GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Приспособление за връзване на чепарета

+22
ДЯДО ИВАН
pivkoto
Ribarina
sllipi1
joro_74
runner
var4o
Любак
nikgeo
ПЛУВЧО
Мънцата
rikitikitavi
Доктора
dobria1
strijok
milen kordov
Albena
Моряка
justinian
КИРО
Петър Василев
belly
26 posters

Страница 1 от 3 1, 2, 3  Next

Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Приспособление за връзване на чепарета

Писане  belly Пон 7 Фев 2011 - 17:43

отварям темата,защото има хора с проблеми с очите,пръстите,и хора на които им идва да се разпсуват докато вържат едно чепаре,което с това малко приспособление става за около 10 минути(ако са ти навързани куките с перата предварително).
За какво става дума?
1.Една обикновена дъскичка(аз си я взех от практикер-там където режат по размер има отпадъци за никви пари).
2. Две тръбички (при мен са с диаметър 3.5 мм., медни).
[You must be registered and logged in to see this image.]
Разстоянието между тях е два бидема с куките+малко.
почваме с основния клуп,на "майката",нанизан на едната тръбичка,правим прост бабешки възел,нанизваме го на другата тръбичка и така още 9 пъти.
[You must be registered and logged in to see this image.]

След това ,вземаме един бидем,натикваме му края в тръбичката(ето тук е "пунта" за хората "недоскиф"),леко изтегляме нагоре маиката и стягаме възелчето,което е около бидемчето
[You must be registered and logged in to see this image.]

На горната снимка има и възел отгоре,да не ви подведе,той не е важен(ужким е куката с перушана)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ето го и стегнато.... И така още 9 куки,които са на равно разстояние,не се докосват помежду си,завързани без мъка и ругатни.След завършване на процеса,правя и по един възел(отново бабешки) с бидема около майката,да не се приплъзват нагоре надолу и да стърчат встрани от майката...
Надявам се да съм го обяснил подробно,нарочно с този канап,белким се види по-добре.Ако нещо не стана ясно питайте. :609c1f728720fb

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ето ви и нещо да ви държи влага,в прекия и преносен смисъл....Снимката е от вчера а датата паметна за мен.
Успех.
belly
belly
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.10.2009
Брой мнения : 228 Рожд.дaта : 06.02.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  Петър Василев Пон 7 Фев 2011 - 17:47

Хитро :thumbsupsmiley worshippy
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  КИРО Пон 7 Фев 2011 - 18:15

Възела на майката е грешеееен Тодореее.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  belly Пон 7 Фев 2011 - 18:59

От толкова години го ползвам,ама на'......доживях срам да бера заради възел. Този първия ли имаш в предвид?
В началото на чепарето ли? Или "бабешките "?. Това е въпросът. 102
belly
belly
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.10.2009
Брой мнения : 228 Рожд.дaта : 06.02.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  justinian Пон 7 Фев 2011 - 19:53

Не са много грешни възлите на баба,
просто правят малко "майката" по-слаба.
Евала за хитрото приспособление.
Ще се възползваме от твоето изобретениe. 41990 :609c1f728720fb
justinian
justinian
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 17.09.2009
Брой мнения : 917 Рожд.дaта : 05.02.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  КИРО Пон 7 Фев 2011 - 22:43

За този говоря,
на майката.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Има възможност да мести възела по този начин.
Айде утре ще намеря две различни въжета да ти покажа
и по-лесен начин.

То някъде си имах и видео,ама кой знае де е вече.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  Моряка Пон 7 Фев 2011 - 23:02

Най-качествения за мен начин за вързване на чепаре е малко смях не малко,много сложен.Върти се 2-3 пъти бидема върху майката,после обръщаме и въртим 2-3 пъти майката върху бидема.Става много здраво.Последно като се видяхме с Кордов му го казах-естествено фийчо веднага вдяна .Абе мойто вързване на чепарета-все сложно смях
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8113 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  КИРО Пон 7 Фев 2011 - 23:10

Много по-просто е ве Ванка,и много по-бързо.
Ама сега не ми се спори - трябва да го покажа.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  Моряка Пон 7 Фев 2011 - 23:55

КИРО написа:Много по-просто е ве Ванка,и много по-бързо.
Ама сега не ми се спори - трябва да го покажа.

Ще ме накараш да снимам начина по,който вързвам,обикновенния клуп -да аз кат ме мързи така го правя.
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8113 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  ???? Вто 8 Фев 2011 - 0:12

Не знам дали е правилно,но върши работа.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  belly Вто 8 Фев 2011 - 6:35

[quote=/albums/qq261/stich_vd/02.jpg?t=1297116457[/img][You must be registered and logged in to see this image.][/quote]
Ей това като направя, както го е показал колегата,и никъде не ходи бидема,досега нямам скъсано чипаре заради отслабване на влакното,въпреки ,че ги фича от брега с олово,което не е леко в никакъв случай.А ако е от лодка,предполагам че натоварването едва ли ще пречи толкова,че чак да се скъса.Както и да е.Идеята беше да накатя чипарето и бързо да го вържа,иначе винаги съм псувал докато опъвам разни влакна с куки из хола и се мъча да докарам равно разтояние.Номера е, че всички възли дето показахте пак могат да се нанизват на тръбичките,и да се работи.
Благодаря на хората отзовали се по темата, КИРО гледал съм видеото,и на Моряка съм гледал темите,но.... едно си баба знае, едно си баба бае...(връзва). Новобранска работа. icon_smile
Само да не се изпокарате сега,как е най-правилно nono
belly
belly
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.10.2009
Брой мнения : 228 Рожд.дaта : 06.02.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  Albena Вто 8 Фев 2011 - 7:28

И аз съм съгласна колега, при такова премятане от двете страни бидемите си стоят на място независимо какъв е възела на майката.
Albena
Albena
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 3909 Рожд.дaта : 07.05.1964
Години : 59

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  КИРО Вто 8 Фев 2011 - 8:15

Това дето Васето го показа е моя начин.
[You must be registered and logged in to see this image.]

И става много бързо.
Тоше,с един допълнителен възел пак става и твоя начин,
ама се бавиш.

Няма се караме ве,не бой се.
Ще снимам пак,ама нека си свърша работата,
като ми се освободи масата,мятам чепаретата.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  milen kordov Вто 8 Фев 2011 - 8:20

И аз ги вързвам така,но само от горната страна е достатъчно.
Така държи бидема изправен.
Колкото по-просто и колкото по-малко възли,по-добре.
Ванка,твоя възал е излишно здрав.Много е ефикасен ако се използва за връзка м/у две въжета с ЕДНАКВА дебелина.Често го правя и аз.
milen kordov
milen kordov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.05.2009
Брой мнения : 1166 Рожд.дaта : 16.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  strijok Вто 8 Фев 2011 - 8:22

Туй с дъсчицата и тръбичките точно кат за мен, че много псуване наистина и на третото чепаре съм се отказал :f38b1c44c48ae2
Инак и аз прехвърлям от двете страни на възела и става здраво и бидема стърчи встрани от майката, ма не е късно човек да се научи на нещо ново и полезно де sunglasses2
strijok
strijok
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 20.05.2009
Брой мнения : 5466 Рожд.дaта : 24.03.1972
Години : 52

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  dobria1 Вто 8 Фев 2011 - 8:35

много зависи как ще ползваш чепатето
едно е да си на лодка друго е от брега а трето е да си от брега и с плетено влакно което всеки знае няма еластичност и цялото натоварване от 50гр. примерно се пада на чепарето или по точно точно на тези възли,така че има голямо значение възела.

worshippy колега идеята ти е идеална и много хитра наистина :thumbsupsmiley аз все още съм добре с скиването но мисля че е уникално хитър начин за тези които имат проблем

БРАВО наистина е хитро super super
dobria1
dobria1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.12.2009
Брой мнения : 2582 Рожд.дaта : 11.11.1973
Години : 50

http://dobria1.snimka.bg/?profile,albums

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  Доктора Вто 8 Фев 2011 - 11:18

:thumbsupsmiley Браво!!! Аз от доста години си правя сам чепаретата / поне 25 / и ползвам точно тези обикновени възли, точно с допълнителното вързване отдолу и отгоре на възела и никога не съм имал проблеми с късания при замятане, при това бидема си стои леко встрани от майката. Чудесто изобретение, поздравления.
Доктора
Доктора
...........................
  ...........................

Регистриран на : 16.08.2009
Брой мнения : 505 Рожд.дaта : 09.06.1951
Години : 72

http://dimvet@abv.bg

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  rikitikitavi Вто 8 Фев 2011 - 13:52

Браво. Сега ако измислиш и някакъв такъв лесен начин за правене на бидемите... 373173 12666 ши черпя.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  Мънцата Вто 8 Фев 2011 - 15:25

И аз ги прая подобни, стават мноо "добрия" sunglasses2
Мънцата
Мънцата
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.10.2009
Брой мнения : 12946 Рожд.дaта : 19.05.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  ПЛУВЧО Вто 8 Фев 2011 - 15:36

Ами и аз едно време така си ги правех.Закачал съм по дъното,закачал съм на тетраподите и трудно се късат поводите,а да не говорим за майката.Така ме научи един стар морски вълк(сигурно и той е бил недоскиФ sunglasses2 ) и така си ги правех,ама пусто мързел...(оправданието е,че нямам време sunglasses2 )скоро не съм се захващал с тази "псуваща операция".
Така си го представил,че по-нагледно няма накъде. 135d02aa35ad75a2cb71
ПЛУВЧО
ПЛУВЧО
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.12.2009
Брой мнения : 7387 Рожд.дaта : 01.12.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  belly Вто 8 Фев 2011 - 16:10

Браво. Сега ако измислиш и някакъв такъв лесен начин за правене на бидемите... 373173 12666 ши черпя.

Aбре Ники,това не трябваше да го пишеш,ей сига искарах(да го кажа по Варнински) една бутилка Лафроа(уиски,10 годишно), но съфорумците да кажат дали е така или не,те да преценяват.Отивам да нащракам снимки и се връщам на компа.... :609c1f728720fb
belly
belly
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.10.2009
Брой мнения : 228 Рожд.дaта : 06.02.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  nikgeo Вто 8 Фев 2011 - 16:20

Айде и аз, барабар Петко с мъжете да се изкажа! eyeballs_icon
"Бабения" възел" е далеч по-слаб от възела, който предлага Киро. Неговия дава възможност да не режеш влакното, когато вързваш чепарето, а кордата( майката ) да стои на ролката. Освен това, когато го пристягаш, има един момент в който, пречупването на кордата( майката ) се прехвърля на бидема, така, че майката не е пречупена. Ако загубиш бидем, а това се случва много често, спокойно можеш да привържеш нов, без да остават възли по майката, като изтеглиш остатъка от скъсания бидем. Не знам дали става ясно от тези обяснения, ама съм ползвал и двата варианта и съм убеден, че варианта на Киро е много по-добър, а и по лесен.
Относно подсигуряващия възел около майката, винаги правя два, като първия възел е от долна страна, т.е. от към посоката, където смятам да бъде тежестта, а втория, от горна, т.е., от към вирбела. При това вързване, куката стърчи на страни по-добре.
nikgeo
nikgeo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.03.2010
Брой мнения : 709 Рожд.дaта : 20.07.1956
Години : 67

http://nikgeo.eu/

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  dobria1 Вто 8 Фев 2011 - 16:44

Мънцата написа:И аз ги прая подобни, стават мноо "добрия" sunglasses2
много ти е малко (я)-то отзад

иначе по въпроса с възлите,малко се отклоняваме от темата колегата показва метода а не с какви възли,нека ние си избираме възлите както си искаме нали така sunglasses2 sunglasses2
по въпроса с възлите много може да се коментира но няма смисъл едва ли аз ще накарам Киро да връзва по моя начин или пък той мен sunglasses2 жалко че незнам как се рисува с програма че да покажа и аз нещо

по важен е метода които заслужава много :thumbsupsmiley и angel19 за добрата идея

dobria1
dobria1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.12.2009
Брой мнения : 2582 Рожд.дaта : 11.11.1973
Години : 50

http://dobria1.snimka.bg/?profile,albums

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  belly Вто 8 Фев 2011 - 17:09

Благодаря за оценките,ето и какво ми роди главата,може някой преди мен да се е сетил,но поне аз не съм чувал.Ако съм мислил "паралелно" с още някой мозък,нека сподели. magnifier
Ето и метода за равни по дължина поводи за чепарета,които аз правя.
1.Режем една сламка или тръбичка на дължината,която искаме да е бидема заедно с куката
[You must be registered and logged in to see this image.]

2.Натикваме куката по показания начин,докато придържаме с пръсти.
[You must be registered and logged in to see this image.]

3.Прищипваме леко с нокът влакното,там до ръбчето на сламката,така че леко да се пречупи.
[You must be registered and logged in to see this image.]

4.Трябва да се получи ето това.
[You must be registered and logged in to see this image.]

5.Отново бабешки възел,който докато внимателно стягаме се застопорява в чупката на влакното и не мърда оттам докато него пристегнем окончателно.Още един отгоре му,той си застава в същата позиция сам,воден от първия.
[You must be registered and logged in to see this image.]

6.Възела е в кръгчето.
[You must be registered and logged in to see this image.]

7.Дължината е спазена.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Навързваме още 100-ина такива,и мятаме 50 грама за успокоение на папиларните рецептори,душевните терзания и за удоволствие.
[You must be registered and logged in to see this image.]

това е материал за две възглавници,остана да ги навържа и да отида и за риба все пак,иначе само с гюрлюка ще си остана и удоволствието от майсторенето.
Чакам мнения,да знам дали Рикитикитави ще черпи 10годишен "Лафроа"....
Поздрави.
P.S.
Куката я вързах ей така за нагледно,без претенция за качество или уловистост,Киро да не ме метне сега за цвета на перото ,дължината,конеца и така нататък... смях
belly
belly
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.10.2009
Брой мнения : 228 Рожд.дaта : 06.02.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  КИРО Вто 8 Фев 2011 - 17:51

смях :6e6ebecd09233a Мчи кък няма ?
Кът си забуча куката на безименния,накрая на показалеца вързвам възела на бидема.
Може и главата на куката там да сложа като нишан.
Таман към 6см идва бидема.
Че имало разлика 2-3 мм,сафрида докато почне да мери,вече е в лодката.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

чепарета - Приспособление за връзване на чепарета Empty Re: Приспособление за връзване на чепарета

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 3 1, 2, 3  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите