GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

+2
valmet
фишфрена
6 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Вто 20 Апр 2010 - 13:53

2-3 реда да напиша да не стои така темата.
Всички знаят и навсякъде се пише, че такъмите за сом трябва да са здрави. Какво значи това, за мен нищо.

Здрав такъм може да е и голия елескоп с 0,20 за риболов на уклей.
Става въпрос за риболов от брега.

Първо за въдиците. На мен не са ми удобни дългите шаранджийски въдици. За контрол на рибата са добри, но ми е трудно докарването на рибата близо с тях. Предпочитам с дължина 2,7-3,0 метра. С мно
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  фишфрена Вто 20 Апр 2010 - 23:19

Здравейте сомаджии.... :dancingHappy_i :dancingHappy_i :dancingHappy_i

В тази хубава тема и аз да драсна няколко реда, че да ма броят и мен от тез :dancingHappy_i
В досегашният си стаж по водоемите съм ловил сом по няколко начина.
Риболов от брега на дъно.
В този вид риболов успехи съм имал предимно вечер на 10-15 м. от брега.
Местата, които са удобни за улов на мустакатия са прагове в близост до брега зад които има голяма дълбочина или ями по дъното, паднали дървета и т.нт.
Въдицата е желателно да бъде с по-голяма акция, 150-300г. Линията да бъде поне
0,40 монофил или 30 либри плетеняк. Кука 1/0, 2/0 може и тройка в зависимост
от стръвта. Аз лично практикувам с 2/0. Стръв според водоема, по Дунава основно
попово прасе, пиявици, грозд червей и рибка.
Грубата линия по никакъв начин не плаши сома, гладен ли е лапа здраво.
Рболов на кльонк.
Това е един от най емоционалните видове риболов, който изисква определени умения от риболовеца, познаване отлично на водоема и не на последно място,добро оборудване.
Необходимото оборудване- лодка, кльонк, две здрави въдици по възможност сонар и
много свободно време.
Лодката може да е надуваема,дървена или стъклопластова, който както предпочита, но
не трябва да се правят компромиси относно здравината на съда.
Кльонка може да бъде дървен, пластмасов, метален, но при всички сучаи трябва да
може да издава необходимия звук, който кара сома да лудне. Тук е важно и умението
на риболовеца да накара парчето дърво да проговори на сомски.
Въдиците трябва да са с голяма акция, плетеното влакно 50либри, куките 5/0- 7/0
или комбинация 5/0 с тройка .Макарата е хубаво да бъде много здрава, а най-добре
мултипликатор.
Вече стана късно, до утре.
фишфрена
фишфрена
...........................
  ...........................

Регистриран на : 24.01.2010
Брой мнения : 633 Рожд.дaта : 12.04.1956
Години : 68

http://www.dekoraty.com

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Сря 21 Апр 2010 - 9:23

Не можах да си довърша горния пост.

Въдиците ги разнищихме, не е нужно да са от 1000 лв, мойте са по 30-тина лева и си вършат работата идеално.
Макарата. За мен е важно да не пуска аванс при големи натоварвания, и когато трябва да го пуска да го прави плавно не на тласъци. Здрав бигел. Всичко друго е без значение за мен. Предпочитам с преден аванс. Сищо не е нужно да са по 1000 лв макарите. Но задължително е условието за аванса иначе сбогом трофей. Аз съм си намерил едни китайчета за по 50 лв и си вършат работата идеално(8 кг, 13 кг, 18 кг).

Сега най-важното.
Съгласен с колегата по горе, че не се плаши от дебелината на влакното.
Но начина по който ще му се поднесе стръвта е от голямо значение.

При монтаж на дъно: проходно олово, гумено мънисто, ГОЛЯМ и здрав вирбел(без карабинка), повод минимум 50 см, кука 1/0-3/0.
При риболов на тапа: Тапа(голяма), троен вирбел(голям и здрав), под него с по слабо влакно се връзва тежест 70-100 грама, на третата халка на вирбела се връзва повод 30-40 см, куката пак 1/0-3/0.
Като цяло това са монтажите. Изглеждат прости нали nono

Тъй като се изумявам с какви такъми и начини се търси сом ще напиша два три по остри реда.
Често чувам от колеги "Той да удари пък после ще му мислим" 752444
Какво има да му мислиш с 0,30-0,35 , смях голям. Заминава си и толкова. Такива риболовци само заемат местата по-добре да ходят да продават семки някъде хахахахаа

В никакъв случай не се ползват вирбели с карабинки, режете с клещите и хвърляте карабинките. В никакъв случай не се ползва влакно под 0,45. Ако ви трябва свързващ елемент се ползват халки (не ръждаеми). Не се ползват леки олова. Куките не трябва да са огромни, тъй като стават доста дебели и трудно се забиват в коста. Всички възли се стягат на мокро.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  valmet Чет 29 Апр 2010 - 10:06

Съгласен съм с до тук написаното от колегите по-горе.Едни от най-важните неща,които трябва да се знаят са:
1-никога не подценявайте сома
2-винаги се подсигурявайте с по-здрави такъми
3-винаги пускайте маломерните и малко по-големи сомчета

Моите монтажи и на дъно и на тапа са винаги с колкото се може по-малко възли,или просто казано-директни,без поводи,без вирбели.
Ето и някои от такъмите които използвам в момента:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Като допълнение мога да кажа,че на дъно използвам монофил,а на тапа-плетено.Куките са малко по-малки от обичайните,понеже имам случаи,когато се улавят и шарани.
Аванса е много малко охлабен.Писал съм много пъти,че чакам предимно на р.Марица,между корени,където ако уловиш по-едър сом да не влезе в тях.
valmet
valmet
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.05.2009
Брой мнения : 443 Рожд.дaта : 07.02.1977
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Чет 29 Апр 2010 - 12:39

Никога не се прави линия без вирбел. Патил съм си от монтаж без вирбел та от горчив опит говоря.
При добре направени възли няма проблем.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  valmet Вто 4 Май 2010 - 22:06

Ivak написа:Никога не се прави линия без вирбел.
Добре,би ли се обосновал.Не ме разбирай погрешно,но искам да зная защо.Каква е причината да мислиш така?
Вярно е че за тази риба човек трябва да се подсигури,но преди 20 год. старото поколение рибари,вадеха прилични риби с обикновени пръчки и влакна.
valmet
valmet
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.05.2009
Брой мнения : 443 Рожд.дaта : 07.02.1977
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Сря 5 Май 2010 - 9:55

Вариант 1 . Подвижна тежест, ако няма вирбел и куката е вързана директно какво би спряло тежеста да слезе до куката.

Вариант 2 Неподвижна (долна тежест), невъзможно е да се избегне възел. Следователно е по добре да е на вирбел

Вариант 3 Тапа- какво спира оловото да не слезе до куката или се редят сцепени съчми. Или се стопира със сцепени съчми голямото олово и като тръсне два-три пъти сома те падат и голямото олово го чуква по кратуната да му дойде ъкъла.

Приятно ми е да споря, защото научавам нови неща, но това ме изненада. Аз не мога да си направя правилен монтаж само с възел на куката.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Сря 5 Май 2010 - 14:37

Варианта според мен е с голям вирбел и без възел на основното. Нанизва се подвижната тежест, после се нанизва един голям силиконов стопер, после влакното се промушва три пъти последователно през горното ухо на вирбела и след това и три пъти последователно през долното ухо. След това, под вирбела се нанизва още един силиконов стопер; двата стопера държат навивките върху вирбела стегнати, а самия вирбел и навивките, държат оловото(примерно 150-200гр) да не слезе до куката. Преди това е нанизана шамандурката(плувка, ако въобще се слага такава), на която линията минава през центъра на тялото, а най-отдолу на линията се връзва куката- с безвъзлов възел или с някой от стандартните възли; възела се фиксира със секундно лепило или на пара(както при D-rig монтажите). При смяна на дълбочината, двата стопера се дърпат в страни, навивките се разхлабват и се мести вирбела нагоре или надолу по линията; след това пак всичко се затяга.

12666
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  valmet Сря 5 Май 2010 - 22:09

Мдаааа!В силиконовия стопер е истината.Значи Бачо е обяснил много добре как става,но за съжаление ще разочаровам Ивачето,понеже моите монтажи са от най-елементарните,а именно-аз нанизвам 10 грамово подвижно перо,след това 15 гр. подвижна тежест,която ограничавам със стопер или в някои случаи с две от най-едрите съчми,подходяща кука,като тежестта се намира на приблизително 25-30 см от куката.
На дъно е също толкова елементарен-кука,подходяща подвижна тежест ограничена със стопер и това е.Признавам си че понякога използвам и монтажи с вирбели,но е рядкост.
Може да ви е чудно,но аз обичам колкото се може по-елементарно и здраво.
valmet
valmet
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.05.2009
Брой мнения : 443 Рожд.дaта : 07.02.1977
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Сря 5 Май 2010 - 23:06

Те, тез 15 грамови тежести въобще няма какво да се коментират; тях може да ги стопираш всякак. Тук става дума за "плувки" от този тип(тази е 200гр) и 7-800грамова стръв, за йедро...:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Такава тежест(за тая шамандура), не може да се стопира от силикон или от съчма!

п.п. аз съм писал грамажа в предния пост, ма сигур си помислил че съм сбъркал с една нула spying :6e6ebecd09233a смях
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  valmet Чет 6 Май 2010 - 14:41

Тцъ,тцъ,Бачо!Не съм си и помислял че си сбъркал и зная за какво говориш.
Та мисълта ми е че обичам по-елементарните монтажи,а що се отнася за шамандурите смях ,и аз използвах такива,но се отказах.Отказах се от тях,понеже като сложа за стръв грозд червеи например,и понякога дребосъци(мряна,кефал) изяждат заложената стръв на куката,и когато е толкова голяма тапата,няма как да усетиш че куката е останала гола,а ти си чакаш ли чакаш мустакатия.
valmet
valmet
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.05.2009
Брой мнения : 443 Рожд.дaта : 07.02.1977
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Сря 12 Май 2010 - 10:41

Писах писах, и се изтри нещо.
Valmet недей заблуждава хората. Ако трябва ще се обосновавам пак защо.
Тук, четат и хора, които сега се учат в риболова и твойте редове биха ги подвели само.

1. Как мяташ 15 грама плувка с 80 либри плетено. Като я спреш в течението не я ли вдига. Колко стръв слагаш, при 10 по едри червея ще си потъне дори и без никакво отежнение.
2. Със силиконов стопер можеш да спреш само ситно олово 10-15 грама макс. Сачмите падат още при първото тръсване и оловото почва да бие възела на куката.
3. Точно такива тапи се ползват каквито е пуснал Бачо Илия (и малко по-малки)
4. На дъно ако ползваш поне 60-70 грама тежест (минималното за да спреш дребна рибка в течението) пак ще ти е доста тегаво със силиконов стопер. Просто оловото се заклинва във стопера и толкова.

Още един път, да кажа че ми се учат нови неща и ги научавам. Но Бачо Илия примерно мисли и показва неща които се ползват и размишлява за монтажа. Valmet показва неща, които се ползват обаче не помисля въобще за монтажа и представянето му във водата и по време на ваденето на рибата.

Айде да се учим :609c1f728720fb
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Сря 12 Май 2010 - 11:25

Ето и още един вариант(това ми е от комплекта за риболов на дзверове-щуки, бяла риба и костури;денем и нощем, на жива стръв и на изкуствени примамки) Оловото е разцепено по дължина, като по оста му има плътна пласмасова ос(4мм), която също е разцепена по дължина до средата. Влакното се вкарва плътно по оста в средата на пластмасата и оловото яко се стяга с клещи! Местенето му насам-натам е абсолютно невъзможно; неудобството е, че ако се сменя дълбочината, оловото трябва да се отвори с нож и после пак да се стяга. Специално това олово е 50гр и е за "щуки на тапа":

[You must be registered and logged in to see this image.]

226711
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  pivkoto Сря 12 Май 2010 - 16:48

Аз да попитам по напредналите кльонкажии. Как разбирате че след като сте пуснали монтажа на необходимата дълбочина не се е оплел още при спускането.Аз го спускам много бавно (щото отначало като го развивах на скорост рядко имаше случаи да не е оплетен)но въпреки това все си мисля че се е оплел.Има ли някоя тънкост или с времето сам го разбираш.
pivkoto
pivkoto
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.05.2010
Брой мнения : 1011 Рожд.дaта : 24.09.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  valmet Сря 12 Май 2010 - 21:25

Ivak написа:
Valmet недей заблуждава хората. Ако трябва ще се обосновавам пак защо.
Тук, четат и хора, които сега се учат в риболова и твойте редове биха ги подвели само.

1. Как мяташ 15 грама плувка с 80 либри плетено. Като я спреш в течението не я ли вдига. Колко стръв слагаш, при 10 по едри червея ще си потъне дори и без никакво отежнение.
2. Със силиконов стопер можеш да спреш само ситно олово 10-15 грама макс. Сачмите падат още при първото тръсване и оловото почва да бие възела на куката.
3. Точно такива тапи се ползват каквито е пуснал Бачо Илия (и малко по-малки)
4. На дъно ако ползваш поне 60-70 грама тежест (минималното за да спреш дребна рибка в течението) пак ще ти е доста тегаво със силиконов стопер. Просто оловото се заклинва във стопера и толкова.

Още един път, да кажа че ми се учат нови неща и ги научавам. Но Бачо Илия примерно мисли и показва неща които се ползват и размишлява за монтажа. Valmet показва неща, които се ползват обаче не помисля въобще за монтажа и представянето му във водата и по време на ваденето на рибата.

Айде да се учим :609c1f728720fb
В отговор на обвиненията на Ивака,бих го посъветвал да чете много по-внимателно постовете на колегите си и много внимателно да помисли преди да каже(напише) нещо и в никакъв случай да не обвинява някого че подвежда и лъже!
Приятелю,ако прочетеш моите постове по-горе,ще разбереш,че аз не карам никого да използва моите монтажи,просто споделям с Вас такъмите си-все пак темата е за такъми.
Написал съм също и че използвам десет грамова плувка и петнадесет грамово подвижно олово.А що се отнася за това с какво застопорявам тежест и плувка си е мой проблем,това че при теб не се получава си е твой!Ето и малко снимков материал:


[You must be registered and logged in to see this image.]
Явно твоя и моя риболов се различават коренно с мястото на излетите,щом ти е много чудно как се застопорява плувката и как се презентира стръвта.Омръзна ми да повтарям че там където чакам мустакатия не е никак обширно и комфортно за уморяване и изваждане на улова.И не мога да разбера защо трябва задължително да се замята в течението?Не може ли да е например точно на ръба между тихото и бързото?
Аз съм се учил от хора,които вместо да са ходили на училище,са обикаляли по р.Марица за риба и имат достатъчно опит зад гърба си,за да може някой си да ме обвинява,че подвеждам колегите от форума.
Това че този някой си,иска да разбере нещо ново,а аз не му го предлагам,не му дава правото да обижда!
valmet
valmet
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.05.2009
Брой мнения : 443 Рожд.дaта : 07.02.1977
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  Мънцата Сря 12 Май 2010 - 22:48

Ivak написа:Айде да се учим :609c1f728720fb
Колега, тук обменяме информация и собствен опит, който иска да се учи, да се връща в училище sunglasses2


Последната промяна е направена от Мънцата на Сря 12 Май 2010 - 22:54; мнението е било променяно общо 1 път
Мънцата
Мънцата
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.10.2009
Брой мнения : 12946 Рожд.дaта : 19.05.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Сря 12 Май 2010 - 22:54

То пък голям проблем как се стопирвало подвижно олово- стопирва се отдолу-нагоре с парче карбонов кил от стара плувка и няма мърдане- без значение какъв му е грамажа.... magnifier При влакна 0.7-1.0, няма никакъв проблем и да се стисне равномерно с клещите, като преди това му се сложи шлаух вътре; само че ще е за еднократна уподреба... ма за 20-30 кила средностатистически сом... баааах го ф оловото. Отделно още поне 5 интилигентни начина да се стопира и фиксира надеждно 21188
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  ???? Чет 13 Май 2010 - 8:31

Ок. Връщам се в училище бесило

Пивко като пуснеш монтажа, ако не го виждаш на сонара хвани влакното с ръка и повдигни леко. Трябва да усетиш движенията на рибката. Ако ползваш монофил за повод би трябвало да нямаш оплитания.

За останалото не ми се спори вече. Може и аз да греша.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  Валентин Караилиев Пон 24 Май 2010 - 14:01

А пък аз да попитам....значи децата потраснаха вече и съответно ще имам повече време за излети с преспиване,и вече имам мерак да хващам сомове от брега(досега съм хващал инцидентно покрай бялата риба до 4 кила-но вече ще търся целенасочено)....та въпроса ми е подходящ ли е следният такъм-пръчка двуколенна стъклопластова 3 метра и акция 150-300 грама,влакно 0.40 на карп експерт,доста мощна шаранджииска макара с вместимост 250 метра влакно 0.40 и преден аванс,тапа 15 грама,крайно олово вързано с по тънко влакно,здрав вирбел между основното влакно и по тънкото с оловото,над вирбела повода с куката нанизан на основното влакно посредством вирбел(да е подвижен) и според ситуацията със стопери да ограничавам стръвта на нужната дълбочина.......възнамерявам да внасям монтажа с лодка основно в язовир Копринка(покрай устието).Приемам съвети и критики 488232
Валентин Караилиев
Валентин Караилиев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.04.2010
Брой мнения : 109 Рожд.дaта : 07.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  valmet Пон 24 Май 2010 - 18:50

Здрасти колега!Значи аз лично не мога да кажа нищо за монтажа ти.Пръта по думите ти е здрава сопа,макарата също може да се използва за този вид риболов,но все пак такъма се доказва в екстремна ситуация,когато има закачена едра риба.
Имам малки забележки към влакното.Аз също използвам Карп Експерт и съм доволен от марката-доста здраво влакно.Забележката ми е в диаметъра на влакното,сома не го бърка дебелината,тръгне ли да взима,въобще няма да се замисли че ти е дебело.За това можеш да използваш влакно от 0,60 нагоре,повода също трябва да е дебел и здрав.
Аз си взимам влакно спрямо размера на екземплярите на дадения водоем.Риболовствам по р.Марица в района на града ни и сомовете са в порядъка на 2,3кг-30 и малко по-нагоре.Чакам рибата около паднали дървета и корени,където тя лежи и ако удари,няма място за да се уморява улова и за това използвам монофилни влакна около 0,60.
Можеш да се информираш за големината на рибите,да прецениш местата където ще риболовстваш и тогава да се снабдиш с необходимия диаметър.
Пожелавам ти трофейни риби!
valmet
valmet
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.05.2009
Брой мнения : 443 Рожд.дaта : 07.02.1977
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  Валентин Караилиев Вто 25 Май 2010 - 19:49

Благодаря колега valmet за бързия отговор....значи и аз се замислих за по дебело влакно,въпреки че там където възнамерявам да ловя няма закачки(Копринка е голям язовир :dancingHappy_i ) но и има макар и рядко големи „добичета“ от порядъка на 50-60 кила(може и по големи)....та въпроса ми е свързан с повода и стръвта-става ли повод за щука(метален ) около 30 сантиметра и кука 2 нули здрава,кована и леко изкривена спрямо стъблото,а за стръв мисля да ползвам кефал или бабушка (основно нощно време на около метър под повърхноста).....Също така и да попитам как вадите по големите сомове -с моя кеп няма да е подходящо :217b315cad77fe .Четох че по Дунав ползват тъй наречения „борец“ или канджа....но в същото време майстори на клѝонка го хващали за устата с ръкавица?Ще се радвам ако и други майстори се включат :1db1cce6422ce9
Валентин Караилиев
Валентин Караилиев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.04.2010
Брой мнения : 109 Рожд.дaта : 07.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  valmet Сря 26 Май 2010 - 17:55

Вальо(ако разрешиш да се обръщам към теб на име),аз не съм от майсторите за които споменаваш,но все пак благодаря смях .
Та по думите ти след като има такива добици из Копринка и си решил да слагаш метален повод,по-добре да не е такъв за щука-твърде несигурни са(поне за мен).В риболовните магазини продават качествени поводи с монтирана кука на тях,можеш да използваш такъв например.Аз лично бих те посъветвал да си направиш саморъчно от струна на китара.Не съм използвал такъв,но от колеги зная,че са доста здрави.Сома е здрава и борбена риба,за това се подсигури със здрава линия.А за куката-ако чакаш тези 60 килограмовите,сложи кука от калибъра на 8/0.
За ваденето на рибата,използвай или такава ръкавица или здрава канжда,в кеп се събира сомче от порядъка на 5-8 кг.
Все още съм в процес на изработката на моята канджа,но ако доживея да си намеря подходяща неръждаема тръба,ще я снимам и покажа.
А,и още нещо-поразпитай стари сомаджии на какво ловят мустакатия,но не се задоволявай с един два отговора,а питай няколко човека.Така ще добиеш по-ясна представа за рибите и на какво ги "морят".
valmet
valmet
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.05.2009
Брой мнения : 443 Рожд.дaта : 07.02.1977
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  Валентин Караилиев Сря 26 Май 2010 - 19:06

Valmet имаш бира от мен ако се видим-значи дори и не мечтая за риба по голяма от 10-15 килограма(това си е голям трофей за мен....а и занаят се усвоява стъпка по стъпка).....живот и здраве ми предстоят доста излети на Копринка и Жребчево-дано има с какво да се похваля :dancingHappy_i и последен (ни) въпрос(и) и спирам да досаждам-първо относно повода за щука-изглежда ми доста здрав и ако сома не се плаши от дебелината му и от „негъвкавоста“ мисля да го пробвам....по важният въпрос е относно стръвта-по точно червеите и поповите прасета-удачни ли са на язовир?На попово прасе през деня имам голяма каракуда и трофеен кефал но сом-тцц.....а на червеи нощно време маломерни сомчета 12666 Или живата риба си е най добре? sunglasses2
Валентин Караилиев
Валентин Караилиев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.04.2010
Брой мнения : 109 Рожд.дaта : 07.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  valmet Сря 26 Май 2010 - 19:56

Значи нямам нищо против да отговарям на въпроси,а за бирата-не се притеснявай,ще я пием на някой язовир с теб!
Мога да ти отговоря само за моята практика по Марица,но то си е почти същото.За стръвта можеш да експериментираш с всеки вид-попово прасе,червеи,риба,жаба,пилешки вътрешности,пиявици.Но не забравяй че сома се храни предимно с риба.Преди години реших да експериментирам по Марица с оскубано и опушено врабче,с намерението че стръвта няма да бъде пипана от друг вид риба,но уви,само след 15-20 мин. дънната започна да се тресе от лакомите кафали(предполагам)и когато всичко отмина на куката си стоеше врабчо,но без вътрешности.
За това нямаш ли инфо на какво взима едрия,залагай на такава стръв,на която няма да я закача друга риба.Аз лично бих заложил на рибе,попово прасе и червеи,но хубав грозд,колкото може да поеме куката.
Още един пример от миналото лято-на грозд земен червей,гол след гол сомчета бебета.Бяхме се отчаяли с колегата,но на последното потапяне на перото се закачи един 8,500 кг сом.Така че както дребните си искат дадена стръв,така и големите.И също покрай дребните сомчета се навърта и някой по-едър.
За повода-аз не бих експириментирал с такъв за щука.Щуката след като я закачиш,прави 2-3 по-силни тегленета и увисва като парцал,до като сома е като локомотив,тегли бясно и дълго.Улавял съм 8 кг щука,а повода бе обикновен някакъв си.Когато извадих рибата,от зъбите й се бяха протрили няколко нишки,случвало се е и с къде по-дребни щуклета.Моя съвет е-намери си здрав сомски повод или си направи след като искаш да е стоманен.Моите приятели миналата година се бяха заредили с такива с единична кука,готови но не зная на коя фирма, не са останали доволни от тях и бързо си минаха отново или с плетено влакно или монофил.
Ако нещо не съм обяснил или има въпроси-давай!
valmet
valmet
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.05.2009
Брой мнения : 443 Рожд.дaта : 07.02.1977
Години : 47

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  Валентин Караилиев Сря 26 Май 2010 - 20:34

Обяснил си чудесно....сега проба му е майката-само да видим кога свършва забраната и съм ТАМ :dancingHappy_i
Валентин Караилиев
Валентин Караилиев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.04.2010
Брой мнения : 109 Рожд.дaта : 07.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ Empty Re: ТАКЪМИ ЗА РИБОЛОВ НА СОМ

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите