GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

+9
carpsliven2
georg
СЪНДИ
илия
YordanDanev
Ресьора
Pavkata 1977
valmet
lip4o
13 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  илия Вто 26 Яну 2010 - 15:32

Хубава статия, но с тези 2,75 лб. с тези 120гр.тежест не са вързва.Като се има в предвид и обема на пакета, то гегата доста често трябва да се сменя. sunglasses2
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  СЪНДИ Вто 26 Яну 2010 - 15:46

Покрай тези изчерпателни теми.На Илийката и Бачо Илия.Ще ставам шаранджия,няма как. :dancingHappy_i
СЪНДИ
СЪНДИ
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.12.2009
Брой мнения : 2852 Рожд.дaта : 03.09.1958
Години : 65

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  ???? Вто 26 Яну 2010 - 15:47

Сигурно ще е някой параболичен прът за постепенно натоварване, от този десен:

- Пръти с параболичен строй, малък диаметър сравнително гъвкави и тънки бланки (slim). Това са любимите на английските шаранджии пръти- за риболов в не големи водоеми, където няма необходимост от замятане на големи дистанции. На големи реки със течения, ползването на такива пръти е проблематично, тъй като много гъвкавата бланка не позволява и затруднява правилното водене на силна и едра риба при големи дълбочини и силни течения.Повече или по малко обаче, при риболов в затворени водоеми, ваденето на шарани с такъв прът е истинско удоволствие, надежно задържа и гаси тласъците на едрата риба а и „прощава” много от грешките на начинаещия риболовец –шаранджия! Позволяват да се хвърлят тежести от порядъка на 60-80 грама, на разстояния до 120 метра. Този клас пръти сравнително по-рядко имат тест 2.75-3.00-3.50 либри. Независимо от тънките бланки, безпроблематично могат да се ползват ПВА-продукти. Прътите от този клас са обикновенно двуколенни, с дължини 3.60/3.90м.

Иначе, като гледам картинка 7 ми се струва, че пакета на е чак толкова голям като обем и че едва ли в него ще се съберът повече от 30гр. пелети; сиреч ще дойде общо около 80-90гр....

12666
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  илия Вто 26 Яну 2010 - 16:04

Защото е написал тежест 60гр. и торбичка 60гр.Аз съм със шимано на 3лб. параболична с 90гр. хвърлям много повече от колкото с 120гр. тежест. sunglasses2
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  ???? Вто 26 Яну 2010 - 21:01

Аз също предпочитам прътите с параболичен строй, без значение дали става дума за Мач, Боло, Фидер, Директени или Шаранджийски! През последните десетина години, основно ползвам такива и считам че за нашите условия, прътите с такъв строй, са може би най-подходящи!
В статията по-горе, мисля че автора преди всичко се е съобразявал и е пресмятал здравината на плетения шок-лидер, на базата на максималните грамажи, които могат да се ползват с такмите му. Никъде обаче, не е посочено, какво е сечението на основното влакно; при ползването на "лидер" то може да бъде от порядъка на 0.23-0.26! За сведение, световния рекорд 243м.на англичанина Мич Смит(кастинг, със шаранджийски прът и тежест 4 унции(112гр)) е с основно влакно 0.26 и плетен лидер. Плетения шок-лидер(в случая, или в аналогични случаи) се ползва, най вече от гледна точка на безопасноста за колеги на срещуположната страна, на сравнително малки водоеми; при късане на влакното, в хода на силови и мощни замятания, тежеста при всички положения прелита поне още няколко десетки метра и може да нарани тежко колега на срещуположния бряг. Точно затова и е коментиран въпроса за "задължителния" шок лидер и е изчислявано по максимума, като утежнения на цялостния монтаж.
503495
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  илия Вто 26 Яну 2010 - 22:09

Това за далечни замятания е тема разисквана от много хора и всеки хвърля много, ако ги питаш.Въпроса е, че с 120гр. с торбичка не може да се мята с тази пръчка или поне не е препоръчително.Всяка една пръчка си има максимум изхвърляне, за далечина с дадена тежест.Всеки грам отгоре, води до по-лоши резултати.Иначе с много тънко влакно и пръчка с твърд пъргав строй, може и да мята повече, но трябва да говорим в общи линии, за да са наясно колегите когато пробват, за да не се окаже в един момент, че гегата не издържала. sunglasses2
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  ???? Вто 26 Яну 2010 - 22:47

Няма да споря по въпроса- със 120 грама тежест, може да се мята с такава пръчка, ако пръчката е с параболичен строй и от другия и край не седи идиот дето да се пише на велик "мятач"(кастингист)!
Пет години съм ловил с два фидера, с параболичен строй и хранилки "метод" с тегло 80 и 60 гр, без захранката; вярно че се "лигавеха" малко при замятането, ама като им скъсих твърдите върхове с по 7 сантиметра, лигавенето приключи завинаги.
В темата, аз не съм коментирал само шаранджийските пръти и точно те пък, не са ми въобще някакъв обект, дето да ми е интересен като такъм; тук съм превел някои материали по тези въпроси за общообразователно ползване от четящите този форум. Има си специализирани форуми по тези въпроси, има си и специалисти... аз съм любител -риболовец и просто съм превел някои статии за общо ползване и не мисля да пиша повече в тази тема!

п.п.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  илия Вто 26 Яну 2010 - 23:01

Aз и затов не пиша.Това което ко казвам го казвам от мой опит и консултации с колеги, които се занимават с далечни замятания.Лошо няма в статиите, но трябва да се обръща внимание на дребните детайли, които могат да костват пари на колегите.На всички е ясно 2,75лб. на каква исхвърляща тежест отговарят.Няма значение, спирам да пиша нацяло във форума, ще вдигам само наздраве. :609c1f728720fb
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  ???? Вто 26 Яну 2010 - 23:35

илия написа:Aз и затов не пиша.Това което ко казвам го казвам от мой опит и консултации с колеги, които се занимават с далечни замятания.Лошо няма в статиите, но трябва да се обръща внимание на дребните детайли, които могат да костват пари на колегите.На всички е ясно 2,75лб. на каква исхвърляща тежест отговарят.Няма значение, спирам да пиша нацяло във форума, ще вдигам само наздраве. :609c1f728720fb

Специално в нашите форуми, почти на никой не му е ясно 2.75 либри, на каква изхвъргаща тежест отговарят и отделно- в зависимост от строя на пръта; то по-нагоре има писано по тези въпроси, ама няма кой да гледа и аз специално, като става дума за "големи дистанции", не смятам че това е кастинга или пък мяткане на торбички и топчета(каквито не ползвам) по на над 100 метра! За мен тези техники са за подобряване на техниките на замятания, монтажи и всичко останало при нормални риболовни ситуации "на дъно".
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  ???? Сря 3 Фев 2010 - 14:24

Още едно филмче за захранване с катапулт на голяма дистанция:



dce6ea135d817e20cff5
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  ???? Пон 22 Фев 2010 - 21:09

Въдиците 2.75 либри се препоръчва да се ползват за подвижна плувка за по-голем дълбочини 18-19 метра,със 50 грама олово,а също и за маркер.Не се препоръчват олова над 80 грама,щото е опасно.Въдиците за дистанции са двуколенни и е най-добре да са 3.5 либри.Те англичаните са го измислили,както и много други неща.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  georg Пон 22 Фев 2010 - 21:31

Точно така!
Бачо,послушай адаша и Илия!
georg
georg
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 4165 Рожд.дaта : 28.04.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  ???? Вто 23 Фев 2010 - 12:52

georg написа:Точно така!
Бачо,послушай адаша и Илия!

[You must be registered and logged in to see this image.]
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  carpsliven2 Вто 9 Мар 2010 - 11:13

[quote="Бачо Илия"]Три филмчета с друг голям английски кастингист-Марк Хатчинсън:



Хах .. както гледах клипчето и видях посредата на клипа че, рекламира кордата от която ние сме много доволни.. незнам дали ползвам асъл оригинала.. ама е много здрава и еластична и добра за далечни дистанции и трофейни риби..
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  krasalumin Вто 9 Мар 2010 - 12:42

Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ
carpsliven2 Today at 11:13 am

.[quote="Бачо Илия"]Три филмчета с друг голям английски кастингист-Марк Хатчинсън:



Хах .. както гледах клипчето и видях посредата на клипа че, рекламира кордата от която ние сме много доволни.. незнам дали ползвам асъл оригинала.. ама е много здрава и еластична и добра за далечни дистанции и трофейни
нали ти му я даде.извиняжаи за спама :609c1f728720fb
krasalumin
krasalumin
...........................
  ...........................

Регистриран на : 20.01.2010
Брой мнения : 199 Рожд.дaта : 17.09.1971
Години : 52

http://krasalumin.com

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  Станислав Пет 12 Мар 2010 - 20:51

4.Използвайте тежести 3.5 до 4 унции...Някой може ли да ми каже колко гр е една унция?
Станислав
Станислав
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.02.2010
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 07.06.1994
Години : 29

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  monilom Съб 13 Мар 2010 - 15:43

Станислав написа:Някой може ли да ми каже колко гр е една унция?


Eто [You must be registered and logged in to see this link.]
само че тук е (oz) което е едно и също. sunglasses2
monilom
monilom
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.11.2009
Брой мнения : 188 Рожд.дaта : 11.03.1994
Години : 30

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  Станислав Нед 14 Мар 2010 - 15:23

Искам да Ви задам един въпрос -Прочетох нещата пуснати от Бачо Илия ,но да Ви питам вас:Колко надалече мятате вие?(и с колко метра въдица и колко мм влакно)
Станислав
Станислав
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.02.2010
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 07.06.1994
Години : 29

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  lip4o Нед 14 Мар 2010 - 15:31

А аз да ви питам sunglasses2 Как аджеба разбирате колко метра сте хвърлили?
lip4o
lip4o
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 340 Рожд.дaта : 15.04.1978
Години : 46

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  carpsliven2 Нед 14 Мар 2010 - 15:36

Има си броячи при ваденето .. ама аз несъм ползвал такова чудо.. може би Мартин ще обясни.. той разбира от съзтезателен риболов.. от дълги години с това се занимава.. може би има и други колеги дето разбират и ще отговорат на въпроса..
carpsliven2
carpsliven2
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.05.2009
Брой мнения : 2111 Рожд.дaта : 09.08.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  Станислав Нед 14 Мар 2010 - 16:30

lip4o написа:А аз да ви питам sunglasses2 Как аджеба разбирате колко метра сте хвърлили?
Във водата много трудно би определил дължината колко метра си метнал (разбира се с такива броячи става),но иначе ...А дори не във вода някой не е ли пробвал на поляната примерно?
Станислав
Станислав
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.02.2010
Брой мнения : 224 Рожд.дaта : 07.06.1994
Години : 29

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  lip4o Пон 15 Мар 2010 - 0:08

Станислав написа:Искам да Ви задам един въпрос -Прочетох нещата пуснати от Бачо Илия ,но да Ви питам вас:Колко надалече мятате вие?(и с колко метра въдица и колко мм влакно)
Аз хвърлям с 4 м. пръчка и влакно от 0,22 до 0,30(пиша от-до щото често не си отговаря размера).За този метраж въдица съм доволен,върши ми чудесна работа за морето.Въпреки това смятам да си взема за този сезон една на 4,20 или 4,50,но още не съм решил каква. :609c1f728720fb
lip4o
lip4o
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 340 Рожд.дaта : 15.04.1978
Години : 46

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  ???? Вто 16 Мар 2010 - 18:42

lip4o написа:А аз да ви питам sunglasses2 Как аджеба разбирате колко метра сте хвърлили?

Винаги можеш да си преброиш оборотите на макарата, докато прибираш влакното след изхвърлянето. После, ако знаеш колко ти събира макарата с един оборот, приблизително ще знаеш и колко си хвърлил... sunglasses2
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  КИРО Вто 16 Мар 2010 - 20:42

В моя случай.
Сонара ми показва 18м,а рибата се движи горе долу по средата.
Първо пускам до дъното,обирам 25-30 оборота с макарата,и вече знам къде съм.
Грубо де,ама ми стига.
Всеки си има чалъми сигурно.
Ако отида на водоем и заметна,със сигурност няма да знам колко са метрите.
Нямам практика,затова.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  ???? Вто 16 Мар 2010 - 21:32

Най-точния начин е със специален брояч който се закрепва горе-долу по средата на най-долното коляно. След като се заметне, задължително се обира корема, понеже ако има вятър и се замята на свръх големи дистанции, корема може да е над 10 метра заради вятъра. Брояча е малка кутийка с ролка и прозорче с трицифтрено отчитане; влакното се премята през ролката и като се навива, цифрите се въртят като на километраж(преди това са нулирани). Другия начин е с оборотите на дръжката на макарата- примерно, макарите Корморан-коркаст(5.2:1) с един оборот на дръжката, прибират 88см. влакно; шпулите трябва да са пълни до горе а макарите да са от подобен тип или "биг-пит" или дълги и по-плитки "лонг-каст" шпули. Третия начин е показан във филмчетата на Марк Хатчисън по-горе в темата: бият се две колчета с точно разстояние между тях(примерно 4 метра или 3.50м.), замята се, обира се корема и се бележи влакното пред шпулата. След обирането на линията, тежеста се поставя до едното колче и влакното се навива около двете колчета(като на мотовилка), до като стигне до отбелязката; този начин също е много точен. Хатчинсън го е показал, ама в обратен ред- първо си отмерва 200ярда(180метра), бележи ги....и после ги замята! sunglasses2
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ - Page 2 Empty Re: Техники за ГОЛЕМИ ДИСТАНЦИИ

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите