GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

+3
max
xoxo
Любак
7 posters

Go down

съобщение Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  Любак Съб 3 Яну 2015 - 23:19

Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова.

Тема за размисъл и догатки.


Отдавна ме заинтригува тази тема, ... но понеже съм бос в тези науки си траях.
Говоря по-специално за намагнетизиране на металните блесни и куки в морския риболов, въпреки,че важи с пълна сила и при сладководния (хищници).

Да започна с намагнетизирането на обикновените риболовни куки на чепарето. Имах едно парче силен магнит и държах куките на готовото чепаре няколко дена отгоре му. След това на риболов и ....... така не разбрах, увеличава ли се успеха или не. Имаше моменти когато другите не хващат (говоря за клатене на вълнолома) а аз взимах някоя и друга риба в повече или обратното. Отдавах го повече на подходящата комбинация от цветове отколкото на =магнитните= ми куки, но знае ли човек.   не знам


След това попаднах на една тема за =биметализмът= на металите.
Заинтригувах се дали няма да ни е в полза при риболов на хищници с метални блесни.
Помъчих се да мисля логически ( е доколкото мога де)  смях  и свъзвах чувствителността на рибите към електрическите и магнитни полета при откриване и преследването на плячка.
Та четейки за този биметализъм : - слаби електромагнитни полета между два разнородни метала и водата служи като проводник/посредник.

Излиза,че колкото блесните са по-нови без силно нарушено външно метално покритие трябва да са по-уловисти.

Другото е дали да не си преправим с допълнително сложени малки магнитчета на блесната, за подобряване на нейните уловисти качества. По този начин да надхитрим хищникът, че там има потенциална жива плячка, която те засичат.

Рибите в по-малка и по-голяма степен притежават рецептори за улавяне на ел. потенциал ( Електричният потенциал оценява количествено работата на електричните сили за пренасяне на единица електричен заряд от дадена точка на полето  до друга).
А всяка риба или животно има ел. магнитно поле около себе си.  Именно това поле засича хищника със своите ел.рецептори и определя положението на потенциалната жертва, дори в тъмното или мътна вода.

Както вече писах в началото, може да се поумува, а дали си заслужава, ...... времето и опитите ще покажат.


Последната промяна е направена от Любак на Чет 8 Яну 2015 - 8:11; мнението е било променяно общо 1 път
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  xoxo Нед 4 Яну 2015 - 4:55

А аз пък съм имал воблер който вътре имаше малки магнитчета- ама колко беше ефективно - нямам спомени отдавна замина с някоя риба....Май беше на уозури или пък на халко 488232 ???
xoxo
xoxo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.02.2012
Брой мнения : 116 Рожд.дaта : 01.07.1950
Години : 73

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  max Нед 4 Яну 2015 - 8:03

На ел. даунрингера имам потенциометър с който може да се усилват или намаляват йоните и се предава по стоманеното въже което свързва гюлето с даунрингера.Не съм си правил експерименти .......сложил съм на средата потенциометъра 488232
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  Ribarina Пон 5 Яну 2015 - 19:33

Мисля че с малко средства може да се провери колко рибите усещат магнитните полета. Ето тези : [You must be registered and logged in to see this link.]

имат възможност да изработят блесна или каквото си поискаш от магнитен материал като им зададеш и магнитните свойства на материалите.


Според мен рибите усещат някакви магнитни полета,породени от електроимпулсите в мускулите било то на други риби или там с каквото се хранят или търсят. Точно за това във воблера на колегата е имала топче магнит.Според мен е било с цел създаване на електрическо поле.Когато метал се движи в магнитно поле се получават разни такива работи,важи и за магнитно поле движещо се покрай метали.

Също така си мисля че на колегата Мах уреда изпраща някакъв променлив сигнал,като той с потенциометъра регулира силата му.

От предаванията и от разни публикации в интернет се разбира че рибите търсят електрическо поле.Магнитните полета ги ползват за навигация при миграции.

Има вариант при два метала и подходяща среда също да се появят разни тоци . Преди време имаше урок по физика за това.Не помня много,но е нещо като получаване на електричество от картоф.

Ей много интересна тема,тези дни ще почета малко по въпроса magnifier
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  КИРО Пон 5 Яну 2015 - 20:15

На маркуча дет поливаш доматите,навиваш 5стин намотки с Ф0,31,пускаш му 48в ама променливо,
береш домати кът дини после. 017
Едно време и това го четох някъде де. Smiley-msn_com-Musiq
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  max Пон 5 Яну 2015 - 21:01

Между другото си спомням че ходих преди години да купувам една лодка и продавачьт си беше направил самоделка някаква сьс струни от двете страни на транеца /а лодката беше с доста стоики и грамотно подредена / като го питах за системата на транеца му станаха очите като палачинки ??? Млькна като ремсисит
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  Ribarina Вто 6 Яну 2015 - 11:57

И аз съм чувал за разни опити да се "ориентират " електроните с тъмни цели,ама да поливаш домати за пръв път.
Между другото си мисля че тези топузи дето се виждат по кабелите за монитори и други са сточно тази цел. До сега не съм рязал такова нещо да видя какво има вътре,но на видеокамерата дето си я купих има такова нещо и е отделно от кабела. На инструкцията пише да се щракне на 5 см от буксата.Вътре няма магнит,пробвах. Сложих го на кабела и не виждам съществена разлика от преди.

Електрично поле (или електрическо поле) е един от компонентите на електромагнитното поле, съществуващо в пространството около заредени частици. Електричното поле може да се появи и като резултат от действието на променливо магнитно поле. В областта от пространството, отдалечена на достатъчно голямо разстояние от заредената частица или частици, създаващи полето, електричното поле има структура на плоска вълна. То не може да се наблюдава непосредствено, а само чрез някакви прибори или пробен заряд. Основното действие на електричното поле е да придава ускорение на тела или частици, притежаващи електричен заряд.

Търкаля се магнита във воблера,сменят се S и N имаш променливо поле,залепяш вътре някакво фолио или поставяш две пластини нейде из воблера и ето ти електричество
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  max Вто 6 Яну 2015 - 13:32

Сещам се на времето като гледах сръбска тв. че на симетричния кабел се навиваше станьол и като се местеше по кабела се избистряше картината 488232
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  ktv Вто 6 Яну 2015 - 18:10

max написа:Сещам се на времето като гледах сръбска тв. че на симетричния кабел се навиваше станьол и като се местеше по кабела се избистряше картината 488232
С това се коригира КСВ (коефицент на скъсяване на вълната) при слабите сигнали това е важно ,затова се "подобрява" картината.Демек нищо общо с "вредните" токове както ги наричаше един познат. : :wow:  :
ktv
ktv
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.01.2015
Брой мнения : 86 Рожд.дaта : 01.10.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  rap66 Вто 6 Яну 2015 - 18:38

Ribarina написа:...
Между другото си мисля че тези топузи дето се виждат по кабелите за монитори и други са сточно тази цел. ...
Топузите са от феромагнитен материал (материал който добре провежда магнитни полета, но самия той не е магнит) за намаляване на смущения.

Магнитите във воблерите за система за далечно замятане, нямат за цел да примамват рибите. Магнита е в предната част на тръбичката, в която се намират железни топче/топчетата за утежнение. Магнита държи утежненията на нужното място, за да играе воблера. При замятане от центробежните сили топчетата се отлепят от магнита, преместват се в задната част на тръбичката и утежняват задницата на воблета, за да лети по-добре. След приводняването магнита пак привличат утежненията напред.

Между другото няколко малки магнита решават проблема с варовика във водата. Освен че отстраняват варовика, но и разбиват вече отделилия се, по нагревателя на бойлера примерно.
rap66
rap66
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.03.2010
Брой мнения : 705 Рожд.дaта : 04.02.1964
Години : 60

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  Любак Чет 8 Яну 2015 - 15:40

Въз основа на западни англоезични статии наистина почти се доказва, че намагнетизираните куки не увеличават кълването, а от там и по-големият улов на риба. Дори имало някаква доказваща се концепция, че специално при акулите и скатовете имал отблъскващ ефект. Но най-добре да си го прочетете сами. 226711

Скорошна статия в = Пъстървов риболов = от Jeff Prest  : - дали магнетизирани куки биха могли да увеличат улова

[You must be registered and logged in to see this link.]


===================================

В друга статия от  д-р Уоли Айнщайн, пък се опитва да докаже, че все пак има полза от намагнетизираните риболовни куки. Но това зависело много, от какъв субстрат са постилащите скали на дъното. problems
При варовиковите процента на увеличение на улова е 44.5%,
а при геомагнитни  скали където околното магнитно поле е по-голямо,  няма никаква пряка взаимовръзка на улова с намагнетизираните куки.

Справка :
-  На север (България) са разпространени варовиците и пясъчниците,
а на юг ­ различни вулканически  скали ­ предимно андезити и андезитни туфи. Значителни находища на манганови руди са разкрити във Варненско и устието на река Батова, медни ­ в Медни рид, Росен баир и Върли бряг (Бургаско), магнетитни пясъци ­ между Бургас и Поморие.


Ето я и статията.

[You must be registered and logged in to see this link.]


не знам f0169589900b7bd305e7
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

съобщение Re: Електрически и магнитни полета и приложението им в риболова. Догатки и истина.

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите