GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака.

4 posters

Go down

Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака. Empty Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака.

Писане  Вельо Пон 12 Яну 2015 - 8:55

Колеги, вчера ми беше първата среща с леда. При 2 - 3 месеца в годината с добър лед си мисля, че нямам време да се уча на принципа проба - грешка, та затова ви моля да ми отговаряте на принципните въпроси и ви благодаря за отзивчивостта!
Първо какво разбрах:
- Кефът е несравним с нищо друго. не като сравняване, а защото е по свой начин уникален.
- Ледобур е нужен. Мислех си, че ще мина и без него на първо време, ама не става. Ще си купя.
- Въпросът за падането във водата не е "дали", а "кога". И костюм ще си купя, но няма да е тази година.

Въпросите ми засега:
- Каква риба може да се лови? Виждам, че се лови костур, малки миролюбиви риби и щука. Видях, че един колега е извадил и шарани (не мога да открия темата в момента).
- От диаметъра на дупката ли зависи каква риба ще се лови или от друго?
- Защо се налага по-тънкото влакно? Подозирам, че е поради намалената активност на рибата и заради вертикалното вадене - възможността за оплитане в подводни обекти е минимална, но ще се радвам на отговор.
- Може ли да се лови бяла риба, ако има във водоема?
- При риболов на щука трябва ли да се използва метален повод? Виждам из клиповете, че не се използва или недовиждам?

Май това е засега. Благодаря на всеки, който ми удари едно рамо!
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака. Empty Re: Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака.

Писане  chapara Пон 12 Яну 2015 - 10:11

Вельо написа:
Първо какво разбрах:

- Въпросът за падането във водата не е "дали", а "кога". И костюм ще си купя, но няма да е тази година.

Въпросите ми засега:
- Каква риба може да се лови? Виждам, че се лови костур, малки миролюбиви риби и щука. Видях, че един колега е извадил и шарани (не мога да открия темата в момента).
- От диаметъра на дупката ли зависи каква риба ще се лови или от друго?
- Защо се налага по-тънкото влакно? Подозирам, че е поради намалената активност на рибата и заради вертикалното вадене - възможността за оплитане в подводни обекти е минимална, но ще се радвам на отговор.
- Може ли да се лови бяла риба, ако има във водоема?
- При риболов на щука трябва ли да се използва метален повод? Виждам из клиповете, че не се използва или недовиждам?

Май това е засега. Благодаря на всеки, който ми удари едно рамо!

Ледобура както си разбрал-ДА задължителен. Костюма само пожелателен. Пожелателни е да имаш въже, както и два бр. отверки заострени и вързани с едно въженце преметнати през врата, та в случай на пропадане да ги забиеш за леда и да се набереш на него. в случай на опастност-лягаш на леда , като в казармата и пълзешком излизаш-пренася се товара на по голяма площ. Пожелателно е да не си сам на леда, защото усещането е различно, макар че колкото по малко хора, толкова по-голям шанс за риболов. Да не се правят седенки и скупчване на едно място на много хора особено ако леда е рисков. Риби се ловят почти всички активни зимно време и най-вече хищник. Пъстърва, костур, бабушка, сом, щука, бяла, червеноперка и може би пропускам някой вид, стига да присъства във водоема. За щука ако си заложил на рибе е подходящо да сложиш повод от плетено влакно. Тънкото влакно е за по дребни риби. Преди три години на Доспат обаче на тънкото ми удари пъстърва над 1,5 кг.Разбира се след 15 мин. морене ми скъса. Щях да си изям т...ците140123 шама Извода е да залагаш на такова влакно според рибата която очакваш. За размера на дупката-дано хванеш такава риба дето да не може да мине през 15 см. отвор. Мисля си че когато изпуснах пъстървата ако имах малка канджа нещата щяха да завършат по друг начин226711 По темата е писано и може да се пише много.
chapara
chapara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 14312 Рожд.дaта : 04.02.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака. Empty Re: Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака.

Писане  Вельо Пон 12 Яну 2015 - 12:17

Благодаря, колега chapara! Отвертки ще си направя. Мисля да им изрежа стволовете им до около 5см и да ги заостря с ъгъл около 90˚. Все пак ще потърся как се заточва острие за лед или ще видя върха на някой пикел.

Допълних снаряжението. Към момента имам:
Една пръчка с безинерционна макара - и двете за зимен риболов. Оборудвана с влакно Беркли 0,16 (жълто, за лед). Тест 2,9кг.
Балайка. Оборудвана с 4 кивока с различна твърдост. За нея две влакна - Беркли 0,12 (жълто, за лед), тест 1,7кг. Джаксън 0,081 тест 1кг.
4 зимни блесни
5 мормишки:
- бяла извита блестяща.
- "медна" извита блестяща
- "медна" блестяща топче
- черна топче
-черна оче (зелен ирис)

Предстои да купя ледобур.

Като дрехи - екипировка за зимни планински преходи. Както съм писал по-горе, тази зима костюм няма да се купува.

Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака. Empty Re: Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака.

Писане  Владо Коцев Пон 12 Яну 2015 - 14:19

Здравей колега,

в допълнение на Чапи - нещо евтино и много удобно - химически чорапи, пазят много добре от вода, ако не си с гумени ботуши, и след риболова просто ги сваляш и оставаш да изсъхнат за следващия път
Владо Коцев
Владо Коцев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.02.2010
Брой мнения : 148 Рожд.дaта : 19.03.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака. Empty Re: Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака.

Писане  chapara Пон 12 Яну 2015 - 17:41

В допълнение и химическо наметало пази от вятър и дъжд(случва се понякога на леда). sunglasses2 Но най-вече препоръчвам "Котки" за ходене по леда. Сефте ги ползвам на последния ми подледен риболов, голям кеф

[You must be registered and logged in to see this image.]

sunglasses2
chapara
chapara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 14312 Рожд.дaта : 04.02.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака. Empty Re: Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака.

Писане  chapara Пон 12 Яну 2015 - 17:54

[You must be registered and logged in to see this link.]

Вельо ето тука матерялчики. Не знам дали могат да се качват филмите във Форума sunglasses2
chapara
chapara
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 14312 Рожд.дaта : 04.02.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака. Empty Re: Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака.

Писане  Вельо Пон 12 Яну 2015 - 18:50

Благодаря, колеги!
Чорапите за химическа защита ги видях на Враждебна.
За котките се сетих, когато замислях ходенето.
Не е нужно да товарим излишно сървъра на форума с филми, а може да произтече проблем с права. Линкът е напълно достатъчен.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака. Empty Re: Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака.

Писане  grandal_331 Пон 12 Яну 2015 - 21:25

Виж кво.Съвети всякакви ще ти дадат,ама и от мене един.Що не си гледаш безледния риболов,там си е супер.Твърда земя!
grandal_331
grandal_331
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 1998 Рожд.дaта : 23.06.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака. Empty Re: Теоретико - тактическа подготовка. Въпросите на новака.

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите