GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Апнея за напреднали

5 posters

Go down

Апнея за  напреднали Empty Апнея за напреднали

Писане  rikitikitavi Пон 5 Фев 2018 - 9:09

Тренировки за Апнея за напреднали

Време е да кажем няколко думи за напредналите. Достатачно писахме за начинаещите.
Има обаче и варианта туй дет го напиша да не се хареса на повечето щото всеки си знае неговото и нали е напреднал вече...ясна ви е ситуацията.
Като цяло всеки от нас вече знае да си поема дъх и да държи до откат. Там нищо не можем да донатаботим.
Остават ни реално две неща.
Първо да снежим разхода на кислород и второ да научим тялото си да ни се доверява когато в кръвта има повече въглероден двуокис.
Почваме с втората част.
За начало трябва да си припомним или научим симтомите на хипервентилацията. Защо. Дишаме и правим гмуркания далеч извън считаното за нормално. Трябва преди потапяне да сме максимално обезопасени.
Хипервентилация. От спокойно състояние правим много дълбоки вдишвания и издишвания за минимум време. След третото рязко издишване забираме яъздух до максимум и задържаме. След десетна секунди ако сме хипервентилирали се появява черен кръг в зрението и изтръпване на крайниците. При тези симптоми не се гмуркаме. Седим си на повърхността или ако сме ги усетили по време на спускане прекратяваме спускането и се качваме горе. Реално за получаване на хипервентилация ни трябват четири или рядко пет раздишвания преди поемане на въздух. Ама почнете тренировката от три. Разбира се в къщи. След причерняването стойте спокойни. След малко всичко идва в нормите.
Така. Това го знаем вече. Ако прекалим с техниките на раздишване ще се усетим навреме.

Почваме да тренираме организма на кислороден глад. Упражненията са прости.
Както си стоите в момента преди да вдишате задържате. Почвате бавно да отброявате до двайсет и тогава вдишвате. Ако преди това дойдат пориви за вдишване взимате въздух на третия. Упражнението го пеавите без да се напряга тялото. Целта е да ви е отпуснато и спокойно въпреки намалянето на кислорода.

Второ упражнение. Както се движите и вършите някаква работа поемате веднъж дул око въздух и продължавате с дейноста. Стараете се да дър ите тялото отпуснато и без напрежение. Нормално е да подминете минутата без зор.

И едно тежко упражнение. Качване на стълби. Вземате един път въздух и оочвате да качвате стълбите. Стараете се да се движат само краката. Тялото отпуснато и изправено. На първи порив за въздух спирате. Изчаквате някоя секунда. Плавно издишвате и дълбико вдишвате. И пак тръгвате по стълбите. Така докато ги качите или се уморите или се задъхате.
И едно просто упражнение за сваляне разхода на кислород. Плавност се нарича. Опитвайте се както и да се движите да го изпълнявате плав о и безшумно. Нека се слушат ударите на сърцето и да се двицат само най неоходимите мускули. Съзнанието ни да е насочено само към моментното действие.
Ми това е.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  boysa Вто 13 Фев 2018 - 10:09

Благодаря, Ники!
Упражнението със стълбите вече го правя на работа. Колегите вече свикнаха.
Да споделя и аз едно упражнение не е за напреднали, но за това напрегнато време става. Та когато съм на спрял на светофар и виждам, че има над 60 сек. вдишвам и задържам. Старая се да съм спокоен. Преминаващите коли все едно не са там. Това помага и за концентрацията или нещо такова. Не мога да го обясня. Важното е, че така чакащото време става в забавление. Не се напрягам от това, че трябва да чакам и съм използвал времето за тренировка.
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  Вельо Вто 24 Апр 2018 - 11:46

Понеже ходих на курс, та да споделя - хипервентилацията е изключително опасна грешка, която може да се направи. Встрани от това, от нея няма никаква полза, а само вреда при апнеата. При хипервентилацията кръвта реално се насища с незначително малко повече кислород, който, обаче, се отделя от червените кръвни телца по-трудно и това затруднява газообмена. Хипервентилацията сваля нивото на въглероден двуокис (СО2) в кръвта, а той именно създава порива за дишане. Следователно тялото се лъже, за да се удължи времето до първия порив за дишане. Тогава, обаче, нивото на кислород е твърде снижено, гмуркачът е излъган в преценката си и при по-дълго изплуване опасността от самба или дори загуба на съзнание е много голяма!!!
Много е важно да се прави разлика, че поривът за дишане е вследствие на повишеното ниво на СО2, а не на сниженото ниво на кислород!!!
По никакъв повод не хипервентилирайте при гмуркане!!! Това е една от най-сигурните крачки към отвъдното.
Научете се как да дишате правилно и как да пестите кислород - това е много по-важно и работещо!!!

За хипервентилация се приема всяко дишане с по-голям интензитет от необходимия в момента. Колегата рикитикитави въобще да не дава съвети, защото на практика няма правилни знания, а неправилните му такива може да струват живота на някой.

Който иска да гмурка е най-добре да посети курс и да внимава какво му говорят! Гмуря от 6 годишен и си мислех, че имам доста знания, обаче курса ми обърна представите - затова така горещо препоръчвам!
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  rikitikitavi Вто 24 Апр 2018 - 16:10

Ако обичаш напиши какво те научиха на курса.
Нека сравним......и научим нещо ново.
А това"Колегата рикитикитави въобще да не дава съвети, защото на практика няма правилни знания, а неправилните му ......."ми звучи. .....некрасиво.
Пп цитирай ми къде съм посочил да се използва хипервентилация при гмуркане.
2пп аз още помня годините когато хипервентилацията се считаше за единствен метод за раздишваке...и се обучаваха хората само на него.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  Вельо Вто 24 Апр 2018 - 23:46

rikitikitavi написа:Ако обичаш напиши какво те научиха на курса.
Нека сравним......и научим нещо ново.
А това"Колегата рикитикитави въобще да не дава съвети, защото на практика няма правилни знания, а неправилните му ......."ми звучи. .....некрасиво.
Пп цитирай ми къде съм посочил да се използва хипервентилация при гмуркане.
2пп аз още помня годините когато хипервентилацията се считаше за единствен метод за раздишваке...и се обучаваха хората само на него.
Колега рикитикитави, само заблуден в естеството на нещата човек може да предполага, че двудневен (и целодневен) курс по гмуркане може да се събере в един пост. Смисъла на обучението не е да се изсипят като от самосвал едни факти и всеки да се оправя, а в дидактически порядък да се  представят на заинтересувания фактите и връзката между тях, така че той да ги разбере и приложи възможно най-добре към себе си. Преди курса рекорда ми за статична апнеа беше 2мин и 10 сек, 2 месеца след курса, като въобще не си давах зор с упражненията, рекорда ми стана 4мин и 10 сек. Всеки може да си прави изводите дали има файда. И това реално беше само първата половина на курса AIDA** - след завършване на втората половина се издава сертификат, като в изпита е включено и гмурене на 30м. Няма да рекламирам фирмата, който има интерес да пише на ЛС.

Нещата, колега рикитикитави, се развиват. Спомените са чудесно нещо, но нека си останат сладки спомени за на маса. За в морето хипервентилацията е алея към отвъдното. Ако някога се видим наживо, може и графика да ви нарисувам - обяснено е съвсем научно. Ще го повторя накратко:

Хипервентилацията НЕ насища кръвта с кислород, а сваля нивата на СО2. Поривът за дишане се възбужда от повишеното ниво на СО2 , а НЕ от сниженото ниво на кислород (за кратко ще го пиша с О). Тези две неща е много важно да се знаят и да се прави разлика между тях!!! При нормално дишане и задържане на дълбочина 30м (примерно) имаме поне 15 секунди за изплуване. Усещаме поривите за дишане и си правим сметката докога да седим долу. В един момент поривите стават много силни, изплуваме и дишаме. При хипервентилацията поривът за дишане може да дойде със закъснение от 20 секунди - зависи от усърдието при хипервентилирането. Прилагаме същото усещане, но кислород не ни стига за 5 секунди. Ефектът от всичко е, че на 10 - 5м под повърхността правим самба, тотално не контролираме тялото и изплуването, коланът е закачен за жилетката или не е марсилска тока или кой знае още какво - щрак и мрак. Загуба на съзнание и смърт. Скръбна вест, другарска жалейка... Все тая. Това лично на мен ми звучи много по-некрасиво, отколкото моите думи към вас в предния ми пост.

Колега рикитикитави, четох ваши постове и в други теми - вие нямате правилни знания как да се гмуркате. Нямате знания как да пазите кислорода, как да дишате, какво да НЕ правите преди гмуркане. Не давайте съвети.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  rikitikitavi Сря 25 Апр 2018 - 8:53

Ми. ....щом ТИ казваш....
шИ взема те послушЪм....Ъ!?
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  roko koko Сря 25 Апр 2018 - 10:42

Нещо ми се струва,че няма разминаване в мненията ви за хипервентилацията.

Просто Ники искаше да си припомним симптомите за хипервентилация ,и като се светнем в морето за тези симптоми просто да спрем за кратко гмурканията.

А колегата просто е обърнал внимание,че Ники показва упражнения за хипер вентилация ЗА ДА СИ ПРИПОМНИМ СИМПТОМИТЕ И ,и като си ги припомним и ги получим по време на гмуркане ДА СПРЕМ С ГМУРКАНЕТО.
Това е ,не драматизирай
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  rikitikitavi Сря 25 Апр 2018 - 10:57

Кратко и ясно. :здравей:
Съгласен съм.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  nkolev66 Сря 25 Апр 2018 - 11:54

roko koko написа:Нещо ми се струва,че няма разминаване в мненията ви за хипервентилацията.

Просто Ники искаше да си припомним симптомите за хипервентилация ,и като се светнем в морето за тези симптоми просто да спрем за кратко гмурканията.

А колегата  просто  е обърнал внимание,че Ники  показва упражнения за хипер вентилация ЗА ДА СИ ПРИПОМНИМ СИМПТОМИТЕ И ,и като си ги припомним и ги получим по време на гмуркане ДА СПРЕМ С ГМУРКАНЕТО.
Това е ,не драматизирай
Забелязах точно същото, реших да не се обаждам, но 41990 .
nkolev66
nkolev66
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.03.2013
Брой мнения : 150 Рожд.дaта : 07.05.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  boysa Сря 25 Апр 2018 - 21:48

Да Благодаря на всички дето споделят.Аз не рз бира от апнея. Не съм ходит и на курсове.
След няколко тренировки си вдигнах апнеята почти два пъти. Та това е най важното което като знам философията на Ники се опитва да ни научи.90/ е работа на сушата.
Темата си е за на предна ли. Тук сме малко и се знаем. ПроблИма с О .Мисля че е в те мата за начинаещи. Там Ники е цитирал Лагутин. Знам че има много добра подготовка и чете не само наши автори.Пробва нещата първо върху себеси. После със леки стъпки с познати и после ги споделя. Тук не се опитвам да защитавам мнение. А да споделя аз какво съм видял. От последни наблюдения по състезатели те също използват нещо подобно на плитко при подводен лов. Гледал съм клипове където преи гмуркане в басейн се диша кислород.
Та истини много. Важно е да сме подготвени физи психология теория. Май пак пиша с карака.Ша ма извините.Ще се пояснява после.
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  Вельо Сря 25 Апр 2018 - 23:18

Колегата рикитикитави е писал за хипервентилацията (ХВ), но е пропуснал да добави до какво води тя. Да - мненията ни се препокриват, но когато в тема "Апнеа за напреднали" се обяснява (ХВ) и не се пише изрично, че е опасна, впечатлението е, че това е утвърден метод. Всеки новак или незнаещ може да тръгне да (ХВ) и да му закачат некролога на входа на блока. Опасно е и трябва да се каже изрично. А, че колегата не е знаел до какво води ХВ - не е знаел и това е ясно. Както и да е - никой не е всезнаещ. Затова постовете ми са с такъв категоричен тон.
Раздишването в басейн НЕ е с кислород, а с въздух. Организмите на земята, които дишат, не могат да дишат чист кислород. Обогатен на кислород въздух се диша в високопланинските изкачвания, съчетани с дълъг престой, като мярка против белодробен оток. Няма да се спирам на естеството на белодробния оток, защото не е обект нито на форума, нито на темата, но ако някой има интерес ще му обясня.
Раздишването в басейн преди състезание по апнеа е същото като това преди гмуркане и има за цел не насищане на кръвта с кислород, а отпускане на цялото тяло, което води до по-ниска консумация на кислород. Също така има за цел максимално напълване на дробовете с въздух, което е еквивалент на напълването на резервоар догоре. Правилното диафрагмено дишане е много, много важно - много малко хора обръщат внимание на това и дишат с гърди. Аз съм професионален музикант, свиря на духов инструмент и мога да дишам всякак и с пълния капацитет на дроба си. Ако някой има интерес мога да му покажа какво е диафарагмено дишане, гръдно и ключично дишане. Мога да дишам и с долната част на гърба си, колкото и невероятно да ви изглежда.
Много важно е преди гмуркане да не се консумират напитки, които ускоряват метаболизма или храна, чиято обработка в тялото също също ускорява метаболизма (като оставим настрана опасността от повръщане). Храненето преди гмуркане, ако се налага, трябва да е минимално и никакво кафе или черен чай, или шоколад. Просто малко сладко за енергия - 2 - 3 лъжици мед, примерно. Подчертавам - ако се налага от състоянието или болестите на организма.
Тренировките за апнеа трябва да включват и упражнения за отпускане на тялото. Ако започнете да ги правите, ще видите колко ненужни мускули са стегнати в ежедневието ни. Умението да се отпуснат много удължава апнеата, защото стегнатия мускул има рповишен тонус и следователно повишена консумация на кислород.
При самото гмуркане е много важна позата на тялото - за да се сведе до минимум съпротивлението му при движение във водата. Важно е как се движат краката с плавниците - също, за да се сведе до минимум съпротивлението. Всички тези фактори са на пръв поглед незначителни, но като се съберат се натрупват и водят до значителни промени. Ако някой има интерес - да пита. Каквото знам ще кажа, но въпреки всичко горещо препоръчвам посещение на курс.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Апнея за  напреднали Empty Re: Апнея за напреднали

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите