GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

+20
Plat1ka
Венци
Кадир
Доктора
krezo_bg
ribaro
LFC
Ангелофф
Станислав
Владо Коцев
bkd
Петър Василев
5кила
илия
georg
gogolisec
grandal_331
Цецо-еСкобара
Моряка
петко стоянов
24 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  петко стоянов Пет 12 Мар 2010 - 7:59

Ако трябва(уловията ако го налагат) ще сложа и 0.50...нали отивам да хвана рибата sunglasses2
петко стоянов
петко стоянов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 1320 Рожд.дaта : 19.03.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  ribaro Пет 12 Мар 2010 - 8:57

Според мен всичко опира до условията в които ловим.Когато рибата е активна, времето подходящи и водоема ври е едно, ако си на някоя баластиера днес е съвсем друго.
Другото което мога да добавя е, че излетите си ги правя целенасочено - ако е за спорта и тръпката - финна линия, тънък повод и прецизно отежняване според водоема, като търся интензивност, а не трофеи.Ако е за по-големи риби, такъма е друг, предпочитам фидер.Когато е предимно за релакс и наслаждаване на природата ловя на тежко, но също не прекалявам с дебелината на линията, ако не става въпрос за платено или ТЕЦа.
Тъй като знаете какво е положението по свободните водоеми ... винаги прилагането на разумно финна линия съобразена с конкретните условия за мен е по-удачния вариант в сравнение на грубия, готов да измъкне всичко каквото се закачи.
ribaro
ribaro
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.07.2009
Брой мнения : 288 Рожд.дaта : 29.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Ангелофф Пет 12 Мар 2010 - 23:20

Петко,темата не беше ли риболов на плувка? sunglasses2
Ангелофф
Ангелофф
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.01.2010
Брой мнения : 295 Рожд.дaта : 11.11.1970
Години : 53

http://www.sofiaclima.com

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  петко стоянов Съб 13 Мар 2010 - 7:13

Ангелофф написа:Петко,темата не беше ли риболов на плувка? sunglasses2
Още си е това,само че в папура с едри мутанти друг начин нема.....
петко стоянов
петко стоянов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 1320 Рожд.дaта : 19.03.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  ???? Съб 13 Мар 2010 - 7:45

Аз имам и такава директна осмица, за влакно 0.50...в шавари! :dancingHappy_i sunglasses2
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Цецо-еСкобара Съб 13 Мар 2010 - 14:09

Ех сакън да не избега някоя голяма риба,ние тука си немаме такива и си ловиме със тънки влакна,даже майче от 20-тина ролки най дебелото ми е 0.20.Най си е гот като държиш някой голям рибок на ръба на късането,не да му скършиш врато и да си го плеснеш в гърдите.Щом става дума за риболов на леко би трябвало да се говори и за финни такъми,ама всеки как му е кеф така да си лови.Поздрави
Цецо-еСкобара
Цецо-еСкобара
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 115 Рожд.дaта : 25.07.1985
Години : 38

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  петко стоянов Съб 13 Мар 2010 - 19:15

Еееее бре,Цецо...казах го за конкретно място с конкретни sunglasses2 риби....Аз също на плувка ползвам тънки корди.
петко стоянов
петко стоянов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 1320 Рожд.дaта : 19.03.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  krezo_bg Сря 17 Мар 2010 - 19:03

glarrusa написа:Донякъде не съм съгласен,че финния монтаж е предпоставка за добър улов!На последния си излет бях сложил плетеновлакно Палър-про 25 либри,повод 0.25 плувка 10 гр. и безброй съчми в близост до куката(на около 5 см.) е хващах си таранките така както и колегите до мен,с това предимство,че те се спукаха да късат,а аз вадих рибата барабар с 3 кила папур! Ако рибата е гладна яде даже и с медна тел да е вързана куката!

Като се има в предвид че една либра е либра = 0,4536 kg тези 25 либри влакно ,незнам какво ще дърпаме, риба ли или нещо друго.Да не е влакното 0.25 либри.А колега Гларус?Пък де да знам може и да има такива влакна fishing1 fishing1
krezo_bg
krezo_bg
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.03.2010
Брой мнения : 954 Рожд.дaта : 04.11.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Доктора Сря 17 Мар 2010 - 20:51

Съвсем нормално е плетено влакно 0,18 на Пауър про да е 25 либри, това означава че държи на 13 кг. Ако влакното е оригинално а не ментак, това е едно от най добрите плетени влакна, поне аз от него съм засега най доволен. Вярно че е доста скъпо, ролката струва над 50 лв., но наистина си заслужава, особено за влачене е перфектно.
Доктора
Доктора
...........................
  ...........................

Регистриран на : 16.08.2009
Брой мнения : 505 Рожд.дaта : 09.06.1951
Години : 72

http://dimvet@abv.bg

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  krezo_bg Чет 18 Мар 2010 - 18:41

Станислав написа:Колега Ангелофф,че може да го намалим,може но който чака голямата риба spying Просто наистина ми се струва много малко 0,12 или 0,14 във водоеми с шарани по 1,5 и 2 кг .Такъв шаран спокойно ще скъса 0,14 какъвто и монофил да е(дори и 0,20 ми е късало)все пак не можеш да си избираш колко големи риби да хващаш,а пък и кой бяга от големите sunglasses2 ... за плетеното влакно е педполагам друго,не съм ловил на такова.

Според мене когато човек закачи някоя по- добра риба изпада в еуфория и в стремежа си да измъкне почва да тегли,дърпа само и само да дотътри рибока до жирарника.Няма да забравя ,тука преди две-три години при излет на Брезите /Жребчево/амура удари на соло пръта(директния)а влакното беше 0.18 без някакъв повод-2.5 гр .плувка кука 10 Owner Chica.Ама де е рекъл Ония кога реши да се хване се хваща и то на финя такъм.А амура си беше цели 7кгче и половина и си излезна без кой знае какъв зор.Някой може да си помисли че е фантастико ама не е .
krezo_bg
krezo_bg
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.03.2010
Брой мнения : 954 Рожд.дaта : 04.11.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Кадир Чет 18 Мар 2010 - 19:06

миналата година гледах един руски риболовен филм-спиниг от лодка на костур...и обяснява руснака -влакно монофил 0,22 и т.н. и изведнъж рязък удар -сом-излезе на повърхността-към 25-30 кг-към 2 часа борба-разхождаха се нагоре- надолу,но го изкара ...после се оказа ,че е 26 кг..и той така каза-с корабни въжета всеки може...и аз ловя с дебели влакна -просто човек винаги очаква голямата риба,а и защото не съм много добър риболовец..
има един друг аспект обаче- с дебелите влакна караме 1 сезон или няколко,по- трудно остаряват,късат и т.н.ако ловим с по-тънки влакна -те са по-раними-трябва да ги сменяме след всеки риболов,за да сме сигурни във влакното...в тая криза....мамата си джаса...
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Венци Чет 18 Мар 2010 - 19:12

Привет колеги :609c1f728720fb.Искам само да кажа,че лично аз съм привърженик на по-тънките влакна и финни такъми.Ако удари нещо по-едро на помощ идват аванса и кепа,ако пък ми скъса-риболовната треска която ме обзема става причина да планирам по-скоро нов излет.Наслука на всички!!!
Венци
Венци
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.06.2009
Брой мнения : 1393 Рожд.дaта : 06.07.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Plat1ka Пет 19 Мар 2010 - 2:25

Както каза един колега "четох и невярвам на очите си"

Значи първо за куките без повод. Аз дори незнам как се връзва кука без повод :)

Аз ловя основно само на плувка. При мен нещата са започнали така. Преди 14 години ми купиха първата въдица. Едно телескопче на дам с акция 20-60 или нещо от тоя сорт. На него слагах основно влакно 0.22 и ловях с поводи 0.14 за платиките на Искъра и 0.16 за дебелите каракуди на Лобош.

Постепенно израствах в риболова и все по-добре се научавах да боравя с аванса и кепа и все повече се кефех на борбата с рибата. С времето обаче открих че с по-тънките поводи риболова става по интензивен а удоволствието да пребориш голямата риба и адреналина от финната линия е несравним. Затова преминах от 0.14 и 0.16 на 0.12 и 0.14 ! След една година намалих и диаметъра на основното от 0.22 до 0.18. След още една година основното ми стана 0.16 повода все още 0.12.

След година започнах да ползвам и 0.10 повод не само за уклейки :) . За да не ви отегчавам ще ви кажа сега с какво ловя. Основно 0.14 и повод 0.10 говорим за хубави и качествени влакна. Основото ми държи до 2 години . Като аз ловя постоянно с него. Пак говорим за качествени влакна от 15-20 лв за 100 м.

Споменавате трофейни риби. Не рядко ми се случва да съм с разни платежоспособни "рибари" на платени водоеми. Там масово се лови с дебели такъми. Че дори и дънни въдици за корита от бетон.... ! Ами гледката е хъм .... потресаваща. Удря шаран 1.5 2.0 кг и бива изваде с бягане по брега на заден ход. По скоро не вадене на рибата а извличане. Това с 0.10 няма как да стане.

Когато си купя нова марка влакно ходя на платеното на Богров да го тествам. Там ловя с 0.10 и 0.12 за Шараните и Амурите и 0.14 за Толупите. Имам риби от шараните на 0.12 Шаран 8.5 кг. Прекрасна риба, невероятна борба и удоволствие от нея. На 0.14 имам един толуб от 6 кг. 40 минути разходки из водоема но кефа е невероятен. До мен един колега с плетено влакно и здрава сопа извади същия толуб за 3 минути. Буквално толупа тръгна на пред и ония като го сецна и му счупи главата рибата излезна като ударена. На такива чисти водоеми където няма разтителност за мен е грехота и неизпитване на удоволствие от борбата с рибата.

Сега за частните случей. Има един водоем на който ловя каракуди по 1 кг. Рибите взимат само в дупките между водните разтения. Закачаш каракуда и хуква в храсталака. Да ама пък гадната каракуда хем яка хем хитра. Ако и сложа 0.12 взима без проблеми но и ваденето е 40 на 60 за нея :) Ако сложа 0.14 се назландисва но резултата става 60 на 40 за мене. Ако сложа 0.16 взимането на рибата намалява с повече от половина. Тогава обаче шансовете да ми скъса са едва 20%.

За себе си съм избрал там да ловя с 0.14. Предпочитам повече удари, повече емоция пък колкото хвана хвана.

Друг частен слуей: Риболов на каракуда в трастиките. До мен лови дядо с директен и основно 0.25 и дирекно вързана кука на него. Аз съм до него с 0.16 основно и 0.10 повод. Взиманията на рибите са 5 пъти повече при мен. Но имам доста късания заради папура и големината на рибите. Слагам 0.12 и нещата се подобряват малко като кълването леко намалява. Но все пак отново имам доста повече удари от него.

Мога да разкажа доста такива случки и всичките са в полза на тънките влакна.

Като извод:

Всеки сам преценява как и с какво да лови риба. За мен риболова на плувка е удоволствието от борбата с рибата и контакта с нея който осъшествявам чрез потапянето на плувката. С тънките влакна аз съм се убедил че повишавам тръпката от риболова и ефективността му понякога за сметка на куките и такъми.

Има водоеми в които се налага да се ползват по-груби линии но както има колеги споменали по-горе е хубаво да се ползват на границата на минимално допустимите тънкости.

Не бих ловил шарани в тръстиките с 0.30 само за да го измъкна като ряпа. По-скоро бих се пробвал да го накарам да се храни до тръстиките и да го ловя с 0.12 :)

Ами това е от мен за влакната и риболова на леко.

А иначе по самата тема под риболов на леко за мен аз разбирам всички техники в които се използва елемент над водата което включва и преутежнени плувки стига те да се подават над водата.

Риболов на Толстолоп с пружина за мен не е риболов на леко. И аз лично съм против този риболов и не го практикувам както и производните му там включващи използването на метални, пластмасови и други видове хранилки.

Темата е интересна и ми харесва дискусията която се развива. Ще я следя и за на пред !
Plat1ka
Plat1ka
...........................
  ...........................

Регистриран на : 20.01.2010
Брой мнения : 156 Рожд.дaта : 01.01.1981
Години : 43

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Кадир Пет 19 Мар 2010 - 12:00

а по какъв метод ловиш толстолобите-предварително захранване и линия на леко с повдигач на куката ли?защото съм виждал не пружинистите да ловят така в захранваното петно...
аз пък мисля ,че хранилката означава да накараш ятото да се заинтригува от твоята захранка,защото многкратно съм бил свидетел -гора от тапи и ,,красавците'' се въртят точно около някои...просто елемента на захранка е важен и зависещ от мен...
признавам ,че метода е груб и дърварски,но е ефективен ,искам да науча и за други по-нежни методи...и по- риболовски и професионални...
иначе си тотално прав за влакната(аз от 0,50 миналия сезон -този съм на 0.30 все пак е 70% намаление
sunglasses2 )
Кадир
Кадир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 451 Рожд.дaта : 29.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Бисо Пон 12 Апр 2010 - 21:27

Кадир написа: има един друг аспект обаче- с дебелите влакна караме 1 сезон или няколко,по- трудно остаряват,късат и т.н.ако ловим с по-тънки влакна -те са по-раними-трябва да ги сменяме след всеки риболов,за да сме сигурни във влакното...в тая криза....мамата си джаса...

Кеф,цена няма....... sunglasses2
Бисо
Бисо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.04.2010
Брой мнения : 91 Рожд.дaта : 11.05.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  topgun Сря 19 Май 2010 - 18:40

Ангелофф написа:Както обича да казва един професор,гледам и не мога да повярвам на ушите си!
Говорим за риболов на плувка и в същото време споменаваме влакна от рода на 0.20мм.
Колеги ,моля да преминем в 21век.Мисля,че вече имаме възможност да намалим диаметъра поне на половина,особено ако ловим червеноперка,каракуда и уклей.
В повечето платени водоеми,рибите са между 1 и 2кг.и според мен може да се работи спокойно с влакна 0.10,012 ако се лови на мач 0.14мм.

Колега аз сега ще ти кажа една случка от 21 век...Значи с 0.22 основно 0.20 повод съм,ловя много шаран от 3 до 5кг но в един момент ми удари нещо към 7-8кг и знаеш ли какво се слуии 15-20минути борба(със щека ластик 1.6) и късане на влакното..След това сложих основно 0.25 и повод 0.22 резултатът беше един див шаран към 7 и половина килограма.Затова и аз съм голям фен на финния риболов с тънки влакна и малки куки,но за големи риби си трябват големи влакна.А иначе за риболов на каркуда колкото и да е голяма такива влакна над 0.14 са си направо нереално...
avatar
topgun
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2010
Брой мнения : 70 Рожд.дaта : 01.08.1964
Години : 59

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Валентин Караилиев Пет 18 Юни 2010 - 12:32

Да попитам аз майсторите....предстои ми ходене към селото на жената,а там има едно чудно диво водоемче с всякакъв калибър шарани(то друго и няма де :dancingHappy_i ).Проблема е че язовирчето е невероятно обрасло с нещо като водни лилии(тревите почват от дъното и на повърхноста са само листата-едни кръгли такива)....+ това има няколко паднали дървета във водата.Има само 3-4 по чисти петна-по около 1 квадратен метър но не и просека до брега,а няма да имам време да си почистя място за риболов....Та какво ще ме посъветвате за такова място-ясно е че с макара (и аванс) там не става.Оправдано ли е да пробвам с някакъв по як гол телескоп + плетено влакно и за стръв коричка хляб?Все пак има риби по над 10 кила...И как се вадят големи риби от такива места?Едва ли е удачно да се вдигат директно от водата като каракуди....но пък съм чувал че плетеното „реже“ тревите...Вие сте на ход sunglasses2
Валентин Караилиев
Валентин Караилиев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.04.2010
Брой мнения : 109 Рожд.дaта : 07.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  germanov.1974 Вто 1 Окт 2013 - 22:07

Валентин Караилиев написа:Да попитам аз майсторите....предстои ми ходене към селото на жената,а там има едно чудно диво водоемче с всякакъв калибър шарани(то друго и няма де :dancingHappy_i ).Проблема е че язовирчето е невероятно обрасло с нещо като водни лилии(тревите почват от дъното и на повърхноста са само листата-едни кръгли такива)....+ това има няколко паднали дървета във водата.Има само 3-4 по чисти петна-по около 1 квадратен метър но не и просека до брега,а няма да имам време да си почистя място за риболов....Та какво ще ме посъветвате за такова място-ясно е че с макара (и аванс) там не става.Оправдано ли е да пробвам с някакъв по як гол телескоп + плетено влакно и за стръв коричка хляб?Все пак има риби по над 10 кила...И как се вадят големи риби от такива места?Едва ли е удачно да се вдигат директно от водата като каракуди....но пък съм чувал че плетеното „реже“ тревите...Вие сте на ход sunglasses2
Здравей колега! Аз бих пробвал с малко по груби такъми корда 35/40мм, като повода задължително ще бъде флуорокарбон, поради голямата бистрота на водата,така предполагам.Залагам на пръчка от порядъка на 3,60,3,90м с по голяма акция 40-80,че и 100гр. на нея бих монтирал подвижна плувка от порядъка на 4,5,6гр. подвижна оливета с вирбел и повод 35,40см. кеп от корда с голямо гърло и задължително някоя надуваема лодка до мен но на брега в бойна готовност за унищожаване на прихванатата цел. Поздрави и успехиsunglasses2 
germanov.1974
germanov.1974
...........................
  ...........................

Регистриран на : 15.09.2013
Брой мнения : 334 Рожд.дaта : 24.10.1974
Години : 49

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Валентин Караилиев Чет 3 Окт 2013 - 10:48

Колега темата е доста стара но казуса си седи. Като ходих тогава на тва язовирче имаше двама дядовци които бяха заели по хубавите места(дупките близо до брега) и за мен оставаше само да пробвам в по далечните дупки, където нямах възможност за директен телескоп. Та метнах аз един як телескоп с корда 0.30 без повод с монтаж някаква прозрачна плувка с оловно топче в нея,без друго утежнение, около 30 см под плувката кука номер 6,за стръв коричка хляб. Доста удари на шаранчета около половинка,както и с голям късмет хванах един 2,5 кила.Всичи риби излизаха с куп от водорасли,като след по големия спря да кълве заради пляскането му. Все пак язовирчето е по малко от 2 декара. П.п. Със сигурност има големи риби там...видях как се мърдат водораслите като се движат рибитеd5116e0ebf2fc8f68ade . Лошото е че е недостъпно...може да се иде само с мотор ИЖ (или нещо подобно), а пеш е около 40 мин.по едни пътечки и баири017
Валентин Караилиев
Валентин Караилиев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.04.2010
Брой мнения : 109 Рожд.дaта : 07.01.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

ОБЩИ ПРИКАЗКИ. - Page 2 Empty Re: ОБЩИ ПРИКАЗКИ.

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите