GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

+12
monilom
Б.Василев
YordanDanev
carpsliven2
КИРО
Бай Гого
Кадир
Моряка
Иван
чечо
krasi81
godzillata
16 posters

Страница 1 от 3 1, 2, 3  Next

Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Сря 22 Юли 2009 - 18:22

Темата е за коментар на такъми, техники, тактика, линии, монтажи и т.н. за риболов на толстолоб. Аз ще се опитам да резюмирам писаното до сега по тези въпроси, на базата на личния ми опит, като ще поосъвременя и някои от монтажите, които масово се ползват в момента. Очаквам опита ми в тази насока, да бъде споделен в темата и от колеги които си падат по този "екстрийм" sunglasses2
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  godzillata Сря 22 Юли 2009 - 20:54

Tи водиш, ние следваме! :58b46cfc40254e
godzillata
godzillata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.05.2009
Брой мнения : 174 Рожд.дaта : 11.11.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  krasi81 Сря 22 Юли 2009 - 23:34

Давай Бачо че досега не съм хващал такъв добитък :609c1f728720fb
krasi81
krasi81
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.07.2009
Брой мнения : 466 Рожд.дaта : 07.06.1981
Години : 42

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  чечо Чет 23 Юли 2009 - 7:03

Аз съм пробвал два пъти да хвана толстолоб,но без успех .
Единия опит беше на Засмяново,другият на Блъсково.Пробата беше с голяма плувка и надолу пружина на около 1м. от плувката.И двата пъти се завъртя риба около плувката(вижда се),но не посяга.Може би сместа трябва да е по-рехава не знам,нека по-опитните да кажат.
чечо
чечо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.05.2009
Брой мнения : 1466 Рожд.дaта : 13.11.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Иван Чет 23 Юли 2009 - 9:36

Аз отдавна знам един пиниз, но чак миналата година го пробвах успешно на един арендован язовир. Директен оластичен телескоп, малка плувка 1-1.5гр. Монтажа се прави така, че най-долното олово да лежи на дъното.На куката се слага стиропорче и се захранва едно петно около 2-3 метра в диаметар с голямо количество рехава захранка. Аз тогава не бях подготвен за такъв риболов и намясто се сдобих с един чувал ярма, а са ми казвали че е най-добре със стартер за малки пилета.Успях да уловя около десетина риби за съжаление само дребни около двете кила. Улових и един доста приличен амур но-предполагам е било случайност. Колеги до мен ловеха с пружина на дъно и ползваха за захранка кроасани имаха по-редки удари, но рибите им бяха по-едри.
Иван
Иван
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 2475 Рожд.дaта : 20.10.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Чет 23 Юли 2009 - 12:05

даже и не бях чувал че може да се лови така db0cf366d73a8e6219d8 ама както вече казах хич хабер си нямам от риболов(е поне от сладководния де)
с интерес ще я следя тази тема
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  godzillata Пет 24 Юли 2009 - 9:24

Монтажа на бачо Илия действа супер!
Вече имам около 25 тулупа на него! :393a6357abdb7d
godzillata
godzillata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.05.2009
Брой мнения : 174 Рожд.дaта : 11.11.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Моряка Нед 26 Юли 2009 - 14:38

Бачо темата наново ли почва?Този път да я хвана от начало.Аз наблягам на подхранката,че съм си я отработвал дълго време за мирни риби,сега и в тактика ми е нужно да задобрея.
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8113 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Вто 28 Юли 2009 - 14:58

Моряка написа:Бачо темата наново ли почва?.

Няма да почва наново, само ще резюмирам и актуализирам писаното от мен до сега по тези въпроси; трябва да понаправя и малко снимки на някои нови варианти на монтажи и ще я караме по-нататък!

:1e8adaee86b9ae
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Кадир Пет 31 Юли 2009 - 18:43

Бачо ,дай насоки за ветровито време как да модифицираме монтажа-логично звучи да пуснем повече на дъно,но колко точно ...въобще има ли шанс при ветровито време да ловим толстолоб...питах и в нарибата,но да питам и тук да заздравявам ли фабрични вързаните куки с капка канаконлит...
п.с.изненадвам се,че тази риба е толкова буйна ...все си мислех ,че излиза като талпа на брега,а то shock11
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Пет 31 Юли 2009 - 19:25

enterprise написа:Бачо ,дай насоки за ветровито време как да модифицираме монтажа-логично звучи да пуснем повече на дъно,но колко точно ...въобще има ли шанс при ветровито време да ловим толстолоб...питах и в нарибата,но да питам и тук да заздравявам ли фабрични вързаните куки с капка канаконлит...
п.с.изненадвам се,че тази риба е толкова буйна ...все си мислех ,че излиза като талпа на брега,а то shock11

Таз тема, чете ли я в "Нариба.ком"?:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ако не си я видял, прочети я първо нея от началото до края, виж и увеличени снимките ми в галерията там (с разположението на такъмите). Тук мисля да резюмирам до сега писаните неща за този риболов и да понаправя някой нови монтажи.
Колкото до това, че толстолобите са буйни, едва ли има някоя от мирните риби в нашите водоеми, дето да е по-буйна. Аз "фабрични" възли не ползвам, връзвам на пружините , наново куки, капвам и каноколит.
Поздрави и Успех!!!
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Пет 31 Юли 2009 - 23:55

enterprise написа:...питах и в нарибата,но да питам и тук да заздравявам ли фабрични вързаните куки с капка канаконлит...

Колега, мярнах преди малко какво си питал:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Значи, никакви готови пружини; стават, ама за толстолобчета до 2-3 кила. Купуваш си пружини, хирургически конец и свястни куки с "око", а не с "лопатка"- номера 4-6, леки от карбонова сплав и модели от тези които са за "на косъм"(моите са OWNER) . Аз ги връзвам с класическия възел, с 5 навивки, като влакното не минава през "окото"(ухото) на куката; плюнча и стягам яко с клещи, плътно до окото(окото е обърнато "навън"). Като изсъхне, капвам капка каноколит точно върху възела- това е за да не се разхлаби и да се развърже. Големия проблем при куките с лопатки, не е че лопатката ще протрие влакното, без значение дали то минава отвътре или отвън на стеблото, а е че при голямата "жега" и резки тегели които правят толстолобите, лопатката буквално прерязва конеца!!! Затова- само куки с око, а за да няма протривания, щото понякога разправията може да продължи много дълго- влакното не минава през "окото"- то е само да стопира със сигурност възела!!!
Аз не разбрах- "на тапа" ли ще ловиш, или "на дъно"??? :9fb95bfd5c9056
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Кадир Нед 2 Авг 2009 - 21:43

ловя на тапа...следвам съветите от онази голямата тема...ще се възползвам от съветите,за които благодаря...мисля,че ще са полезни и за другите прохождащи ловци на толупи...на съботния излет ме размазаха тези риби ...летяха въдици,стойки ,тапи,звънчета,само дето не карах водни ски на тях..0.30 влакно се късаше като конче ,минавам засега на 0.50 поне докато се науча да ги овладявам...опитвам се да чистя грешките в този по-специфичен риболов ...просто рибата не прощава нито една грешка ...
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Пон 3 Авг 2009 - 9:04

enterprise написа:ловя на тапа...следвам съветите от онази голямата тема......опитвам се да чистя грешките в този по-специфичен риболов ...просто рибата не прощава нито една грешка ...

Колега, разкажи малко по-подробно за екшъните; трябва да си се сблъскал с доста добри толстолоби, а ако може и някоя снимка ще е супер :68c38a1dee913b
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Кадир Пон 3 Авг 2009 - 15:45

ще споделя малко мои наблюдения (след около 10 излета тематично за толстолоб),надявам се,че няма да объркам и подведа колегите ,ако има нещо грешно,приемам забележки от хората с много повече опит...тези излети са осъществени във следните водоеми-с.МОМИНО,с.черноочене,с.Бодрово...принципно голяма разлика в поведението на рибите няма...монтажите на Бачо си действат навсякъде...
-в лятно време не е нужно да се стопли водата,да изгрее слънце ...в поне 70% от случаите има удар до 6.30 (края на юли -нач на август)
- рибата не е много плашлива ,както бе писано с- има места, където е по концентрирана,примерно в бодрово на ръкава дето се влива рекичката...
- според мен ако няма вятър трябва да се захранва...аз го правя с обикновени трици-24 лв -30 кг....прави стабилен облак и леките фракции са по повърхността ...излишно е според мен да се захранва със скъпи захранки-на тази риба не и пука за скъпи такива...АКО имА вятър -не захранвам -особено с трици -защото тръгват след плуващата захранка ...първоначалната захранка ги събира и им подържа интереса..
-вятъра действа добре на кълването...обяснявам си го с това,че водата става мътна и се хранят
-честото замятане на тапите и пляскането не плашат рибата,особено в арендованите водоеми ..това съм го наблюдавал от височина-пада тапата насред стадото ,разбягват се на 2-3 метра и пак се връщат около тапата,даже ми се струва ,че привлича и съседни стада...
снимки -няма какво да се хваля с 3-5 кг толстолоби -дефакто това са дребни риби...но проблема е,че не мога да се справя с истинските животни над десятка -поради лоша техника на вадене и некачествени такъми и монтажи,но с всеки риболов чистя грешки...просто разликата между 5 кг и 10 кг ,не е 2 пъти -образно казано по трудност -а много повече ...значи почва крайбрежната борба -много гадно -виждам размерите на звяра и при борбата нещо издиша ...ама засега само
шама ...пускам един клип все пак -да не помислите,че съм от клавиатурните риболовци ,а като хвана нещо над 7 кг и снимки ,щото с маломерки от 3-4 килограма(една ще пусна -3,200)....за клипа-кепа е къс,защото преди това го счупихме,куките на пружината са три(арендован водоем е и да не го броим за бракониерство),тоя с карираните гащи съм аз- с кепа...рибата от клипа е на свобода...има и един клип как стойка и въдица удрят колега в лицето при първоначалния удар и го зашеметяват,но героя в клипа изрично поиска да не се публикува в нета... [You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this image.]
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Моряка Пон 3 Авг 2009 - 16:12

Нервите са проблема според мен не затягай,а отпускай аванса покрай брега!Разходи се с него покрай брега да се измори(щом е закачен добре)влез във водата,този дето кепчосва също.Рибата,като усети плитко и се съживява :1e8adaee86b9ae
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8113 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Пон 3 Авг 2009 - 18:21

enterprise написа:ще споделя малко мои наблюдения (след около 10 излета тематично за толстолоб),надявам се,че..........

По мои впечатления и наблюдения, толстолобите изобщо не са плашливи риби и настанят ли се на захраненото петно(било то на повърхноста, било то на дъното), седят там до последния. Даже и да се хване някой и да има боричкане и цопкане, останалите си седят на захраненото; ако скъса и се понесе нанякъде, то след известно време пак се връща при групата- имал съм куриозен случай, един и същи толстолоб в продължение на 3-4 часа да къса три такъма на колеги(два щекарски и един мачов) и да го хвана за четвърти път на директен с ластик, със все плувки, ластици и куки по него. Отделно- дойдат ли на захраненото петно, всякаква друга риба изчезва(шаран, амур, каракуда и т.н.); в общи линии, направи ли се "тематично" захранване- на друга риба не може да се разчита до като толстолобите са на петното.

Аз за захранването и дохранването, като основен компонент ползвам натрошено кюспе, от това което се продава в магазините за смески за животни; в общи линии 60-70% от общото количество захранка+ обикновени евтини захранки+ сухо мляко за теленца+ ароматизатори. Ако излета е за един ден, кюспето го заливам с вряща вода вечерта и го захлупвам да се запари; запареното кюспе вкисва и се разваля много по-бавно в горещия сезон; ако не се запари- трябва да се прави на няколко порции с вода от водоема през няколко часа+останалите компоненти!!! При риболов "на дъно", кюспето е по-малко, а топките трябва да могат да се слепват добре. Кюспето също прави много добър облак, като още по-добрия вариант е ако е фино смляно!

За разлика от триците и разни брашна и ярми, дори и при вятър по повърхноста не остават частици, които да дръпнат толстолобите след движещото се от вятъра, петно. На няколко риболова съм наблюдавал точно такъв момент при колеги!!!
За самата пружина, ползвам по-качествена захранка; в смисъл с малко по-добри слепващи свойства и пак с добавки-ароматизатори + сухо мляко; някои колеги ползват кроасани със шоколад!

Относно такъмите- ако ловя " с пружина на тапа" или с "директен с ластик", ползвам само един-единствен такъм; прът с макара или директен телескоп. Ако ловя с "пружина на дъното", ползвам два или три такъма- пръти с макари....... :b23b8673c6466f

При вятър и "пружина с тапа":

[You must be registered and logged in to see this link.]

:609c1f728720fb


Последната промяна е направена от Бачо Илия на Чет 28 Яну 2010 - 0:03; мнението е било променяно общо 1 път
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Вто 4 Авг 2009 - 11:58

enterprise написа:...... 3-5 кг толстолоби -дефакто това са дребни риби...но проблема е,че не мога да се справя с истинските животни над десятка -поради лоша техника на вадене и некачествени такъми и монтажи,но с всеки риболов чистя грешки...просто разликата между 5 кг и 10 кг ,не е 2 пъти -образно казано по трудност -а много повече ...значи почва крайбрежната борба -много гадно -виждам размерите на звяра и при борбата нещо издиша ...ама засега само

Ще споделя още няколко неща във връзка с този пост на колегата. За куките, поводите и възлите писах на предната страница в темата. Според последните ми наблюдения и заключения, при риболова на толстолоби "на тапа с пружина", няма никакъв смисъл кукате да са повече от една, вързана в долния край на пружината с повод 8-12см- за пружината се връзва както са стандартно вързаните куки- с клуп. Двете или трите куки само могат да доведът до проблеми и усложнения- от една страна, при яките "тегели", които рибите правят в близост до дъното, да нацелят закачка и до там; при кепчосването да направи финт и да закачи кука от външната страна на мрежата или ако се кепчоса правилно, излишните куки и теглото на толстолоба да съдерат мрежата на кепа( този момент добре се вижда на клипчето, а аз в далечното минало имам един съдран кеп на Оризаре от доста кепчосани риби, точно по този начин); не на последно място е и момента че после при ваденето на рибата от кепа, може и да се забият в нечия ръка! Относно стиропора- размера на топчето трябва да е такъв, че да олекоти куката, но да не я вдигне горе до горния край на пружината или влакното- това се пробва до брега още като се монтира стиропора на съответната кука; ако няма никакъв стиропор- пак става или още по-добрия вариант е да се сложи "олекотител" от типа на част от нов филтър за цигара, като се раздърпа хубаво.
В последния вариант в който лових, аз съм махнал оловото от пружините за да качват повече захранка, а основното влакно се свързва с пружината задължително със здрав, голям вирбел с карабинка- това е необходимо по две причини: всички пружини са от "ръждавейка" и рано или късно корозират и претриват директния възел и второ- ако няма вирбел, линията се посуква върху шпулата при честите презамятания и обирания. Възела който ползвам е ето този:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Само че, правя две навивки през халката на вирбела и след това останалото, точно както е показано на картинката; навивките които правя със свободния край около основното влакно са точно 7 броя!!!

Макарите трябва да са поне 5-ци (250м/0.30, 150м/0.40, 100м/0.50) или по-големи; аз ползвам влакна 0.30/0.35; много е важно да имат много плавен и добър аванс- независимо как е регулиран, аванса трябва да работи плавно и равномерно, а не на пресекулки или да блокира в определени моменти!!! Относно прътите- подходящи са всякакви стандартни шаранджийски пръти 3.0-3.5либри, 3.30/3.60/3.90, дву или триколенни, също и телескопични; карбонови или стъклопластови. От по-евтините варианти- стъклопластови пръти или телескопи 3.30/3.60 със 100-200гр акция.

След замятането, аз регулирам аванса почти "на скъсване", т.с. разхлабвам го до толкова, че като издърпвам влакното с ръка пред шпулата, то това да става със сериозно усилие; регулирания по този начин аванс, толстолоби по 7-8 кила го дърпат по 50-70метра при първоначалния старт. При този старт, не правя нищо освен да държа пръта под ъгъл 45 градуса, а ако съм с колега и има още един прът, то той трябва да бъде изваден по най-бръз начин! Като спре аванса, започвам да го придърпвам с пръта нагоре, а надоло обирам линията; по някое време следва втори по-къс "тегел" после трети.... В близост до брега, ако сме двама и брега е чист, този който е с пръта се изтегля назад за да не скъсява линията и да има достатъчна разтегливост на влакното при рязък удар, а този с кепа се изнася максимално напред; нагазва ако е необходимо и ако е възможно. Ако съм сам (както в повечето случаи), боричкането с толстолоба продължава до като се умори достатъчно и прекрати всякакви опити да забие в дълбочина; след това с ако е необходимо и възможно, също може да се наложи да нагазя; кепа ми е дължина 3.50, рамка 85х70см и дълбочина 90см. Устата на толстолоба не е мека като на шарана и след като един път е пробита от качествената кука, вероятноста да се раздърпа и откачи е почти нулева!!!

:fecdf36937387a


Последната промяна е направена от Бачо Илия на Чет 28 Яну 2010 - 13:08; мнението е било променяно общо 1 път
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Сря 5 Авг 2009 - 14:14

Относно дистанциите и точноста на създаване и облавяне на захраненото петно. За мен нормалните дистанции при този риболов, " с хранилка, под повърхноста" са от порядъка на 20-40метра; може и малко повече или малко по-малко но не много повече, най-вече поради сравнително дебелите влакна и голямата плувка, които създават много сериозни затруднения за задържане на монтажа в петното при вятър! Аз ползвам 18-20 грамови щукарски "тапи", които перфектно носят стандартна пружина със или без утежнението (във втория случай "качват" по-голямо количество захранка). След установяване на мястото на облавяне по направление и в разстояние, маркирам влакното пред шпулата или с маркер, или със стопорен възел от цветно влакно. Следва замятане със заредена хранилка на малко по-голяма дистанция от маркираната и изтегляне до петното. При вятър потапям върха на пръта под вода, правя 2-3 оборота и после рязка подсечка за да влезе линията до плувката под вода(както при риболова с мач и ваглер). В тази връзка и насока, мисля че при вятър по-удачни ще са някои поплавъци с подобна товароносимост, които иначе се ползват като "маркери"; на картинката по-долу е един такъв от балза с товароносимост 20гр; горната част е сменяема с различен цвят, в зависимост от осветеноста на водната повърхност:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Закрепването и фиксирането му на основното влакно е с два силиконови стопера и две маниста; следват пружината с вирбел и карабинка и повода с куката:


[You must be registered and logged in to see this image.]

При този монтаж е безпроблемно вкарването на линията под вода. След установяването на монтажа и поплавъка в необходимата точка, следва захранване с рехави топки, с прашка или "от ръка" и след това периодично дохранване; монтажа го презареждам и презамятам през 12-15 минути. Клипса на шпулата не се ползва!!!

:b23b8673c6466f


Последната промяна е направена от Бачо Илия на Пет 29 Яну 2010 - 8:49; мнението е било променяно общо 1 път
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Кадир Чет 6 Авг 2009 - 8:00

Някой има ли наблюдения дали кълве толстолоба през ноща?
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Чет 6 Авг 2009 - 11:31

enterprise написа:Някой има ли наблюдения дали кълве толстолоба през ноща?

Повечето толстолоби съм ги хванал нощем, но не на тапа. С директен и ластик и с пружина, на дъното!
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Чет 6 Авг 2009 - 13:46

В общи линии, като говорим за риболов на толстолоби "с пружина на дъното", ето така изглеждат пружините и повдигачите:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Изискванията към пръти, макари, влакна, възли, куки и т.н са същите както при риболова "на тапа". Има обаче някои характерни особености; относно броя на куките- не го коментирам но вече мисля, че и само една кука ще върши същата работа; просто ползвах готови монтажи, всеки от който има хванати по няколко толстолоба. Повдигачите, за разлика от "олекотителя" при тапата, трябва да са си "повдигачи"- т.с. с достатъчна големина за да вдигнат със сигурност куката(пробва се до брега). На картинката са стипопори и "джапанка"; да се има в предвид, че при над 6м. дълбочина и двете се смачкват и трябва да се ползва корк.
Тактиката е малко по-различна от тази на повърхноста. Аз ловя с два или три пръта ;преди ползвах 3бр три метрови двуколенни пръти на D.A.M.,сега са пак 3бр. двуколенни 3.60 /3.0либри. Ловя в по-дълбоката част на водоема (имам в предвид аренден или бластриера), на дистанция не повече от 15-20 метра и дълбочина по възможност 3-5/6 метра. Прътите ги разполагам на 1.5-2.0 метра един от друг, задължително на много здрави и добре забити в земята "Г"-образни желязни стойки; отпред може да се сложи и колче със или без сигнализатор, като и трите(двата) монтажа ги цопвам в петно с не по-голям диаметър от 1.5-2.0 метра. На пружините слагам добре стегнати топки и колкото е възможно по-големи. След това засилвам в петното още 12-15 топки с големината на портокал( с ръка), пак стегнати но до толкова, че да се разбиват при удара в дъното! Периодично дохранвам с по-малки топки. Прътите са на стойките, авансите са регулирани "на скъсване", ако се ползват механични сигнализатори (камбанки и подобни, със или без светеща ампула), те трябва да са окачени така, че по никакъв начин да не възпрпятстват изнизването на влакното при удар на толстолоб. Прътите ги разполагам под ъгъл 45 градуса, спрямо повърхноста на водата и смятам че на тази къса дистанция самозасичането е не толкова с пружината(тя не е достатъчно тежка), колкото от сгъването на самия прът. Удара, за разлика от при "тапата" е без визуални индикации и без предизвестия, след което следва обичайния дълъг "тегел" напред или по диагонал. По-нататък е като в по-горните постове, като ако е възможно толстолоба трябва да се вади в страни от петното и другите две въдици; ако не е- другите въдици се обират още при първия тегел ( това може да се направи и сам)!


Последната промяна е направена от Бачо Илия на Пет 29 Яну 2010 - 8:53; мнението е било променяно общо 1 път
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Нед 9 Авг 2009 - 14:56

enterprise написа:
....... доста риби се изпускат при кепчосване аматьорско(като мен) -кепа много плаши рибата,удря се по ръбове,оплита се и показва среден (пръст)плавник от водата ...без кеп не изпуснах нито една риба ..вярно ,че борбата е по-дълга ,но нали това е целта -кефа,рибата е с твърда уста и трудно би се откачила при качествен монтаж .....

Колега, за риби които ще вземаш(а и не само), когато си сам на гьола и няма кой да асистира с кепа, по-добрия вариант е да ползваш малка канджа като тази на картинката по-долу:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Прави се от кука номер 10/0, като се заварява с оксижен парче месинг с навита стандартна резба за глава на кеп. Ползва се дълга и здрава телескопична дръжка; толстолобите винаги излизат със широко отворена голяма уста- куката се вкарва в устата, закача се отвътре, навън и се извлача. Този "инструмент" понякога нанася много по-малки травми от гонитбите и боричкането с кепа!!!


Последната промяна е направена от Бачо Илия на Пет 29 Яну 2010 - 8:56; мнението е било променяно общо 1 път
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Вто 11 Авг 2009 - 22:12

Ето един от резултатите постигнати до голяма степен с рецептите и монтажите на бачо Илия ;
[You must be registered and logged in to see this image.]
Аз до сега не ползвах вирбел при монтажа на пружина с тапа и все нямах врме да допрочета темата и бях намисли да питам защо всеки път като извадя да презаредя монтажами прилича на китаиско писмо. Сега вече знам ,но и без да питам си бях помислил че е нужо нещо анти уссукващо.Скоро се надявам че ще има и още снимки с който да се похваля.Оф а за борбата беше невероятно ,макар и кратко.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Пет 14 Авг 2009 - 10:51

Вирбел- задължително и то голям и здрав!!! Ако повода (поводите) са по-дълги и се уплитат при замятането, куките могат да се боднат леко в топката със захранката,с окото(ухото) напред; върха, сгъвката и стипопора да са извън топката захранка- още при удара във водата или малко след това, куката( куките) се освобождава(т) и си заема(т) естественото("работно") положение :eb3cf715572efe
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 3 1, 2, 3  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите