GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Опасности в морето

+20
bozaviq
cat1
gogata1
rikitikitavi
вакрил
mitko_h_d
cochi75
Plamen
EU_BG_akademika
max
JimBeam
Albena
Шморхи
marinco
roko koko
Ribarina
Любак
КИРО
Мънцата
divein
24 posters

Страница 1 от 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

важна тема Опасности в морето

Писане  divein 2012-03-12, 21:14

Една от сериозните опасности, която може да ни сполети в морето е шквала. Както знаем той е внезапно появил се много силен вятър с кратка продължителност. Може да се разрази, както в тихо, така и в бурно време, различавайки се рязко от духащия до момента вятър. Шквалът почти винаги е придружен с дъжд. Шкваловият облак има следните характерни особености –пепеляв цвят, овална форма и придружаващи го по-светли вълнообразни облачета. Хоризонтът, а постепенно и цялото небе потъмняват, духащия дотогава вятър затихва или рязко изменя посоката си.
Това е на теория.
Спомням си през 2009 бяхме за сафрид пред Галата. Морето тепсия слънцето в морето зверски пече. Звъни жена ми по телефона разтреперена и ме пита дали сме излезли от морето. Викам и че за какво да излизаме…. И в този момент поглеждам към града хоризонта причернял. Тръгнахме да се прибираме и тъкмо излязохме на брега, не бях още качил лодката на колесара и като се почна… Клони се чупят, град вали, вятъра ще те събори, не се вижда и на два метра, ад. И така 15 мин. После пак пекна. Само се чудех какво ли стана с десетината лодки които бяха след нас?
Нека да разкажат хора които са преживели шквал в морето. Как се държи една надуваема лодка примерно? Как трябва да се подготвим за посрещане на шквал? Как да го предвидим на практика?
Пускам темата за да може всеки да разкаже за опасни случки в морето, за да може ние по-неопитните да бъдем поне малко по-подготвени.
divein
divein
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.02.2012
Брой мнения : 776 Рожд.дaта : 10.08.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Мънцата 2012-03-12, 21:50

divein написа:Как се държи една надуваема лодка примерно? Как трябва да се подготвим за посрещане на шквал? Как да го предвидим на практика?
Надуваема лодка не знам дали може да издрапа при шквал, лично мен ме съмнява 12666 Шквала няма предвиждане и подготовка, става за пет минути, затова най-добрата превенция е да се оглежда хоризонта по-често sunglasses2
Всъщност, най-доброто е да имаш жокер 364672

[You must be registered and logged in to see this image.]

divein написа:Нека да разкажат хора които са преживели шквал в морето.
Аз съм преживявал шквал, не искам да повтарям 752444 От Галата, докато всичко беше ОК, за 5 минути всичко стана боза! Бяхме с 6 метров боурайдър, но резервоара му не беше чистен сигурно откак е излязъл от завода. Като вдигна батака от вълната ... 41990 Два метра напред, три назад :217b315cad77fe Порой - валеше хоризонтално! От носа на Галата до фара - 2 часа и половина! 41990 Единия в лодката искаше като наближихме плажа на Аспарухово да скача :5ff67901e688fa Така че внимавайте и с кого излизате в морето sunglasses2 За екипировката мисля, че не е необходимо да казвам 509158 Спасителни жилетки, котви, въжета и поне два-три телефона на приятели с лодки :8ac9254b304298
Краси Шопа не е влизал отдавна, ама и той има какво да каже по въпроса sunglasses2
Мънцата
Мънцата
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.10.2009
Брой мнения : 12946 Рожд.дaта : 19.05.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  КИРО 2012-03-12, 22:00

Поначало темата ще отиде после в
" С лодка в морето"
Иначе,тука си имаме добър синоптик,знае кои кой ден е в морето,
а и ний се знаем кои сме вътре,та бързо си споделяме информацията за идване на лошо време.
Миналата година мисля че поне на 3 пъти отървах дъжда,
един път не му прочетох мнението,и ни гепа лошото време без време.
Иначе да ти натъртя някои полезни теми за лодките.
А и за други полезни неща. sunglasses2
[You must be registered and logged in to see this link.] - като тази година ще е нова тема.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Мънцааа - Краси Шопа миналата година влезе с мен един път ве. spying
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Любак 2012-03-27, 10:40

Гръмотевична буря и опасностите свързани с нея

Още от древни времена, хората са разбрали своята зависимост от капризите на времето. Смяната на условията на времето са в тясна връзка с адаптирането на всеки жив организъм, към външните промени на времето. Човешкият организъм е своеобразен барометър и промените  в налягането, студа, влажността,  слънцегреенето и т.н.  веднага започват и вътрешните промени в организма. С това се обяснява и дискомфорта и при хора, с напълно здрави организми.

Гръмотевичната буря, винаги е свързана и с наличието на кумулунимбусов /Cumulonimbus - СВ/ облак/облаци.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Те биват два вида : - вътрешно масов и фронтален.
По принцип вътрешно-масовите СВ облаци /местни/ са с по-малка вертикална мощност 6 – 8 км.и се проевяват само с валеж от дъжд и силен поривист вятър.
Фронталните, са линия от няколко СВ облака в една обща /фронтална/ маса. Те са особено мощни по вертикала – върховете им стигат до 12 – 16 км. височина. Диаметърът им може да достигне до 30 – 100км.  Имено при такава облачност имаме особена мощна гръмотевична деятелност и свързаните с  нея съпътстващи проливни валежи от дъжд, град, шквал, гръмотевици/светкавици и силни поривисти ветрове и торнадо/смерч.

1. Проливните дъждове могат да намалят видимостта до  50 – 300м. и количеството им да достигне до 10 – 50 л/час.

2. Градовите зърна могат да са с размери от 1см. до 4 см./обикновено/.
Но са срещани и такива с диаметър до 10-15см. Поради голямата си скорост на падане от облака, са потенциално опасни за предмети и хората по земната повърхност и морето.

[You must be registered and logged in to see this image.]




3. Шквал, особено опасно явление. Характеризира се с внезапен порив на вятъра със сила от 10 – 30м/с.,промяна на посоката и е с времетраене от 5 – 10 минути  до 20 -40мин. Особено опасен в морето/водните басейни, където дига висока ветрова вълна, за много кратко време, от порядъка на 3-5 бала. Особено опасно явление за морето.
[You must be registered and logged in to see this image.]



шквалова вълна. 364672

[You must be registered and logged in to see this image.]



4. Светкавиците са явление, образувало се  от триенето и сблъсъците на водните капки и ледени кристали в СВ облака.  Знаем че водните капки, снежинките и ледените кристали са с електрически заряд. Натрупва се електрически потенциал, който кара облака да се зареди подобно на батерия: положително в горната си част /от малките ледени кристали/, и отрицателно  в долната /от водни капки/. След достигане на критична стойност се получава освобождаване на ел.енергията във вид на мълния. Това може да е в самият облак, между два СВ облака или между облака и Земята.  Температурата в канала по който се получава освобождаването на ел.потенциала е широк 4 – 20 см., температурата в него достига 10000 – 20000 С*, силата на тока достига 300кА, а силата на напрежението до 300 кВ.  Дължината на светкавицата е от 3 – 5 км., но може да достигне и до 15 – 20 км. Това предполага, че обекти от земната повърхност могат да бъдат поразени от мълния и далеч от гръмотевичният облак.  21188
Особено предпочитани от светкавиците са високи обекти, железни предмети и риболовни пръчки от КАРБОН. Ако човек бъде засегнат от светкавица, високият електрически заряд в нея може да предизвика силни изгаряния и смърт.

[You must be registered and logged in to see this image.]




5. Торнадо/смерч, най-опасното метеорологично явление породено при гръмотевична буря. Представлява фуниеобразно образование, спускащо се от основата на силно развит СВ – купесто дъждовен облак в посока към земната повърхност. Диаметърът му варира от 10 – 200 м. Налягането в този силен вихър е много кратно по ниско от околното и е предизвикано от центробежната сила на самия вихър. Получава се своеобразен вакум, който засмуква всякакви предмети от постилащата повърхност – суша или вода и ги пренася на големи растояния. Силата на вятъра във фунията достига до 100 м/с. Често е съпроводен и с валеж от дъжд и град. По пътя си, обладавайки такава огромна разрушителна сила помита къщи, потопява лодки и малки корабчета . В България, е много рядко срещано явление.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Последната промяна е направена от Любак на 2015-03-22, 12:48; мнението е било променяно общо 3 пъти
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Ribarina 2012-03-27, 15:29

Аз лично съм преживявал Шквал,но на кея на Нефто базата в Отманли.Вятъра беше ураганен и дойде изведнъж,носеше пясък и разни други дреболии.Всички открити части на тялото ми снанаха на малки точки и се мъчеше да избие кръв от дупчиците направени от пясъка.Скрихме се до високата стена,срещу влекача.Вятъра беше североизточен.След около 20-30 минути подновихме риболова защото пекна слънце и стана пак доста горещо.Това ми се случи преди три години Юли месец

А преди две години по чернокопено време тук в Бургаският залив доста силно се е проявило явлението и няма начин някой колега да не го е преживял.Аз успях да изляза от морето горе долу половин час преди да духне,но доста лодки останаха на фарватера.Който е от Бургас ще си спомни каква навалица беше там тогава.
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  roko koko 2012-03-27, 16:28

Края на Ноември -началото на Декември беше ,последните влизания за чернокоп.Между фарватера и Болшевик се ловеше.
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  marinco 2012-07-12, 23:04

От една седмица в района на Черноморец поти всеки ден около 13-16 часа излиза шквал за около 15-20 мин.
marinco
marinco
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.07.2012
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 27.12.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Шморхи 2012-07-12, 23:11

Това по-скоро е летният бриз колега. Шквала е нещо доста по-различно и...зло. :5ff67901e688fa
Водата и сушата се нагряват по различен начин и силното слънце в последните дни само усилва ефекта от тази разлика. Винаги през лятото, следобеда има вятър. Отдавам го на различното награвяне на повърхностите и съответното от това - различно атмосферно налягане.
Абе...Любака е учил за тея неща, та да не се потя излишно, той ще ги обясни с по-купешки думи нещата. :6e6ebecd09233a
Шморхи
Шморхи
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2010
Брой мнения : 2885 Рожд.дaта : 11.10.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  КИРО 2012-07-12, 23:24

Бах ти бриза вчера дето е бил тука Тоше.
Половината ми пипери в градинката са целунали земята.
През това време бяхме в сервиза,и като удари фурията,на Яни
му викам - те ти що е то щорм.
Ама малък беше - къде 15 мин.
Не беше бриз де. sunglasses2
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Шморхи 2012-07-12, 23:36

Ма туй, всеки ден ли? sunglasses2 Щото лятна буря, шквал и следобеден бриз са си различни неща. Виж силата на вятъра в синоптик.бг за всеки ден де. До обед винаги е "язовирно" удари ли 12 часа и става "морско". бесило
Всеки ден шквал....виж за вятър около 4.5-5 м/с с пориви до около 6-7 са си нормални за лятото. Което си е гадно де...излязъл си на разходка и плаж и като се раздуфа...чакай до късния следобед докато миряса или ставай гьол вода ако си по-смел!
То и тука се чумери яката 2-3 дена подред и все ни подминава. Само оня ден прироси, колкото да кажем, че е валяло, ма...размина ни се де.
Шморхи
Шморхи
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2010
Брой мнения : 2885 Рожд.дaта : 11.10.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  КИРО 2012-07-12, 23:39

Не всеки ден бре шматка - само за вчера ти говоря.
То както си валеше тихо,изведнъж дойде и вятъра,
огъна дърветата до земята.
Контейнерите тръгнаха сами към Въглен.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Шморхи 2012-07-12, 23:47

Уфффф, бульо, бульо. Аз ти говорим за прането, ти гащите си показваш! смях Уточнявай, че за различни неща говорим бре!
Шморхи
Шморхи
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2010
Брой мнения : 2885 Рожд.дaта : 11.10.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Ribarina 2012-07-13, 00:15

В Сряда и на Отманли мина нещо подобно.Аз си бях в гаража и си правех новия капак когато задуха.Всичко се разхвърча и покрива се опита да тръгне на някъде,след 10 минути положението се оправи.
А пък за следобедният вятър - той си е обичайно явление.Към 12-12:30 започва леко да подухва и след 5-10 мин. вече си имаме силно изразен източен вятър и бели зайчета подскачат в морето.Около 17-18 часа вятъра почва да отслабва и до 19 вече го няма АКО ВРЕМЕТО Е РЕДОВНО , а ако не само Любака и Бог могат дати кажат какво ще стане
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  roko koko 2012-07-13, 10:25

Точно в Сряда и на Смокиня бая пакости направи за 10-15 минути .Чдъри (с не малки размери)маси и столове ,пейки ,всичко беше насметено за секунди с точните признаци на шквал-леко подухване спиране с подтискаща влажност и изведнъж връхлитане на урагана.Който не си беше укрепил(или го е домързяло ,което е по-вероятно)навесите или форсела ,бая ядове бра.Дано не се случва на вода 231589
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  marinco 2012-07-13, 11:06

И аз за това говоря. Три пъти причернява, не помня точни дати, при относително спокойно време, изведнъж- за 10мин. причернява задухва ужасно вдига вълни и аз газ към брега. След около 15-20мин. всичко е отново по старому и се успокоява. Скоростта на вятърът е около 70-80 км/ч /не съм го мерил/ по усет. Случките не ежедневни или една след друга, днеска има два дни, всичко е нормално и на следващия пак.
marinco
marinco
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.07.2012
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 27.12.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Шморхи 2012-07-13, 11:34

Нормално ли е това? Няколко дни поред все да става... 41990 Изкриви се природата.
Шморхи
Шморхи
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2010
Брой мнения : 2885 Рожд.дaта : 11.10.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  КИРО 2012-07-13, 11:53

Нормално е Тоше,много големи горещени са,
и е нормално да те върхлети два три дена подред.
То Любака го обясни в предната страница.
Като карахме курса за капитанско (ама три месеца всяка вечер учехме ),
та един от морските вълци,дето ни учеше ни каза:
- Като видите при хубаво време едно малко облаче над Девня,
бягайте от морето.
Обикновенно трае към 30 - 50 мин.И със дъжд,че и с градушка е понякога.
Абе като е много задушно времето,и няма никакъв вятър,
оглеждайте се и се ослушвайте за облаци и грамотевични тътени.
Или видите че видимоста пада без причина,и е едно синкаво в далечината,
имате около половин час да излезете на тихо място.
Преди 25г някъде 2 дена подред ми се случи на златните да изпреваря бурунтията,
и точно заради тези синкави гледки бях излязъл навреме.
Както Калиакра се виждаше отлично в далечината,изгуби се в една мараня,
погледнах и към Варна,същата работа - айде мъна на брега.
След 15 мин вече беше същински казан морето ( гледах го от колата на високо ),
към 30 мин,после се успокои всичко.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Albena 2012-07-13, 12:43

Случвало ми се е да бъда в морето при шквал и то не веднъж.Водата завира, движи се вертикално.,Според мен обаче, ако не е придружен с градушка, няма страшно.Според мен много по-опасно е на брега , където може всичко да ти падне на главата , ако не си за закрито.
Albena
Albena
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 3909 Рожд.дaта : 07.05.1964
Години : 60

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Любак 2012-07-13, 13:02

Шморхи написа:Нормално ли е това? Няколко дни поред все да става...  41990 Изкриви се природата.

:d5116e0ebf2fc8  Нормално е Тоше. 364672

Над източната част на Европа се е установил АНТИЦИКЛОН - на картата е отбелязано с H.

Антициклон с нахлуване на горещи въздушни маси от Африка = жегаааа.

С кафявата линия е отбелязана баричната долина / зона на по-ниско налягане от останалото наоколо.

И имено с тази барична долина са свързани валежите в последните дни.

Ето и линк,  364672  за добиете по-точна представа, как се движат баричните полета и свързаните с тях валежи.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Вдясно от картата има часовете, за които Ви интересува времето.


Студеният фронт е съвсем друга бира. :d5116e0ebf2fc8
Свързан е с редица от няколко десетки до стотина километра дължина, с особено мощни СВ облаци.
Имено с тях е свързан  = ШКВАЛА=.

Трябва да правите разлика от силен - поривист вятър /свързан с СВ-облак/ и шквала.
Не ги бъркайте двете понятия. 21188

На тази жега ако премине студен фронт от NW , направо ще ни убие от проливни дъждове и град. :5ff67901e688fa
Имено това се случи в Украйна - Русия преди няколко дена. Издави ги. 4470715d436575fb7973

Ние просто попаднахме в периферията на този студен фронт и ни се размина с малко.

С L е отбелязано центъра на фронталната/валежна зона.


Последната промяна е направена от Любак на 2014-12-09, 18:25; мнението е било променяно общо 1 път
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  JimBeam 2012-07-13, 20:54

Любак написа:

Ние просто попаднахме в периферията на този студен фронт и ни се размина с малко.


Баси и периферията...към 19ч тъкмо спретвам масичката на терасата - да се полюбувам на тази гледка 364672
[You must be registered and logged in to see this image.]


сипвам си узакито, жената носи салатката и като се раздуха....чашата от ръката щеше да ми вземе, половината салата хвръкна от чинията. Чуха се и 2 падания на нещо си /предполагам саксии/ от нечии тераси....Ама добре че както казва Любака, сме били в периферията 41990
JimBeam
JimBeam
...........................
  ...........................

Регистриран на : 24.09.2010
Брой мнения : 1427 Рожд.дaта : 10.02.1962
Години : 62

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Ribarina 2012-07-14, 01:42

КИРО написа:....
Като карахме курса за капитанско (ама три месеца всяка вечер учехме ),
та един от морските вълци,дето ни учеше ни каза:
- Като видите при хубаво време едно малко облаче над Девня,
бягайте от морето.
....

А един дядка дето седи винаги на кея в Черноморец казва че виждаш ли ясно Поморие от кея въобще не влизай в морето,ще е бурно.
Колегата от Черноморец сигурно ще го познава.Другият уникат от там Иван също много добре предсказва буронтията,но не ми е казал как познава
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  marinco 2012-07-16, 14:43

За съжаление не ги познавам. Тук местните са .......много особени, шшшшшшшшшшт тихо викат им Кукери и са едни трудни характери. Като ти кажат добър ден, аз гледам дали е изгряло слънцето.
Между другото съм икономически емигрант, и то не точно в Черноморец, а в Червенка/Аклади над Градина и от там влизам и там излизам. Затова не ги познавам.
marinco
marinco
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.07.2012
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 27.12.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  marinco 2012-07-19, 00:48

Колежке, не съм казал нито дума за Приморско, и също не съм сбъркал, когато написах "емигрант".
А по повод "кукерите" действително са преселници от Ямбол-ско. Ама май са се преселили тез дето......................
Иначе нямам нищо против местните.
Благодаря за поздрава, всичките мадами от клипа ми харесаха.
Между другото, имам почти братовчедка в Приморско -Наталия, случайно да не си ти.
marinco
marinco
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.07.2012
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 27.12.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  divein 2012-11-06, 19:39

Опасности при къпане и плуване

Неумението на къпещия се да плува представлява опасност от удавяне при влизането му в морето. За да не се получи воден инцидент е необходимо същият да се къпе само и единствено в охраняеми от водноспасителната служба участъци от плажа. Всяко негово влизане в морето, в забранени за това места и в неохраняеми зони крие потенциален риск за удавяне.

Непознаването на опасностите при къпане и плуване в морето води до възникването на водни инциденти.

Една от основните опасности при къпане и плуване в морето е дънната яма. Тя се получава вследствие на подводни течения. Представлява рязка промяна в дълбочината на дъното, често с неголяма площ. Опасността за неумеещите да плуват настъпва тогава, когато ямата е разположена на дълбочина около човешки ръст и те движейки се по дъното изведнъж попаднат в нея. Обикновено настъпва паника… и давене.

Излизането на попадналия в дънната яма към плиткото става с отскоци от дъното, но за това е необходимо да се запази самообладание.

Дънните прагове са друга опасност за неумеещите да плуват при къпане в морето. Те представляват резки удълбочавания на дъното по продължение на бреговата ивица. Често зад тях има плитчини. В опита си да достигнат до тях, къпещите се, неподозиращи за опасността изведнъж попадат в дълбоки води, без дъно под краката си.

На плажа спасителите обозначават дънните ями и прагове с шамандури (червени на цвят, според нормативната уредба) във водната площ и с табели на бреговата ивица.

Друга основна опасност при къпане и плуване в морето е наличието по дъното на подводни скали и камъни, както и на намиращи се под водата опасни предмети. При сблъсък с тях, къпещият се може да получи травми, които да причинят загуба на съзнание и последващо удавяне.

Подводните скали се обозначават от спасителите на плажа с червени на цвят шамандури във водната площ и с табели на бреговата ивица.

Наличието на камъни по морското дъно и на намиращи се под водата опасни предмети са опасности, които изискват особено внимание. Спасителите са задължени да проверяват състоянието на дъното в зоната на спасяване преди постъпване на дежурство.

Скоковете (особено с главата напред) от крайбрежни скали, мостове, кейове и от плавателни съдове и съоръжения в морето са друга потенциална опасност за получаване на травми, които могат да причинят загуба на съзнание и последващо удавяне.

Опасности при къпане и плуване в морето са обилното хранене непосредствено преди влизане във водата, както и употребата на алкохол и на упойващи средства.

Влизането във водата след обилно хранене води до приток на кръв към храносмилателните органи, за сметка на недостатъчно кръвоснабдяване на мозъка. Това може да доведе до прилошаване, повръщане (попадане на стомашно съдържание в дихателните пътища) и до изпадане в безсъзнание, и последващо удавяне.

Употребата на алкохол и на упойващи средства преди къпане и плуване в морето също представляват опасности за възникване на водни инциденти. Хората които ги използват надценяват собствените си сили и възможности и в много случаи губят реална представа за опасностите и за конкретната ситуация.

Студената вода е друга опасност за възникване на воден инцидент при къпане и плуване. В чести случаи плуващият в морето изведнъж попада в студен слой. Това би могло да се случи и при гмуркане или скокове във водата, където под горния нагрят пласт има студена вода. Рязката промяна може да доведе до шок свързан с рефлекторно спиране на дишането. Това би могло да се получи и при влизане в морето със загрято и потно тяло.

При плуване в студена вода настъпва по–бързо охлаждане на тялото, а това може да доведе до бързо изтощаване и отпадане, до крампи на мускулатурата и др.

Когато човек влиза във водата първоначално се появяват студени тръпки по тялото, които впоследствие се заменят с приятно усещане. Появата на втори подобни тръпки и неудоволствие у къпещия се е сигнал за излизане от водата. При невслушване в този сигнал, следва треперене, което е естествена реакция на организма за производство на топлина.

При продължително преохлаждане се забавят функциите на вътрешните органи, а също и дишането, и пулса. Настъпва обща отпадналост и постепенно замира цялата жизнена дейност.

Надценяването на собствените възможности е друга потенциална опасност, тъй като може да доведе до умора и изтощение, а от там, до воден инцидент. В много случаи това е и причината за възникване на мускулни крампи.

Мускулните крампи (схващания) са неволеви съкращения на отделни мускули или мускулни групи. Свързани са с усещане за голяма болка и невъзможност на мускула да изпълнява функциите си, а това в чести случаи води до паника и давене. Необходимо е плуващият да знае как да си помогне сам в такава ситуация, в противен случай отново би се получило произшествие.

Отстраняването на мускулно схващане става като мускула се разтяга неколкократно, до отпускането му, след което трябва да се излезе от водата поради опасност от повторен крамп.

Намиращите се в близост до брега рибарски даляни и мрежи също представляват потенциална опасност. Даляните привличат някои плажуващи да плуват към и до тях. При по слаби плувци това може да доведе до неразчитане на силите и до възникване на инцидент, а при добри плувци, достигащи до даляна, може да се получи оплитане в него и давене.

Когато къпещите се не могат да плуват, опасност за възникване на инцидент представляват и надуваемите предмети. Те са леки и имат малко сцепление с водата, поради което лесно се преобръщат.

На охраняемите плажове е забранено използването им при голямо вълнение или при вятър духащ с посока от брега към морето.

Друга опасност при къпане и плуване в морето представляват движещите се и закотвените плавателни съдове и съоръжения. Опасността идва от директен сблъсък с тях, както и от попадането в обсега на витлата им. Плувец в близост до закотвени плавателни съдове може да бъде увлечен от течение и затиснат под тях или между тях.

Претоварването на плавателните съдове и съоръжения може да предизвика тяхното преобръщане. При преобръщане на плавателен съд или водно колело трябва да се знае, че те по принцип не потъват и винаги на повърхността остава непотопяема част. Когато човек попадне в такава ситуация и не е добър плувец може да ги използва за поддържащи плавателни средства, до пристигането на помощ.

Опасности при къпане и плуване в морето представляват също теченията, водовъртежите, вълнението, прибоят, а също така опасните морски обитатели и игрите във водата.

При къпане на деца в морето, а и въобще при пребиваването им на плажа, контролът им от страна на възрастните е задължителен. Децата лесно биха могли да попаднат в опасна ситуация, поради което трябва да бъдат държани под наблюдение непрекъснато.

Къпането на организирани групи деца става по определен ред, като е абсолютно забранено допускането на каквито и да е рискови ситуации.

А ето и статистика на удавянията и причините за тях. Оказва се, че доста удавяния се случват по време на риболов!
[You must be registered and logged in to see this link.]

Информацията е от сайта на БЧК.
divein
divein
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.02.2012
Брой мнения : 776 Рожд.дaта : 10.08.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

важна тема 123

Писане  max 2013-07-25, 00:27

Сега като се замислих и аз сьм сьрбал тая попара /сьс силният внезапен вятьр / за пьрва година в морето с лодка 6м. с 50кс но ниськ борд sunglasses2 трьгнах с един приятел от Влас по посока Несебьр стария град но близо до сушата да да разгледаме и точно стигнах до старият град  като се стьмни и като заби един вятьр 41990  имах 4 спасителни  жилетки в лодката /по две на човек веднага облечени / и трьгнах да се врьщам кьм Влас но по най-кьсия пьт като минавах под ьгьл около 40гр. през едни вьлни ....само вьв високата част на вьлните се виждаше кьде е сушата 12666далечната  2006г.   бях включил и двете помпи за одводняване и се прибрахме мокри като кокошки.
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Опасности в морето

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 4 1, 2, 3, 4  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите