GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Рапан

+3
карид
Моряка
valentin_l_ivanov
7 posters

Go down

Рапан Empty Рапан

Писане  valentin_l_ivanov Чет 6 Авг 2009 - 23:47

Въобще не съм вещ в морския риболов, но понеже всяка есен съм на морето, на Шабла, и ми се събира малко свободно време, ходя с колеги до разрушения мост за попчета и искам да попитам - как се набавя за стръв този хищен охлюв-рапана. Веднъж само ми се удаде случай, търсейки миди в основата на моста, да намеря един, и ми направи впечатление, че макар и да е жилав, попчетата много го харесваха за храна. Иначе целият бряг е осеян с милиони черупки от рапани.
valentin_l_ivanov
valentin_l_ivanov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 10.02.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  Моряка Чет 6 Авг 2009 - 23:55

Където има подводни камънаци с миди има и рапан (вече)обикновенно,гмуркаш се и събираш,я за стръв,я за мезе с чеснов сос.
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8114 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  ???? Чет 6 Авг 2009 - 23:56

Вальо за съжаление нашето море е пълно с рапани чиято основна храна е черноморската мида.....та за рапана ,трябва ти само маска и каменист бряг ,дълбочината не е задължителна ,намирането на рапани е неминуемо
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  valentin_l_ivanov Пет 7 Авг 2009 - 0:05

Честно казано, аз по-навътре от пояс на дълбоко не съм влизал, защото и в ясно време вълните се разбиват с ужасен вой и сила в основите на тоя мост, който е 350 метра навътре в морето- в края си се е срутил, но там дълбочината на морето е над 20 метра и има едри попчета "на дъно" с една кука; на "чепаре" сме ловили и зарган(а), но много рядко..., а иначе брега наистина си е каменист, с дълбочини,....просто не съм търсил рапани навътре, нямам необходимото оборудване-маска, и т.н.А щом става и за мезе-чудесно!Благодаря ви за отговора!
valentin_l_ivanov
valentin_l_ivanov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 10.02.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  карид Пет 7 Авг 2009 - 9:34

Аз въобще не съм гмуркач, но виж какво направих пролетта.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Бяха нападнали тетраподите, а аз се намокрих само до кръста. Имаше и още много, но кофи нямаше. Тъй че просто трябва да се огледаш за рапаните и на по-плиткото ги има. Ако си маниак след провеза се разходи по някой плаж и ако видиш наоколо гларуси там отивай. Те дебнат точно това изхвърлени от вълните рапани и бели миди. В краен случай си купи за мезе, а един два рапана са напълно достатъчни за един риболов според мен.
карид
карид
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 413 Рожд.дaта : 08.09.1974
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  Albena Пет 7 Авг 2009 - 9:52

Рапани има на всякъде. Дори не е необходимо да си гмуркач.Виждала съм на 1м дълбочина.
Albena
Albena
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 3909 Рожд.дaта : 07.05.1964
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  КИРО Пет 7 Авг 2009 - 18:55

Вальо,определено като стръв рапана е доста добър,
но и мидата я обича каята,така че пробвай.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  илия Пет 7 Авг 2009 - 19:38

Рапана най държи.
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  Albena Пет 7 Авг 2009 - 19:38

Аз лично мисля , че мидата е по -предпочитана от каята стръв. Рапана е добър до толкова , че не пада лесно. Но най-предпочитаната стръв от каята е астакостата. Там празно няма. :58b46cfc40254e
Albena
Albena
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 3909 Рожд.дaта : 07.05.1964
Години : 60

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  ???? Пет 7 Авг 2009 - 20:30

Albena написа:. Но най-предпочитаната стръв от каята е астакостата. Там празно няма. :58b46cfc40254e

Какво е това :9fb95bfd5c9056
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  КИРО Пет 7 Авг 2009 - 20:46

IDA написа:
Albena написа:. Но най-предпочитаната стръв от каята е астакостата. Там празно няма. :58b46cfc40254e

Какво е това :9fb95bfd5c9056
Вид раче,Петьо беше сложил някъде снимката му.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  ???? Пет 7 Авг 2009 - 20:47

Да не е скарида???
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  КИРО Пет 7 Авг 2009 - 20:48

[You must be registered and logged in to see this link.]

Било няколо теми по-надолу
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  ???? Пет 7 Авг 2009 - 21:59

Хайде и аз да си кажа мнението за рапана,като стръв за кая стои зраво на куката но е последната стръв на коята лично аз бих ловил,преди него са гюмюш,скарида и дори мида.Колкото до вкусовите им качества ,поръчвал съм на много места но съм ги консумитал на много малко,доколкото съм усведомен таината е в точно определеното време на варене...нито повече нито по малко.И Още нещо кое то бих искал да споделя,аз съм от поколението което се гмуркаше с часове за да намери от тогава тази ценност рапана,след което го блъскахме в мокрия пясък докато излезе от черупката,следващото движение беше да го допрем до ухото а от вътре се чуваше шума на морето,другото което правихме от черупките бяха медальони за тази цел ги търкахме с часове на мокър-плосък камък докато достигнат размер 1-2 см после слагаж някаква връв и подаръка за някой когото харесваш е готов,аааа използваха се и за пепелници и саксийки за кактусчета,тогава оооодавна никои и не помисляше да яде вътрешноста на рапана нещо повече всички се отвращаваха от миризмата на рапан стоял повече от 10 мин на лятното слънце.Нооо времената се менят и изглежда с тях и вкусовите ни рецептори.Дано върна някой в спомените му на мен ми стана ГОТ :609c1f728720fb
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Рапан Empty рапан

Писане  vlado_fidera Чет 15 Дек 2011 - 9:30

По миналото лято когато бях напочивка в с.Равадиново обл.Бургаска ходих на плажа на Аркутино.В близост до кея има едно такова тихо заливче което те привлича .Дълбочината не е голяма и с нагазване до малко над кръста се оказа , че има в изобилие рапани.Започнах да си събирам от тях за стръв.След като ги варех в подсолена вода 4 минути отделях отвътре месцето и го съхранявах в морска вода.Не съм вярвал че на рапан така стръвно може да кълве бабушката в микроязовирите над селото-Синята вода и Фукуда.А над кея на частното пристанище Созопол пък стръвно ми вземаше кая и то едра.Имаше ни в които скаридата и мидата оставаха на заден план.
vlado_fidera
vlado_fidera
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.08.2011
Брой мнения : 178 Рожд.дaта : 08.09.1959
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Рапан Empty Re: Рапан

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите