GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Навигация

+24
Любак
xoxo
Ribarina
gogo26
Иво - Шабла
roko koko
nikgeo
фишфрена
Шморхи
icokanev
Мънцата
zuzko_
tano
Ресьора
DOCTORABukarNo1
runner
ivu
minerva60
Rimohit
justinian
savi aleksiev
п.василев
КИРО
anastas_peykov
28 posters

Страница 1 от 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Навигация Empty Навигация

Писане  anastas_peykov Сря 9 Дек 2009 - 13:07

От месец съм се запалил по тия играчки ГПС-ите та ми изпадна една Гарминска карта на Черно море. Има доста интересна информация в нея за нашето крайбрежие като се почне от линии с дълбочините и като се завърши до потънали кораби. Има също и много информация която не разбирам и явно е предназначеня за хора с морски навигаторски умения. Картата може да послужи според мен за планиране на излети на непознати места в смислъл да знаеш къде каква дълбочина има и да не губиш време да я търсиш. За съжаление за сега упспях да я отворя само с Гарминско гпс устройство. Всичките ми опити да я отворя с някаква компютърна програма за сега удрят на камък. Довечера ще кача някои други снимки да видите за какво става въпрос. Някои ако прояви интерес ще помисля за начини как и откъде да я дръпне. Разпостранението и няма да е лесно защото е доста обемна 1,4Гб . В нея има Черно море, Каспийско и моретата между Гърция и Турция.
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  КИРО Сря 9 Дек 2009 - 14:19

Насе,поиграй си.Голяма молба,да знаеш.
Само на компа да можеш да я качиш,после по скайпа ще се прати,а 1-2Гб,не са проблем.
Все някой по-специалист по комповете,ще те светне как да го направиш.
Такава информация я имахме на военните карти,но докато се светна да я копирам,
ги засекретиха,и сега духам супата.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  п.василев Сря 9 Дек 2009 - 17:54

Наско има Garmin за компютри т.е. за лаптопи, което е същото по този начин ще успееш да я отвориш.
И най-важното вътре можеш да си попълваш POI което преведено значи точки по интерес или нещо от рода.
Идеята е като идеш някъде в морето запазваш координатите и правиш текстови файл например каква риба си ловил имали течение и разни други.
Прави се база данни малко файлче е и ти излиза на дисплея на навигатора.
В момента в друг форум се прави тази база данни за сладководни водоеми даже мисля, че са събрани около 320 нагоре водни обекти за риболов с инфо: координати, каква риба има, аредндован ли е и какви са условията...
Абе ето инфо за един водоем около Пловдив:
Микроязовир "Летището" около 100 дка, с.Чоба, община Брезово, Област Пловдив - публична общинска собственост.
Координати: N42.29045, E25.07723
Вляво от пътя по посока от с.Болярино за с.Чоба, на 2 км преди с.Чоба. От асфалтираният път до язовира се стига по 1 км валиран черен път.
Отдаден под наем за 5 години. Платен. Използва се за риборазвъждане. Любителски риболов: петък, събота и неделя от 07:00 до 21:00. Преспиването - забранено.
Риби: Толстолоб, Шаран, Щука, Бяла риба, Каракуда, Червеноперка, Уклей.
И това нещо ти излиза като отметка на екрана, слагаш курсора и то се появявя с целия текст даваш "навигирай до" и си там.
Киро между другото бях набарал един руски сайт с топографски военни карти на България бяха на руски (но невиждам какъв може да бъде проблема с този език)
мисля, че имаше и морски военни карти ще се разтърся и ако успея да намеря пак сайта ще постна адреса му.
п.василев
п.василев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.10.2009
Брой мнения : 326 Рожд.дaта : 10.04.1969
Години : 55

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Сря 9 Дек 2009 - 18:25

Аз се мъча да я конвентирам към гарминския софтуер Мапсорс обаче по средата на конвентирането нещо се скапва. Писал съм за проблема в офроад форума и чакам да види какво ще измислят те. Ако стане това ще мога да изключа картите които не ни интересуват и да оставя само нащо крайбрежие. По този начин картата ще стане от 1,6гб в момента на не повече от 100-200Мб. Иначе с Мапсорс е доста удобно да се разглежда картата. Ако не стане ще пробвам и с варианта който каза с Garmin Mobile PC но незнам дали ще тръгне без външен ГПС-приемник.
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  savi aleksiev Сря 9 Дек 2009 - 19:54

Наско дано успееш,за GPS карта с брега и дълбочините Л. Братоев иска 300 евро 509601
savi aleksiev
savi aleksiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 3331 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Сря 9 Дек 2009 - 22:38

Да , това е , като му дадеш зум ще излязат и детайлите. Тая карта от къде я изтегли, с каква версия на мапсорс си? Аз успях да инсталирам тая карта в мапсорса но крашва програмата като се опитам да я отворя.
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Сря 9 Дек 2009 - 23:08

И аз в офроад форума пиша ама успях да го направя случайно
[You must be registered and logged in to see this image.]
Дори успях да извлека само нащо крайбрежие и стана 100Мб картата. Утре ще мисля как да го постна на другите.
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  EU_BG_akademika Чет 10 Дек 2009 - 10:35

Аз също ровичкам по навигацийте, офродаджийте, са склонни да дават информация,за чужди карти, ама за български си траят 226711 , обаче е то тук [You must be registered and logged in to see this link.] и ето тук [You must be registered and logged in to see this link.] има доста изчепартелна информация, за абсолютно всичко, карти, отключване на карти, работа с карти, софтуер, устройства и т.н. Съще така сега намерих 2 китайски сайта за продажба на електроника които са с безплатна доставка до цял свят и в които един gps който тук струва 400лв, там е 100$ sunglasses2 Та съм се замислил да си поръчвам един 5 инчов с процесор 600mhz. На тях може да се качи всякакъв софтуер, и освен това може и да си го ползваш като PDA. :dancingHappy_i
A за тази карта на Черно море, аз много съм я срещал, но не съм се захващал с нея, защото за какво ми е в София 12666 , обаче ако Наско я компилира до вариант, само Черно море, ще ми бъде от полза предполагам.
Ей така с общи усилия делото преуспява........ :dancingHappy_i
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  justinian Чет 10 Дек 2009 - 16:30

Браво на Атанас, че пръв се сети да започне тази тема. Предлагам ви да разширим обхвата й, или още по-добре, да я разделим на няколко подтеми- навигацията като наука, морска навигация, полезни съвети от практици за ориентиране в морето, ползвайки карта и компас, полезни съвети за избор и работа с навигационни уреди и т.н. Убеден съм, че между нас има доста хора с огромен опит и познания, които те ще споделят с нас.
justinian
justinian
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 17.09.2009
Брой мнения : 917 Рожд.дaта : 05.02.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Чет 10 Дек 2009 - 22:05

Първо трябва да се инсталира програмата Мапсорс с която се отваря картата. За целта се тегли тази стара версия от ТУК , разархивирва се зип фаила и се инсталирва като се стартирва SETUP.exe
След това от сайта на гармин от ТУК се тегли и инсталирва последния ъпдейт на Мапсорс. Накрая като резултат трябва да имате инсталирана последна версия на порграмата Мапсорс , т.е версия 6.15.7
След като е инсталирана програмата трябва да се изтегли картата . Нея съм я качил в дата.бг и може да се изтегли от ТУК В този архив има папка SE която разархивирате в папка C:\Garmin. След това трябва да се иде в папката C:\Garmin\SE и да 0се стратира файла install. След което се появява черен прозорез който ви кара да натиснете някои клавиш за стартирване на инсталацията , натискате бутона Ентър и след като приключи пак ще ви накара да натиснете ентър и прозореца се затваря. След това стартирвате Мапсорс от Старт менюто. От падащия списък който се намира най горе в ляво (на картинката горе го има) избирате картата SE. Ще ви се покаже едно квадратче. Зумвате с (+) от лентата с бутони най горе , като гледате картата да не избяга някъде в страни като за целта постоянно я центрирвате по средата. Някъде на 15км. зум трябва да ви се покаже нещо като горната картинка. Колкото повече зумвате толкова повече детаили ще се появят. Детайлите са описани на английски.
Това я цялата работа . Някой да пробва и да каже дали става. Тая схема я инсталирах на компютъра на жена ми преди малко и стана.


Последната промяна е направена от anastas_peykov на Чет 10 Дек 2009 - 22:16; мнението е било променяно общо 1 път
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Чет 10 Дек 2009 - 22:14

Утре ще кача и имидж файловете и инстукция как да се инсталира в ГПС устройството и евентуално в Garmin Mobile PC.
Аз по принцип нямах идея да се разискват разни навигационни теми ама щом сте рекли. Просто като се загледах преди време в картата ми се сториха интересни дълбочините които са показани на нея и си рекох че за целите на любителския риболов може на някой да са му е интересна тази информация.
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  КИРО Чет 10 Дек 2009 - 22:34

Ще разгледам утре по-обстойно линковете,
а относно подозренията ти,много се интересуваме да знаеш.
Навигацията и морето = спасен живот и т.н.
Още малко тука ще разискваме,после може да отворим специални теми по тези въпроси.
За сега не бързайте.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Чет 10 Дек 2009 - 23:01

Блучарт е.
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Пет 11 Дек 2009 - 10:00

Може да е по-нова но може и да е по-стара. Според мен не е от значение версията щото кой знай какво в морето не може да се е променило за една година. Мойта карта като гледам е и бъглива ама не е фатално. Твойта ако е читава качи я на някои сървър да я пробвам довечера.

Някой не е ли пробвал да инсталира картата която пратих по-горе? Интересува ме дали съм го описал добре процеса на инсталирване, да е разбираемо.
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  EU_BG_akademika Пет 11 Дек 2009 - 11:30

Начина е този, но по така описания начин се получава IMG, фаил, т.е чете се само на единаца Гармин или софт гармин. Има възможност този файл да се конвертира и за друга gps единица, там се използват още програми като mapedit и globalmapper. Само че преди това трябва да се изтегли стара версия на mapsorce, версия която не прави картите в NT формат, после картата се качва в mapedit и се обръща в polish format и така обърнатата карта вече се качва в globalmapper и се конвертира в какъвто ти душа иска формат :dancingHappy_i , аз съм обърнал и "рутинг мап" и "офроудмап" за LOWRANCE и си работят безотказно на мойто лорансче. Изобщо това си е цяла наука........... ама не е зле да си споделяме опита. Който се интересува да пита, квото мога ще помагам, пък и инфо има по форумите и то доста.
Да живей навигацията :thumbsupsmiley
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Пет 11 Дек 2009 - 13:47

На мен идеята ми беше хората които нямат ГПС-и да могат да разглеждат картата на ПС-то си. Затова конвентирах към мапсорс, маи е най лесно тъй, а и другите конверти още не съм много в час с тях. Иначе довечера ще кача на някой сървър оригиналните имидж файлове готови за инсталирване в гармин устройство.
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Пет 11 Дек 2009 - 21:51

Кире , знаеш ли че по тая карта дето ходихте август месец за сафрид на калиакра риболова там е забранен. От нос Калиакра до Шабла и на 20 километра навътре риболова и закотвянето на плавателни съдове са забранени. Същата работа е от фара на вълнолома на пристанището до средата между втора и трета буна , един правоъгълен участък. Ще ви вземат шофьорсите книжки бре :)
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  Rimohit Пет 11 Дек 2009 - 21:54

този знак не е ли , че е забранено пускането на мрежи ? question
Rimohit
Rimohit
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.08.2009
Брой мнения : 603 Рожд.дaта : 24.06.1979
Години : 44

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Пет 11 Дек 2009 - 22:01

Ми в тоя ограден участък навсякъде където кликнеш пише "Anchoring and Fishing prohibited" Сигурно за стопаски риболов става въпрос. Като гледам там точно минава някаво плавателно трасе затуй сигурно.
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  КИРО Съб 12 Дек 2009 - 7:09

Не знам Насе,
то никъде не са сложили знаци. 017
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  EU_BG_akademika Съб 12 Дек 2009 - 7:17

Ами, да това сигурно е карта, от времето кога руснаците забраняваха квото си решат у нас, но за сметка на това трябва да е точна. Аз, не разбирам от коробоплаване и си признавам, че едва ли бих могъл да се възползвам от тази карта, но за хората с познания сигурно ще е полезна. От кога се каня да изкарам един капиитански курс на Панчерево и все немога да сколасам 12666
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  КИРО Съб 12 Дек 2009 - 12:37

Насе :c74e58b88a3bc5,
направих го стъпка по стъпка,както си го писал - ИЗЛЕЗЕЕЕЕЕ

Има данни за потънали кораби ( май ),
камъните и всичко каквото ме интересува за лоцията около Варна.
Малката сега е при мен,но утре ще я разгледам много подробно.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Съб 12 Дек 2009 - 12:54

В офроад форума ми казаха по добър начин и имало специална програма за отваряне на тия морски карти. Пробвах я и наистина е по добъра. Сега съм пуснал да се уплоадва картата на сървъра , като се качи след няколко часа ще пусна линк с инструкции.
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  КИРО Съб 12 Дек 2009 - 12:55

ОК - въпреки че тая ми върши работа.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  anastas_peykov Съб 12 Дек 2009 - 15:38

Коелга от офроад форума ме открехна на по-добър начин за отваряне на тая карта на компютър, като се ползва програмата HomePort на Гармин.
==============================
HomePort е програмка с която се отварят *img файлове с BlueChart морски карти от всички формати. С нея може да се планира и проиграва маршрут , избягвайки опасните зони.
Достатъчно е да се постави SD картата с *img файла (в папка Garmin) в компютъра и да се стартира програмата.

[You must be registered and logged in to see this image.]

За повече инфо за програмата ТУК
==============================
Програмата HomePort може да изтеглите от ТУК. Няма нищо особенно в инсталацията и. След като се инсталира програмката изтегляте пълната версия на картата за Каспийско и Черно море(Има и части от Егейско) от ТУК. Картата е пълната версия и е 1,6Гб. След като я изтеглите на някоя флашка или СД карта или каквото и да е устройство стига уиндоуса да го разпознава като Removable stiorage създавате една папка Garmin и в нея копирате файла който сте изтеглили gmapsupp.img Пускате програмата и тя автоматично ще разпознае че на флашката има карта и ще я покаже.
След като се пусне програмата кликвате на менюто View->Toolbars->Detail Level и ще ви се покаже падаш списък горе със степени на детаилизация на картата. Избирате най-високата. После може да си поиграете с настройките Tools->Options от където може да настроите мерни единици , дали да се визуализира релефа на дъното ....

Според мен тоя начин е по добър от предния който писах преди защото това е специализирана програма за морска навигация и тя работи с пълната версия на картата и затова информацията е по пълна. Повече от това не ви трябва. Има други карти BlueChart на всички морета и окенаи по света които могат да се отворят по същия начин с тая програма но те не ни интересуват. Ако някой го интересуват ще му кажа от къде да ги изтегли.

ПП: Явно тия линкове не работят вече , по надолу съм писъл как да се изтеглят тия файлове.


Последната промяна е направена от anastas_peykov на Вто 22 Дек 2009 - 9:17; мнението е било променяно общо 1 път
anastas_peykov
anastas_peykov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.07.2009
Брой мнения : 287 Рожд.дaта : 10.05.1974
Години : 50

http://www.seaadventurebg.com

Върнете се в началото Go down

Навигация Empty Re: Навигация

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите