GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Цветове и проникваща способност във водата

+18
nerva
Кадир
Mi7chell
belly
shekira
Albena
Моряка
host200
monilom
savi aleksiev
vatus
п.василев
СЪНДИ
Краси_поборника
илия
КИРО
chapara
HAZART
22 posters

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  HAZART Пон 25 Яну 2010 - 23:11

Ок Шеки,но нали Марко точно и ясно подчерта,че двата воблера които показваш(те са неговите) са еднакви освен цвета,и ударите са само на единия т.е. в случая само цвета е определящ.Ако ги виждат по начина който ги представяш,то поне по случайност щеше да има удар и на другия воблер.
HAZART
HAZART
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.12.2009
Брой мнения : 1109 Рожд.дaта : 06.10.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  КИРО Вто 26 Яну 2010 - 6:19

Васе,мисля че рибата си вижда цвета,съдя по нашите чепарета.
В по горния слой сафрида си отиваше на ярките цветове ( основно на жълто ),а под 15-те метра
на синьо зеленото най добре си работеше.
Мисля че картинката която я пусна в началото е много добра
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  shekira Вто 26 Яну 2010 - 8:19

HAZART написа:Ок Шеки,но нали Марко точно и ясно подчерта,че двата воблера които показваш(те са неговите) са еднакви освен цвета,и ударите са само на единия т.е. в случая само цвета е определящ.Ако ги виждат по начина който ги представяш,то поне по случайност щеше да има удар и на другия воблер.
добре,аз ще дам друг пример.хвърлят се две въдици на рибка.съответно едната на уклей другата на бабушка.ударите са само на уклея.и съответно пред нас има пасаж от уклей.според мен всичко опира до това какво е менюто за деня и на какво оприличава съответния воблер.
shekira
shekira
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.07.2009
Брой мнения : 147 Рожд.дaта : 24.05.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  HAZART Вто 26 Яну 2010 - 12:05

Абсолютно съм съгласен с примера ти,но тук има други фактори,като форма,поведение(уклея е по-пъргав),майсторлък на закачане на живата стръв и други.При еднакви фактори и различен цвят резултатите са различни т.е. цвета има значение или казано (според мен)рибите имат цветоусещане.
HAZART
HAZART
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.12.2009
Брой мнения : 1109 Рожд.дaта : 06.10.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  ???? Сря 27 Яну 2010 - 14:39

@ Моряка ...Моряче тва дет го копира е много полезно , специално за мен ми беше интерсено факта , че колкото е по-дълбоко , толкова по-малък кръг вода вижда ...ся ми стана ясно ЩО , че като съм с харпуна и съм в дълбокото - рибата някой път аха-аха и да се блъсне в мен и се отстрелва много по-лесно 509158 ....в плиткото - обратното - само да ме зърне с края на очите си , че мръдна малко и въз шама ...много са полезни тези дискусии посещавани едновременно от "различни видове" рибоуловци 509158 ...така мисля най-добре стигаме до истината 509158 ...@ Киро и аз съм на същото мнение - що правим различни по цвят ламета 21188
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  belly Вто 2 Фев 2010 - 8:56

Не че спамя но до главата ми в момента има един 100 литров аквариум с рибки,които определено не са никак безцветни.Мъжките гупи ,които имат еднакви по форма плавници,но различни по окраска,и ги "огрява" различно откъм женските.Като тези с червени багри са в пъти повече късметлии откъм секса в сравнение с тъмносините,жълтите и лилаво-черните.А определено се стараят хайванчетата да се харесат на дамите.Правил съм си експерименти с различно осветление,което ползвам и ми прави впечатление ,че на различен спектър(например имам лампа която имитира дневна светлина) или пък син "неон",бяла студена луминисцентна.... окраските изпъкват или се губят и някой цветове едва тогава се проявяват като "видими".И откровено бозава рибка блесва с нова окраска за мен.Така че според мен си различават цветовете определено,друг е въпроса кой как ги вижда,щото и плътността на морската и речната вода е различна и какво ли още не като фактори...
belly
belly
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.10.2009
Брой мнения : 228 Рожд.дaта : 06.02.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  КИРО Вто 2 Фев 2010 - 10:02

[You must be registered and logged in to see this image.]

Не е много добра снимката,но тази година като за начало залагам на
тези 10-ки.
Първото е с перушина от бърне и 2 синкави ламета,
второто е с перушина от юрдек и 2 ламета
а 3 и 4 -та имат добавени по една жълта нишка.
Ще се търси на дълбочини над 15 метра.
Резултатите към май месец. sunglasses2
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Mi7chell Нед 28 Фев 2010 - 12:22

илия написа:Коментирайте темата, че ми е интересна.Рибите са далтонисти, пък познават цветовете.
В момента гледам едно предаване по БТВ където казаха,че на рибите им прави впечатление най-много синьото и ултравиолетовото,докато жълтото и чеврвеното им правят най малко впечатление.
Mi7chell
Mi7chell
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.06.2009
Брой мнения : 258 Рожд.дaта : 04.07.1985
Години : 38

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Кадир Нед 28 Фев 2010 - 16:52

винаги съм смятал,че поне хищниците различават ясно цветове...и затова се съобразявам с този факт...а и не биха прозвели в хиляди разцветки воблери и силикони производителите-не може такава мощна индустрия да се крепи на заблуда... сам често съм се убеждавал ,че цвета има значение...
ако нямам кълване след 20 замятания сменям воблера...веднъж на един водоем след проби установих ,че бялата риба атакува единствено воблери ,които са с жълт корем...след загуба на единствения ми такъв воблер-направо риболова секна-никакъв интерес към другите воблери...и в колата на колегата намирам жълто светлоотразително фолио,с които облепва дрехите и раницата на малкия му син-да е видим за шофьорите...облепих коремчето на един воблер грубо-и атаките продължиха...не може да е съвпадение...примерно за Тракиец много е вървежен белия силикон,има водоеми,които са вървежни определени цветове.
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  КИРО Нед 28 Фев 2010 - 17:35

На каква дълбочина водиш воблера ?
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Кадир Нед 28 Фев 2010 - 18:05

на 5 метра дълбочина го водя...
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Mi7chell Нед 28 Фев 2010 - 18:15

enterprise написа:на 5 метра дълбочина го водя...
На тази дълбочина всички цветове се виждат по -добре.Макар че зависи от това колко е мътен водоема.
Mi7chell
Mi7chell
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.06.2009
Брой мнения : 258 Рожд.дaта : 04.07.1985
Години : 38

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Mi7chell Нед 28 Фев 2010 - 18:18

Още! Човек има 3 канала за възприемане на цветовете.За зелено,червено и незнам какъв беше другия цвят.Рибите имат от 8 до 12 канала за възприемане на цветовете,което общо взето означава, че те виждат цветовете по различен начин.
Mi7chell
Mi7chell
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.06.2009
Брой мнения : 258 Рожд.дaта : 04.07.1985
Години : 38

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  nerva Нед 28 Фев 2010 - 18:51

Рибите далтонисти.Сомът които живее на пясъчно дъно е със по светла окраска от този които живее на тинесто дъно,защо всеки един вид риби в размножителен период се оцветяват в ярки краски,защо щуката е с такава окраска.Всяка една риба се стреми да се слее с околната среда да бъде по незабележима.На трите си пръчки навих три цвята влакно,най резултатен ми червения цвят.
nerva
nerva
...........................
  ...........................

Регистриран на : 23.12.2009
Брой мнения : 95 Рожд.дaта : 09.04.1962
Години : 62

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Mi7chell Нед 28 Фев 2010 - 19:33

nerva написа:Рибите далтонисти.Сомът които живее на пясъчно дъно е със по светла окраска от този които живее на тинесто дъно,защо всеки един вид риби в размножителен период се оцветяват в ярки краски,защо щуката е с такава окраска.Всяка една риба се стреми да се слее с околната среда да бъде по незабележима.На трите си пръчки навих три цвята влакно,най резултатен ми червения цвят.
Така е,и попчетата(стронгил) като са на пясък стават с цвета на пясъка,ако са около миди и камъни стават по-тъмни.Имам случаи когато лова кая в тъмна дупка и като я извадя е черна,прибирам се почвам да чистя рибата гледам черна риба няма,3-4 пъти ми се е случвало.Не всички риби се оцветяват с краска с която да се прикриват.Вземи пример от рибата клоун,тя е в ярко оранжево,променя си цвета само като се размножава.
Mi7chell
Mi7chell
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.06.2009
Брой мнения : 258 Рожд.дaта : 04.07.1985
Години : 38

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  nerva Нед 28 Фев 2010 - 19:44

Мисълта ми е че щом рибите имат тази способност да се сливат с околната си среда то те различават цветовете.
nerva
nerva
...........................
  ...........................

Регистриран на : 23.12.2009
Брой мнения : 95 Рожд.дaта : 09.04.1962
Години : 62

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  КИРО Нед 28 Фев 2010 - 20:01

nerva написа:Мисълта ми е че щом рибите имат тази способност да се сливат с околната си среда то те различават цветовете.
В това не се съмнявам.Но Васко ( Хазарта де ) е пуснал в началото тая картинка,
Да се види на каква дълбочина,кой цвят пробива.
А ние да си направим сметката,какви примамки да използваме.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Станислав Вто 16 Мар 2010 - 23:23

Във връзка със проникването на цветовете колко метра е дълбочината на вълнолома или отзаде на зеленото фарче?

Хич не е във връзка,ама карай! spying
georg
Станислав
Станислав
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.02.2010
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 07.06.1994
Години : 29

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Mi7chell Сря 17 Мар 2010 - 0:47

От пред е между 5-9 метра като навътре става по-дълбоко, все пак е голямм вълнолома.Към края до фара има шкарпове и дълбочината в радиус от 10-15 метра пада до 12-13 и повече метра,това за фара.От вътрешната страна зеления фар,морска гара и плоата на 5-6 метра пред сушата е между 11-14 метра.
Mi7chell
Mi7chell
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.06.2009
Брой мнения : 258 Рожд.дaта : 04.07.1985
Години : 38

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  ???? Вто 30 Мар 2010 - 16:08

вижте и мнението на братята харпунисти :

[You must be registered and logged in to see this link.]

509158
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Plat1ka Сря 21 Апр 2010 - 23:29

Много интересна дискусия сте заформили.
Да кажа и аз.
Първо по въпроса дали рибите виждат цветове моето мнение е 100% да. Дали ги виждат като нас не съм сигурен.

Гледам че темата се върти главно около воблерите и блесните тъй като аз имам много малко опит с тях ще ви споделя опита си със стръвта.
Да вземем например белите червей или по точно шарения бял.
Много често ловя на комбинация от бял+червен или жълт червей. Рибата реагира много остро на цвета на червея.Една от рибите който ми е направила най-голямо впечатление че различава цветовете това е бабушката. Ловил съм бабушки само на червен червей точно когато нейскат да взимат на белия или на комбинацията от тях. Правил съм експерименти като закачам бял + червен червей имам кълване вадя и червения е засмукан белия не. Сменям им местата като умишлено поставям червения от вътрешната страна на куката и рибата отново атакува него. Сега на скоро тази зима лових уклей на яз.Лобош. По това време там се беше групирало огромно количество риба и напрактика каквото и да попадне във водата бива атакувано. НО аз реших да проверя на кое ще взима най-много и най-уверено. За целта на две пръчки сложих по една плувка и две куки под нея. На едната въдица закачих бял червей на долната и червен на горната кука а на другата обратното. Замятах ги на разтояние през 30-40 см на еднаква дълбочина и място. Резултатите за червения червей бяха 10 към 1 . Естествено продължих само на червен като на мен ми взимаше 3-4 пъти повече от колкото на другите колеги около мен които ловяха само на бял.

Имал съм и случей когато нейска да погледне червения червей и иска само бял. Това например става с рибите в река Струма където червения червей не е на почит докато белия го хвапват всички риби в реката.
Plat1ka
Plat1ka
...........................
  ...........................

Регистриран на : 20.01.2010
Брой мнения : 156 Рожд.дaта : 01.01.1981
Години : 43

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  ???? Вто 16 Ное 2010 - 12:41

HAZART написа:
илия написа:Коментирайте темата, че ми е интересна.Рибите са далтонисти, пък познават цветовете.
Кой знае дали са далтонисти,лично аз не съм убеден и мога да го подкрепя с примери.
Два еднакви воблера Салмо Хорнет ,еднакви на цвят но единия е с червен "корем",еднакви пръчки,макари,влакна,от една лодка.На червения "корем"над 10 кефала и няколко бели а на този с белия "корем" 1кефал.В кутията носех червен лак за нокти,точно за такива случаи,мацнах го с червено и работата тръгна.На Салмо Перч ,единия син с червено и посребрен "корем' ,пълен валат за цяло лято,другия фосфоресциращ бял "корем, със червен гръб и лопатка ,по 2-3 удара от сом на Пясъчник,но от различни лодки.Сигурно и други са установили подобни зависимости.


Здравеите колеги , едно мнение и от мен. Относно този пост на колегата - аз мисля , че все пак когато рибата атакува отдолу нагоре логично е да види и налети на воблер със оцветен корем. Всички добре знаем ,че когато погледнем под вода нагоре виждаме сребрист цвят. Рибата по добре ще различи оцветеното коремче на воблера. (това е за по плитко газещите воблери.) Когато ползваме даунрингър тогава коремчето на воблера може да е сребристо а разцветката може да се съобрази със таблицата за цветовете дадена по горе според дълбочината на примамката която сме подали със даунрингъра. Това разбира се е мое мнение 12666 Разбира се има и други фактори като сезон ,време,скорост, и наи вече скоростта която е наи подходяща за правилната игра на конкретният воблер.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Шморхи Пет 15 Апр 2011 - 18:32

Мен ме интересува друго нещо. Минах на плетено влакно и не смятам да се връщам към монофила. Плетено добре, но какъв цвят? За да не го виждат рибите и да развалям риболова, трябва да слагам повод от монофил. В тоя случай обаче, се губи смисъла на плетеняка. Ако рибата скъса, ще скъса точно монофила. Значи повода отпада. От плетените влакна съм виждал зелени, червени, черни и жълти(електрик). Кой цвят ще се вижда най-малко от рибата? За тролинг с воблери става дума и говорим и за море, и за сладководни водоеми.
Шморхи
Шморхи
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2010
Брой мнения : 2885 Рожд.дaта : 11.10.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  tano Пет 15 Апр 2011 - 18:48

ти добре си обърнал на плетено но повод от 9-10 метра флурокарбон е здължителен sunglasses2 Възела е много важен-как ще ги снадиш двете!
tano
tano
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.06.2010
Брой мнения : 1674 Рожд.дaта : 21.03.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  tano Пет 15 Апр 2011 - 18:56

[You must be registered and logged in to see this link.]
tano
tano
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.06.2010
Брой мнения : 1674 Рожд.дaта : 21.03.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Цветове и проникваща способност във водата

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите