GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

+48
ТАРАЛЕЖ
vstoikov
Стефан Добрев
vvt1970
Borkata
vlado_fidera
ДЯДО ИВАН
roko koko
icokanev
miroslavpetkov
fokobg
str.hadjiev
nikgeo
Ribarina
rikitikitavi
ПЛУВЧО
dobria1
baralya
Мънцата
Доктора
minerva60
savi aleksiev
ivu
Димитур
runner
strijok
anastas_peykov
Жоро_Приселци
cochi75
Венци
tatkoogi
patter
Mi7chell
vatus
КИРО
milen kordov
Albena
lip4o
карид
stuci
илия
Петър Василев
Моряка
Вальо
чечо
bozaviq
Любак
петко стоянов
52 posters

Страница 20 от 20 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20

Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  вакрил Чет 12 Юли 2012 - 22:29

vstoikov написа:Ами Вакриле като тръгне заргана ще ме вземеш един път на лодката и всичко ще ти се изясни гарантирам :609c1f728720fb sunglasses2
thumbsUp_icon thumbsUp_icon thumbsUp_icon 65ace96196811c664645 65ace96196811c664645 65ace96196811c664645
вакрил
вакрил
вече не е сред нас

Регистриран на : 13.06.2010
Брой мнения : 1986 Рожд.дaта : 06.09.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  Borkata Пет 13 Юли 2012 - 0:26

[You must be registered and logged in to see this link.]

Вече има и нов модел.Ако се спреш на тази пръчка си вземи новия модел.Цената между двата не е кой знае колко различна.Значи първия линк е моята а втория е ъпгрейда на моята.Аз в близко бъдеще тая бих я сменил единствено за новия моделsunglasses2Ако имаш път насам ще ти я покажа в комбинация с моята макара и #0.8 на Варивас и съм сигурен,че ще се влюбиш.
Borkata
Borkata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.02.2012
Брой мнения : 1004 Рожд.дaта : 17.03.1979
Години : 45

http://www.chepare.com

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  vstoikov Пет 13 Юли 2012 - 16:24

Края на септември започват моите вояжи посока Синеморец,Ахтопол тогава ще се видим. :dancingHappy_i :609c1f728720fb
Гледам Борка новият модел е с 15 гр. по тежък що ли. problems question
vstoikov
vstoikov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.06.2010
Брой мнения : 495 Рожд.дaта : 14.12.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  Borkata Пет 13 Юли 2012 - 18:29

Да, с 14.Незнам защо е така,може би заради диамантените водачи 12666 spying
Borkata
Borkata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.02.2012
Брой мнения : 1004 Рожд.дaта : 17.03.1979
Години : 45

http://www.chepare.com

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  ???? Сря 22 Авг 2012 - 11:19

В някой магазин да сте виждали от тези бомбарди, по скоро от долния модел се надявам да намеря:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  vstoikov Сря 22 Авг 2012 - 16:39

Мисля че при братята в Чайка има ,ама не съм много сигурен.Ако искаш ми звънни 0887494027 Валентин ще ти дам телефона на Тони.
vstoikov
vstoikov
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.06.2010
Брой мнения : 495 Рожд.дaта : 14.12.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  А.Христов Сря 22 Авг 2012 - 19:51

Тези и аз ги чакам да се появят по магазините.
Набора ми от тях значително намаля no2
До колкото разбрах, няма внос от тях. Скоро мярнах една с подобна форма но на марката Carson. Казах си, ще заприходя някоя. Оказа се, че тази на витрината е единствена смях

Ще чакаме мастърфишинга да се включат.
А.Христов
А.Христов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2011
Брой мнения : 305 Рожд.дaта : 16.12.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  dobria1 Сря 22 Авг 2012 - 20:12

А.Христов написа:Набора ми от тях значително намаля no2

Аз още си пазя моите макар че и те намаляха но поредицата ми почва от 5гр,8,12 и много други имам и доста черни но и доста съм разпродал които са над 30гр.понеже ми са тежички за мойта гьостерица

п.п.доста поголямо съпротивление правят прозрачните от другите прозрачни но то се дължи н по изтумбената им форма

п.п.2 Имам ги благодарение на един наш съфорумник sunglasses2 sunglasses2 sunglasses2 но от преди 3-4г.
dobria1
dobria1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.12.2009
Брой мнения : 2582 Рожд.дaта : 11.11.1973
Години : 50

http://dobria1.snimka.bg/?profile,albums

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  rikitikitavi Сря 22 Авг 2012 - 21:18

въпрос
слагате ли някакво по-дебело влкно на самата бомбарда или шок-лидер на линията. Мой приятел ме убеждава, че не пречел и слага половин метър петено влакно с два вирбела на бомбардата. Аз все още карам с основно 0.16мм и понякога бомбардите ми мноооого далече летят.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  dobria1 Сря 22 Авг 2012 - 22:40

rikitikitavi написа:понякога бомбардите ми мноооого далече летят.

:6e6ebecd09233a :6e6ebecd09233a Ползвам шок лидер и бомбарда не съм губил от доста времено този (Толубухински) метод с 2-та вирбела е голяма глупост (нищо лично към колегите от Добрич)просто там го видях за 1-ви път а оправданието им беше за по бърз монтаж
dobria1
dobria1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.12.2009
Брой мнения : 2582 Рожд.дaта : 11.11.1973
Години : 50

http://dobria1.snimka.bg/?profile,albums

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  Ribarina Сря 22 Авг 2012 - 23:35

Къде се слагат два вирбела?

Аз си слагам бомбардата на основното влакно,ограничена с един стопер в горната част и едно силиконово топче на вирбелчето долу.Като ползвам само въртящата се част на вирбела,без карабинката де.Ползвам само потъваща бомбрада и горе долу цял сезон не сменям бомбардата освен ако не ври от риба отгоре.
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  rikitikitavi Пет 8 Мар 2013 - 21:19

Сезона идва. Засега това са моите размисли... :609c1f728720fb


Заргана е друга от нашите риби с огромен брой почитатели.

Месото и е вкусно, без кости. Бори се здраво като забива, скача и се дърпа много енергично. Сравнително трудно уловима за повечето рибари и доста многобройна на есен.

Избор на въдица. Аз ловя само с фидери с дължина 3.6- 3,9м. параболици и полупараболици. Поставил съм им най- тънкия възможен стъклопластов връх.
Макара. Лека със сравнително голяма плитка шпула и поемаща към 200-300м влакно 0,16мм.
За основно влакно диаметър 0,16мм и минимум 200метра без възел.
Бомбарди. Използвам 4 различни типа.
Бяла плуваща(може и други цветове да са) - основно си лежи в куфара и почти не се стига до ползването й. Удачна е при равно море и при моментите, когато зарганата иска спряла стръв. Водим я със скоростта при която не прави вълни. Основното и предимство е възможността да спрем и да направим едно плавно и бавно пропадане на червея от повърхността до метър дълбочина. Много удачна бомбарда за риболов на платерина. Понякога при нея е удачно да се защипе една съчма на десетина сантиметра преди куката.
Прозрачна бавнопотъваща- най-употребяваната бомбарда. Добре е след покупката и да видим скоростта и на потъване. Нормално е да потъва към метър на секунда или по-бързо. Лошото е , че се продават такива потъващи много бавно и се лъжем (те се движат почти като плаващите, а ние очаваме да са поне метър под повърхността). Прозрачните бомбарди при по- бързо водене вървят на педя от повърхността, а при забавяне можем да ги свалим до два метра дълбочина.
Черни бързопотъващи бомбарди- Много удачни когато зарганата иска енергично водене на дълбочина 2-3метра. Ако ги водим бавно можем да работим и на 5метра. Много ценни бомбарди за мен. Заедно с прозрачната са ми носили най-много риби.
Черни сравнително тънки супер бързо потъващи- При голяма вълна зарганата слиза на самото дъно и там ловува. Само с тези бомбарди имаме добър контрол при кофти време. След пускането им на пазара бяха дълго време хит.
Грамаж на бомбардите- изпозвам от 30грама до към 60грама. То на всичките ми пише 35грама ама истината е друга.
Със този грамаж бомбарди и основна месина 0.16мм се хвърля с бавно ускоряване, през глава и се достигат без проблем дистанции към 100 и нагоре метра. Като работим с такава тънка мисина винаги първо проверяваме да няма ръбче от вътрешната страна на тръбичката на бомбардата за да не ни претрие влакното. Някой рибари за презастраховане прекарват през бомбардата плетено влакно към половин метър завършващо с вирбелчета от двата края. Така обаче се плаши повече рибата и се губи основното предимство на много тънкия връх-възможността зарганата да издърпа влакното през бомбардата без да изпита съпротивление. Все пак при линията която препоръчвам винаги се губи по някоя и друга бомбарда на риболов. Затова е добре да имаме по няколко от вид под ръка.
Поводи. Тука вече работата е много важна. Избираме си от онези ролки с малкото метра. Диаметри 0.10мм за стандартни ситуации, 0.08мм за наплашена и капризна заргана и 0.12мм за много гладни заргани. Флорокарбона е добър материал на добра цена. Много е важно след всяка хваната заргана да прекараме пръсти по повода към куката и да се следи да не е надраскан от зъбите. Надраскан или накъдрен повод се подменя или превързва наново. Дължина на повода към 1,5-1,8 до 2.2 метра.
Куките който използвам са 16 или 18 номер речни, бели, тънки със малко странна извивка (наподобява извивката на шараджийска кука).

Направа на такъма. Добре е да имате игла за вдяване на бомбарди, спестява много нерви. Надяваме бомбардата(с тръбичката към върха на въдицата. Обратното се преви само на плуващи бомбарди при риболов на шаран в силно затревени площи), слагаме едно мънисто 2-3мм диаметър. Връзваме еденичен вирбел около20номер. Възела ни трябва да се скрива целия в манистото и да позволява мънистото да си мърда свободно. За другия край на вирбела връзваме повода, разпъваме от ролката колкото ни трябва и връзваме куката. Можем да вържем две куки на разстояние 3см една от друга при наличието на много късички червеи за стръв. На всяка кука слагаме по червей и се получава визуално един голям. Това връзване обаче рядко се ползва поради по-голямото оплитане при хваната риба и от там губене на повече време.

Стръвта номер едно за в момента е морския(по-точно блатния) червей. Всичко друго е алтернатива. Цената му е висока и за един нормален риболов трябват към 100броя. Ако имаме информация за голямо количество заргани от предния ден (или за дребен чернокоп дето само отгризва червея и за нищо не става), то е добре да вземем двойно количество.
Закачането на червея е зад първия прешлен от към корема към врата.


Много е важно да сме с пресни червеи.
Те имат ярък цвят и като ги пипнеш бързо се свиват и опашките им не се късат сами.
Понякога се налага слагането на два или три червея за по-капризни заргани.

Поведение на зарганата.
Тя е пасажна риба, но често се среща и сама. При гладко море се крие в последните милиметри от водния стълб, почти до самата повърхност. Там е невидима за своите жертви. Невероятна е красотата на плъзгащите се под повърхността заргани. За лош късмет на зарганите морето много рядко е напълно гладко и това ги принуждава да се спуснат надолу по водния стълб до място с добра видимост към плячката си. При лека вълна зарганите са на окло метър под повърхността. Със засилване на вълнението се спускат все по-на дълбоко и при сериозни вълни се движат над самото дъно. Когато ловим зарганите се стараем да намерим на каква дълбочина се държат в момента пасажите. Това става със смяна скоростта на водене и със смяна на бомбардите. Също става и с надигане и сваляне на върха на въдицата. За съжаление се разбира само опитно. Трябва да се пробват и различни ритми на водене- по-бавно, забързано, водене с прекъсване, неравномерно водене, водене с леки засечки, водене със изчакване да падне бомбардата на дъното и каквото въображението покаже. Също така трябва да следим за момента на първото почукване. На тази дистанция е пасажа. Често някоя заргана ни идва в краката следвайки стръвтта и на следващото хвърляне я хващаме като вдигаме във въздуха бомбардата. Може да се каже като правило, че сутрин зарганата е в брега и с вдигането на слънцето постепенно се изтегля по-навътре. Често по обяд се върти на около 100 метра от буната. Делфините и чернокопа я пръскат и я набиват между тетраподите на буните.

Кълването е различно. Най-често имаме едно леко придръпване-момента в който заргана е захапала само червея и се движи с примамката към нас. Следващите две или три микро придръпвания са от нагълтването на чевея и после следва плавно огъване на върха от отдалечаващия се зарган. Има и случай на директно гълтане на червея както и случай да върви до самия бряг само леко захапала червея без да е лапнала куката. При кълване изчаквам сгъване на върха и тогава засичам плавно със замах колкото позволява мястото. Тънката мисина се разпъва като ластик и гаси по-голяма част от засечката. Ако след засичането рибата избяга имаме време да клъвне друга. Стига да ни е останало червейче.
Когато съм за заргани си приготвям два пръта с различни типове бомбарди за по-лесно следене на пасажите и кеп с дълга три метра дръжка. Все пак често ни кълват и платерини и трябва да успеем да ги приберем.

Място на което да търсим рибата.
Както и при повечето видове морски риболов мястото е много важно. Повечето от сериозните зарганджии си имат намерени камъни край морето на различните заливи, където редовно върти зарган. Обикновено това са места, където само един човек или най-много двама могат да ловят. Около Варна обаче има места, където със сигурност минава заргана и при това не са тайна. Това са вълнолома и буните. Трябва да се внимава да не се падне от тетраподите, да не ни паднат нещата във водата и да не заплитаме съседите си. Лошото в случая е, че не се знае къде точно ще избие зарган. Налага се да се проверяват една след друга. Съответно трябва и транспорт. Друго известно място са скалите от Камен бряг до Шабла. Бряг голям. Места много. На юг от Варна пък може да се лови на скалите на Галата, Фичоза и Черноморец. Има и моменти когато пасажите се въртят пред самия плаж между буните. Има и вариант да не чакаш рибата, а да я търсиш. Трябва ти лодка, двигател или здрави ръце и гребла и малко повече късмет. Влачат се бързопотъващи бомбарди на тигели навътре-навън докато се намери пасаж. После може и със замятане или със влачене през пасажа.

Време когато може да ловим заргани.
Това е една доста дискутирана тема. Като обобщим всички мнения излиза, че има заргани зимуващи по нашите брегове и ловящи се при слънчево и спокойно време. После има една рехава миграционна вълна от юг на север през март-април-май от която единични риби си остават по крайбрежието и обратната миграция започва края на август. За най- зарганджийско време се счита момента от първото сериозно захлаждане през Септември до към Ноември-Декември.

Алтернативни методи на стръв.
Друга много дискутирана тема. Породена както от високите цени на червейте, така и от момента когато те свършат,а рибата още кълве.
Засега като успешни могат да се определят торният червей, ивица от корема на заргана, силиконовия блатен червей на Беркли, белената скарида и чипарето.
Като неуспешни може да се определят червените конци, белия червей и маринованите морски червеи.
В процес на тестване с добри шансове е черния кант от мантията на черноморската черна мида, закачен като червей.

Малко кулинария.
Заргана е известна първо със странното си тяло и после със вкусовите си качества. Все пак има хора на които дългото и тънко тяло навява асоциации със змия. За тях преди да почнем да приготвяме рибата първо я нарязаме на три парчета.

За останалите хора от гледката на поднесения зял зарган им заиздава силни и енергични звуци корема. Има няколко варианта да съберем тази дълга риба в тигана или на скатата (общо взето заргана се прави пържен, на грил тиган или на скара). При първия се завърта рибата на кръгче и човката се забива във края на тялото почти до опашката. Получава се кръгче с дръжки. Този начин на сервиране заема най-голям обем в чинията и е много често ползван по ресторантите. Може смело да го ползвате при слаб улов-пет заргана правят една препълнена голяма чиния. При другия вариант за помощно средство се използват бамбуково шишче. Там имаме варианта да нанижем рибата във формата на ес или във форма на карначе. Ами това е.
Като интересен факт може да посочим, че костите на зарганата фосфорисцират в тъмното с бледо зелена светлина.



rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  vali0 Съб 25 Юли 2015 - 19:51

Дълбок, дълбок поклон за невероятното описание на този риболов!!! Евалла Колега!!! Изчетох темата и този последен пост се оказа превъзходен десерт! За мен е привилегия да съм член на този форум, с такива Колеги!
vali0
vali0
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.06.2015
Брой мнения : 8 Рожд.дaта : 08.02.1961
Години : 63

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  митко кирилов Вто 9 Май 2017 - 15:04

Изненадващо е, че тази прекрасна и актуална тема нещо е позамряла.Все пак сезонът предстои, а всичко е в развитие , усъвършенстване и доста опит би могъл да бъде споделен?
Съгласен съм с изложеното по-горе от Ники, но бих искал да добавя нещо, резултат от личен опит, проби и експерименти.Още повече ,че години наред съм търсил най-удачната /поне към даден момент/ комбинация.
Кука: след многобройни опити и проби с добре известните ви марки куки/Гамакатц, Оунер и т.н/ открих за себе си подходящата и универсална кука за зарган и платерина.Това е Осако S601,№14, остра, относително дебела, с хубава контра и широка лопатка.Последното се оказа много важно за вързване на надежден възел. С тази кука миналия сезон освен зарган извадих и доста едри платерини на вълнолома.
Повод: ползвам успешно флуорокарбон на Тектан 0.12 /само за « капризни » заргани / и 0.14 във всички останали случаи. Изпробвах няколко възела за вързване на повода към куката докато намеря най-подходящия чрез изпитване на здравината им да издържат 1.25 кг мъртва тежест.Дължина на повода един колач/~ 180 см/.
Основно влакно: плетени 150 м 8-нишкови с размери 0.06 мм/Момои, за новия сезон/, 0.10 мм/ Жи-брайд на Дайва/ ,0.16 мм./армираното на Дуел/ и със същата дебелина на Туфлайн. Тънките влакна ползвам обикновенно към края на сезона, когато търся максимална дистaнция.
Бомбарда: любител съм на тежките бомбарди-над 35 гр.Изключително ползвам полупотъващи и в единични случаи- плуващи.В зависимост от скоростта на водене се опитвам да контролирам дълбочинатата на потапяне.
За съжаление не винаги е възможно да ползвам 2 въдици с различни бомбарди: или сме много на гъсто или в суматохата при вадене на риба другата въдица просто да изчезне! За такива ситуации имам друго решение: саморъчно направена бомбарда от проходно булдо 30 гр. / за съжаление през последните 1-2 години изчезнаха!/. За да стане бомбарда е необходимо само да си намерите тръбичка –сърцевина от оптичен кабел/с по-големия диаметър/, която без никакво лепене много лесно се напъхва в продълговатия отвор на булдото.През един от 2 -та странични отвора на булдото насипвате в него 15- 20 гр ситни сачми.Така имате бомбарда , която е плаваща или полупотъваща. Промяната на теглото на бомбардата без да я демонтирате става като от уста през единия отвор подавате в нея вода/другият отвор е отворен!/.Ако я напълнете изцяло имате една бързо потапяща се бомбарда.Обратно-чрез отливане на вода може да я нагласите да бъде полупотъваща или бавно потъваща.Само след един сеанс ще и хванете цаката, но винаги е желателно да имате една малка тубичка с прясна вода.

митко кирилов
митко кирилов
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.05.2017
Брой мнения : 214 Рожд.дaта : 08.01.1943
Години : 81

icog харесва този пост

Върнете се в началото Go down

зарган - ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН - Page 20 Empty Re: ТЕХНИКИ И ТАКТИКИ ЗА УЛОВ НА ЗАРГАН

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 20 от 20 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите