GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

+7
tano
КИРО
Ribarina
pachosz
milen kordov
savi aleksiev
max
11 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  max Сря 16 Мар 2011 - 17:32

Колеги ,на новата лодка ще съм с два сонара и съм решил единият да го монтирам в предната част на лодката (вътре в самото корито).За целта ще оставя отвор на двойното дъно с ревизия (казаха ми че не трябвало да има никаква боя 12666 ) Ако някой има инфо и знае как става да помага.Доколкото знам ги поставят в някакъв разтвор но ......(само съм чувал).Чао и успех
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  savi aleksiev Сря 16 Мар 2011 - 21:13

Моята инфо е до това че не трябва да има въздушна възглавница, но не съм го пробвал,
пълниш плик найлонов слагаш го на дъното на лодката и върху него поставяш сондата 12666 magnifier
savi aleksiev
savi aleksiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 3331 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  milen kordov Чет 17 Мар 2011 - 6:32

Колега,някъде го пише в инструкцията на сонара.
Боята се маха за да се почисти идеално мястото и да се
приготви за лепене(заливане).
Аз съм го правил с епоксидна смола на времето.
Прави се калъп,като излъчвателя трябва да остане допрян
до дъното.Обърни внимание и на ъгъла,под който сондата работи нормално,
щото веднъж като го излееш и това е.
Това беше най-здравия вариянт преди десетина години.
Много важно е и къде ще монтираш сондата.На носа не мисля,че е удачно.
Добре е да е на мидала или малко зад мидала,защото там лодката най-малко играе и
няма да ти дава грешка на дъното.
Не знам за какво ти е втори сонар,но не работи с тях едновременно,
защото ще си пречат.
За да си сигурен,че сонара ти работи както трябва,
първо залепи сондата за дъното с моментно лепило и направи проба.
Ако всичко е нормално......заливаш и това е.
milen kordov
milen kordov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.05.2009
Брой мнения : 1166 Рожд.дaта : 16.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty 123

Писане  max Чет 17 Мар 2011 - 9:55

Колега,принудих се да взема два сонара (защото тоя който ми трябваше не го доставиха на време в Канада и щях да испусна транспорта до Бг. а следващия не се знаеше кога ще е).И така купих това което се доближаваше най-много до изискванията ми и го има в наличност.Единият е с GPS а другия е DI (подробно показва какво се случва под лодката).За смущения (не ми се вярва да има ) повечето голями лодки са оборудвани с по 2 сонара ,а и на самата кутия на сонара е показана лодка с два сонара (едната сонда е монтирана на носът на лодката за стоиката на ел. двигателя а другата е в задната част на лодката).Сондата ще е монтирана на 2метра от носът на 6 метрова лодка.
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  pachosz Чет 17 Мар 2011 - 19:11

Прочети внимателно упътването за монтаж. Горе колегата писа, че го има написано, но поне за моя долкокото имам спомени каточетях точно за тоя монтаж, ми направи впечатление, че има изискване за максимална дебелина на дъното където се монтира сондата. Мисля, че за моята пишеше максимално 5 мм. да е дебелината под самата сонда (дали не беше 3, не съм сигурен). Т.е. ако е по-дебело дъното, трябва да се изтънява по някакъв начин. Закрепена по този начин сонда винаги има доста по-сериозни отклонения в показанията от действителната картина.
Няма спор, че е много по-естетично да не ти се моткат кабели и сонди извън коритото, но според мен по-добрия вариант си е сондата да е на голо във водата. Преди да залееш и лепиш с епокси или там с каквото ще е, да направиш сравнение на същата сонда какви са показанията като е във водата и като е вътре в лодката лепната.
pachosz
pachosz
...........................
  ...........................

Регистриран на : 23.05.2010
Брой мнения : 306 Рожд.дaта : 01.05.1968
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  Ribarina Чет 17 Мар 2011 - 19:31

Защо трябва да е ичистена боята?.
Миналата година пробвах сонара в кофа с вода на борда на лодката и добре си работеше и аз имам двойно дъно но не забелязах да има смущения или да показва нещо грешно в сравнение с другият сонар монтиран на съседната до мен лодка.Даже при растояние по-малко от 2 метра един от друг не можеш да различиш кой дисплей на кой сонар е.
Тази година и аз смятам да го монтирам вътре в лодката,но ще го поставя в задната част където има една вдлъбнатина,която събира водата влязла в лодката и когато налея вода винаги се задържа вътре и има възможност за източване,когато се вади лодката.Смятам да залепя сондата с някакво лепило.В инструкциите пише че е нужно само сондата да е водоравна и да бъде във вода за да не прегрее.Като препоръчително е написано за течност при монтирането на борда на лодката е да се използва глицерин.Не знам защо ама сигурно е за хубаво.
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty 123

Писане  max Чет 17 Мар 2011 - 19:59

Знам че е някаква тайна течност но ....(без майстор няма да мине ) и друго нещо ме притеснява ----кабелът на сондата е няколко метра а на мене разтоянието от конзолата до дъното е не повече от 1,5м ??? останалия кабел ако е навит може да дава смущения а не е препоръчително да се реже. Май отпада като вариянт тоя монтаж ----сега говорих с майстора и понеже искам усилено дъно ще е доста по-дебело от изискванията на фирмата HUMMINBIRD 12666
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  КИРО Чет 17 Мар 2011 - 23:41

Няма да дава смущения като е навит.
За това си има екранна защита.Но ако го отрежеш,може да ти дава грешни данни.
Все пак колкото и да е малко съпротивлението на кабела - в тази техника си има значението.
Понякога и малките омове променят данните,затова не режи кабела.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  tano Пет 18 Мар 2011 - 4:39

за монтирането на дъното е необходима специална кутия която се пълни с масло
[You must be registered and logged in to see this image.]
не трябва да има въздушни мехурчета в корпуса защото влияе на сонара,това че кабела е по дълъг не е проблем.http://airmartechnology.com/airmar2005/ex20/RMProducts/ElectCat.asp?ProdID=52&Man=All&PageNo=99
тук има описание как се поставя. :609c1f728720fb
tano
tano
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.06.2010
Брой мнения : 1674 Рожд.дaта : 21.03.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  tano Пет 18 Мар 2011 - 4:48

Като казва и Киро кабела не се реже и не се снажда освен ако не се мине през блак бокс но това е за над 1киловат
tano
tano
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.06.2010
Брой мнения : 1674 Рожд.дaта : 21.03.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  tano Пет 18 Мар 2011 - 5:33

тук е без кутия


Последната промяна е направена от tano на Пет 18 Мар 2011 - 5:36; мнението е било променяно общо 1 път
tano
tano
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.06.2010
Брой мнения : 1674 Рожд.дaта : 21.03.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  tano Пет 18 Мар 2011 - 5:34

tano
tano
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.06.2010
Брой мнения : 1674 Рожд.дaта : 21.03.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  milen kordov Пет 18 Мар 2011 - 6:45

Това е най-добрия вариянт наистина.
Само трябва да се намери това силиконово лепило.
milen kordov
milen kordov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.05.2009
Брой мнения : 1166 Рожд.дaта : 16.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty 123

Писане  max Пет 18 Мар 2011 - 10:23

Мерси за инфото,има майстор в Сф който от няколко години монтира (почти) по тоя начин с масло.Не ми се дупчи корпуса на лодката 12666 Вчера говорих с майстора 488232 (каза че отвора в двойното дъно трябва да е толкова голям че да може да бръкне с малкия флекс???На кантар съм за тоя монтаж но ........
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  tano Пет 18 Мар 2011 - 18:32

защо с флекса ще реже полиестера ел.трион няма ли?или пък дремел
tano
tano
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.06.2010
Брой мнения : 1674 Рожд.дaта : 21.03.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty 123

Писане  max Пет 18 Мар 2011 - 19:10

tano написа:защо с флекса ще реже полиестера ел.трион няма ли?или пък дремел
Колега ,няма да реже нищо .(да зачисти или истъни предполагам) Датчика на сонара ми няма нищо общо с тези от клиповете .
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  Ribarina Пет 18 Мар 2011 - 19:15

Трябва да си голям мазохист да си надупчиш лодката така 21188 .
В момента аз си закачам сонара на стълбата отзад и пред гледката на короната забиваща се в корпуса предпочитам да си свалям сондата всеки път
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  КИРО Пет 18 Мар 2011 - 20:59

Напротив,мен ми хареса това монтиране към дъното.
Абсолютно професионално направено.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty 123

Писане  max Пет 18 Мар 2011 - 21:38

Монтажа си има и плюсове (сондата не може да бъде ударена ). sunglasses2
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  milen kordov Съб 19 Мар 2011 - 7:59

toyo1 написа:Мерси за инфото,има майстор в Сф който от няколко години монтира (почти) по тоя начин с масло.Не ми се дупчи корпуса на лодката 12666 Вчера говорих с майстора 488232 (каза че отвора в двойното дъно трябва да е толкова голям че да може да бръкне с малкия флекс???На кантар съм за тоя монтаж но ........
А защо трябва да бърка отвътре.
Този монтаж е отвън и става по-здраво и от самия корпус.
Просто трябва да е наравно с дъното и добре залепено.
Ако иска и отвърте да го усили допълнително(силикон или епокси),
може да се изреже отвор и отгоре на двойното дъно,
след което да се затвори със стъклопласт например и да се остави
само кабела да минава.Защо не и да е водонепромокаем капак,
който да се задрайва.Хем от там ще можеш да си проверяваш и сантините.
milen kordov
milen kordov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.05.2009
Брой мнения : 1166 Рожд.дaта : 16.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  max Съб 19 Мар 2011 - 10:12

milen kordov написа:
toyo1 написа:Мерси за инфото,има майстор в Сф който от няколко години монтира (почти) по тоя начин с масло.Не ми се дупчи корпуса на лодката 12666 Вчера говорих с майстора 488232 (каза че отвора в двойното дъно трябва да е толкова голям че да може да бръкне с малкия флекс???На кантар съм за тоя монтаж но ........
А защо трябва да бърка отвътре.
Този монтаж е отвън и става по-здраво и от самия корпус.
Просто трябва да е наравно с дъното и добре залепено.
Ако иска и отвърте да го усили допълнително(силикон или епокси),
може да се изреже отвор и отгоре на двойното дъно,
след което да се затвори със стъклопласт например и да се остави
само кабела да минава.Защо не и да е водонепромокаем капак,
който да се задрайва.Хем от там ще можеш да си проверяваш и сантините.
Колега ,точно това е идеята (да се сложи капак ---ревизионен---през който да има достъп до дъното на лодката 488232 разбрах със сигурност че сондата се монтира в съд с някакво масло и после се запечатва.Имам съмнения че двете сонди ако са на транецът ще се смущават .
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty 123

Писане  max Пон 6 Юни 2011 - 22:40

Не правете такъв монтаж без да сте със специална сонда (мой познат има проблеми в момента с Garmin C300)А спецовете му изрязаха лодката 9 метрова Sessa :217b315cad77fe за да вградят сонара 60678
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  ufo Пет 19 Авг 2011 - 1:18

Ribarina написа:Защо трябва да е ичистена боята?.
Миналата година пробвах сонара в кофа с вода на борда на лодката и добре си работеше и аз имам двойно дъно но не забелязах да има смущения или да показва нещо грешно в сравнение с другият сонар монтиран на съседната до мен лодка.Даже при растояние по-малко от 2 метра един от друг не можеш да различиш кой дисплей на кой сонар е.
Тази година и аз смятам да го монтирам вътре в лодката,но ще го поставя в задната част където има една вдлъбнатина,която събира водата влязла в лодката и когато налея вода винаги се задържа вътре и има възможност за източване,когато се вади лодката.Смятам да залепя сондата с някакво лепило.В инструкциите пише че е нужно само сондата да е водоравна и да бъде във вода за да не прегрее.Като препоръчително е написано за течност при монтирането на борда на лодката е да се използва глицерин.Не знам защо ама сигурно е за хубаво.

Не можах да прочета всички мнения стигнах до тук, нямам опит със сонари, но видях нещо много хитро наскоро! Колегата "paynera" от нариба ме покани да влезнем с неговата лодка (мичуринка) , пича много хитро си е монтирал сондата!Точно както се изрази колегата които цитирах няма значение какво е дъното на лодката стига да не е от олово разбира се :D, достатъчно е сондата да бъде топната във вода, няма такъв филм с разтвори и прочие.Монтажа на мичуринката беше много прост, една водопроводна PVC тръба на дъното залепена може би със силикон, вътре я пълни с вода до горе и пъха сондата, даже към сондата си е направил пластина която да влиза точно в тръбата , на нея пластина в средата е сложил самата сонда , пластината държи сондата да не се мандахерца и пада, сонара показваше много точно! Тези глупости с монтиране на транеца, под лодката, незнам си къде... най-малкото една кофичка вода на дъното върши същата работа :)
ufo
ufo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.08.2011
Брой мнения : 1291 Рожд.дaта : 17.11.1982
Години : 41

http://cars.bg

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  tano Пет 19 Авг 2011 - 7:03

Колега ,браво за кофичката на колегата но явно ходи за риба само в язовир!Другите глупости са за по сериозни неща и излети sunglasses2 Успех !!!
tano
tano
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.06.2010
Брой мнения : 1674 Рожд.дaта : 21.03.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  ufo Пет 19 Авг 2011 - 9:16

tano написа:Колега ,браво за кофичката на колегата но явно ходи за риба само в язовир!Другите глупости са за по сериозни неща и излети sunglasses2 Успех !!!

Незнам за кофичката това е лично мнение защото щом Garmin Fishfinder работи в ПВЦ траба на дъното на мичуринка, логиката каква е? И междо другото бяхме в морето не в язовир :) а аз лично не намирам голяма разлика от това дали си залепил на дъното на лодката пвц тръба или си пригодил някаква малка кофичка колкото за сондата на удобно за теб място, другото с дупченето на лодки е меко казано глупост, но аз какво ли разбирам от тези неща :)
ufo
ufo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.08.2011
Брой мнения : 1291 Рожд.дaта : 17.11.1982
Години : 41

http://cars.bg

Върнете се в началото Go down

Питане за    монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ? Empty Re: Питане за монтаж на сондата на сонар в дъното на лодката ?

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите