GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ТермоКлин и поведението на рибата

Go down

важна тема ТермоКлин и поведението на рибата

Писане  Любак Нед 22 Фев 2015 - 10:49

Някъде бях писал за това явление, но като не мога да се сетя къде. question  problems

Термоклин - граничен слой при който имаме рязка промяна на температурата на водата, причинено от контакта на двата слоя -топъл и студен.

ТермоКлин

Извадки от : - [You must be registered and logged in to see this link.]

Преводът и редакцията е моя,  db0cf366d73a8e6219d8 така, че прощавайте за неточности.

- ,, Какво е Термоклин и какво е въздействието му върху кълването?

Нека да разгледаме процесите, които протичат в светлината на законите на физиката. По време на топлите месеци на повърхността на водата във водоемите (предимно затворените)обхваща голям размер на слънчева светлина/радиация  и по този начин започва да се загрява водата. След като температурата на водата достигне температурата на въздуха (това се дължи на липсата на дълго време дъжд, вятър, облачно време, без поток), водата започва да се разширява и плътността и намалява (съответно намалява и теглото му).

Слънцето не може да нагрее в по-дълбоките слоеве на водата на температурата, до която се нагрява в повърхностния слой. Има слой с по-студена вода, която има физически характеристики с висока плътност. Там водата е действително по-тежки от водата в повърхностния слой и разликата в теглото води до образуването на термоклина, където топли водни маси, без смесване, се издига над гъстата маса студени води, образувайки граничните резки промени в температурата.

С други думи термоклина - контакт между два слоя вода на различни температури и плътност. Температурната разлика в такива условия може да бъде петнадесет градуса в дълбочина 50 cm. Появата на това явление (термоклина) е присъщо  за водоеми със спокоен характер и застояла вода, но не са редки, това явление може да се наблюдава и в реките, където има големи площи от растението, където нямаме  смесване на водата от теченията.

Наблюдава се и в морските водоеми през лятото. При добре изразена антициклонална обстановка над страната и спокойна атмосфера имаме прегрев в повърхностния слой, а на определена дълбочина студени подводни течения. Именно в  тази граница се образува и термоклин. (Мой коментар)

Имайте предвид, че в студения сезон, също така е възможно възникването на термоклина но вече в горния слой. Със сигурност тези рибари които са пристрастени към риболов на лед, ще забележат, че рибата стои на определена дълбочина.
Поради липсата на слънчева топлина или поради много ниски температури на въздухът кара повърхностния слой на водата да изстине много. Топлината се връща обратно в околната среда (радиационно изстиване) и променя  физическите и свойства. В по-дълбоките части t на водата не е засегната от този процес и почти постоянна. Именно в граничната зона имаме образуването на повърхностен термоклин.

Следващата фигура показва схематично разположението на термоклина през зимата .

[You must be registered and logged in to see this image.]

Съвсем естествено е да направим малко анализ и обобщаване.
Повишаване на температурата води до намаляване на количеството кислород и ако в конкретния място в определено за времето и атмосферните явления няма източник на попълване, рибата е принуден да мигрират  тоест да  направи дълбочинна  миграция (да запази дълбочината, където съотношението на кислород и температура на водата ще бъде оптимално) . Но това не винаги става с всички видове риби.
Има някои видове които остават в горната част на термоклина, но не го пресичат. Голямата температурна разлика от десетица градуса е пагубна за тях.


Продължителното присъствие на термоклина , води до намаляване на апетита и активността на рибата (те се движат по-малко и охрана сила) както над така и под  него.
Не е необичайно за такива климатични условия да доведе до факта, че риболовът от дъното не дава абсолютно никакви резултати.
Но пак подчертавам, че има и видове риби (предимно хищни) които не се влияят толкова много от това и са активни.

В такива случаи, записва само познаването на навиците и характеристиките на отделните видове риби, защото всеки вид риба реагира различно на феномена на термоклина.
Например щуката не обича топлата вода  и прекарва времето си в храстите, почти без да яде. С понижението на температурата активността и на хранене се увеличава.
Платиката също не обича топла вода, и винаги отива в дълбините, и само през нощта, когато водата започва да се охлади се издига към повърхността.
Каракудата лесно пренася кислород глад, и за дълго време може да се съхраняват на топло слоеве, без да губи своята активност към храната.
Топлолюбивият шаран  също така леснопонася недостиг на кислород и продължителни състояния на топлина успешно се хранят на повърхността, на всичко  което попада във водата.

Това е всъщност цялата полезна информация, която ще позволи на съобразителният рибар  да се взема предвид при избора на място за риболов, се вземат под внимание особеностите на термоклина и нейното влияние върху поведението на дадена риба. Но практиката на риболова, разгорещен дебат колеги рибари през нощта огън, ще се разшири тази област на знанието и по този начин увеличават улова в последващия риболов. "



Последната промяна е направена от Любак на Нед 22 Фев 2015 - 11:48; мнението е било променяно общо 1 път
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11760 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: ТермоКлин и поведението на рибата

Писане  Любак Нед 22 Фев 2015 - 11:34

В допълнение,........стойностите са приблизителни и става въпрос за затворени водоеми ( езера и язовири).

[You must be registered and logged in to see this image.]
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11760 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите