GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

+12
monilom
Б.Василев
YordanDanev
carpsliven2
КИРО
Бай Гого
Кадир
Моряка
Иван
чечо
krasi81
godzillata
16 posters

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Бай Гого Съб 15 Авг 2009 - 12:07

Да ви кажа че,и аз преди няколко дни по точно /сряда срещу четвъртък/ ходих специално да пробам едни толупи 2.5,3.0,3.5кг./нема по големи/. Отдавна не се бех занимавал с риболв на тежко и почна да ми липсва. Та реших да ги пробвам..Заложих на три вида монтажи /тоес на един и същи но с различна дължина на поводите под пружината/ Тапа с пружина и дълбочина 50 - 60см. куки N4 и с три различни по дължина поводи.
1. 7-8см.
2. 10-15см.
3. 20см.
На куките слагах по 4-5 бели червейчета или по една царевичка от консерва..
Почна се едно бутане и въртене на тапите,но без никакво потапяне.Земах та почнах с прашката да фърлям по некое топче с по рехава храна и резултата не закъсня..Потапяне на тапата с най късия повод,засичане /хамалската/ неколко оборота с макарата и пак засичане /по малко хамалската/.Защото знам от колега че, много били се откачали.Та резултата беше 1:0 за мене..Докато презаредим другите тапи не спираха да подскачат и да се въртат как си искат,но потапяне няма..
Хвърлям извадената въдица и веднага се почна,бутане потапяне и хамалската засичане и 2:0 за Бай Гого..Реших да намалим поводите и на другите две с най късите,и кво мислите се получи..Веднага резултат и 4:0 за мене..По едно време излезна вятър и сичкото толупи се покриха..Храних неколко пъти,но резултат никакъв.След няколко часа утихна и таа гад се появи отново обаче и некво течение,което ми събираше тапите една върху друга.Та се наложи да елиминирам една от въдиците,зада имам по голямо разстояние една от друга..Имаше побутване често на тапите ма се отказваха бързо и следваше затишие за известно време..По едно време почна да потапя от раз без да побутва и резултат беше 7:0 за мене.Последваха още две потапянета,засичане ,водене и на два метра преди кепа откачане,защото явно не повтарах засичането..Та крайния резултат беше 7:2 за мене..Риболова беше само през ноща и само водата като беше кът тепсия. На другия ден,дъжд,вятър и без риба.Търсих го и на дъното /9м. дълбочина/но без резултат/ ма или се беше покрил,или му влияе лошото време.

Те го и резултата..

[You must be registered and logged in to see this image.]

Та моя извод е че,най доре се лови с повод 7-8см.повод..
Храната на пружината - Мундиал-платика и малко галета..
Бай Гого
Бай Гого
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 1378 Рожд.дaта : 02.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Съб 15 Авг 2009 - 12:30

Е, тва си е направо за аватар:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Разказал си им играта; аз пък още стартово ги засичам с "падане по гръб" :507e1969dc82b9 Ама и после още един-два пъти ги подсичам късо... :6e6ebecd09233a
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Съб 15 Авг 2009 - 21:56

Това за дължината на поводите и аз го изпробвах и констатирах миналата година . Бяхме водили дебат по този въпрос в нарибакомската тема, май с Киро(годзи) че трябват по-дълги поводи.Тогава бях навързал 15 и 25-сантиметрови поводи и точно същата работа; оплитанията отделно (още ми седят навързани на 3-4 пружини с намерение да ги съпоставя с другите и при риболов "на дъно"). В действителност се оказа че най-добрата дължина си е 7-8, максимум до 10см и за "тапа" и за "на дъно"; това между другото са по-големи дължини на поводите от тези на готовите пружини, а белия червей е много добър "олекотител" на куките при риболова "на тапа".

И още един въпрос ( с известно неудобство), който не знам как съм го пропуснал до сега. В никакъв случай не трябва да се бърка с ръка в хрилете на толстолобите, нито отдолу, нито отстрани, нито пък да се връзват с въже.... Хрилете им са много специално устроени- имат едни големи напречни дъги които заедно с обичайната структура на хриле правят нещо като решетка с която филтрират и задържат планктона. Изключително лесно се разкъсват и теква яко кръв. Случвало ми се е още в началото, когато не го знаех това нещо, да ми умират такива наранени толстолоби, независимо че са в живарник тип "тунел"!!!!! Стигнал съм до извода че най-добрия начин е да се държат за опашката и за устата; особено пък и ако ще се пускат една част или всичките!!! Даже и да му се бръкне в устата не е проблем, независимо че изглеждат сякаш може да ти отхапе ръката- те завалиите и глътъчни зъби нямат....
не знам
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Бай Гого Нед 16 Авг 2009 - 15:46

Туко що се прибрах от лов на толупи,тъй като не ми стигна адреналина онзи ден..
Та искам да споделя за пустите монтажи на тапа,какво ми направи впечатление този път от експериментите..
Два еднакви монтажа,с еднакви по грамаж тапи,еднакви куки,еднакви по дължина поводи.
На едната пружина,пет-шест бели червея,на другата една царевичка от консерва..
Резултата беше 5:0 за червейте,и 9:5 за толупите като общо..Всички удари на царевицата доведоха до откачане на рибата,въпреки повторното засичане със задно салто..
Извода ми е че,комай царевицата пречи на куката да се бодне както трябва..
Бай Гого
Бай Гого
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 1378 Рожд.дaта : 02.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Нед 16 Авг 2009 - 16:37

Бай Гого, пак добре си се преборил; аз мисля че царевицата утежнява куката и пречи на доброто засмукване. Другия път пробвай, освен на белите, на другия такъм по 1/2-ра филтър от цигара- обелен и добре раздърпен на куката!?! Сигурен съм че резултата ще е най-малкото "равен" :507e1969dc82b9 Много ме е яд че тук наоколо няма толстолоби в радиус от 50км...ама, все ще им дойде реда :28d44098eef90f
Поздрави и ги тормози и заради мен :e953c474f52d49
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Нед 16 Авг 2009 - 23:16

IDA написа:Вирбел- задължително и то голям и здрав!!! Ако повода (поводите) са по-дълги и се уплитат при замятането, куките могат да се боднат леко в топката със захранката,с окото(ухото) напред; върха, сгъвката и стипопора да са извън топката захранка- още при удара във водата или малко след това, куката( куките) се освобождава(т) и си заема(т) естественото("работно") положение :eb3cf715572efe
Със поводите и куките нямам проблем само и единствено вирбелът ,който за напред ще присъства.И това с дължината на поводите е много вярно ,колеги аз лично ползвам около 10-12 см. но ще пробвам и с по къси.Проблем се указа и намирането на добро и издрържливо влакно в момента съм със Суфикс 0.35 ,но не ми харесва много е твърдо и веднъж пречупилисе се къса като косъм.Препоръчайте нещо което се е доказало в боя с толубите.

малко съм офф
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Пон 17 Авг 2009 - 0:07

dido_82 написа:Проблем се указа и намирането на добро и издрържливо влакно в момента съм със Суфикс 0.35 ,но не ми харесва много е твърдо и веднъж пречупилисе се къса като косъм.Препоръчайте нещо което се е доказало в боя с толубите.

малко съм офф

Мани го тоз Суфикс нож Аз мога да ти препоръчам "Colmic- POWER":

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ако си с повече такъми или с големи макари по-добре си вземи ролка 1000м/0.35. Изключително издръжливо на всякакъв вид тормоз и е с много бавно стареене; гарантирано ще изкара поне три години!!!!! Невероятно здраво на възел, меко, средно разтегливо и като закачиш някой пън (с 0.30), обикновенно се трошат куките или се късат конците на пружината смях
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Сря 19 Авг 2009 - 13:43

По-долу ще постна два осъвременени "до дупка" толстолобаджийски монтажа, които според мен отговарят на всички изисквания за безопасност на рибите при късане на основното влакно, естетически издържани са, с много добри показатели за контрол на линиите, индикациите на кълването и т.н. Монтажите са изпробвани "на вода" от към плаваемост , точност на подаване и задържане в петното, индикации и т.н. Специално тези монтажи, които ще постна по-долу съм ги направил и "на косъм"... та и аз да постна нещо "на косъм" по форумите.... sunglasses2 spying

На първият монтаж: "толстолоб на тапа с пружина", тапата е заменена с плувка като тези на долната картинка с товароносимост 15 гр, а обичайната весдесъща пружина е заменена с лека "инлайн" пружина с пластмасова тръбичка:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Най- общият вид на монтажа, след монтирането на отделните елементи, изглежда ето така:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Детайлно:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Отдолу-нагоре: Кука номер 6 с монтиран "на косъм" между ограничител и стопер, "олекотител"- малко бяло стиропорене топче с неутрален аромат; 8-сантиметров плетен повод с вирбел; възел между вирбела и основната линия; амортизатор- гумена съчма; инлайн пружина; стопер- гумена съчма с пластмасов конусовиден клин, 15-гр плувка тип "морков" със сменяема за различна осветеност и за нощен риболов 4.5мм антена.

Монтажа в притегнат и готов за риболов, вид; като цяло и детаилно:

[You must be registered and logged in to see this image.]


Разбира се, плетения повод с монтажа на "олекотителя" на косъм, може да си бъде и обикновенния повод с хирургическия конец, но и в двата случая, при този монтаж индикацията на кълването е много по-добра, управленито на линията при вятър е много по-лесно, а при късане на основното влакно толстолоба няма да ходи с пружина на муцуната до края на дните си- при първото и закачане някъде, основното влакно лесно се изхлузва през стопера с клина и остава само повода с куката и част от влакното.
По-долу е и монтажа "толстолоб с пружина на дъното":

[You must be registered and logged in to see this image.]

Тук обичайната пружина отново е заменена с "инлайн" пружина, която обаче е радиално утежнена- в случая 40 гр; "олекотителя" е заменен с "повдигач"- в случая, зелено и доста по-голямо стиропорено топче с аромат на анасон, също монтирано "на косъм", между ограничител и стопер; гумения стопер с конусовидня клин е изнесен малко по-назад по линията за да осигури по-доброто самозасичане, а топката която се поставя на пружината е много по-голяма от тази "на плувка"- там е колкото яйце, а тук е 2-3 пъти по-голяма; и тук плетения повод с косъма може да бъде "нормалния"- този с хирургическия конец... Останалото, като влакна, макари, пръти, колчета, тактика и т.н. е по-горе в темата!!!!!

:34bdf051cae1e4 :b23b8673c6466f

п.п. първия монтаж е тестван "на вода", точно с влакното което е на картинките- 0.225/Colmic- AXIAL, прът- мощен "НН"-фидер 3.90/4.20 връхче 2 1/2 унции, макара Корморан-Коркаст 8Пи с дълбока шпула; това е при очаквания за риби до 4-5.000кг!!!

:dancingHappy_i


Последната промяна е направена от Бачо Илия на Пет 29 Яну 2010 - 8:33; мнението е било променяно общо 1 път
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Кадир Сря 19 Авг 2009 - 19:17

ще ги пробвам в събота...притеснява ме,че ще се чупят плувките при борбата-но като се отчете факта ,че средно за един риболов кълват малко на брой толстолоби ,си струва...ние с онези огромни тапи,дефакто не можем да видим кълване -виждаме като тапата изчезне или почне да я води няколко метра...тези монтажи са вече доста добре-другото е малко хамалска работа-но ефективна...според мен с плувка ще е по ефективен риболова,но като го налегне някакво животно-над 5 кг ,се чудя дали ще издържи антената...но така си е-пълно щастие няма...събота ще направя такъв монтаж ...
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Сря 19 Авг 2009 - 19:34

Колега, непременно ги пробвай и то , ако е възможно с инлайн пружините и този монтаж (първия). По същество, няма особено значение дали монтажа ще е "на косъм" или не, стига "олекотителя" да е правилно подбран като вид и размери. Тези плувки не са случайно подбирани като форма "морков"; на всяка една по-тумбеста, или влакното ще сцепи тялото, или ще измъкне горното телче или, ако тялото и телчето са по здрави- ще скъса влакното точно на телчето!!! По-добрия вариант са плувки с такава товароносимост( 12-15-20гр), на които влакното минава през втулка в тялото на плувката, но не съм попаднал на такива,... че и антената да е дълга и сменяема с този диаметър. За антените не се притеснявай, понеже това са плътни антени с нулева плаваемост- няма как да се счупят и монтажа като цяло е изключително чувствителен- по постепенното щръкване на антената, след замятането на монтажа и пружината в петното, се индикира и какво е точно количеството на захранката долу (върху пружината) и колко бързо се разпада; да не говорим пък и за риболов при вятър и течение!!!!!
:68c38a1dee913b

п.п. ей, някой да не си помисли, че тия белите шлаухки по плувките( не само по тези плувки, а по всичките ми плувки дето ги има по снимки) са найлонови или ПВЦ-та :393a6357abdb7d Това се тефлоново-силиконови шлаухи, дебелостенни, много разтегливи, топлоустойчиви и много здрави :7f6ce029b07393


Последната промяна е направена от IDA на Сря 19 Авг 2009 - 23:23; мнението е било променяно общо 5 пъти
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  КИРО Сря 19 Авг 2009 - 19:49

В моя язовир имало толстолоп,
сега наборе почвам да те чета отначалото.
Поне един след месец ще извадя за кандро. :1e8adaee86b9ae
Рибата там не я храним с нищо.Каквото докара реката.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Вто 25 Авг 2009 - 11:11

Наборе, подкара ли ги бре :8d48c7105671d9 Споделяй овреме, та да те консултираме ако трябва :68c38a1dee913b
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  КИРО Вто 25 Авг 2009 - 12:29

Още ТЦ,като наближи времето ще питам за подробности.
Абе има още доста работа през деня.
Надвечер,преди да се стъмни,имам ли шанс ?
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Кадир Пон 7 Сеп 2009 - 20:01

пробвах монтажа на косъм...куката се забива много по-здраво и сигурно...монтажа дава възможност за засичане...индикацията е много добра...забелязвам,че толстолоба при много случаи прави няколко кръгови движения с плувката и тогава потапя рязко...все едно плувката е попаднала във водовъртеж...това забелязах...до кога е активен толстолоба ...до какви температури...ето една снимка на риба хванат по този фин метод...бори се цели 40 мин-беше неуморим направо...
[You must be registered and logged in to see this image.]
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Кадир Пет 25 Сеп 2009 - 21:56

много замря тази тема :34bdf051cae1e4 ...за температура -някой по-опитен да каже...но е нормално да спада активността с падането на температурите...на мен ми казаха ,че при по -меко време може да се лови до никулден даже...но нямам никакъв опит със зимен риболов на тези риби...по-рано през месеца ,когато паднаха температурите до към 17 -18 градуса ,отидох да гоня хищници - и хвърлих една тапа и въпреки ,че бе дъждовно,ветровито и мрачно време имаше удар -3 кг заблуден толуп...бях на 50 метра от пръчката и докато изтичам беше развил и той към 50 метра...и за пръв път закачен толстолоб скочи на метър над водата -като делфин...голямо шоу за рибарите на брега-имаше една компания до мен с деца и като се разреваха тези деца за ,,делфинчето'' ,което явно отиваше към садката и последващ тиган,се наложи да го пуснем...а и рибата заслужаваше свободата си-истински много грозен ,,делфин''...
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Кадир Нед 28 Фев 2010 - 18:24

от половин година не сме писали по темата...почва да се затопля и шарана да се събужда-вече има епизодични улови...след тази тежка зима,кога ли ще се активизират нашите грозни приятели...обиколих малко водоеми-много са тихи без грозилищата-няма ги повърхностните пляскания във водата-мъртвило....активен ли е през ранна пролет или да чакаме лятото..кога въобще почва улова им...
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  carpsliven2 Нед 28 Фев 2010 - 18:33

Мислих много и по тази тема.. нали все пак толубите се хранат с планктон .. а с какво се храни той и какво седи покрай планктона.. микроорганизми .. умрели рибки и темподобни.. на кво докарва .. на мърша естествено .. и така несъм пробвал .. ама дали миризмата на мърша няма да е най-успешна в риболова на толстолоб 12666
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  YordanDanev Вто 9 Мар 2010 - 22:29

Тука има логика Васко, нека се стопли времето и ще го пробваме. А точно тази миризма за която говориш е чернодробната храна за рибки. Тука във Бургас я има по 8лв. на килограм насипно, финно смляна е тъкмо за захранка.
YordanDanev
YordanDanev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.11.2009
Брой мнения : 627 Рожд.дaта : 25.02.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Б.Василев Вто 9 Мар 2010 - 22:30

YordanDanev написа:Тука има логика Васко, нека се стопли времето и ще го пробваме. А точно тази миризма за която говориш е чернодробната храна за рибки. Тука във Бургас я има по 8лв. на килограм насипно, финно смляна е тъкмо за захранка.

Данка и аз мисля че васко има право дано да се видим пак на теца но да донесеш и от тази таина
Б.Василев
Б.Василев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 23.05.2009
Брой мнения : 587 Рожд.дaта : 06.02.1979
Години : 45

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  YordanDanev Вто 9 Мар 2010 - 22:46

Ще донеса на идната ни среща на теца thumbsUp_icon има и пилети със същата миризма, на тях ми скъса дебелия.
YordanDanev
YordanDanev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.11.2009
Брой мнения : 627 Рожд.дaта : 25.02.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Вто 9 Мар 2010 - 23:07

По начало, толстолобите са два вида:

Бял толстолоб:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Белият толстолоб е сладководна риба от групата на внесените и аклиматизирани у нас „растителноядни риби“ от семейство Шаранови. Родината ѝ е Далечния изток.

Биологични особености
Достига относително големи размери и тегло до 20 кг. Тялото ѝ е странично сплеснато с голяма глава, а очите ѝ са разположени в долната ѝ част. Гръдните плавници са удължени и заострени, и не достигат основата на гръдните плавници. Цветът на тялото е сребристобял, гръдната част е по тъмна, люспите са много малки и тънки. Дължината на червата при възрастните е 1500% от дължината на тялото. Глътъчните зъби са еднородни, силно уплътнени и приспособени за мачкане на планктонни водорасли. Килът е по продължение на цялото тяло - започва от аналния отвор и завършва до гърлото. Достига полова зрялост на 3 годишна възраст. Живее в горните слоеве на водата и се храни развиващия се там фитопланктон. Основната му храна са микроскопичните водорасли, които причиняват „цъфтеж“ на водата. Храни се активно, като филтрира и отбира от водораслите само определени видове. В състава на храната му се срещат всички групи на планктонните водорасли - диатомови, зелени, синьо-зелени и др. При отсъствие на водорасли, обикновено пролет и есен, се храни с разлагащи се органични остатъци, т. нар. детрит. Белият толстолоб е много подвижна и плашлива риба. При шум скача на височина до 1-1,5 м. над водата.

В България, белият толстолоб се размножава само изкуствено. Достоверни съобщения за естественото възпроизводство у нас има единствено в р. Дунав.

Пъстър толстолоб:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Пъстрият толстолоб е сладководна, риба от групата на внесените и аклиматизирани у нас "растителноядни риби" от семейство Шаранови. Родината и е Далечния изток.
Биологични особености
Пъстрия толстолоб се отличава от белия с отсъствието на кил по гръдната част и по-голяма глава. Очите са разположени също в долната част на главата. Гръдните плавници са по-дълги, остри и достигат до основата на коремните плавници. Оцветяването варира от светлокафяв с по-тъмна гръбна част и тъмни петна по страните при някои екземпляри, до по-сиво тяло при други. Това се обяснява основно с различието на слънчевото осветяване на водоемите и нееднаквостта на другите фактори на външната среда. Люспите на тялото са тънки и малки. Съзрява на 5-7 годишна възраст. По биология на размножаване не се различава от белия толстолоб. Отначало се храни със зоо и фитопланктон в равни части, като постепенно частта на зооплактона преобладава в храната му нараства с напредване на възрастта. При липса на зоопланктон се храни принудително със фитопланктон.

В България, пъстрия толстолоб се размножава само изкуствено. Достоверни съобщения за естественото възпроизводство у нас има единствено в р. Дунав

Стопанско значение
Пъстрия толстолоб достига по-голямо тегло и в рибовъдните басейни нараства по-бързо. Пъстрия толстолоб заема важно място в шарановите поликултури, като също така е подходящ за отглеждане в язовири. Една от важните причини за масовото използване на толстолоба за зарибяване на язовири, освен добрият прираст, е движението му на стада, което значително улеснява улова.

В рибовъдната практика се използват най-често хибридни форми толстолоб. При хибридизация се получава плодовито потомство, което може да се размножава.

sunglasses2

п.п. на двете снимки на Васко, перфектно се виждат разликите между двата вида толстолоби magnifier


Последната промяна е направена от Бачо Илия на Вто 9 Мар 2010 - 23:14; мнението е било променяно общо 1 път
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  YordanDanev Вто 9 Мар 2010 - 23:11

Аз съм забелязал че на яз. Порой толстолопа се размножава.
YordanDanev
YordanDanev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.11.2009
Брой мнения : 627 Рожд.дaта : 25.02.1976
Години : 48

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Кадир Вто 9 Мар 2010 - 23:13

защо планктона да мирише на мърша...и колко умрели рибки има в планктона...мисля си,че даже да се привлече от такъв тип захранка,мисля,че няма да е причината миризмата....толстолоба филтрира не само видимия за нас планктон ,а и невидимия за човешко око или трудно видимия...едва ли тези микроорганизми миришат на каквото и да е...
според мен толстолоба не се влияе много от миризмата на захранката -достатъчна е натуралната такава на кюспето примерно...даже си мисля,че силната миризма го отблъсква...
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  ???? Вто 9 Мар 2010 - 23:23

Фитопланктонът е съвкупност от растителни микроорганизми, които фотосинтезират и по тази причина населяват основно добре осветения повърхностен слой на водните басейни - океани, морета, езера. Въпреки че отделните организми са невидими с просто око, в големи количества те се виждат като повърхностно оцветяване на водата в зелено, заради присъствието на хлорофил в клетките им.
Това е най-ниското ниво на хранителната верига

[You must be registered and logged in to see this image.]


Зоопланктонът (от на немски: Zooplankton) е съставен от дребни животински организми, живеещи във водата. Заедно с фитопланктона, той е съставна част на планктона и важен елемент от водната екосистема.
Състои се от протозоа, инфузории, дребни членестоноги и мекотели, ларви на водни жинотни и др. Зоопланктона са опганизми под формата на планктон, включва протозои, малки ракообразни, медузи и червеи. Протозоа са едноклетъчни организми, които могат да колонизират, те могат да живеят в океаните, солените езера, сладководни езера, реки и езера и се различават по размер за двама до седемдесет микрометри и дори по-големи. Ракообразните са безгръбначни, които живеят във водата, както и на земята и могат да варират от микроскопични до шестдесет сантиметра. Zooplanktons основната храна са бактерии и фитопланктона, което ги прави второто звено в хранителната верига (Вегас).

[You must be registered and logged in to see this image.]
carpsliven2: Браво Бачо .. много полезна информация
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  carpsliven2 Вто 9 Мар 2010 - 23:27

Китайците дават една рецепта която била най-добрата за толуби... царевично брашно смесено с оризово брашно и семена от мак.. сварявала се и се оставяла да втаса.. правил съм подобни рецепти и миризмата е отвратителна... мирише на силно вкисната царевица... и пак става като нещо мършаво .. ама дали ще е ефикасно всичко това .. докато несе пробва .. няма как да сме сигорни.. пък може и колегата да е прав .. като твърди че, нему влияят миризмите.
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ - Page 2 Empty Re: РИБОЛОВ НА ТОЛСТОЛОБ

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите