинг примерно.
Пък и като сложих машинката на пръчката, балансът бе перфектен.
Ето машинарията,
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/product_info.php?products_id=3330
Ето и влакното,
http://shop.akvasport.com/catalog/product_info.php?cPath=3_126_15&products_id=4166
Та комплектчето си го харесвам де. Стана много кипро и...сега трябва да си го купя пак, че вчера подарих първият на един именник. смях
Шморхи
Шморхи
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2010
Брой мнения : 2885 Рожд.дaта : 11.10.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Ribarina Пет 7 Дек 2012 - 20:13

Ще ходим да ги пробваме двамата.
И моята е от nariba-та,сега като мине Дядо Мраз ще видя дали ме боли много сърцето заради 6-те деца,на които трябва да минава през кумина+ няколко баби и дядовци.Тогава ще се разбере Шимано ли ще има пръчката или нещо по-обикновенно.
Не знам тези машинки могат ли да се използват после за друг риболов,но ще обикаляме реките зимата
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Помогнете ми Спининг Empty Re: Помогнете ми Спининг

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите