GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

4 posters

Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  ???? Вто 28 Юли 2009 - 10:43

Мисля, че ще е полезно за всички ни да споделим на база опита си какви са аргументите ни за или против използването на плетено влакно за риболова с Фидер!
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  ???? Вто 28 Юли 2009 - 14:50

В десетина годишната си практика с фидер,имам само 2-3 опита в началото, за риболов с плетено влакно ( на D.A.M.) и от тогава съм го отписал тотално за риболов с фидер в условията в които аз ловя- на затворени водоеми, със или без течения и вятър, много рядко на дистанции 75 и повече метра и дълбочини, по-големи от 10-12 метра. Според мен, предимствата при тези, обичайни за БГ условия, са далеч по-малко от недостатъците. То, предимствата всъщност са само две- постигането на дистанции над 100-те метра с влакна 0.04/0.06/0.07...8 и шок-лидери и тежки хранилки, и съответно по-добрата индикация на кълването при такива дистанции.

:eb3cf715572efe no2
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  nissana Вто 15 Сеп 2009 - 13:53

Аз използвам предимно плетено.Нямам никакви забележки,само че никога не засичам ,а само вдигам фидера.Фитки почти нямам,но се замислям,евентуално,да пробвам и един пауър гъм между плетеняка и повода.Като ми пристигне новото влакно на CLIMAX специално за фидер,ще го пробвам и може да откажа плетеняка-знае ли човек?
nissana
nissana
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2009
Брой мнения : 765 Рожд.дaта : 30.04.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  ???? Сря 16 Сеп 2009 - 10:16

Мисля че с монофила удоволствието при вадене на риби е по-голямо, а риска от късане на куки и джуки е по-малък. Колкото до специализираните шокабсорбери- "паур гъм", аз също ползвам такива 1.85/2.0/2.2мм с дължини 25-35см. Правя си ги от стандартни ластици за щека и директен, с тези диаметри. Това е удачно да се ползва с монофилни влакна(според мен), тогава когато се ловят по-едри риби и възможностите за ползване на аванса на макарата са силно ограничени; примерно: риболов непосредствено на 2-3 метра пред фронтално разположена стена от шавари или тръстика, риболов пред потопени укрития или други препятствия. Аванса е стегнат до край и функциите на аванс се поемат от еластика с разтегливост 1:6 и ограничение в зависимост от дължината му; дебелината на основното влакно и повода се подбират така, че повода да се скъса(евентуално) малко преди шокабсорбера(паур гъм)!!!

:14ff49db5f194c
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  nissana Сря 16 Сеп 2009 - 10:24

Бачо,досега не съм късал ни куки,ни джуки.Просто съм свикнал доста с плетеняка.Но сега на състезанието ще пробвам един монофил на Климакс,специално за фидерриболов.На тренировката ,като го опитам как е,ще преценя дали ще използвам шокабсорбер или не.И евала ти за ценните съвети за фидера :e953c474f52d49
nissana
nissana
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2009
Брой мнения : 765 Рожд.дaта : 30.04.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  илия Пон 28 Сеп 2009 - 20:17

Мек аванс и плетено влакно, перфектната комбинация.Само не и за течения, плетеняка задържа повече боклуци, отделно, че съпротивлението на водата е по-голямо при плетеното влакно. :1e8adaee86b9ae
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  ???? Пон 28 Сеп 2009 - 22:36

Абсолютно съм съгласен с адаша и считам че плетените влакна са силно непрепоръчителни за течение, а като става дума и за по-големите сили върху тези влакна при течение, то те се дължат най-вече на нулевата им разрегливост. Веднага ще спомена и друга ситуация свързана с това им качество: при риболов на по едри риби с плетени влакна, в затворени водоеми и при липса на течение ( под "по-едри риби" с фидер, аз разбирам шаран и амур от порядъка на 3-5-7кг). Често се случва след подсечката, рибата да "хукне" перпендикулярно на линията. При това положение и особенно ако дистанциите са по-големи, силите които оказва съпротивлението на водата върху влакното се увеличават рязко и няколкократно, като точно поради неговата неразтегливост, това също се предава рязко: един път директно върху такъмите(прът и макара) и втори път директно върху куката и джуките на "заподозряния", в другата посока. Точно това е един от много критичните моменти за късането на едното от двете както и за изправянето или трошенето на кука. При ловенето на такива "индивиди" с плетени влакна и в такива условия, ситуацията трябва да се следи много внимателно и при такава индикация за посока в която се изнася хванатата риба, незабавно да се разхлаби или изключи аванса, а куките изначално трябва да са подбрани като форма и дебелина за да издържат на такива екстремни ситуации!!!

:9fb95bfd5c9056
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  nissana Вто 6 Окт 2009 - 13:44

Бачо,по-принцип ловя с много мек аванс големите риби.На тренировката монофила се оказа много сполучлив понеже потъва и е неразтеглив-доближава до плетеняка,но е някакъв специален с флуо покритие.Но си е твърдичък,аз нямам проблем с 0.18 но Фори отстреля 3 хранилки с 0.22,но неговото гаче ли самото влакно на ролката беше не много как,а и вксе пак това е нова серия,ние сме първите които я пробват с България.Но шаране 2600кг. беше извадено успешно :05: направо не знам с кво да съм на състезанието-даваите съвети,мача ще го решат май костуретата,колкото бебешка чурка :9fb95bfd5c9056
nissana
nissana
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2009
Брой мнения : 765 Рожд.дaта : 30.04.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  nissana Вто 6 Окт 2009 - 13:49

Бачо,условията са -на 70-80метра дълбочина 1-1.2мт.Рибите-костурета,рядки каракуди и още по рядки шаранета от порядъка на 2-3кила.По дъното водорасли,от тея най-тънките,дето стават на вълма.Не съм горд,приемам всякъкви съвети,другите също да помагат.
nissana
nissana
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2009
Брой мнения : 765 Рожд.дaта : 30.04.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  ???? Вто 6 Окт 2009 - 17:46

Стръвта бял червей ли е ? Първото което ми идва на ум, е че при тази дълбочина 1.0-1.20м и водорасли на дъното, захранката трябва да е много суха; дотолкова суха че да издържи полета на 70-80 метра и да се разбива при цопването на хранилката във водата. Белите червеи в захранката трябва да са 50% "изпънати" а тези който са живи мосля че е най-добре да се направят "плуващи" - с цел като пропадат да не се заравят под водораслите , а да остават като килим върху тях, заедно със захранката. Придърпването на кошничката трябва да става рязко, късо и още в момента на цопването, за да се доизсипе каквото е останало в нея, а като тупне на дъното е най-добре да на се пипа нищо, освен да се понатегне линията, защото куката със стръвта ще хване водорасло и....до там с кълването. Това е поне което аз си мисля, то на тренировката сигурно сте стигнали до някои изводи???
Какви хранилки и монтажи ползвахте?

п.п. те, влакната с флуорокарбонови покрития са по-неразтегливи, по-твърди, не поемат вода, устойчиви са на износване при многократни и чести презамятания и навиване с макара, по-издръжливи са на каменисти дъна и са по-траини на атмосферни влияния и УВ-лъчи.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  nissana Сря 7 Окт 2009 - 15:22

Еми,кви изводи като ти ги каза :49128a21c22ad9 суха захранка момента преди приводняването леко задържане на хранилката да цопне по добре,без придърпване.Използвах много монтажи,на финала само с 5санта права тръбичка с клипс в единия краи и повод около 30санта флуорокарбон да не се уплита и да ляга отгоре.
nissana
nissana
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2009
Брой мнения : 765 Рожд.дaта : 30.04.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  ???? Чет 8 Окт 2009 - 17:25

Относно влакната- тези с флупрокарбоновото покритие са добър компромис между плетените и монофилните влакна. От една страна са сравнително твърди и неразтегливи, за да осигурят добрата чувствителност и подсечката на големи дистанции; сравнително тежки и потъващи, непотдатливи на износване, не поемат вода и издръжливи на атмосферни влияния и УВ-лъчи. От друга страна, все пак са достатъчно разтегливи за да компенсират "0"-вата разтегливост на плетените в определени и критични в това отношение, ситуации. За едната от тях- когато се хване по-едра риба и тръгне перпендикулярно на линията, съм писал по-горе в темата. Ефекта от многократно по-големите сили които действат на куката в следствие съпротивлението на водата и неразтегливоста на влакното, допълнително се увеличава и при по-големите дистанции и обрасло с водорасли дъно. Не винаги е удачно и да се освободи бигела или аванса ( например на състезания, когато има сектори и определена полоса в която трябва да се манипулира с хванатата риба). Тези негативни моменти, в такива "частни" случай, значително по-лесно се преодоляват при ползването на монофилни влакна.
Включително, ползването на монофилни лидери ( 0.22 или конусни) в някаква степен снижава рисковете от изправяне или трошене на кука, откачания и разкъсване на устни и т.н. Ползването на лидери(ориентировачно около 10м) е от съществено значение и в крайната фаза при кепчосването на по-едри риби- непосредствено преди него, между макарата и рибата има само монофил, който "обира" в голяма степен резките движения и забежки в последния момент преди кепчосването!
За сега, толкова по въпроса за "приликите и разликите"!!!
:9fb95bfd5c9056
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  koki Чет 8 Окт 2009 - 23:36

nissana написа:Бачо,условията са -на 70-80метра дълбочина 1-1.2мт.Рибите-костурета,рядки каракуди и още по рядки шаранета от порядъка на 2-3кила.По дъното водорасли,от тея най-тънките,дето стават на вълма.Не съм горд,приемам всякъкви съвети,другите също да помагат.
Привет,
Най-вероятно става въпрос за яз.Веринско нали?
Колкото и налудничиво да ти се струва ако участвах там щях да си направя две петна....
Предполагам ,че всички ще мятат здраво на вътре колкото могат..... Едното щеше да е на около 20-на метра по-близо. На въпросното място щях да настрелям с прашка царевица от кутия и суха такава, разбира се с някакъв допълнителен слепващ елемент. От начало щях да ловя на дългата дистанция като от време на време пробвам по-близката само с малко олово и стръв царевица за някой бонус.....Имаш право на неограничен брой въдици нали? Важното е колко са във водата?
Това е като вариант за състезанието...само идея :e953c474f52d49
С какъв фидер ще ловиш?
Дължина...? Акция на върха? Ако успееш да мяташ значително повече от конкурецията мисля ,че шансовете са по големи...
Поздрави и успех :1e8adaee86b9ae
koki
koki
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 188 Рожд.дaта : 12.05.1979
Години : 45

Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  nissana Вто 13 Окт 2009 - 11:17

Значи много тежък мач с трудни риби.Първия ден рибата въобще я нямаше и първите бяха с 400грама и то кефалета на 20тина метра от брега.На вътре беше кауза пердута.На вткория ден бяхме избистрили тактиката,2 петна едното на 20-30 метра,другото на около 70метра.Лошото е че и двата дена изтеглихме един и същи сектор,а рибата не беше пред нас и не се влияеше много много от захранка.Аз бях с Спортекс,медиум 80-140грама,унекална въдица,без забележки.Но рибите на втория ден бяха на вътре,но пред нас редки.Абе мноо ме е яд,затова мразя да ходя по състезания.На тренировката се представихме доста добре,но на състезанието-ядец.
nissana
nissana
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2009
Брой мнения : 765 Рожд.дaта : 30.04.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  ???? Вто 13 Окт 2009 - 11:38

Ееее... шесто място в крайното класиране си е съвсем престижно super Поздравления за участието и доброто представяне в трудни условия :thumbsupsmiley

п.п. с плетени ли ловихте или с монофили?
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  nissana Сря 14 Окт 2009 - 9:22

Аз лових с потъващ монофил с покритие,втория ден моя съотборник лови с плетеняк за по-големи дистанции.Бачо,въобще не е престижно,аз съм бивш спортист и за мене там,накрая,има само едно място и то е първото.Така бях и преди 25години,имам яко спортен хъс,ако не съм първи чак ми се реве.... :690caaae7dfaa5
nissana
nissana
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2009
Брой мнения : 765 Рожд.дaта : 30.04.1966
Години : 58

Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  ???? Пет 11 Дек 2009 - 13:59

Последните няколко риболова на яз. Домлян се констатира, че бабушките са се дислоцирали на 50-60 метра дистанция и на 15 метра дълбочина. Пипат съвсем тегаво и с монофил 0.17/0.18 и връхчета 1.0 унции кълванетата са почти незабележими а "гредите" са многобройни. В тази връзка и насока заприходих това плетено на картинката по-долу, като точно това е тествано вече няколко риболова от друг колега и резултата е впечатляващо по-добър от този с монофилните влакна!

[You must be registered and logged in to see this image.]
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  shekira Нед 20 Дек 2009 - 23:10

при температури под нулата мой да го забравите плетеняка.е тва е един от големите недостатъци. :dancingHappy_i
shekira
shekira
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.07.2009
Брой мнения : 147 Рожд.дaта : 24.05.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

"Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"! Empty Re: "Плюсове и минуси на плетеното влакно при фидер"!

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите