GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

+2
Plat1ka
gogolisec
6 posters

Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  gogolisec Вто 20 Апр 2010 - 19:27

Гледам, че никой не иска да сподели тва-онова за риболова на този вид риба! А до колкото ми е известно, колкото и да не е удобна за консумация, поне е спасявала капото много пъти на всички, предполагам! А самият риболов (целенасочено) е доста интензивен и имайки предвид борбенността И, представлява и една атракция за окото! 226711 Трябва да спомена и това, че в различните краища се именува различно, като другото име е Бабушка. Макар че имат разлика в цвета на очите и перките и леки отклонения във външната линия на тялото, аз ги турям под общ знаменател, защото тактиките и такъмите са идентични
Та в тоя раздел ще опиша как действам аз, а нека други да добавят тва-онова.
Червеноперката на плувка се лови както с директен, така и с макара. Излишно е да споменавам, че линията е прецизно изцедена до минимум и от към корда, и от към повод и от към минимален размер на куката. Обитава предимно дълбочинните слоеве, като обаче не се придържа плътно към дъното, а се движи до 50 см над него. Т.е. след проверка дълбочината е редно да вдигнем малко плувката, или стопера евентуално. Мое мнение е, че обитава повече скалисти и по-точно чакълести дъна със средно голям наклон. Захранката включва всякакви съставки, познати в риболова на мирни риби, като добавки могат да се включат ванилия, карамел, ягода, халва. За стръв се ползва, според сезона и мястото, бял, пинки, торен, кус-кус, варено жито, тесто, а аз съм ги ловил много и на стиропор (но на дъно). Лови се както на метър - два, така и на над 10 метра дълбочина. По принцип се придвижва и групира на ята и ако успеете да задържите ятото на петното, което храните, могат да се постигнат впечатляващи резултати.
Малко снимков материал от уловени от мен червеноперки!

[You must be registered and logged in to see this image.]
gogolisec
gogolisec
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.05.2009
Брой мнения : 4181 Рожд.дaта : 10.07.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  Plat1ka Сря 21 Апр 2010 - 0:17

Привет колега. Радвам се че си се решил да споделиш малко от своя опит за риболова на тази така или иначе доста често ловена от риболовците риба.

Преди да започна обаче искам да внеса малко яснота по темата.
Заглавието и е риболов на червеноперка но спроед мен става въпрос за масово разпространената бабушка.
Както и ти си писал че ги наричат по два начина това е така но не е заради населеното място а именно заради това че са си два вида. Също искам да допълня че риболовът им съвсем не е идентичен. Даже бих казал коренно различен е .

Така ще започна с относителните белези между двете риби.
Бабушката е с жълтеникави очи докато червеноперката е с черни
Бабушката е с долна уста докато червеноперката с горна
Бабушката перката на гърба е на една линия с перките на корема докато на червеноперката гръбния плавник е изместен малко по-назад.

Понеже снимките които си пуснал са всичките на бабушки ще започна с риболова на тях.
Всичко което си написал е абсолютно вярно затова няма какво да добавя ще споделя моята техника.
За бабушка ползвам винаги плувки. Грамажите им избирам според дистанцията и дълбочината като винаги гледам да са минимални финни поради често пипкавите взимания на тези риби. За захранка ползвам ситна захранка в която винаги добавям животинска храна според сезона било то хирономуси, кълцан торен или най-често бял червей.
Във водоеми където има и други риби като каракуди платики и тн. ако целя да ловя бабушките ползвам жито, кус кус или топчета хляб. Също така ползвам тези 3 вида стръв когато бабушката не реагира добре на белия червей. Но искам да уточня че житото, кус куса и хляба са основно лятна стръв и пролетнно време са почти неприложими. Бабушката е пасажна риба която лесно се контролира със захранка. Събереш ли веднъж пасажа с ритмично подаване на храна и на стръв можеш да ги държиш цял ден и да направи страхотен риболов.

С това мисля да приключа за Бабушката като ще постана една снимка от последните ми целенасочени риболови на бабушка.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Сега да поговоря малко и за червеноперката.

За разлика от Бабушката тя е доста по-малко разпространена из нашите водоеми. Аз лично знам точно 4-ри водоема в които се среща и може да се лови.

Червеноперката обитава по-литките води от порядъка на 1.5 м до към 30-40 см. Храни се предимно с ларви, насекоми който дебне на повърносттан а водата но не би отказала и торен червей, бял червей, жито, кус кус хляб и тн.
Риболова на Червеноперка е по-сходен с този на уклея от колкото с този на бабушката.
Едно от местата където ловя целенасочено червеноперки това е яз.Лобош. В този язовир има и много Бабушка но двете немогат да се ловят на едно място едновременно именно поради спецификата на местата където обикалят. Ловя Червеноперките ранна пролет до към началото на лятото в началото на язовира (устието) Местата където ги търся са същите където ловя каракудите а именно папури и водна разтителност в дупките между тях. Захранката която позлвам представлява рехава смес от галета, бисквити и други подобни тестени трохи. За стръв ползвам бял червей, торен червей, жито и хялб.
Кълването на тези риби винаги е рязко и често съпроводено с повличане на страни или повдигане на плувката (това предполагам се дължи на малката дълбочина на която ги търся).

Друго място където се среща Червеноперката са баластиерите край с.Долни Богров. Там съм правил риболов на червеноперка веднага след като съм приключил с риболова на лин. Мястото и тактиката са същите: плитки участъци, обрасли с водна разтителност на дълбочина не пвоече от 1.5м.

Единственото място където съм ловил червеноперки на различно от избоените по-горе място това е яз.Искър. Преди 4-5 години там често се улавяха червеноперки с размери от 500-600-700 г. Найстна уникални риби които се движеха около платиките на дълбочина 3-4м. Интересното е че когато нямаше платики само догава имаше удари на червеноперки и веднага след като се появаят първите платики червенопекрата изчезваше. Стръвата беше същата за която съм споменал по-горе.

Утре когато се прибера че сега пиша от работа ще пусна и снимки на червеноперки които съм хващал за да се види разликата.

Като заключение:

Червеноперката и Бабушката са две отделни риби със свойте различни навици и специфика.
Червеноперката се среща доста по-рядко от бабушкатаи тя не представлява обект на спортен риболов.
Червеноперката обитава плитките участъци на водоемите а бабушката дълбоките.

Това е за сега ако някой има въпроси да пита.
Plat1ka
Plat1ka
...........................
  ...........................

Регистриран на : 20.01.2010
Брой мнения : 156 Рожд.дaта : 01.01.1981
Години : 43

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  gogolisec Сря 21 Апр 2010 - 16:20

Благодаря за пояснението, колега! Тук при нас, червеноперка съм ловил единствено на старите корита на Осъма край с. Чавдарци! А бабушката е доста по-разпространена, особенно на Стамболийски.
Понеже като ходя с приятели и от дума на дума, почти всеки местен може би неволно нарича бабушката червеноперка, та и аз така съм свикнал и затова "бабушката" е извън местния речник на рибарите. Както и да е, аз също благодаря за споделените тактики при риболова на 2-та вида риби! worshippy
gogolisec
gogolisec
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.05.2009
Брой мнения : 4181 Рожд.дaта : 10.07.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  shekira Сря 21 Апр 2010 - 21:15

Обитава предимно дълбочинните слоеве, като обаче не се придържа плътно към дъното, а се движи до 50 см над него.
ако говорим за бабушки,може доста да поспорим.да има моменти когато се държи над дъното,но 90% си е баш на дъното. :dancingHappy_i
shekira
shekira
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.07.2009
Брой мнения : 147 Рожд.дaта : 24.05.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  nasco2 Сря 21 Апр 2010 - 23:03

Ми аз да си кажа и двата вида си ги ловя на дънце на пружинка. Странно но на Жеков вир е така. Не че ми е любима дестинация и вид риоболов, но да споделя и не ми обясняваите , че не става щот съм го правил и имам свидетели от форума. А че не са на дъното винаги съм съгласен, щот съм виждал горна мрежа на дълбочина на водоема 8 метра. Та мрежата беше пълна с бабушка. Познайте кво се случи с мрежата.
nasco2
nasco2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.01.2010
Брой мнения : 5696 Рожд.дaта : 30.06.1972
Години : 51

http://www.softparket.com

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  Plat1ka Сря 21 Апр 2010 - 23:32

nasco2 написа:Ми аз да си кажа и двата вида си ги ловя на дънце на пружинка. Странно но на Жеков вир е така. Не че ми е любима дестинация и вид риоболов, но да споделя и не ми обясняваите , че не става щот съм го правил и имам свидетели от форума. А че не са на дъното винаги съм съгласен, щот съм виждал горна мрежа на дълбочина на водоема 8 метра. Та мрежата беше пълна с бабушка. Познайте кво се случи с мрежата.

Аз нейскам да отричам че рибите могат да се ловят и заедно. Всичко си зависи от водоема. Аз съм ловил каракуди, шарани и бели риби на едно и също място като съм хранел с храна за бабушки. Просто споделих своя опит. На яз.Лобош не се ловят заедно и седят на двата края на язовира. На Жеков вир незнам как е там никога не съм ходил.
Plat1ka
Plat1ka
...........................
  ...........................

Регистриран на : 20.01.2010
Брой мнения : 156 Рожд.дaта : 01.01.1981
Години : 43

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  gogolisec Чет 22 Апр 2010 - 19:56

Ами нали точно това е целта на темата - всеки да сподели горе-долу при какви условия се лови на дъното, кога малко над него и кога в по-плитките слоеве. Значи аз като писах, че се движи малко над дъното имах конкретно предвид един миналогодишен риболов от лодка на плувка в един ръкав на Стамболийски. Дълбочината бе около 4 метра с променлив релеф и водата имаше леко течение, та като нагласях стопера на 3,70, плувката върви по течението и кълвяха само бабушки, а като увеличих , така че стръвта да се влачи по-дъното с известно задържане на самата плувка, почти всяко кълване беше от каракуда. Такъма и стръвта бяха абсолютно идентични. Тъй като този язовир е един от най-посещаваните от мен, да ви кажа, че впечатленията ми от този вид риболов са предимно от там. Предполагам на доста колеги от близкия регион са известни сипеите преди стената, където всяка есен, почти до нова година се лови бабушка на дълбочина 7;8, че и повече метри т.е. както бе споменато по-горе в зависимост от сезона и водоема, поведението на тази иначе плевелна риба е доста разнообразно! sunglasses2
gogolisec
gogolisec
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.05.2009
Брой мнения : 4181 Рожд.дaта : 10.07.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  timo1 Чет 22 Апр 2010 - 21:23

На Доспат отивам на почивка всяка година,вкарвам един чувал с кюспе и шамандура (шише от мин.вода)на около 4м.дълбочина,за стръв жито,захранка- жито и гълъбова тор sunglasses2
[You must be registered and logged in to see this image.]
стръвта малко над дъното и от време на време мамя с придърпване на линията 6741d394212f783e04ea
успех.
timo1
timo1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 153 Рожд.дaта : 08.09.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  Plat1ka Чет 22 Апр 2010 - 22:45

timo1 написа:На Доспат отивам на почивка всяка година,вкарвам един чувал с кюспе и шамандура (шише от мин.вода)на около 4м.дълбочина,за стръв жито,захранка- жито и гълъбова тор sunglasses2
[You must be registered and logged in to see this image.]
стръвта малко над дъното и от време на време мамя с придърпване на линията 6741d394212f783e04ea
успех.


Колега тази всичката храна за бабушките ли я вкарваш :) Сериозна работа.

А колкото до поведението описано по горе за бабушките и каракудите. Според мен отговора се крие именно в каракудите. Известно ми е че когато има каракуда бабушката бяга от нея. За разлика от червеноперката която съм ловил редом с каракудите. Затова и спроед мен се е получило това че рибите са взимали на 60 см над дъното. НО има и друго аз също съм си вдигал рибите с цел по динамичен риболов. Това го правя с рехава храна и стрелба на червей така че храната да пада на стлъб и да правил диря от храна. По този начин бабушките се изкачват на по хранителния стлъб и можеш да ги ловиш от дълбочина 2м на 40 см . Поне аз така съм успявал да ги кача на една Софииска дупка. Така съм качвал и платиката която е ужким дънна риба. С рехава храна я вдигам почти горе и почва гол след гол на всяко подаване линията не потъва направо бива атакувана. Това става най-лесно в жегите Юли месец. Поне на баластиерите около София и на яз. Лобош.
Plat1ka
Plat1ka
...........................
  ...........................

Регистриран на : 20.01.2010
Брой мнения : 156 Рожд.дaта : 01.01.1981
Години : 43

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  shekira Чет 22 Апр 2010 - 23:37

то всичко,зависи от ситуацията.примерно последните риболови на жребчево,рибите ги ловяхме над дъното,а причината за това е плантацията от бодили.а иначе по принцип никога не бих търсил дърти баби над дъното.бих предпочел качеството пред количеството.то и за това предпочитам фидера.изключвам периода преди забраната,когато рибата започва да се концентрира по устията на водоемите, защото тогава си е чиста касапница.
shekira
shekira
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.07.2009
Брой мнения : 147 Рожд.дaта : 24.05.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  Ангелофф Пет 23 Апр 2010 - 14:47

Искам да вметна, че за постигане на по-добри резултати към захранката е хубаво да се добави гълъбова тор и печен коноп, а ако има възможност и дребен хирономус.
Ако ловите на бял червей, той трябва да е жив и да мърда.При всяко натискане задължително се сменя.
Стръвта трябва да е малко над дъното.
Ангелофф
Ангелофф
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.01.2010
Брой мнения : 295 Рожд.дaта : 11.11.1970
Години : 53

http://www.sofiaclima.com

Върнете се в началото Go down

РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА Empty Re: РИБОЛОВ НА БАБУШКА НА ПЛУВКА

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите