GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

По пътеката

+15
roko koko
gogolisec
Pesho N.Zagora
gogata1
КИРО
rikitikitavi
Tiho Todorov
Любак
savi aleksiev
ДЯДО ИВАН
недялко радков
Моряка
stuci
divein
Кърцата
19 posters

Go down

По пътеката Empty По пътеката

Писане  Кърцата Чет 5 Юни 2014 - 17:27

Вървя по пътеката, през раззеленилата се вече гора и дишам чистия, измит от снощния дъжд въздух с пълни гърди. Аромата на разцъфналите цветя около мен му придава вкус на райски газ и може би и затова не усещам умората от катеренето и раницата на гърба, чиито дръжки неприятно се впиват в раменете ми. Но няма как, колата е оставена някъде далече, в подножието на планината и сега трябва да разчитам само на нещата в раницата. Вода, ядене, гумирано яке... все неща задължителни, ако не искам да се окажа в ситуацията в която попаднаха онея младежи преди дни. (Не се притеснявам, то си требе талант да се загубиш в планина дето има само два склона, в подножието на които се вият успоредни на нея пътища...)
Краката ми вече са порядъчно мокри от напоената с влага растителност, а още дори не съм зърнал реката. Пред мен е само рядката ограда на старите борове, забили копиеподобните си върхове, високо някъде над мен, в начумерените, ниски облаци:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Накрая зървам и реката. Отгоре и са полегнали, паднали в неравната битка с небесните стихии, сякаш в последен опит да я защитят, като закриващи с гърдите си амбразурите на бункера войници, величествени дори и в падението си, с настръхнали , наострени нагоре пики, многогодишни борове.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Внимателно, сякаш за да не наруша вечния им покой, ги заобикалям, присядам на тревата и сглобявам спининга. Дълго и замислено се ровя в кутията с примамки, чудейки се коя да избера, но накрая изборът ми пада на вездесъщата Моска 2-ка. Реката е малка и това е максимумът, който мога да си позволя. Замятам я във вирчето отпреде ми и едва завъртял дръжката на макарата отнеиде се изстрелва сянка и напада. Бялкащото се отпреде ми тяло на пъстървата почти ме разтреперва. Заради този миг съм извървял всички тези километри.
След секунди вече държа рибата в ръцете си. Без дори да я вадя от водата, внимателно я освобождавам от безконтрените куки. Изцедила всичките си сили в борбататя покорно лежи в ръката ми:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Разтварям пръсти и оставям на течението да я поеме. Кратък миг и с едно единствено пляскане с опашка рибата изчезва в близкия подмол:

[You must be registered and logged in to see this image.]

В следващите два часа улавям още две риби, но са по-дребни и дори не си правя труда да ги снимам. Междувременно реката в краката ми изтънява все повече и повече с изкачването към изворите и скоро почти няма места на който да замятам.
Присядам за кратка почивка и размисъл. Реката е по-малка отколкото съм очаквал, от снимките в интернет бях останал с впечатление, че е доста по-голяма. И ето сега още няма обяд, а вече няма къде да ловя.  Вадя картата от раницата, в търсене на друга дестинация. Скоро се спирам на поне малко позната ми река, която е по-голяма. Лошото е, че за да стигна до нея трябва да се върна до колата и а пропътувам двадесет километра. Не се ядосвам, това е част от играта, поне съм видял, че тук, колкото и да е рядък, все още има някакъв живот.
Спускането е по-бързо, пълната раница на гърба ми ме тласка надолу и почти тичайки преодолявам препятствията по пътя си.

Два часа покъсно вече паркирам на новата дестинация. Нетърпеливо се устремявам по пътеката. Тук теренът е по- полегат, но зеленината е все така пищна и въздухът все така опиеняващ:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Бавно напредвам по пътеката, на моменти губейки я. Раззеленилата се букова гора сякаш я поглъща на места и на мен ми остава да се движа някак си по интуиция, през високите до пояс тучни треви, които сякаш се стремят да забавят похода ми, давайки възможност на горските обитатели да се измъкнат незабелязано от нашествието на непознатия завоевател. И найстина, на два пъти чувам шума на оттеглящи се животни, предполагам сърни, чиито покой съм нарушил.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Накрая достигам до реката. Преодолявайки последните храсти, пред очите ми се разкрива широк, разлят вир, в чиито спокойни води се оглеждат околните дървета:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Без колебание слагам Поинтера на Лъки Крафт. Изпитана примамка, която ми е донесла безброи риби. Започвам придвижването си срещу течението, внимателно замятайки воблера. При лекия туйч, тялото му неустоймо се поклаща и съм сигурен, че скоро някоя риба няма да издържи. И ето, при поредната пауза, само на няколко метра от мен, една сянка се изстрелва и налапва бавно потъващата примамка. Някак инстинктивно засичам и след няколко пируета рибата е вече моя:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Предната тройка сигурно е зашила и двете ченета на рибата, но не е проблем да я освободя. Тройките ми са с премачкани контри и бързо излизат от устата на рибето:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Пускам рибата обратно в прохладните води и окрилен продължавам напред.
Скоро имам неочаквана среща. Пред мен, седнал на трона си, прикрит от грапавото наметало на горска жаба е Повелителя на гората.
Срещали сме се и друг път, тъй че одеждите му не ме изненадват. Бъркам в джоба си, където се намира кутиика с почти кастерирали бели червей, останали там от преден риболов и подхвърлям няколко от тях пред него.
Строгият му , червен поглед ме пронизва, сякаш опитвайки да ме разгадае, после изведнъж, почти неуловимо за погледа, от устата му се изстрелва дълъг език и червейте вече са с един по-малко. Жертвоприношението ми е прието:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Усмихнат продължавам пътя си по незабележимата пътека. Щом вече имам благоволението на Повелителя съм сгурен, че слуката ме очаква някъде там напред. И найстина след малко държа в ръжете си следващата риба:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Красива триисетица, изпъстрена с редки, подобни на рубини ярки точки, които сякаш изгарят ръката ми, тъй че бързо я пускам обратно.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Следва я още една подобна, Пойнтера ми днес е неустойм:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Стигам до малък вир, обрамчен отвсякъде с плътно обвити с мък камъни. Сякаш с кожуси, които да ги пазят от студа в здрачната клисура.
Подавам воблера, рязък туйч и пръчката ми се сгъва. Удоволствието от риболова с лайт въдица е неописуемо, Кроа-то ми се е сгънало и нещо яко напъва към зелените дълбини пред мен, опитвайки се да завлече линията ми между камъните. Няма да се разберем така. Напъвам леко и аванса започва да проскърцва, но овладявам рибата и скоро успявам да я вдигна на повърхността. Изумено зървам дебела като каракуда риба, която със сигурност надхвърля килото.
Пускам я да набие още два пъти, после елегантно я плъзвам към потопената си във водата ръка и внимателно я подхващам отдолу.  Тази риба заслужава да я снимам до физиономията си. Набързо нагласям самоснимачката с една ръка, докато с другата държа рибата във водата. Бърза снимка:

[You must be registered and logged in to see this image.]

И рибата величествено се гмурка в зелените дълбини, пред доволния ми поглед.
Присядам за кратка почивка и размишление. Мисля да сменя воблера, но решавам да го оставя. Рибите днес го харесват.
Отново се устремявам напред. Провирам се през избуялата трева и не мога да спра да се възхищавам на красотата на разцъфтелите навсякъде цветя. Прекрасните им цветчета сякаш очертават пътеката пред мен, водейки ме към нови приключения:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Съзерцавайки ги, почти забравям защо съм тук и някак си отсъстващо замятам тук и там. Поредния удар обаче ме връща в реалността. Отново добра риба:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Бързо я релиизвам и поглеждам часовника. Време е да се връщам обратно. Реката бе щедра към мен, без съмнение под давлението на Повелителя, когото успях да разчувствам с жертвоприношението си.
Бавно се спускам надолу, дишайки с пълни гърди свежия въздух, наситен с ароматете на толкова много цветя. Бавно стигам до вира  от който тръгнах нагоре. Решавам да заметна за последно преди да се разделя с реката.
Замятам и започвам да водя. Воблера ми стига до туфа водорасли и накланям пръчката встрани за да я заобиколя. В следващия момент Кроа-то е почти изтръгнато от ръката ми. Аванса запява, а изпънатото ми влакно прерязва като с нож туфата водорасли. Взимам се в ръце и се опитвам да контролирам ситуацията. Контрола се състой в това да стоя и да се моля рибата да се умори. Все пак успявам да избягна две други туфи водорасли, а рибата от своя страна успява да разсече още една. Както се вика –реми сме, но все още не се знае кой кого ще победи. През очилата за момент зървам извиващо се масивно тяло, което се устремява към повърхността, но масата му е голяма и скока нещо не се получава, на повърхността се мярка само тъмен гръб и една голяма опашка, която разплисква водата на няколко метра наоколо. Това усилие обаче явно умори рибока и малко по малко започвам да взимам превес. Скоро рибата е пред мен, но далеч още не се е предала. Но при всеки нейн порив,аванса отпусска все по малко влакно. Най-накрая, брутално изтощена, рибата ми позволява да пъхна ръката си под нея и да я положа в тревата.
Прекрасна 50-тица:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Рибата е изтощена, тъй че това е единствената снимка, която си позволявам, преди да я върна във водата. Дори и така ми се налага няколко минути да й правя реанимация, но накрая, бавно и величествено, както подхожда на господарка на реката Тя отплува.
Щастлив се изправям и с треперещи ръце откачвам воблера от карабинката. Време е да се разделя с реката и прекрасните й обитателки.
Почти недокосвайки земята от щастие се отправям надолу към колата и омразния град, снимайки почти всяко цвете по пътя си, в опит да отложа неминуемия досег с цивилизацията. Как ми се иска да остана тук, да се докосвам до красотите на реката и планината всеки ден. Въздъхвам, отваряки вратата на колата.
Всяко приключение трябва да има край, но този край е началото на едно ново такова!

[You must be registered and logged in to see this image.]
Кърцата
Кърцата
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.02.2010
Брой мнения : 129 Рожд.дaта : 26.03.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  divein Чет 5 Юни 2014 - 17:37

bravo worshippy  Излет мечта!!
divein
divein
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.02.2012
Брой мнения : 776 Рожд.дaта : 10.08.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  stuci Чет 5 Юни 2014 - 17:52

Красота от всякъде , и уникален стил на писане  worshippy
stuci
stuci
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.06.2009
Брой мнения : 256 Рожд.дaта : 01.03.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  Моряка Чет 5 Юни 2014 - 19:13

Благодаря Кърца изкефих се много  worshippy worshippy worshippy 
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8113 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  недялко радков Чет 5 Юни 2014 - 20:25

Чудесен излет,напълни ми душата!Репортажа е така увлекателен,че не исках да свършва!
недялко радков
недялко радков
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.10.2011
Брой мнения : 1066 Рожд.дaта : 10.07.1965
Години : 58

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  ДЯДО ИВАН Чет 5 Юни 2014 - 20:37

Нямам думи!!! :аххх: worshippy УНИКАЛНО!!! КРАСОТА!!! 135d02aa35ad75a2cb71
ДЯДО ИВАН
ДЯДО ИВАН
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.02.2011
Брой мнения : 2923 Рожд.дaта : 14.10.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  savi aleksiev Чет 5 Юни 2014 - 20:41

Кърца ВЕЛИК си  worshippy worshippy worshippy thumbsupsmileyanim thumbsupsmileyanim   sunglasses2 
savi aleksiev
savi aleksiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 3331 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  Любак Чет 5 Юни 2014 - 21:00

Моряка написа:Благодаря Кърца  

И аз. 135d02aa35ad75a2cb71 65ace96196811c664645
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  Tiho Todorov Чет 5 Юни 2014 - 21:07

Нема , нема па като ни заковеш притаили дъх да те четем  bravo  .
Страхотен репортаж , както винаги Кърца  thumbsUp_icon 
Tiho Todorov
Tiho Todorov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 24.12.2010
Брой мнения : 2535 Рожд.дaта : 19.06.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  rikitikitavi Чет 5 Юни 2014 - 21:08

Невероятен както винаги. Благодаря за споделеното и за уроците.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  КИРО Чет 5 Юни 2014 - 21:11

Малий - сега разбрах де ми е грешката.
Подминавам ПОВЕЛИТЕЛЯ без да му кажа и добър ден.
Кърца имаш едно от мен - за "тайната" sunglasses2 
.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  gogata1 Чет 5 Юни 2014 - 21:39

worshippy  worshippy  worshippy  worshippy  worshippy  worshippy  worshippy  worshippy  worshippy. Не съм виждал такива риби 8-9 години .
gogata1
gogata1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.11.2012
Брой мнения : 2030 Рожд.дaта : 21.10.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  savi aleksiev Чет 5 Юни 2014 - 21:41

gogata1 написа:worshippy  worshippy  worshippy  worshippy  worshippy  worshippy  worshippy  worshippy  worshippy. Не съм виждал такива риби 8-9 години .

Ми аз не съм ги виждал никога и едва ли ще ги видя  5f3aea9b1ac1514a8b8f   :сълзи: 
savi aleksiev
savi aleksiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 3331 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  gogata1 Чет 5 Юни 2014 - 21:53

Варналии идваха на Велека на времто  , нямаш ли някой познат да те докара  Слави ? Не знам дали има останал този вид риба там .
gogata1
gogata1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.11.2012
Брой мнения : 2030 Рожд.дaта : 21.10.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  savi aleksiev Чет 5 Юни 2014 - 21:59

Аз и сам мога се докарам и удоволствие за мен ще бъде само да наблюдавам , а това също е приятно  sunglasses2 
savi aleksiev
savi aleksiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 3331 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  savi aleksiev Чет 5 Юни 2014 - 22:02

В това да се вади сафрид две минути е удоволствие а останалите часове са ХАМАЛОГИЯ И МЕСАРСТВО  sunglasses2 
savi aleksiev
savi aleksiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 3331 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  Pesho N.Zagora Чет 5 Юни 2014 - 22:02

Кърца земи издаи една книга моите приключения
Нямам думи както винаги си на ниво и страхотен репортаж Браво.
Pesho N.Zagora
Pesho N.Zagora
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.11.2009
Брой мнения : 2566 Рожд.дaта : 15.04.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  gogata1 Чет 5 Юни 2014 - 22:16

savi aleksiev написа:В това да се вади сафрид две минути е удоволствие а останалите часове са ХАМАЛОГИЯ И МЕСАРСТВО     sunglasses2 
Пъстъвовия риболов е в пъти по голямо удоволствие  от сафрида и други видове риби в морето !!!!!  Общите им неща са че си в естествена среда и с изкуствени примамки :) Признавам си че рекорда ми на изядена пъстръва е 48 см . Сега да не ме обявите за месар  sunglasses2
gogata1
gogata1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.11.2012
Брой мнения : 2030 Рожд.дaта : 21.10.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  gogolisec Чет 5 Юни 2014 - 23:18

Поредния бестселър, представен по неповторим начин от майстора! Благодаря, Кърца, за споделения излет! Няма ти пожелавам следващия път повече, защото какво (колко) повече от това може да получи човек за един ден сред природата..?  worshippy 
gogolisec
gogolisec
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.05.2009
Брой мнения : 4181 Рожд.дaта : 10.07.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  roko koko Пет 6 Юни 2014 - 8:39

worshippy Човеко,благодаря ти за споделената красота.Така природата може да бъде показана, само от слял се с нея човек.

 worshippy  Благодаря ти още веднъж worshippy 

ппСлед всеки твой пътепис съм се чудил като гледам как се отнасяш към рибките-някога кусвал ли си риба и по-специално пъстърва?
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  nasco2 Пет 6 Юни 2014 - 9:11



Еееееееех, Кърца, страхотен както винаги  thumbsupsmileyanim  , благородна завист ме тресе в момента  eyeballs_icon . Обикновено не чета мненията на колегите след репортаж но написаното от тебе по такъв начин просто ме накара да прочета всичко и да не искам да свършва  super Велик си приятелю, горд съм, че те познавам  bravo 
nasco2
nasco2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.01.2010
Брой мнения : 5696 Рожд.дaта : 30.06.1972
Години : 51

http://www.softparket.com

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  boysa Пет 6 Юни 2014 - 12:01

Покланям се пред нещата, които правиш! Благодаря, че споделяш и ни позволяваш да подишаме, да усетим от силата заедно с теб!
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  Elfi Сря 18 Юни 2014 - 14:02

КЪРЦАТА - ПРЕЗИДЕНТ !!! АЛЕ АЛЕ!  super super super  Страхотен си, Кърцони, както винаги всъщност де  556b43b07afed4656d79 135d02aa35ad75a2cb71
Elfi
Elfi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.12.2009
Брой мнения : 2825 Рожд.дaта : 28.06.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  ПЛУВЧО Сря 18 Юни 2014 - 14:34

Прекрасно!Удивително!Невероятно!За пореден път.... worshippy  worshippy  worshippy  135d02aa35ad75a2cb71
ПЛУВЧО
ПЛУВЧО
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.12.2009
Брой мнения : 7388 Рожд.дaта : 01.12.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

По пътеката Empty Re: По пътеката

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите