GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Стръв за парагади

+2
Петър Василев
тони котев
6 posters

Go down

Стръв за парагади Empty Стръв за парагади

Писане  тони котев Пет 30 Сеп 2011 - 11:42

При обиколката си на Ситония спряхме за една нощувка на Лерисос.Там видях местен който чоплеше нещо от крайбрежните камъни.Не издържах и се приближих да видя за какво иде реч.Чоплеше някакви миди които приличаха на малки шапчици,с черупка само от горната страна.От долу стояха залепени на камъните ,там където ги обливаше вълната.На въпроса ми за какво ще ги използва ,единственото което разбрах е:супер за парагади.Явно са доста жилави и трудно се свалят от куката.
тони котев
тони котев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.06.2010
Брой мнения : 827 Рожд.дaта : 21.08.1966
Години : 57

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Петър Василев Пет 30 Сеп 2011 - 21:59

тони котев написа::супер за парагади.Явно са доста жилави и трудно се свалят от куката.
Да,правилно си разбрал.Хубава стръв е предимно за Саргос,но и други скални риби,,,за парагад разбира се.

п.п.Също така стават и за хапване,готвят ги във фурна с ориз,но по-големите.
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Вельо Пет 14 Авг 2015 - 13:55

Веднъж, докато се гмурках, видях едно любителско парагади, на което за стръв бяха закачени парчета риба. Какво може да се очаква с такава стръв, защото ми се ще за наесен да си направя едно с 10 - 15 куки, което да пускам на около 30 - 50м., та да премисля струва ли си да го правя. Не ми се занимава с магазинска стръв - пътувам нощем и магазините са затворени. Благодаря за отговорите.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  antares Пет 14 Авг 2015 - 16:33

Вельо написа:Веднъж, докато се гмурках, видях едно любителско парагади, на което за стръв бяха закачени парчета риба. Какво може да се очаква с такава стръв, защото ми се ще за наесен да си направя едно с 10 - 15 куки, което да пускам на около 30 - 50м., та да премисля струва ли си да го правя. Не ми се занимава с магазинска стръв - пътувам нощем и магазините са затворени. Благодаря за отговорите.

Вельо, 10-15 куки се наричат чепаре, не парагади.... смях Ти си опъни стотина куки, раздели ги на сектори с различна стръв, на по 20 куки, например, и действай... :рок: И тогава ще видиш как на девет пръста се забиват поне десет куки... 509601 Или предварително прочети това, което е писал Петьо за риболова с парагади, или хвани някой да те обучи, или изобщо не се захващай! 5ff67901e688fa2ed7af Мъка, мъкааа....
antares
antares
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 05.11.2010
Брой мнения : 1966 Рожд.дaта : 14.06.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  antares Пет 14 Авг 2015 - 16:41

[img][You must be registered and logged in to see this image.][/img]

Ето ти готово парагади, накачили сме го с пет вида стръв предварително, после следва пускане, чакане, вадене... ама ваденето си е е.... мамата, сигурно още имам дупки по пръстите /след четири години/, а що псувня съм теглил, лодката щеше да забременее... spying смях

[img][You must be registered and logged in to see this image.][/img]


Петьо обаче си е майстор, четете предварително!
antares
antares
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 05.11.2010
Брой мнения : 1966 Рожд.дaта : 14.06.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  antares Пет 14 Авг 2015 - 16:45

А това е моят патент за тежести в двата края на парагадито, ама срещу едно узо ще си го изпея веднага... sunglasses2


[img][You must be registered and logged in to see this image.][/img]
antares
antares
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 05.11.2010
Брой мнения : 1966 Рожд.дaта : 14.06.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Вельо Пет 14 Авг 2015 - 21:59

Много благодаря!!!
Прочетох написаното за парагадито, но имам ограничение на възможностите, които рамкират въпроса ми точно така, както съм го задал. А той е - по описания от мен начин мога ли да очаквам риба и ако да - каква.

Да пускам 100 - 150 куки с каяк и за 4 членно семейство си е малоумна хамалогия и свръх перверзна месарщина. Поради всяко едно от изброените не ме влече.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  D.Dimitrov Пет 14 Авг 2015 - 22:16

Вельо написа:Много благодаря!!!
Прочетох написаното за парагадито, но имам ограничение на възможностите, които рамкират въпроса ми точно така, както съм го задал.
Много добро уточнение! Щот иначе щяхме да те вкараме в класа на траулерите.
Вельо написа: А той е - по описания от мен начин мога ли да очаквам риба и ако да - каква.
Ми можеш. То всеки очаква. А по въпроса каква виж тук: очаквани риби

Вельо написа:Да пускам 100 - 150 куки с каяк и за 4 членно семейство си е малоумна хамалогия и свръх перверзна месарщина.
Ти ли пита за парагади или аз съм се объркАл? 100-150 куки са си смешно парагади дори за двучленно семейство. А за месарщината... ще си говорим след първото ти парагади от 10-15 куки. Май верно си мислиш че си в развъдник. Колегите с каяците се сбъркват да маат с лопатите като изоглавени за две риби. Верно ли мислиш че са будали та да не пускат еко парагади с 10-15 куки?
Вельо написа:Поради всяко едно от изброените не ме влече.
И пак не разбирам що питаш тогава?

П.П. Изключително подкрепям идеята за споделяне на опит и информация. Ама казвайте си още в началото кой какво го влече че да не стават обърквания поне.
avatar
D.Dimitrov
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.06.2013
Брой мнения : 1328 Рожд.дaта : 21.05.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Вельо Пет 14 Авг 2015 - 22:46

Часът на преблагата икиндия е една от Вавилонските кули на България.
Благодаря за труда и отделеното време, но не ги пилейте повече - няма полза за никой.
Ако може някой да ми отговори, моля да го направи! Нека да не спамим темата повече.
Въпросът - каква риба може да се очаква на стръв парче от риба, пуснато на 4 - 5 метра от дъното и на варираща дълбочина от 70 до 40м.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Любак Пет 14 Авг 2015 - 22:55

Вельо написа:............. Нека да не спамим темата повече.
Въпросът - каква риба може да се очаква на стръв парче от риба, пуснато на 4 - 5 метра от дъното и на варираща дълбочина от 70 до 40м.

Който може да отговори на колега ( точно)  да го направи.
Без коментари повече.
488232
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Петър Василев Съб 15 Авг 2015 - 23:13

Вельо написа:Часът на преблагата икиндия е една от Вавилонските кули на България. Благодаря за труда и отделеното време, но не ги пилейте повече - няма полза за никой. Ако може някой да ми отговори, моля да го направи! Нека да не спамим темата повече. Въпросът - каква риба може да се очаква на стръв парче от риба, пуснато на 4 - 5 метра от дъното и на варираща дълбочина от 70 до 40м.


Темата не е толко проста!


Ще ти отговоря само изчакай малко,че има много за писане братле,а сега имам време само да мина през админ -панела и набързо да огледам форума.

Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Вельо Нед 16 Авг 2015 - 7:16

Въобще не бързам за отговор - ходенето ще е в началото на октомври, така че когато намерите време. Благодаря!!!
Става въпрос за района на Олимпиада и по точно Стратони. Източното крайбрежие на Халкидическия полуостров.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Петър Василев Нед 16 Авг 2015 - 11:04

Така:
Първо,както ти е писал Митака за 5-6 куки няма никакъв смисъл.Куките на парагада трябва да са поне 50 иначе няма смисъл да се занимаваш.
Риболова с парагад си е цяла философия.
Първо и най-важно трябва да знаеш места.
Второ,по кое време и на каква дълбочина трябва да пущаш парагада и каква стръв да сложиш.
На твоя въпрос отговарям веднага.Със стръв от риба трябва да пуснеш парагада от поне 80 до 130 м дълбочина и часовете са от 11.00 до 14-15.00 не по-късно.Не ,че няма да се хване нещо в по-късните часове,но то ще е някакво салахи или змирна,мугри и разни такива .Рофоса се лови вечер,но тази риба се търси в скалисти райони и за да вдигнеш парагада трябва да имаш умения и нужните инструменти за откачане на парагада,защото Рофоса хване ли се на куката веднага се забива в някоя дупка ,а за да го изкараш от там трябва да имаш опит и то голям.Ако се пусне в часовете ,които съм посочил се ловят хубави риби,,,,като Фагри,големи ханоси.Букакаос(Червен Балас) ,възможно е Синагрида,Стира,Свирида и т.н.
Парагада се пуща на точно определени места ,,,,на плочи ,,около големи скали,не върху тях и затова е нужен много добър сонар.Трябва да знаеш как се измерват теченията,тоест ,в коя посока се движат за да пуснеш парагада и да не се оплете.Ако е силно течението се добавят допълнителни тежести за да не може течението да ти измести парагада от местото на което си го пуснал.Този риболов е много интересен,но и доста труден.За да се научиш трябва някой да ти покаже нагледно как се правят всички тези неща,иначе след първата ти проба съм сигурен,че ще се откажеш.Най-важното забравих да кажа,че трябва да знаеш и в района къде си пущат парагадите профисионалните риболовци,защото имат неписани закони........всеки си има определен ройон и други там не влизат да му се пречкат.Ако се пресекат два парагада става ,,знаеш какво!
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Вельо Нед 16 Авг 2015 - 13:17

Благодаря за отговора!!! Изключително полезен ми беше!
Там професионални парагади не се пускат, а любителски съм виждал 2 за около 4 години и все на плиткото - до 5 - 6м. Единият беше забравен преди години и влакното беше сдало багажа. Всъщност, идеята ми е особена, да не кажа налудничава.
Идеята ми е парагадът да облавя входа на залива, защото през есента влизат приятни хищници - виждам им гърбовете как порят под повърхността. 15 куки през 7 - 8м ще направят около 100м монтаж, който ще видя как ще работи и ще пиша. Та този монтаж се изкарва с каяка, но е свързан с въдица с дебело и дълго влакно. Завършва с вертикално въже, дълго 5м. За тежест ще използвам камък, а за поплавък - бутилка от минерална вода. Камъкът се свързва с въжето с по-тънко въженце. По този начин монтажът ще се държи на около 4м от дъното - предварително ще проуча дълбочините с въдица с оцветено влакно, защото нямам сонар. Когато дойде време за изтегляне, монтажът се изтегля от брега, тънкото въженце на камъка се къса и поплавъкът издърпва всичко нагоре. После се обира от брега.
И един детайл - бутилката - поплавък ще е с пробита капачка, за да може да навлиза вода, когато потъва. По този начин налягането в нея ще се променя и ще остава същото като налягането на водата и тя няма да се смачква. При изплуване навлязлата вода естествено ще се изхвърля поради същото причина.
И друго си мисля, ако се пускаше нощем - да бутна една светеща ампула в бутилката, ама след като ще е през деня, няма да има нужда.
Така си го мисля, а дали ще стане... 12666
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Петър Василев Нед 16 Авг 2015 - 13:28

Това вече е друго
Щом е за хищни залагай жива стръв.
Спароса е най-добрата стръв за покрай брега или лиман .Не умира лесно и е предпочитана стръв за всички .
За да ти държи парагада на определена дълбочина просто сложи по-средата един стериопор като тапа.
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Вельо Нед 16 Авг 2015 - 13:32

Идеята за живи спарита не ми беше хрумвала. Благодаря! Там има доста. Значи и червеи ще нося - много ги обичат.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Вельо Пон 17 Авг 2015 - 9:17

Като четох за дебелото и тънко парагади, куки 15 (гръцка номерация) за моето трябва да са най-уловистия размер.12666
Или бъркам? d776892fea672e9d795a
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Петър Василев Пон 17 Авг 2015 - 9:36

Вельо написа:Като четох за дебелото и тънко парагади, куки 15 (гръцка номерация) за моето трябва да са най-уловистия размер.12666 Или бъркам?

15 номер са много малки .Номерацията е цъвсем различна и затова съм писал,че е гръцка номерация.
На теб ти трябват поне първи номер и нагоре.
Нали ще ловиш хищници??
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Вельо Пон 17 Авг 2015 - 10:03

Явно не е гръцка номерацията. Куките са ми харизани и на пакетчето пише Size 15. Извинявам се много!
С почти същата форма са:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Обща височина 24мм и разстояние м/у стеблото и жилото - 12мм. С разширение, а не с ухо.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Петър Василев Пон 17 Авг 2015 - 13:51

Ако сложиш и малко по-големи няма да сгрешиш.Хищниците имат големи усти.Темата е да не тежат и мъчат рибката.
Петър Василев
Петър Василев
администратор
  администратор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 6655 Рожд.дaта : 28.03.1968
Години : 56

http://www.gofishingbg.com

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Вельо Пон 17 Авг 2015 - 15:41

Благодаря!
Вече всичко е в ръцете на рибата . бесило
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Вельо Сря 2 Мар 2016 - 19:11

Да се отчета...
Пробвах замисъла си през ноември - имаше доста октоподи и използвах карантията им като стръв. Всичко работи както исках, но има основен проблем - дъното е каменисто и при изтегляне парагадито се закача преди да се откъсне от котвата на дъното и трябва да го късам. Ядох риба от него, но загубите са неприемливи. Трябва да преодолея проблема с дънните закачки.
Вельо
Вельо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.02.2013
Брой мнения : 246 Рожд.дaта : 31.10.1973
Години : 50

http://www.bgjourney.com/

Върнете се в началото Go down

Стръв за парагади Empty Re: Стръв за парагади

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите