GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Зарган на пилкери, техника и тактика

5 posters

Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  митко кирилов Съб 9 Апр 2022 - 10:48

Този начин на риболов успешно се  навлиза и се ползва у нас през последните   2-3 години.Броят на риболовците,  практикуващи този начин на риболов, непрекъснато нараства.На пръв  поглед  нещата изглеждат много елементарни: джигова въдица, подходяща макара, влакно, пилкер с тройна кука и си готов!За съжаление  в  българските риболовни сайтове  до момента липсват и няма подробности за техниката и начина на този вид риболов. Това е причината да предложа настоящата тема  с намерението  тежестта да бъде не колко риби сме хванали, а  как, с какво и по какъв начин осъществяваме този риболов.Конкретно:  избор  и окомплектоване  на такъма, избор на пилкери и тяхното окомплектоване, начини на водене на примамката.
Надявам се, че колегите, които вече упражняват този риболов,  да  споделят своя опит.От информацията, която имам, всеки риболовен излет  може да е  различен както е различно и непредсказуемо поведението на рибата.
митко кирилов
митко кирилов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.05.2017
Брой мнения : 214 Рожд.дaта : 08.01.1943
Години : 81

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  ribarshe Съб 9 Апр 2022 - 14:22

Аз веднъж пробвах, имаше риби, но не фанах нито една, щото бях с месина
ribarshe
ribarshe
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.12.2009
Брой мнения : 1368 Рожд.дaта : 05.09.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  митко кирилов Съб 9 Апр 2022 - 17:03

ribarshe написа:Аз веднъж пробвах, имаше риби, но не фанах нито една, щото бях с месина
Флуорокарбон между пилкера и тройната кука, а също така и между пилкера/"главата"/ и влакното на макарата е задължителио.Най употребяван и препоръчителен диаметър на флуорокарбона е 0.22 мм.
митко кирилов
митко кирилов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.05.2017
Брой мнения : 214 Рожд.дaта : 08.01.1943
Години : 81

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  митко кирилов Нед 10 Апр 2022 - 11:31

Да добавя към гореизложеното, а то е описание на оформлението на общоприетия тъкъм: тройна кука № 10, флурокарбонов повод между куката и пилкера с диаметър 0.22 и дължина 10- 20 см, флуорокарбонов шок лидер с диаметър 0.22 мм  и дължина 50-70 см, свързан към плетеното влакно 0.08 -0.10 мм, като на свободния му край е вързана карабинка за спиниг на която се закача пилкера.

РР. Когато спинингувам на място, където има подводни камъни и опасност от закачки, за да не губя пилкер, слагам по-дебел шок лидер с диаметър 0.24/0.25 мм с идеята ако има скъсване то да е между куката е пилкера!
митко кирилов
митко кирилов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.05.2017
Брой мнения : 214 Рожд.дaта : 08.01.1943
Години : 81

КИРО and mitko_h_d харесват този пост

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  Бобо Нед 10 Апр 2022 - 20:11

Да дам и аз мойте пет стотинки тогава.
Ползвам два такъма за леки (до 15 гр.) и тежки (до 22 гр.) пилкери.
Единият е спининг Мейджър Крафт 4-15 и макара Шимано Страдик 3000ФК -бързооборотен ,а другият е Мейджър Крафт 5-30 и макара Шимано Страдик 4000ФК -не е бързооборотен.
Пилкерите,както стана ясно са ми от 12 до 22 гр.
Поводът от пилкера до куката ,който ползвам е около 15 см. 0.26мм. Аз съм решил,че нямам нужда от пилкери с поводи и куки на тях. Ползвам само една кука с повод и с малко вирбелче и я местя на всеки пилкер. По този начин спестявам място в кутиите,а и като му свикнеш смяната на повода с куката става много бързо. Куката,която ползвам е от големите пилкери. Нямам идея кой номер е,но не е малка. С малка кука често има откачания или се къса месото,ако е "затралена" .
Воденето на пилкера всеки път е различно. Един път водя с равномерно туичване,друг път два или три туича - пауза 1-2 сек. ,понякога туичвам няколко пъти с върха към водата и няколко пъти с върха нагоре. По този начин пилкера променя посоката на движение и става по-интересен за рибата.
За много хора "високата" скорост на обиране е неприемлива. Не трябва да се притесняваме от бързото обиране. Зарганът е като светкавица,затова не е проблем ако водим по-агресивно пилкера.

Поздрави!
Бобо
Бобо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2020
Брой мнения : 5 Рожд.дaта : 03.01.1972
Години : 52

КИРО, HAZART, mitko_h_d, boysa and митко кирилов харесват този пост

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  митко кирилов Пет 15 Апр 2022 - 18:29

Да споделя   с какво ще посрещна сезона, а и нещо за първите ми стъпки в този риболов.
Спининговият ми джиг закупих преди 3 години.Тогава този риболов едва навлизаше у нас и нямаше достатъчно инфо към какво да се насоча..Наложи се да ползвам опита и съветите в сайтовите на украинските и руски колеги, които и тогава бяха на 8-10 години преди нас. В крайна сметка се ориентирах към по-универсален джиг с параметри 762 М, на които у нас отговаряше модела  Спиниг Филстар финесе 762М.Харктеристиките са следните:
- дължина – 2.29 м. позволяваща  постигане  и на далечни дистанции;
- тест/кастинг 7-21 гр. ,които като универсален ме устройваше съобразно  наличните на пазара  пилкери;
- връх на въдицата кух/табулар/ имащ по-добра чувствителност и по надежден при вадене на рибата;
-тегло 122 гр.
- достатъчна дължина от макародържача до задния край , позволяваща  безпроблемна работа при хвърляне и водене;
- върхов водач с малък диаметър и защитен срещу усукване.
След  направените риболовни излети мога да  споделя за направен успешен избор. Въдицата  позволява   добър  контрол  при различните  туичвания, линията е опъната , добре се вади хванатата риба / е не може да се мине и без обичайните за този риболов  откачвания/.
Тя показа и характерното  за тези въдици с табуларен връх : те работят с около 2/3  от  диапазона  на наличния тест изместен към горната граница.При мен при тест 7-21 гр. работният диапазон за наличните пилкери  беше 14-21 гр. Поради горното някои колеги, не само Бобо, за работа с пилкери 7-12 гр. имат и втора въдица с максимален тест примерно 12-16 гр.
Закупената въдица се оказа и с достатъчен запас от мощност да използвам и пилкер до 30 гр.По-тежките пилкери по-добре работят за по-голяма дистанция и  при ветровито време.Имам вече и 10 и 12 гр. пилкери  и ще  ги пробвам при тихо време.
Макарите ми за този вид риболов са от размер 2500 : Дайва Екселер и Дайва Регал, с по 8 нишково плетено влакно, диаметър 0.10 мм.
За сведение закупената от мен въдица има същите характеристики като Major Graft Vierra 762М  с тест 5-25 гр., но със значително по-висока цена..
Важнато в случая е не цената и марката на въдицата , а да  усетиш и правилно да се нагодиш към нейните динамични характеристики и с китката  си да предадеш най-добра игра на пилкера.
Истината е, че когато имаше риба с това оборудване не съм останал с празни ръце.
Поздрави!
митко кирилов
митко кирилов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.05.2017
Брой мнения : 214 Рожд.дaта : 08.01.1943
Години : 81

roko koko харесва този пост

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  Димитър Маринчев Сря 17 Авг 2022 - 15:32

Като пълен лаик в този риболов имам питане. Харесал съм бюджетна въдица с акция 7-28. Въпросът е: 2,10 , 2,40 или 2,70? Вземам я за проба да видя, дали е моят риболов.
Димитър Маринчев
Димитър Маринчев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.12.2019
Брой мнения : 330 Рожд.дaта : 05.07.1979
Години : 44

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  митко кирилов Сря 17 Авг 2022 - 19:24

Димитър Маринчев написа:Като пълен лаик в този риболов имам питане. Харесал съм бюджетна въдица с акция 7-28. Въпросът е: 2,10 , 2,40 или 2,70? Вземам я за проба да видя, дали е моят риболов.
Здравей, адаш!
Дължината на въдица за тоя риболов е макс. до 2.40 м.За предпочитане е 2.10-2.30 м с оглед да по-лесно твичене.
Най-добрия диапазон на акцията е от порядъка на 7- 18 гр. ако няма да използваш пилкери над 15 гр.Аз си взех въдица с акция 21 гр. за да използвам и по-тежки пилкери и за по-голяма дистанция.Пред  варненския вълнолом понякога рибата е доста навътре.
Това според моя скромен опит.
Успех!
митко кирилов
митко кирилов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.05.2017
Брой мнения : 214 Рожд.дaта : 08.01.1943
Години : 81

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  Димитър Маринчев Сря 17 Авг 2022 - 21:38

Адаш, благодаря за отговора. Като за първа въдица акцията, ще е тази. За дължината питах. Благодаря за отговора.
Димитър Маринчев
Димитър Маринчев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.12.2019
Брой мнения : 330 Рожд.дaта : 05.07.1979
Години : 44

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  rap66 Чет 18 Авг 2022 - 8:01

Дължината дали ще е 2.00, 2.10 или 2.40, може би няма да е толкова съществено. Дръжката обаче трябва да е къса, като туичваш, края и да не те удря по бицепса. Освен това поведението и при туича е от основно значение за поведението на пилкера и от там за интереса на рибите към него. Дотолкова, че може до теб да вадят риба след риба, а ти само да гледаш. Основните пилкери са с тегло 12-15-18 гр, тъй че 20-21 гр (РЕАЛЕН) е максималния тест на пръчката. За предпочитане е върхът да е плътен - и за играта на пилкера, и за успешното вадене на рибата. Абе с две думи, ако държиш пръчката хоризонтално и заргана се мята и тресе, но не се откача, си с правилната пръчка. Ако е твърда, закачаш 5, вадиш 2.
Дистанцията се постига с тънко влакно, #0.3-#0.4 и шок лудер #0.6-#0.8, а не с дълга пръчка.
rap66
rap66
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.03.2010
Брой мнения : 705 Рожд.дaта : 04.02.1964
Години : 60

Любак and ribarshe харесват този пост

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  Димитър Маринчев Нед 21 Авг 2022 - 19:48

Такава. Взех въдицата с горе описаната акция и дължина 2,10. Най-добре ми легна на ръката. Взех и машинка среден клас 2000 5,1:1 и иглен стоп лагер. Кайрики #0,4 четири нишково и навих. Сега най-трудният въпрос?🧐 Пилкерите.😫🤯 За грамажите разбрах. Ама форма и цветове? Или трябва да инвестираме 3-4 заплати за да разбера кое работи.
Димитър Маринчев
Димитър Маринчев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.12.2019
Брой мнения : 330 Рожд.дaта : 05.07.1979
Години : 44

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  rap66 Вто 23 Авг 2022 - 7:24

Шок лидер #0.8, 3-4м, и повод ФК 0.20-0.26, 0.5-1м. Повода от ФК бих казал е задължителен. За него най подходящия за мен е FG knot, става бързо и в полеви условия. Целта на шок лидера е да обстреляш по малко примамки, щото неминуемо стават грешки. На края слагам само карабинка, без вирбели т.н. За пилкерите... бих ти препоръчал мойте, щото са уловисти и цветово точно за тия риби, опитно подбрани, но съм скромен и няма да го направя. А и са скъпи в сравнение с китайските, 7 лв (все още).

Цък

Цък 2
rap66
rap66
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.03.2010
Брой мнения : 705 Рожд.дaта : 04.02.1964
Години : 60

Любак, ribarshe and Димитър Маринчев харесват този пост

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  Димитър Маринчев Пон 19 Сеп 2022 - 19:20

Като за сефте,днес съм доволен. На Германката осем риби, само една затралена и две откачени. За сравнение на бомбарда 16 риби и доста откачени. 50% от рибите са върнати обратно( демек още е дребна). Като за новак с два пилкера съм доволен.
Димитър Маринчев
Димитър Маринчев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.12.2019
Брой мнения : 330 Рожд.дaта : 05.07.1979
Години : 44

КИРО and Любак харесват този пост

Върнете се в началото Go down

зарган - Зарган  на  пилкери, техника и тактика Empty Re: Зарган на пилкери, техника и тактика

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите