GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Риболов в Марсилия

5 posters

Go down

Риболов в Марсилия Empty Риболов в Марсилия

Писане  rikitikitavi Пет 2 Сеп 2016 - 12:59

Риболов в Марсилия.
Както повечето от вас се досещат -налага се да поработи човек малко за да има стотинки за хобитата. В моята ситуация обаче въпррки всички минуси може да се хване някоя рибка. Около нас наминават кефали до къъм килце и малко

[You must be registered and logged in to see this image.]

, пасажи с гопа, еденични 300 грамови салпи и ...за моя радост един хубав пасаж от разнокалибрени спарита.

[You must be registered and logged in to see this image.]

В пасажа има и няколко риби наближаващи килото. Красота е човек да ги гледа като позабистри водата. Да не забравя черешката на тортата. Има и една пораснала дорада към кило и половина размер. То риба има ама на какво да я ловя. Бистрата вода и типа рибо (много плашливи) налагат риболов с финна мисина, малка кука и лека плувка. И кеп. А стръв червейче. Па и стървене със захранка трябва. Нищо от това нямам в куфара. И до града се разходих (13 км пеш в едната посока) ама рибарсли маггазин не открих. Все пак време за риболов има и нещо трябва да измисля.
 Както винаги почнах с чипаре. За граца. И ...дойде едро. Много се замислих. Остава само хляба. Хич не обичанм на хляб да ловя ама..няколко метра флорокарбон 0.22 и една дребна кука накрая. Това ми се стори най добро като идеея. Ама трябва рибите и хляб да проядат. През два часа почнах топчета с хляб да ръся из водата. Еле  към слетобеда взеха да се карат коя да е първа. Време беше за въдицата. Първите три риби бяха бързи спарита по педа размер. Кеф на макс. После очаквано се наплашиха и изчезнаха. Почнах пак да ги стървя. Спаритата стояха в срани и се ослушваха. Дойдоха три заинтерисувани кефала. Не особено големи. Единия се изкуши от трохата. Не беше твърде тежък и лесно го вдигнах. Е поразпляскахме се да доизплашим останалите спарота и кефали. Мина се време и дойдоха гопите. Много настървени. Пък и с добри размери. Като глудни а се нахвърляха на трохата и повечето пъти печелеха. На тесетона зареждания една вадих. От време  на време и по някое спари се престрашаваше да се стрелне и да грабне трохата. Кофата взе  да се пълни.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Като се стъмни качих риботе на повърхността и ги почнах на коричка. Почнаха и някоя по -едра да идва. За край минаха два кефала над кило. Заиграха се с коричките и на трета коричка по -големия кат налапа и каза дии..туй с една тънка мисонка в ръка да се удържи таззи гооляма риба било ттрудна работа. Че и много за отпускане нямам. Близо 20миути борба долато се умори. После бавничко го дигнах и мисинката и устата на рибата издържаха. Сериозна риба. Това беше и края на риболова. А следващата вечер беше барбекюю парти. Рибата беше от мен.
 Всичко това хубаво ама не ми харесваше , че лесно ми крадяха хляба. Пък и само по движението на отпуснатата мисина да се определи момеента на засичане.брр.
Трябваше нещо да измисля. Първо пробвах с малки куки и пилешко месо. Гопите минаха за малко,  хванах пет и офейкаха. Извод :с пилешко не става. Трябваше нещо друго. Ама и взе вятър да подухва и мисинката с трохата не можеше да лацне на повърхността, а за потъване ич и  не говорихме. Мина се някой ден и измислих. Вместо тежест едра тройка с голямо топче хляб., а малкатта  кука с поводче над нея. Нещата се получиха. Започнах да стървя здраво рибите и започнаха да се хвващат. Само едно остана. Кога точно да засичам. Абе готин риболов. По едно ввреме в навалицата в краката ми се включи едно наостина голямо спари. Направо лапна цялата тройка...и веднага я изплю. Явно размисти пробва пак и сварих да я засека. И като хукна. Мисинката ми сряза пръстите. А как свиреше тя като цепеше водата. Кеф. Борба. Накрая даже успях да я вдигна и даже снимка имам

[You must be registered and logged in to see this image.]

. В края на риболова се събра повече от поовин кофа риба. Основно спарита по 300 грама ама и гоппи имаше и салпи излизаха.
Страхотен риболов. На следващщия обяд имаше специално за мен рибена чорба.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  rikitikitavi Пет 2 Сеп 2016 - 13:25

Понеже сега идвам от обяда и съм шашнат от рецептата та реших да я споделя. Чорбата я направиха от риба (цели риби) и малко подправки. Свариха я с малко вода. И малко люти чушлета. После изсипаха чорбата в една голяма тава и допълниха домати и лук. Навряха туй нещо във фурната и го пекоха докат поизвря леко. Сега има опашка на тавата.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  rikitikitavi Съб 3 Сеп 2016 - 9:27

Тъъъй. Всичко хубаво ама на следващия ден едрите спарита не участваха в играта. Дребните спарита и гопите не можеха да налапат огромната тройка и пак се върнахме на начална позиция. Направих нов опит. С три дребни тройки. Удачна се оказа доколкото кълвеше и се закачаше. Ама рибите постоянно се откачаха. От горе на всичко и плашеха другите. Наложи се кафе да си правя та да помисля. Накрая една пружинка от химикал оправи работата. И като тръгнаха да се хващат тия гопи и салпи. Малиии. Успях. За два часа една кофа да напълня. Покрай тях се наредиха и десетина спарита по педя и за капак един кило и половина кефал. Кефала след борбата и качването на борда беше върнат обратно да си живее. Не го харесаха предния жълтите братя и казаха да не ги събирам. Като изразходван хляб-шест филии за три часа. Като бройки хванати риби-над 100.
За обяд очаквам пържена рибка. Пък в хладилника са заредили и студена бира.....
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  rikitikitavi Съб 3 Сеп 2016 - 9:57



[You must be registered and logged in to see this image.]
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  DOCTORABukarNo1 Съб 3 Сеп 2016 - 12:25

Рики, стига си наричал тези разкошни млеланури (oblada - на испански, Kahli - на малтийски, Saddled sea bream - на английски) - спарита! Това все едно да наричаш ферарито - москвич :)
Бравос за риболова!

[You must be registered and logged in to see this image.]
DOCTORABukarNo1
DOCTORABukarNo1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.08.2009
Брой мнения : 445 Рожд.дaта : 23.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  rikitikitavi Съб 3 Сеп 2016 - 15:12

По нашенски е спари. Поне според определителя. Пък повечето четящи тук не са излизали да ловят навън, че винаги опростявам максимално та да е интересно.

Днес ден на кефалите. Проядоха говедата хляб. Четири торпеда закачих. Последното ми отмъкна пружинката и с пиърсинг на устата си замина. Ех ако ги ядяха колегите......
Меланурите се наплашиха само една се реши. Ципурата направи два захода ама пасува. Аз в почивките скубя гопи.
Колкото зо обяда...добре ми бяха оставили скрити две риби та да опитам. Все пак закъснях само три ми ути.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  DOCTORABukarNo1 Съб 3 Сеп 2016 - 17:22




Ето това е спари. Спарито е плевелна риба.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Забележи че на спарито устата е отдолу(като на ципура и сарго) а на меланурата е нагоре като на уклейка.

Продължавай с репортажите, много са интересни! Ако останеш там за по-дълго, може да те посетя.
DOCTORABukarNo1
DOCTORABukarNo1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.08.2009
Брой мнения : 445 Рожд.дaта : 23.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  Pesho N.Zagora Съб 3 Сеп 2016 - 21:49

thumbsUp_icon 135d02aa35ad75a2cb71 bravo .
Pesho N.Zagora
Pesho N.Zagora
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.11.2009
Брой мнения : 2566 Рожд.дaта : 15.04.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  rikitikitavi Съб 3 Сеп 2016 - 23:34

Разбрах разликите. Благодаря.

Днес готвача отново ни изненада. Направи гопи завити в лозови листа и задуше и на пара със зеленчуци. И някакъв сос ....странно и вкусно.
Имам и проблем. Готвачите взеха да се огъват от комичествата риба. Вече освен кефалите кефалите трябва да пускам и рибите под 17см. Абе само ми усложняват живота.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  rikitikitavi Съб 3 Сеп 2016 - 23:41

[You must be registered and logged in to see this image.]

Тук съм до четвъртъка. Вързан съм в далечния край на странният им вълнолом. Според мен има якакъв пасажен хищник в момента. Лодките са на два километра от вълнолома към скалистия бряг и правят сериозно село сутрин. Почти няма гора да се занимават с бреговите рибки. Та док ако можеш товари каяка и идвай си направи кефа.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  DOCTORABukarNo1 Нед 4 Сеп 2016 - 11:01




Благодаря за поканата Рики! Няма да мога да се организирам толкова бързо. Сега се стягам за Фуертевентура. Във връзка с това имам много бойна задача за теб! На Фуерте ври от бога (гопа). Там тази риба са счита за най-плевелната и се използва само за стръв. Много те моля да вземеш подробно рецептата от китаеца за да я пробвам. Аз колкото пъти съм пробвал да я cготвя е била голяма отврат, по-зле дори от спарито и кефалите. На Фуерте, между другото, кефалите са много вкусни - като платерините във Варна.
До Марсилия ще мога да отида чак след Нова година. Докато си там можеш ли да провериш дали се изисква разрешително за риболов от брега и как се изкарва?
DOCTORABukarNo1
DOCTORABukarNo1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.08.2009
Брой мнения : 445 Рожд.дaта : 23.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  rikitikitavi Нед 4 Сеп 2016 - 13:11



Гопата е страхотна на вкус ако се изчисти докато е прясна. Даже жива. Това е и основната тайна. Държиш я върху лед докато е неизчистена. При умирането в корема се случва нещо, почва да става твърд и месоро придобива кисел вкус.
Резепти : пържена, на скара, завита в лозови листа и варена на пара, накианата в сол захар оцет чили за два часа и сурово ядяща се.
Колкото за билет няма кого да питам. На бая километра пеш съм от цивилизацията. Колкото до арещата...всичко се алучва и може даже да се засечем.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  rikitikitavi Нед 4 Сеп 2016 - 21:01




Днес късен слетобед реших на едро да я давам. Ама по -полека да не взема се сецна нещо. ПървУ мислих активно с глава под възглавницата (туй свободния ден холям кеф) . После реших да търся сепии. Що пък баш тук да няма. Една едра калмарка и ед о олово и хайде на въздух. Още с първото сурка е ме залепи. Хубава красавица. Мноофо внимателно я сложих в кофата да не капне и капка мастило а дървената палуба. Щот тогава ще ме обесят а комина със сигурност.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ето я хубавицата. Лошото беше, че повече не са заиграаха с мен. Един час продухва е без резултат ме отказа. Сутринта мярнах два лаврака до борда и рвших да ги про вам. Тъкмо гопите се бяха разкарали и нямаше да нахалстват. Е почти полояин час без удър и се раздуха един вятър па се намръщи времето. Някак си ми ми а мерака. Засега бива. Сутрешните опити докараха порен ите няколко кила гопи и с тази сепия ...бива.

Пп ще ме изяините за многото грешки ама с дебели пръзти и с телефон...така се полупава.

rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  boysa Сря 7 Сеп 2016 - 11:09

Много хубаво си се получава. Благодаря Ники!
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  hristo 79 Сря 7 Сеп 2016 - 23:38

Абе Ники, ти кога ще се прибираш че тука риболова се очертава интересен !
Остави ги те я средиземноморски твари смях
hristo 79
hristo 79
...........................
  ...........................

Регистриран на : 07.12.2010
Брой мнения : 73 Рожд.дaта : 30.01.1979
Години : 45

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  rikitikitavi Чет 8 Сеп 2016 - 8:56

hristo 79 написа:Абе Ники, ти кога ще се прибираш че тука риболова се очертава интересен !
Остави ги те я средиземноморски твари [You must be registered and logged in to see this image.]
Ам чи щом тъй поставяш въпроса....утре!
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  hristo 79 Чет 8 Сеп 2016 - 13:17

Имаш 5 дена за рекреация и адаптация! После я мятаме! sunglasses2
hristo 79
hristo 79
...........................
  ...........................

Регистриран на : 07.12.2010
Брой мнения : 73 Рожд.дaта : 30.01.1979
Години : 45

Върнете се в началото Go down

Риболов в Марсилия Empty Re: Риболов в Марсилия

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите