GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бум на популцията щуки....

+21
andro68
nikgeo
virbela
host200
pivkoto
Тихомир
HAZART
abramovich
Pesho N.Zagora
dekata
krezo_bg
georg
nasco2
Бисер Борисов
gogo26
gogolisec
Pavkata 1977
carpsliven2
майсторчето страхил
nerva
chapara
25 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  krezo_bg Сря 15 Сеп 2010 - 18:46

Тихомир написа:Моето мнение по този вьпрос е че в даден водоем се е сьздала правелна хранителната верига.Поради следните пречини:
1.Приди години е имало доминиране на мирни риби щом е вповече дава предпоставки за болести.
2.Шом има много болни риби появяват се санитарите хишници те.
3.Щом има много храна размножават се повече хишници.
4.По този начин се сьздава крьговрат в който в даден момент единият вид риби доменира.
Мисля че всякаква намеса в природните закони ще доведе до катаклизми.Нали сме иприродозащитници би било редно да не се месим.Природата сама ще си отреголира с времето проблема.Ние единствено можем да си я ловим.Всякаква намеса в хранителна верига води до нарушаване на баланса в природата. 21188
Баш не е тъй ама хайде. :5ff67901e688fa Но при положение че изтърват от зарибени водоеми които харчат вода от едно и също место начи...... :f38b1c44c48ae2
krezo_bg
krezo_bg
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.03.2010
Брой мнения : 954 Рожд.дaта : 04.11.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  pivkoto Сря 15 Сеп 2010 - 18:52

Аз пък забелязвам бум на популацията от рибари(щукари) тъй че няма страшно ,те ще докарат нещата до равновесие ,че може и да пообърнат кантара... 00cb7643c76cf487f206
pivkoto
pivkoto
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.05.2010
Брой мнения : 1011 Рожд.дaта : 24.09.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  host200 Чет 16 Сеп 2010 - 7:55

Тва с равновесието в природата го има ама на места където човешката намеса е незначителна .
Язовирите са изкуствени водоеми създадени от човека и следователно процесите в тях до голяма степен се регулират от човека , това се отнася и до рибата.
Нормално при естествени условия рядко би имало такъв бум на щука
host200
host200
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.11.2009
Брой мнения : 1915 Рожд.дaта : 10.12.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  virbela Чет 16 Сеп 2010 - 14:26

Колеги не трябва да имате никакви притеснения относно това, че видите ли щуката ще надделее във водоема. Ако ние изкуствено не пречим нещата се нареждат както си трябва. Еле пък ако става дума за голям водоем. Там си има ареали за всички видове риба, а не на последно място щуката изяжда и малките щуклета. Всяка една щука си има район и го пази, и колкото и странно да ви звучи тя се грижи за този район.
наблюдавам от много години развитието на рибата в "селския " ми язовир. Там има щуки над 15 кгр, както и всяка година нова популация. Към момента щуката която се чувства в "свой води" но с нищо не е застрашила нито шарана, нито каракудата, нито лина, а още по-малко белия амур и пастървата. Единственно забелязвам, че последните години миролюбивите риби се "научиха" да излизат нощем да се хранят (наблюденията са направени както от брега, така и със сонара), но това с нищо не намалява удоволствието от риболова. Денем ловя хищници, а нощем шаранковци.
Водоема не е от големината на Жребеца и нещата се виждат по-лесно, просто водоема си е изградил екосистема в която има място за всички.
Лично аз, а и колегите които идват на водоема винаги пускаме маломерните щуки и мисля, че това е начинът тази еко система да се задържи за по-дълго.
virbela
virbela
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.08.2010
Брой мнения : 123 Рожд.дaта : 30.06.1956
Години : 67

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  nikgeo Чет 16 Сеп 2010 - 16:07

Айде и аз, барабар Петко с мъжете, да се обадя.
В понеделник,13.09 бях по работа в Силистра и бях взел чипа и една дънна въдица. За първи път ми бе да ловя на Дунава и то при понтоните, на пристана в града. Видях, че месните са хвърлили дънни на рибе и след като с много усилия хванах едно уклейче, бързо стъкмих един такъм за щука. Пет минути след замятането и хоп, едно щукле, около 30-35 см. Тъй като нямах друго рибе за стръв, нямаше как да заредя и изчаках, а то нищо не кълвеше. Месните си бяха били камшика, щото нямало риба. След час, все пак се появи една дребна бабушка и отново на куката. След не повече от 10 минути, ново щукле, със същия размер. Тъй като не можах да извадя друго рибе за стръв, а и времето напредна, приключих с риболова. Бях си помислил, че съм страшен щукар :217b315cad77fe (за щука съм ходил само на Шабленското, което в момента е забранено, ама с не до там добри слуки ), а то се оказа, че имало бум на щуката. 509601 spying eyeballs_icon
А бе, аз ги пуснах моите и смятам, че не съм направил лошо. Все пак Дунава не е затворен водоем и едва ли, бума в популацията и, ще се отрази негативно на рибата в рЯката.
nikgeo
nikgeo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.03.2010
Брой мнения : 709 Рожд.дaта : 20.07.1956
Години : 67

http://nikgeo.eu/

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  ???? Чет 16 Сеп 2010 - 19:17

Съжалявам за спама, но мене повече ме притеснява популацията на циганите, отколкото популацията на щуката!
Сега за щуките. Предполагам, ако сега успеем да забраним риболова за следващите 5 години на язовири Жребчево и Копринка след изтичане на срока ще се установи, че съществува динамично равновесие между мирни и хищни риби. Единствените, които внасят дисбаланс в природата са хората, само те убиват за удоволствие, а не при необходимост от храна.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty ре

Писане  andro68 Вто 5 Окт 2010 - 9:37

А бе ко излезе то накрая!Някак си требе да намалим циганската популация и ша са опраим!Примерно- гледаш мангал лови риби къде с въдица ,къде нетрадиционно и докато се налови си издялкваш дебела и яка сопа! Запознаваш я с циганската кратуна, а чувала със щуклета подаряваш на некой старчески дом! смях
andro68
andro68
...........................
  ...........................

Регистриран на : 20.02.2010
Брой мнения : 777 Рожд.дaта : 18.11.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  icokanev Вто 30 Ное 2010 - 14:25

Мисля, че за бум в популацията на щуки, е малко пресилено да се пише. Където ги има, си ги има. Има ли заболели риби има и "санитари". По-скоро има водоеми, където условията за популация са отлични, а екземплярите са малко. Щуката поддържа голям периметър като своя "ловна територия" и борбата й за надмощие понякога е доста жестока. А попаднете ли на екземпляр със следи от ухапвания по корема или към опашката, значи в района те са много. Този вид хищник сам контролира популацията си, дори напада и по-малките себеподобни.
Това, че на блесната или воблера сме уловили едно хищно, гладно и устато 500-700 грамово щукле, съвсем не означава, че "мястото му е в тигана". Представете си и тръпката, като какъв екземпляр бихте го извадили след 12-15 месеца.
Успехи!
icokanev
icokanev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 12.09.2010
Брой мнения : 3865 Рожд.дaта : 02.02.1963
Години : 61

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  Тедо Вто 30 Ное 2010 - 14:44

по-добре бум на щуки, отколкото на костурчета по 10см (както е на повечето язовири)... но не се надявайте, че догодина ще за по 2-3 кила, а по-догодина - по 4... :217b315cad77fe
Тедо
Тедо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 1619 Рожд.дaта : 23.06.1974
Години : 49

http://www.zanderbg.com

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  ???? Нед 20 Мар 2011 - 11:55

Спорет мен има повод за притеснение , и то не малък . Популацията на щука е достатачно голяма за да повлияе на някой видове риби като платиката , шарана , каракудата и костура които са по-бавно подвижни и са най-честата и плячка . Първата половина от годината предпочитани от щуката са главно дребни рибки до 4-5см , които са лесни за хващане и не се хаби много енергия , представете си колко рибки трябва да изяде една двукилограмова щука да се нахрани , но проблема не идва от големите а от малките щучки които в стремежа си да порастнат бързо унищожават много от новоизлюпените рибки . Ще ви дам примери яз. Йовковци преди 7-8 години се хващаше каракуда всякакви размери , сега да хванеш каракуда там е късмет , което пък не важи за щуката , тя си процъфтява а другите видове си намаляват , единствено червеноперката се държи все още до някаде .Друг пример е една корекция до моето село на която казваха учебен център защото не ти трябва захранка , стръвта е без значение каква е , и като хвърлиш не чакаш повече от минута за да хванеш поредната си дребна каракудка , в последствие се навъди много щука и другите рибки намаляха драстично , после и е-он минаха и щуките намаляха драстично , но това е друга тема .Аз съм запален по спининговият риболов , но посещавам яз Жребчево няколко пъти лятото за платика но винаги си нося и спининга , та отлових си на дребни щучки по 25-30санта направо ври . По принцип като любител на изскуствените примамки би трябвало да се радвам но не и за Жребчево ,той е един прекрасен водоем с богато разнообразие на видове риба , дано това развитие на щуката него осакати . Поздрави на всички и наслука .




Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  dekata Нед 20 Мар 2011 - 12:23

ba4_iulian написа:Спорет мен има повод за притеснение , и то не малък .





Да,но това не е щуката, а мрежарите и всички онези не наяли се рибари,които не подбират размери и килограми. Само и единствено човека може да обърка кръговрата в природата sunglasses2
dekata
dekata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 407 Рожд.дaта : 01.07.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  maestroto Нед 20 Мар 2011 - 12:33

HAZART написа:Имам намерение когато застуди малко,да хвана пет-шест....... стотин малки щуки и да ги пренеса живи до някой водоем с голямо количество слънчеви.Преди време със 150-160 бр. малки щуки успяхме да зарибим яз.40-извора.

Да, ама и щуките май не обичат слънчевки. Има язовири, където няма грам каракуда , а аз съм пуснал най-малко стотина .А слънчевките са на пасажи.
maestroto
maestroto
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.11.2009
Брой мнения : 713 Рожд.дaта : 17.05.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  dekata Нед 20 Мар 2011 - 12:52

nono Редовно вадя слънчевки от коремите на щуките.Веднъж намерих и каленик(лин) в корема на една.А за него казват,че щуката въобще не го яде.Гладът е по-силен и от тока смях Има един канал наблизо.Пасажите слънчеви се виждат навсякъде.Каракуда съм пуснал много,а знам за една ,две хванати.Бях хвърлил две тапи за щука и си цапам на плувка.Едната тапа беше на много хубаво място,но така и не искаше да удари.Няколко пъти я прехвърлях,но удар нямаше.Тогава сложих една от хванатите слънчевки .Не бях оставил въдицата на стойката и последва удар.Мощен и сигурен.Щука 2.300кг.Каракудките така и не я съблазниха почти цял ден,но по-познатата слънчевка е премахнала всички съмнения в нея sunglasses2
dekata
dekata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 407 Рожд.дaта : 01.07.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  nasco2 Нед 20 Мар 2011 - 12:57

maestroto написа:

Да, ама и щуките май не обичат слънчевки. Има язовири, където няма грам каракуда , а аз съм пуснал най-малко стотина .А слънчевките са на пасажи.


По Софийските баластиери слънчака ми е любимата стръв за щука.
nasco2
nasco2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.01.2010
Брой мнения : 5696 Рожд.дaта : 30.06.1972
Години : 51

http://www.softparket.com

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  тони котев Пон 21 Мар 2011 - 9:10

Да, ама и щуките май не обичат слънчевки. Има язовири, където няма грам каракуда , а аз съм пуснал най-малко стотина .А слънчевките са на пасажи.
За мене също, слънчака е любима стръв за щуката.
тони котев
тони котев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.06.2010
Брой мнения : 827 Рожд.дaта : 21.08.1966
Години : 57

Върнете се в началото Go down

Бум на популцията  щуки.... - Page 2 Empty Re: Бум на популцията щуки....

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите