GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Въпрос за дължина на харпун

+2
baretata
justinian
6 posters

Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Въпрос за дължина на харпун

Писане  rikitikitavi Съб 23 Фев 2013 - 8:35

Имам следното питане. Ако имаме два харпуна с дължини 75 и 90.Имаме при тях разлика 15см. Колко повече ще е боя на по-дългия харпун. Или боя им е близък, но по-дългия има по-голяма скорост в края на боя си.
Цялата дандания е за харпуна с който стрелям. На мене ми е удобен и в 90процента от случайте взимам всяка видяна риба.(ако я улуча де). Реално за в момента ми е проблем улучването на 300 грамова платерина дето се изнася на скорост на дистанция от повече от 3м от харпуна. Със 90ка съм се топил две години ама не ми пасва премерването и.
Та се чудя дали пак да стягам 90ката или да я оставя да си подпира стената.
пп не искам да пускам въпроса в другия форум с повечкото гмуркачи, че според някой от тях ми било още рано да задавам такива въпроси..... 12666
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  justinian Съб 23 Фев 2013 - 14:08

Ники, ти сам си отговорил на въпроса си. Деветдесятката има по-голяма сила в края на боя. Много зависи каква техника на прицелване си си изработил. Всичките ми пушки са 90 сантиметрови. Навремето си ги стъкмявах със стрели, собствено "производство", които стърчаха от края на главата точно 30 сантиметра. Така ме беше учил Андрея Андреев. Според него, правилното прицелване е, като ориентираш върха на стрелата към набелязаната цел, а не на принципа мерник-мушка. При мен тази техника проработи и с времето така свикнах с нея, че стрелям инстинктивно. Впоследствие, когато навлязоха харпуните с отворена глава и когато заприходих първия такъв, установих,че стрелата стърчи съвсем малко, но за сметка на това виждах цялата мерна линия. Изключително удобно за моята техника на прицелване.
Ще споделя и още нещо от личен опит. Ако искаш да вземеш големи риби спри да стреляш по дребни. Не,че не съм го правил и аз, пък и точно на теб няма какво да ти обяснявам. Ти си достатъчно опитен в подводния риболов и се разбираме от половин дума. :609c1f728720fb
justinian
justinian
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 17.09.2009
Брой мнения : 917 Рожд.дaта : 05.02.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  rikitikitavi Съб 23 Фев 2013 - 17:36

за техника на стрелба мисля че нямам такава. Вдигам харпуна и натискам спусъка. Ако съм спокоен улучвам. Ама обичам да стрелям по всякак минаващи риби. Нямам нервите да изчакам да се завърти два пъти да ми се намести и тогава да я пушна. С 90ката трудно следвам бягаща риба. За големите риби незнам. Още не съм се настрелял.... :609c1f728720fb
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  baretata Съб 23 Фев 2013 - 19:58

Ники ами какъв ти е проблема да дойдеш да постреляш в басейна на Морско училище, а там съм сигурен че ще намериш отговора на въпросите си.
baretata
baretata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.05.2009
Брой мнения : 307 Рожд.дaта : 20.10.1965
Години : 58

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  rikitikitavi Вто 11 Фев 2014 - 10:08

След известен период на тестове пак зачеквам темата.
Оказва се, че ми е много удобно да стрелям с 75цата и съответно много рибки улучвам. Наблягам на прикриването и почти не се налага да стрелям над 3м. реално веднъж ми се наложи да прибирам риба на много бистра вода при силен мъртвак и на много голяма дистанция от мен. На предела на въжето. За три изстрела има една риба-доволно е. За в момента си оставам с този сет.
Ако има въпроси към мен ще помагам.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  gogo26 Вто 11 Фев 2014 - 12:04

Рики :здравей: ,аз реално стрелям от1 до 2.5-3м.От там нататък само екпериментално,даже и в бистрите морета.Мисля че това е нормалната дистанция за стрелба при лов.
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  rikitikitavi Вто 11 Фев 2014 - 12:56

Да де ама като е понаплашена рибата почва да минава на няколко метра от камъните и става трудна за улучване. Затова бях тръгнал към дългите пушки. Сега обаче съм по другите пътеки. Добро прикритие и викане на рибите да дойдат наблизо. Има доста добър ефект. sunglasses2 
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  divein Вто 11 Фев 2014 - 13:08

75 см си е класика за нашето море. Едно време винаги ходех с една 90 и една 60 и влизах с един от двата в зависимост от видимостта, но вече ме мързи да ги мъкна и да се чудя къде да го крия излишния. Имам приятел от Варна дългогодишен харпонджия и бивш състезател, който влиза само със 60см но с 4 дължини корда на стрелата и G20 ластици и винаги излиза с повече риби от нас. И в тази връзка ми е казвал, че с колкото по къс харпун влизаш, толкова повече риби ще видиш. С неговия сет до 2,5м взима всякакви риби в нашето море вкл. 4-5 кг. лавраци ,7-8 кг пеленгаси и др. Дългия харпун не е предимство в нашето море.
divein
divein
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.02.2012
Брой мнения : 776 Рожд.дaта : 10.08.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  gogo26 Вто 11 Фев 2014 - 14:27

divein написа: Имам приятел от Варна дългогодишен харпонджия и бивш състезател, който влиза само със 60см но с 4 дължини корда на стрелата и G20 ластици и винаги излиза с повече риби от нас. И в тази връзка ми е казвал, че с колкото по къс харпун влизаш, толкова повече риби ще видиш. С неговия сет до 2,5м взима всякакви риби в нашето море вкл. 4-5 кг. лавраци ,7-8 кг пеленгаси и др. Дългия харпун не е предимство в нашето море.
Да това е така, но важи за северното Черноморие.От Созопол надолу нещата стават по-различни и 90-та е актуална.Имам чувството че,колкото е по-дълъг харпуна,толкова рибата е по-далече от стрелеца и по-малко се плаши от него.Рибата съм забелязал, че се плаши повече от ококорените очи в маската отколкото от харпуна.
Имал съм случаи платеринки да ми се отъркват в харпуна когато главата ми е заровена във водораслите.
Колкото до наплашените риби,след изстрел и взета риба,на същото място е много трудно за втора, или иска много време.
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  fishermann2 Нед 20 Апр 2014 - 18:09

Само да не ставам банален,но новобранска му работа...
Какъв харпун е за предпочитане,с цял водач за стрелата или не?
Има коментари,че целият водач има по-голпмо съпротивление.Целият водач пречи ли и ако не, колко помага помага?
fishermann2
fishermann2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.08.2013
Брой мнения : 258 Рожд.дaта : 09.10.1955
Години : 68

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  rikitikitavi Нед 20 Апр 2014 - 18:55

fishermann2 написа:Само да не ставам банален,но новобранска му работа...
Какъв харпун е за предпочитане,с цял водач за стрелата или не?
Има коментари,че целият водач има по-голпмо съпротивление.Целият водач пречи ли и ако не, колко помага помага?
ъъъъъ , нали разбираш, че първо трябва да ни кажеш вида и евентуално размера на рибата и ко можеш и района на гмуркане(поне горе-долу) за да ти кажем нещо дето да ти свърши работа.И до колко стинки си отделил. :здравей: 
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  fishermann2 Нед 20 Апр 2014 - 19:04

От Добрич съм.Имам два стари харпуна,60 и 90 см.Искам да си купя нещо ново.Ще се ползва предимно за кефалови риби.
Варна и на север до Крапец ходя.Цената може и до 300 лв.Но,ако такъв за 180-200 лв.,върши същата работа,няма значение дали е с елипсовиден профил или не.Ако ,разбира се има добър спусък и е удобен за работа.
Нещо такова примерно,като по-евтин вариянт.

[You must be registered and logged in to see this link.]
fishermann2
fishermann2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.08.2013
Брой мнения : 258 Рожд.дaта : 09.10.1955
Години : 68

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  rikitikitavi Нед 20 Апр 2014 - 19:55

Значи реално за 90 см харпун, с навити в главата ластици, 3 подпорки на стрелата са достатачни. Една на 3см от главата, една на 5-7 см от дръжката и една по средата.
Ако обаче е с цял ластик тогава трябва малко да поразместиш подпорките за да не е изкривена стрелата след зареждане с ластиците. Опикновенно се измества задната упора някъде между двата сряза на стрелата, а средната може да се наложи да е почти допряна до първата.
Реално получаваш точна стрелба когато стрелата ти е права преди да натиснеш спусъка и не прави вибрации по време на изстрела.
Подпорите обаче имат два недостатъка. Понякога се местят и одебеляват на места тялото и там се закача понякога въжето.И ти пада скороста на стрелата.
Ако имаш възможност си вземи харпун с цял водач и отворена глава. Също стрелата е много добре да е поне 6,25мм с перки или пинове. Контрата и да е долна или вградена в стрелата. Хубаво е и стрелата да не стърчи 250-300мм както е по старите изисквания ама да е 100-150мм пред главата.Така и така ще свикваш с нов харпун -поне да е накуп всичко.
разбира се това са мои мнения и не задължавам никого.
Миналото лято мярнах един много симпатичен харпун с елипсовидно и леко конусно тяло(не си направих труд да запомня марката) бил към 300 пари или малко нагоре-бих си взел него
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  gogo26 Вто 22 Апр 2014 - 13:25

Рики за това ли говориш 364672 
[You must be registered and logged in to see this link.]
Видях го на живо....много интересен профил има.При зареждане на ластиците,харпуна не поддава и милиметър.
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  rikitikitavi Вто 22 Апр 2014 - 15:24

на него прилича :здравей: 
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  rikitikitavi Пет 24 Юли 2015 - 13:30

gogo26 написа:Рики за това ли говориш [You must be registered and logged in to see this image.] 
[You must be registered and logged in to see this link.]
Видях го на живо....много интересен профил има.При зареждане на ластиците,харпуна не поддава и милиметър.
Нали форума е за споделяне та.. от този пост на колегата ми влезе мухата и си взех. Буканеро. 
За начало голяма разлика с предния. Ама това за което го взех основно си го имаше. По-мек спусък и по-голяма тежина. Тези две неща ми трябваха. Оргуналноте ластици не ми паснаха смених ги. После ми трябваха и педесетина изстрела да се напасна на дръжката
 Щото съм с къси и дебели пръсти. Отделно и сезона беше малко слаб от към стрелба. 
Като отзиви-ми много по удобно се оказа да се стреля с по-дълъг харпун. Главата стои на място по време на излитане на стрелата и откат няма. 
За месец гмуркания взех над сто риби. За мой късмет повече от половината към килограмови. Доволен съм от покупката. Интересното което ми направи впечатление беше следното. На края на боя тежката стрела пробива и малките риби. Старата по-лека стрела ги избутваше понякога. 
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  gogo26 Пон 27 Юли 2015 - 8:55

Когато сме си писали и аз го бях загледал(за какво ли ми е още един counting2 ама...)но дръжката не ми пасна на ръката.Твърде широка ми се стори.
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  rikitikitavi Пон 27 Юли 2015 - 11:21

gogo26 написа:Когато сме си писали и аз го бях загледал(за какво ли ми е още един counting2  ама...)но дръжката не ми пасна на ръката.Твърде широка ми се стори.
И при мен така ама с малко време и взех да я стискам по по различен начин. Сега вече не ми прави впечатление. Добра и доста тежка пушка си е.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  gogo26 Пон 27 Юли 2015 - 12:21

Свикнах с финната дръжка на Патоса
[You must be registered and logged in to see this link.]
и всяка друга ми се струва не на място.
Като цяло Патоса е фин и лек харпун,сложил съм му тънка стрела-6мм,и е по-къса, подава се само острието и контрата.Прави достатъчно бърз и мощен изтрел,с много слаб откат....абе свикнал съм му вече от 5-6години и не ми се пипа друг.
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Въпрос за дължина на харпун Empty Re: Въпрос за дължина на харпун

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите