GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

+4
strijok
Pavkata 1977
Йордан Марков
carpsliven2
8 posters

Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  carpsliven2 Съб 15 Яну 2011 - 0:20

Сетих се за нещо важно което трябва да се спазва при ваденето на трофейни риби, особенно когато ловите близо до шавари,дървета,въжета,храсти и други с твърди аванси или без аванс
Когато рибата наближи брега трябва да се развие моментално аванса без да охлабвате линията защото:

1. При напрегната линия, рибата се откачи метър преди брега.. може да станат злополуки с оловото и куката на вас или гледащи около вас колеги.
2. Когато е стегната линията и рибата се поддскрижи и направи рязък старт .. може да счупи вирбела или куката.
3. Когато е стегната много линията и рибата се блъсне в съседна въдица или клечка може да гръмнат и двете влакна.. или при допир с клечка да гръмне вашето.
4. Когато рибата е дори в кепа .. може да ритне и да ви счупи върхът на въдицата
Ако спазвате указанията ще се спасите от доста неприятности sunglasses2

carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  Йордан Марков Съб 15 Яну 2011 - 8:20

Полезна информация thumbsUp_icon
Добре че не хващам такива мутанти no-no
Йордан Марков
Йордан Марков
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.01.2010
Брой мнения : 1233 Рожд.дaта : 11.06.1974
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  Pavkata 1977 Съб 15 Яну 2011 - 11:38

Васе защо ми се струва,че тази тема е продиктувана от "нашите" общи грешки на ТЕЦ-а? spying
Темата е актуална,защото за много от НАС това са рибите на живота ни,аз ще започна даже по-отдалечко:
1.Здрава корда 0,35-0,40(според кордата и нейните показатели)
2.Лийд кор около метър
3.Повод 25 либри
4.Здрава права кука(ползвах Сенсей 2-ка).Имах празни удари на куки от други марки и разновидности,може би и Лонг шанк-а би работила много добре.
5.Олово 100-120гр.(аз ползвах 120гр. грипа,сейфти),видях,че имаше успехи и с инлайна.Но да са тежки,все пак трябва да се пробие устата на амура,която е доста по-здрава от на шарана!
6.Макара-мощна с максимум обиране на влакно на оборот.
7.Прът-3,60/3,90 с акция 3,25/3,50 либри,стават и 3лб. но да не са прекалено "меки"(имам 3 тояги на различни фирми по 3лб. и трите са различни по своему).Давам за пример Шимано Аливио 3лб. удар на амур 15+ в най-невралгичната зона между 3-4-5 въжета(незнам точно колко),засичане и вадене като по учебник от страна на Миро(приятел на Васко),изпуснат заради моята тъпотия-разглобих големият кеп за да го направим на лопата за захранка,а сглобих един по-малък и амура не можа да влезе в него-припляска и ни каза - Чао,но както и да е,важното е,че с пръчка 3лб. Миро овладя рибата и не й даде да каже "гък"...
8.Кеп-голям,заради случката,която Ви споделих! смях
9.Засичане и повеждане на рибата:при ловенето на по-стегнат аванс е добре да сме максимално близо до въдиците за да може веднага да се реагира,да се засече рибата и да не се позволи да се набута във въжетата и мрежите или да обърне въдицата/род-пода(както се случи при мен :525707397c05bb ),засичането е рязко с няколко крачки назад и бързо навиване на макарата за да изтеглим рибата от въжетата и закачките.
Според мен повечето "фалове"ставаха в първите 5-10 метра(оплитане в закачките или откачане),минат ли тези 10-ина метра шанса рибата да влезе в кепа се увеличава многократно,ако се вслушаме в съветите на Васко за аванса.
10.Не прекалявайте с въдиците(имам предвид,когато се лови до садките),така или иначе рибата даваше в няколко основни точки,което означава и 3-4 въдици,всяка следваща въдица възпрепятства "безаварийното" изваждане на предполагаемият трофей,както води и до разточителство със захранката,а реално всички се убедихме,че няма смисъл...
11.Профилактика на такъмите-след всяка риба или след всяко вадене на въдицата проверявайте всичко:кука(много бързо се затъпяват от камъните и мидите,както и от твърдата уста на амура);повод,лийдкор,влакно-проверявайте всичко за претъркване и нараняване и не правете никакви компромиси.
Мисля,че това са основните неща,за които се сетих,всичко,което споделям с Вас Приятели не е гола и суха теория,а са практически изводи направени от един 3 дневен излет,може би повечето неща са Ви ясни,но все ще има хора,на които ще бъдат полезни.
Пожелавам на всички да изживеят Приятелската и риболовната тръпка,която НИЕ изживяхме и да се сдобият със своят ТРОФЕЙ!
На слука!
п.п. Горе изложените изводи са за ТЕЦ-а(1-ви скендер),но предполагам,че ще са в сила и за други места,където шарковците и амурите "дават" най-много в закачките и първите метри ще са "на водни ски"...

Pavkata 1977
Pavkata 1977
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.10.2009
Брой мнения : 1874 Рожд.дaта : 03.10.1977
Години : 46

http://katranbg.com/

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  carpsliven2 Съб 15 Яну 2011 - 11:59

Най успешните места за трофейни риби са голям процент в закачки.. Понеже живеем в България и рибите са тормозени по различни начини.. Същия риболов е на Жребчево.. най успешните места са преди църквата в рекичката и се нанася директно под клоните на дърветата и системата пак е "или аз или той".. но все пак на мен ми бахтисва от такъв риболов и съм си намерил и други успешни места
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  strijok Съб 15 Яну 2011 - 18:19

На 90% съм спазил тези "задължителни" изисквания само дето още не съм се сблъскал с така дългоочаквания трофей no2
Нещо за което наистина не съм се замислял и трябва да го запиша е това с аванса накрая. Верно че човек се учи от грешките си, но и от споделения опит от приятели също.
Васе благодарско приятелю 45479
strijok
strijok
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 20.05.2009
Брой мнения : 5466 Рожд.дaта : 24.03.1972
Години : 52

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  stoilkatastz Пет 27 Май 2011 - 12:45

Много полезна иформация worshippy
stoilkatastz
stoilkatastz
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.03.2011
Брой мнения : 28 Рожд.дaта : 29.05.1973
Години : 50

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  cucko Вто 14 Юни 2011 - 23:50

Опитайте се първоначално да изморите рибата на подходяща дистанция но на безопасно място за да не изникнат изненади!Не бързайте да правите всичко това пред кепа sunglasses2
cucko
cucko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.06.2011
Брой мнения : 20 Рожд.дaта : 11.06.1983
Години : 40

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  Pavkata 1977 Сря 15 Юни 2011 - 9:55

Точно така се получи последният излет на Церова кория,разпънахме на около 230-250 метра и докато докарам рибата до кепа тя беше зверски изморена и бързо-бързо се предаде!
Pavkata 1977
Pavkata 1977
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.10.2009
Брой мнения : 1874 Рожд.дaта : 03.10.1977
Години : 46

http://katranbg.com/

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  carpsliven2 Сря 15 Юни 2011 - 23:04

То на голяма дистанция всяка риба се предава докато я извадиш.. па наблизка дистанция незнам тактика да я мориш.. можеби е пускаш да се разхожда дет си иска .. незнам несъм го правил .. при мен неиздържат повече от 2-3 минути
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  ???? Чет 16 Юни 2011 - 16:18

Ставал съм не и един път,как се губи трофейна риба поради факта че,рибата се вади от колега употребил солидно количество алкохол.
Другото което ми е правило впечетление от повечето колеги които търсят нощната тръпка в риболова е,че след 0:00 часа всички си лягат(в повечето случей и малко по-късно).И след като станат на сутринта
рибата ударила,или се забила в драките и е скъсала,или оплела другите въдици на едно и се откачила.Винаги трябва да има поне един от групата който да издържи до сутринта до ставането на първия.Не се знае по кое време на денонощието ще удари сома или шарана,или всякаква друга риба.Визирам нощния риболов по часните аредендаторски водоеми.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  Pavkata 1977 Чет 16 Юни 2011 - 16:40

Когато ходя с цел риболов пия съвсем умерени количества алкохол,станцията ми е до главата и съм готов да скоча веднага и до 10-12 секунди да съм си до въдицата!
Ако съм много изморен си вадя въдиците,изключвам станцията и си спя,за да няма "трофейни въдици" и "трофейни стойки" във язовира!А после :21fe7b94c4e424 и 509601
Pavkata 1977
Pavkata 1977
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.10.2009
Брой мнения : 1874 Рожд.дaта : 03.10.1977
Години : 46

http://katranbg.com/

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  pivkoto Чет 16 Юни 2011 - 21:53

Изчетох всичко 488232 ,сега остава да се срещнем със трофейната риба :689a4208aff0bd .
Тая година нещо ми убягват...ама точа канжата 19d965a16c15e2fb96b8
pivkoto
pivkoto
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.05.2010
Брой мнения : 1011 Рожд.дaта : 24.09.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  KREPEJA Вто 21 Юни 2011 - 12:42

carpsliven2 написа:То на голяма дистанция всяка риба се предава докато я извадиш.. па наблизка дистанция незнам тактика да я мориш.. можеби е пускаш да се разхожда дет си иска .. незнам несъм го правил .. при мен неиздържат повече от 2-3 минути
Абсолютно , ама ако има накъде да я пуснеш преди две седмици на Черногорово 24 часа еедната въдица я държах на безопасна дистанция от драките и не ще , след това заметнах на около 5-6 метра по - близо ииии зверски рън при стегнат аванс само от еластичността на влакното успя са се скрие пак в убежището . Просто както си написал по горе когато няма възможност да уморя рибата защото може да се скрие в драките работя със затегнат аванс стоя до стойката и при удар бягам назад и квото стане или к...р на две или п......ка на четири .
KREPEJA
KREPEJA
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2011
Брой мнения : 195 Рожд.дaта : 04.07.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  Гост Сря 22 Юни 2011 - 16:23

Наистина много полeзна информация Васe. Смятам, чe всички трябва да ти благодарят, чe си сe сeтил да сподeлиш всичко това от личния си опит.
Бих добавил като мярка за бeзопастност - Да сe пускат трофeитe там от къдeто са хванати, чe да нe ядe бой някой мeсар.
Това в кръга на майтапа разбира сe, но проблeма нe e за прeнeбрeгванe, чe майсторитe станаха много, пък истинскитe цeнитeли на риболова и природата са доста по-малко.
Anonymous
Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност Empty Re: Изваждане на трофейна риба - мерки за безопасност

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите