GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

+27
Мънцата
shibailo
ribarya
paynera
Георги Тодоров
EU_BG_akademika
RAAZIEL
вакрил
ДЯДО ИВАН
dobria1
gogata1
Тик Так
Albena
D.Dimitrov
Asko
zhikata
Доктора
КИРО
minerva60
rikitikitavi
zillius
sllipi1
gogotod
roko koko
goshotanchev
max
Любак
31 posters

Страница 1 от 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

важна тема Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  Любак Сря 11 Сеп 2013 - 9:44

Румба ...... той-дракона ако Ви е направило впечатление също си има райони с по-голяма популация.

Но при един интензивен риболов, че си гепил 5-6 дракона но за сметка на това си дръпнал 5-10кг едър сафрид си е нищо.
Само се внимава в бързината  ........да не гепиш с цяла шепа някой дракон, мислейки го за сафрид.4d06133ce79c2ca7d28b
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11760 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  gogotod Сря 11 Сеп 2013 - 10:15

Понеже във форума няма много лекари, да ви кажа за Драконите, все има убоден всяка година затова:
Купете си от аптеката Солу-медрол по 1 ампула и 2 спринцовки с игли. Може да се купи и метилпреднизолон. Това е кортикостероид, директно действащ срещу отока и алергизиращия ефект на драконовата отрова. Спасява живот! Взема се съдържанието в спринцовката и с иглата се бие в мускула. при стоенето в лодка най-добре в бедрото на дълбочина 2-3 см. отвесно като копие се забива иглата.
ако някога сте боден от дракон, но не сте повторили с убождането вероятността да сте се алергизирали е около 15% . Т.е след едно убождане може да не знаете че сте алергичен. От друга страна, ако се убодете за пръв път Метил преднизолона или солу-медрола поставен веднага, сваля възможността за бързо алергизиране.
gogotod
gogotod
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.08.2012
Брой мнения : 173 Рожд.дaта : 14.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема 123

Писане  max Сря 11 Сеп 2013 - 10:25

Любак написа:Румба ...... той-дракона ако Ви е направило впечатление също си има райони с по-голяма популация.

Но при един интензивен риболов, че си гепил 5-6 дракона но за сметка на това си дръпнал 5-10кг едър сафрид си е нищо.
Само се внимава в бързината  ........да не гепиш с цяла шепа някой дракон, мислейки го за сафрид.4d06133ce79c2ca7d28b
Забелязал сьм че драконите обитават по песьчливи места /в Гьрция кьдето е каменисто дьно никога не сьм хващал дракони мина ли влачейки над пяськ и дьлбочината да е 3-5м става страшно /.
max
max
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  goshotanchev Сря 11 Сеп 2013 - 13:06

gogotod написа:Понеже във форума няма много лекари, да ви кажа за Драконите, все има убоден всяка година затова:
Купете си от аптеката Солу-медрол по 1 ампула и 2 спринцовки с игли. Може да се купи и метилпреднизолон. Това е кортикостероид, директно действащ срещу отока и алергизиращия ефект на драконовата отрова. Спасява живот! Взема се съдържанието в спринцовката и с иглата се бие в мускула. при стоенето в лодка най-добре в бедрото на дълбочина 2-3 см. отвесно като копие се забива иглата.
ако някога сте боден от дракон, но не сте повторили с убождането вероятността да сте се алергизирали е около 15% . Т.е след едно убождане може да не знаете че сте алергичен. От друга страна, ако се убодете за пръв път Метил преднизолона или солу-медрола поставен веднага, сваля възможността за бързо алергизиране.
sunglasses2  без рецепта ли е тоя илаЧ адаш ?
goshotanchev
goshotanchev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 24.04.2012
Брой мнения : 481 Рожд.дaта : 27.09.1972
Години : 51

http://goshotanchev.snimka.bg/fishing/ribi.554403.28549139

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  roko koko Сря 11 Сеп 2013 - 13:43

Любак написа:Румба ...... той-дракона ако Ви е направило впечатление също си има райони с по-голяма популация.

Но при един интензивен риболов, че си гепил 5-6 дракона но за сметка на това си дръпнал 5-10кг едър сафрид си е нищо.
Само се внимава в бързината  ........да не гепиш с цяла шепа някой дракон, мислейки го за сафрид.4d06133ce79c2ca7d28b

Не четеш Любе ,не четеш.Друго имах предвид за това какво може да се върти под грацата и -ЧЕ НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ,да се хване само дракон при малко повече упорство по и малко над дъното5b7575c56074a08d264c .
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  roko koko Сря 11 Сеп 2013 - 14:00

gogotod написа:Понеже във форума няма много лекари, да ви кажа за Драконите, все има убоден всяка година затова:
Купете си от аптеката Солу-медрол по 1 ампула и 2 спринцовки с игли. Може да се купи и метилпреднизолон. Това е кортикостероид, директно действащ срещу отока и алергизиращия ефект на драконовата отрова. Спасява живот! Взема се съдържанието в спринцовката и с иглата се бие в мускула. при стоенето в лодка най-добре в бедрото на дълбочина 2-3 см. отвесно като копие се забива иглата.
ако някога сте боден от дракон, но не сте повторили с убождането вероятността да сте се алергизирали е около 15% . Т.е след едно убождане може да не знаете че сте алергичен. От друга страна, ако се убодете за пръв път Метил преднизолона или солу-медрола поставен веднага, сваля възможността за бързо алергизиране.

Колега ,ако съм те разбрал правилно,със всяко убождане вероятноста да станеш алергичен към токсина на дракона е по-голяма ли?
Пуитам защото няколко пъти съм боцкан от дракон,един път със хрилните шипове под нокъта(като го поразчовърках ,малко кръв да поизтече ,ме понаболяваше ама до няколко дни почти не го усещах)един път по-миналата година по безименния пръст (въобще не усетих с кой шип ме боцна,усещах болка пак няколко дни ,трудно свивах пръста ,ама бързо отшумя.Тази година в в началото на Юли като вадех въдицата с рибата си казах я да прибера сафрида първо,че него ден както и в самото начало на лятото хващахме все едно средиземноморски мутирали сафриди,и си свалих рибата защото видях че дракона най -отдолу беше здраво се законтрил и нямаше вид да се откачи ....ама точно това стана откачи се мръсната гад и с падането в касата ме парна по коляното,направо ми цепна няколко милиметра кожата и почна да тече кръв ,направо на струйка,викам си още по-добре отровата ще се ракара и ще мине по-бързо.........к..ра му една седмица си ме наболяваше ,като отока си се ракарваше наляво и надясно около раничката.След това попремина ,ама като кръстосвах крак връз крак и веднага ми напомняше за себе си(много ми пречеше на продължителните обедни и вечерни аперативи на Смокиня525707397c05bb6a06eb ).Та днес още усещам нещо като топчица малка или малко по-надуто отколкото на другия крак ,малко над коляното където ме перна изруда долен.Дали съм развил някаква алергия след няколко леки убождания12666 
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  roko koko Сря 11 Сеп 2013 - 14:03

Забравих да спомена ,че дракона не беше по-голям от среден даже и дребен стронгилнож 
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  gogotod Сря 11 Сеп 2013 - 14:07

да, искам да кажа че алергизирането е поетапно, това е реакция на имунната система, и тя има своя потенциал за обучение, не е необходимо да ви обяснявам имунните реакции, просто вземете в лодките си метилпреднизолон от 40 мг или Солумедрол, стандартна ампула за бързо инжектиране, ще сте сигурни че никой няма да направи алергичен шок, а от това се умира за около 30 мин ако се развие напълно.
gogotod
gogotod
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.08.2012
Брой мнения : 173 Рожд.дaта : 14.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  sllipi1 Сря 11 Сеп 2013 - 15:22

само да попитам тия ампули трябва ли да са на студено или не им пречи да се търкалят из лодката? а за други гадове действа ли примерно за стършели?
sllipi1
sllipi1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.10.2011
Брой мнения : 1246 Рожд.дaта : 19.10.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  gogotod Сря 11 Сеп 2013 - 16:14

Ако е Слу-медрол - да следва да са на студено, но 10-12 часа не им пречи с нищо, ако са метилпреднизолон или казано още Урбазон - няма значение. Действат срещу всички - ксеноотови, Стършели, оси, и по малко змии. Основното им действие е че заздравяват клетъчните мембарни и драстично намаляват отока , както и прекъсват порочната верига на алергията.
gogotod
gogotod
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.08.2012
Брой мнения : 173 Рожд.дaта : 14.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  sllipi1 Сря 11 Сеп 2013 - 16:39

доколкото разбирам на Урбазона не му требе да е на хладно
sllipi1
sllipi1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.10.2011
Брой мнения : 1246 Рожд.дaта : 19.10.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  КИРО Сря 11 Сеп 2013 - 18:23

Аз предлагам,вместо да си биете инжекции,
да биете -


Още не ме е излъгал дракон.
И по-интересното,тази година нямам хванат.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  gogotod Сря 11 Сеп 2013 - 20:26

аз пък имам 4 дракона тази година единия е огромен = питай Тихо - към 200 гр/ не си правете майтап с тази риба, отровата й е с индекс над 400 което означава индекс над нормалното за оцеляване при алергия. пример - пепелянката има индекс около 450. а черната мамба 850. Така че не си правете майтап/
gogotod
gogotod
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.08.2012
Брой мнения : 173 Рожд.дaта : 14.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  Георги Тодоров Чет 12 Сеп 2013 - 9:32

КИРО написа:
"И по-интересното,тази година нямам хванат."
problems Кога ще го хванеш бе каптан , като все стоиш в гаража и сервиза question.
Георги Тодоров
Георги Тодоров
...........................
  ...........................

Регистриран на : 28.06.2012
Брой мнения : 332 Рожд.дaта : 02.10.1951
Години : 72

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  roko koko Чет 12 Сеп 2013 - 10:49

смях 
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  zillius Чет 12 Сеп 2013 - 14:02

Това за Solu-Medrol-a,че трябва да се съхранява на студено,а Urbazon-а може и на стайна температура не е съвсем така.И двете търговски марки съдържат една и съща субстанция,като активно вещество и това е Метилпреднизолон.Единия продукт е оригиналаен,на фирмата PFIZER(Solu-Medrol),a другия е генерика.В БГ може да си купите или оригинала или генеричния заместител на Софарма,който се казва Метилпреднизолон.Има различни милиграми-20;40;80;250;500.Най-често в аптечката за бърза помощ се взима ампула от 40мг.Най-добре да са две.Едната се поставя веднага след убождането,а дугата до 10-15 мин.ако има реакция на свръхчувствителност,но от първата не се наблюдава видимо подобрение на състоянието!И ако случайно човека развие анафилактичен шок,тогава животоспасяващата ампула е тази с Adrenalin.Така че моя съвет е 2 амп.Метилпреднизолон и поне една ампула Адреналин(струва стотинки,до 1 лв. бройката).Даже може при убождане и развитие на алергия,половин амп.Адреналин да се постави в мястото на убождането,а останалата се поставя мускулно.Накрая да кажа ,че всички тези лекарства не изискват съхранение на студено.Може да си стоят в лодката спокойно,както и аз си ги държа в аптечката в лодката.
п.с.Да не забравите да си купите черни мускулни игли и спринцовки,че без тях нищо не става,лекарствата не са активни ако се пият през устата.
zillius
zillius
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.03.2013
Брой мнения : 37 Рожд.дaта : 21.02.1978
Години : 46

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  gogotod Чет 12 Сеп 2013 - 14:49

Солумедрола е готов за употреба, а Метилпреднизолона има суха субстанция и разтворител, ето затова Метилпреднизолона може на стайно и на слънце а Солумедрола не може! Не това е важното а да го имате в лодките, тази есен, не забравяйте и че убожданията при чистене на паламуд може да имат алергизиращ ефект.
gogotod
gogotod
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.08.2012
Брой мнения : 173 Рожд.дaта : 14.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  roko koko Чет 12 Сеп 2013 - 14:59

Стана тя една231589 .Ама бай бабо да не те срещне мечка.Аз си мислех ,че убождането на дракон води само до дискомфорт ако не си алергичен,а тя каква била работата -развиваш алергия мамка му мръсна.Още един чифт кохери ще сложа и още един дървен чук за пържоли в лодката и от сега нататък да барам дракон с ръцеnono даже и да съм го тртирал с чука за пържоли.Аз по принцип така действам,размазвам му тиквата ,да му изскочат зъркелите като на анимационен филм,после прекарвам пръст през горната джука и после внимателно вадя куката,или с кохерите по същия начин.Отсега нататък май с клещи ще се вади даже и куката.
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  gogotod Чет 12 Сеп 2013 - 15:08

Много ви уплашихме! механизма на алергизирането и алергията като цяло обясних. В нашия случай, Дпросто трябва Кохер и остро ножче. Режете зад перките му и останалото първокласно месо. Дракона е вкусна риба, само му отрежете шиповете. Кохер и остър нож,Фиксирате рибата, режете и това е, който не е внимтелен сме дали съвет кортикостероид в лодката.
gogotod
gogotod
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.08.2012
Брой мнения : 173 Рожд.дaта : 14.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  rikitikitavi Чет 12 Сеп 2013 - 15:23

Ади и аз да кажа за дракона нещо. Има няколко правила дето много помагат:
1 Винаги когато има дракон на куката, чипарето да виси зад борда над водата, докато си търсите кохера. Гадчето често се самооткача и може да ви бодне докато пада.
2 Винаги с кохер се хаваща дракона. Почва се от няй-високо закачения, като ръката ни с кохера винаги да е над дракона. Ко се откачи, спокойно да си падне у водата.
3 Ако е бурно морето или имайте кофа с капак само за дракони и там ги събирайте или директно зад борда ги пускайте.
4 Дракона е опасен и мъртъв от часове. Пазете се при чистене(а се хлъзга много).
5 Ако ще си взимате дракона просто след като сте го защипали, плъзвате ножа покрай кохера и филето остава за вас.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  minerva60 Чет 12 Сеп 2013 - 15:25

Хайде сега и паламуда опасен ??? Трабва да внимавам,защото от миналата есен ...толкова паламуди.....!
minerva60
minerva60
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 84 Рожд.дaта : 06.04.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  КИРО Чет 12 Сеп 2013 - 15:53

Ся,който е с дървена лодка,всичко му е под ръка.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Като ми трябва нещо,бам един железен дюбел,и си го закачам.
Иначе съм с два кохера,ама различни.С единия го гепим на чалъм,
с другия откачам куката,с третия му режа кратуната.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  minerva60 Чет 12 Сеп 2013 - 16:20

Костенурките нинджа ряпа да ядат .....41990 
minerva60
minerva60
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 84 Рожд.дaта : 06.04.1960
Години : 64

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  gogotod Чет 12 Сеп 2013 - 16:53

Паламуда, има сериозна ензимна храносмилателна система, затова казват че му е " отровна кръвта" ензимите са белтъци, белтъците алергизират. Просто четете какво ви казват колегите ми. Просто за пръв път във форума има дискусия. Пожелавам ви на всички много риби и нито един дракон, а паламуда да го колите в лодките повече отколкото са ви остри ножовете!
gogotod
gogotod
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.08.2012
Брой мнения : 173 Рожд.дaта : 14.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  Доктора Чет 12 Сеп 2013 - 17:30

КИРО написа:

Като ми трябва нещо,бам един железен дюбел,и си го закачам.
Иначе съм с два кохера,ама различни.С единия го гепим на чалъм,
с другия откачам куката,с третия му режа кратуната.
Кире, виждали сме се доста пъти, ама не съм забелязал да си с три ръце бе брат spying 6e6ebecd09233a2d4a30 , 29e6bbd771c7f3dfc36b 
Доктора
Доктора
...........................
  ...........................

Регистриран на : 16.08.2009
Брой мнения : 505 Рожд.дaта : 09.06.1951
Години : 72

http://dimvet@abv.bg

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 4 1, 2, 3, 4  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите