GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

+27
Мънцата
shibailo
ribarya
paynera
Георги Тодоров
EU_BG_akademika
RAAZIEL
вакрил
ДЯДО ИВАН
dobria1
gogata1
Тик Так
Albena
D.Dimitrov
Asko
zhikata
Доктора
КИРО
minerva60
rikitikitavi
zillius
sllipi1
gogotod
roko koko
goshotanchev
max
Любак
31 posters

Страница 2 от 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  zhikata Чет 12 Сеп 2013 - 18:06

Ба*ти СПАМА смях , личи си ,че морето не става за риболов.
zhikata
zhikata
...........................
  ...........................

Регистриран на : 16.04.2011
Брой мнения : 381 Рожд.дaта : 13.12.1977
Години : 46

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  Asko Чет 12 Сеп 2013 - 18:29

Между вътрешни еmagnifier - не го почистват5ff67901e688fa2ed7af9bbce68c65a7e84dba91 !
avatar
Asko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.12.2010
Брой мнения : 150 Рожд.дaта : 24.06.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  D.Dimitrov Чет 12 Сеп 2013 - 19:18

Това с илачите и инструмента в аптечката ако се метне във важна тема обещавам да си го препрочитам честичко.
Че да няма после509601 509601 509601
avatar
D.Dimitrov
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.06.2013
Брой мнения : 1328 Рожд.дaта : 21.05.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

важна тема Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  Любак Чет 12 Сеп 2013 - 19:41

Asko написа:  
zhikata написа:Ба*ти  СПАМА смях , личи си ,че морето не става за риболов.
                       Между вътрешни еmagnifier - не го почистват5ff67901e688fa2ed7af9bbce68c65a7e84dba91 !
12666 [You must be registered and logged in to see this image.]f0169589900b7bd305e7 

Когато в SPAM-а има и Червен .......... шЪ мълчите.  За да няма после [You must be registered and logged in to see this image.]

Анадънму.f0169589900b7bd305e7spying sunglasses2


Последната промяна е направена от Любак на Чет 12 Сеп 2013 - 19:52; мнението е било променяно общо 1 път
Любак
Любак
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11760 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 70

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  КИРО Чет 12 Сеп 2013 - 20:44

Доктора написа:
Кире, виждали сме се доста пъти, ама не съм забелязал да си с три ръце бе брат spying 6e6ebecd09233a2d4a30 , 29e6bbd771c7f3dfc36b 
Аве при такова напрежение,кой ти брои ръцете бре ?
Погледа ти само върху черните "игли" стои.spying 
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  D.Dimitrov Чет 12 Сеп 2013 - 22:11

За щастие, имаме колеги които са наясно с материята и биха могли да ни предпазят от много неприятности!
Не само нас ами и нашите близки/пасажери/ и дори и други хора/извън форума/ с които споделяме стоянки, слипове, транспорт, инфо.
В тази връзка, бих искал да ги помоля/колегите/, да направят един примерен списък на съдържанието в аптечката за  лодката или за риболовната чанта/дракони, стършели, оси, папатаци и кви ли още не гадовеshock11  се въдят не само по лодките/
В планинарските сайтове препоръките  са с по друга насоченост и дори и да се припокриват като медикаменти с необходимите ни в момент на шок асоциациите са трудно нещо.

Убеден съм, че дори и само веднъж на някой да му послужи тази информация ще си е струвало усилието.

Предварително благодаря колеги! worshippy worshippy worshippy
avatar
D.Dimitrov
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.06.2013
Брой мнения : 1328 Рожд.дaта : 21.05.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  zillius Чет 12 Сеп 2013 - 22:56

gogotod написа:Солумедрола е готов за употреба, а Метилпреднизолона има суха субстанция и разтворител, ето затова Метилпреднизолона може на стайно и на слънце а Солумедрола не може! Не това е важното а да го имате в лодките, тази есен, не забравяйте и че убожданията при чистене на паламуд може да имат алергизиращ ефект.
Колега това за Солумедрола509158  ,че е готов за употреба пак не е вярно9bbce68c65a7e84dba91 !Не може да бъде готов ,тъй като разтвора на Метилпреднизолон не е стабилен при стайна температура и се дезактивира до 48 часа.Ето защо фармацевтичните производители приготвят разтвора и след това го подлагат на така наречената вакуумна лиофилизация,при което се получава цитираната от теб "суха субстанция",която се нарича "сух разтвор".Ето по този начин фармацевтите стабилизират субстанцията и той става годен за съхранение доста време(няколко години).Готовия разтвор не може да бъде стабилизиран,така че да се приложи парентерално(инжекционно или със система).Може да си вземеш от аптеката Солумедрол и ще видиш,че разтворителя стои в една капсула в горната част на така нар.ACT-O-VIAL SYSTEM.При натиск се избутва разтворителя и той се излива върху сухия разтвор и се получава готовия за употреба Метилпреднизолон.В аптеките и болниците всички тези лекарства се съхраняват при стайна температура 20-25 градуса,НЕ изискват ниска темп. на съхранение или хладилник!Това всичкото което исписах само за протокола,иначе се докачих по темата,защото съм магистър-фармацевт,който работи в аптека от доста време и освен това ,кортикостероидите са ми слабостsunglasses2 !
Важното е как да се предпазим от убождане на дракон,а това става най-сигурно и добре,като не допуснем драко да ни боцне!Така че колеги по-добре превенция, отколкото после лечение!
zillius
zillius
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.03.2013
Брой мнения : 37 Рожд.дaта : 21.02.1978
Години : 46

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  gogotod Чет 12 Сеп 2013 - 23:08

Ами така е, как да не ни бодне, а иначе за лиофилизацията си прав. Не следва да спорим , а основната ни функция е да предпазим колегите си риболовци и да ги научим с какво и как да се пазят и какво да се прави , ако пострадат. Не случайно не предлагам дексаметазон, а адреналина е опасно лекарство в ръцете на немедицински лица. Засега е достатъчно обучението им, считам че засега даденото е достатъчно за да знаят. И сме си изпълнили моралното задължение и обществена съпричастност да знаят какво да правят и какво да имат.
gogotod
gogotod
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.08.2012
Брой мнения : 173 Рожд.дaта : 14.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  gogotod Чет 12 Сеп 2013 - 23:08

Наслука , през хубавата есен която се задава!
gogotod
gogotod
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.08.2012
Брой мнения : 173 Рожд.дaта : 14.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  zillius Чет 12 Сеп 2013 - 23:34

Да колеги,наслука през есенния риболов.И аз мисля след 20.09 да се закотвя в заливите на Царево и Арапя за 10-на дена!Ако някой колега е по това време в района,ще се радвам да направим заедно риболов!:здравей: 
zillius
zillius
...........................
  ...........................

Регистриран на : 11.03.2013
Брой мнения : 37 Рожд.дaта : 21.02.1978
Години : 46

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  Albena Чет 12 Сеп 2013 - 23:45

Колеги , знаете ли аз какво првя.Освен , риболувам следя и хората в лодката какво вадят.И като видя нещо ...:Дракун или скортип внимавай.смях Икам да кажя , следете какво вадите и хората около вас.
Albena
Albena
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 3909 Рожд.дaта : 07.05.1964
Години : 60

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  roko koko Пет 13 Сеп 2013 - 9:33

КИРО написа:Ся,който е с дървена лодка,всичко му е под ръка.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Като ми трябва нещо,бам един железен дюбел,и си го закачам.
Иначе съм с два кохера,ама различни.С единия го гепим на чалъм,
с другия откачам куката,с третия му режа кратуната.
Kире а с очилата какво го правиш дракона 29e6bbd771c7f3dfc36b или си палишцигарите като си забравил запалката525707397c05bb6a06eb 
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  КИРО Пет 13 Сеп 2013 - 13:14

Очилата са за шурито ве,ама при мен ги държа,че он много обича да ги къпе.смях 
После чиляк едно чепаре не мой върже.

Ааааа,да - понякога ги ползвам,да уцеля точно разреза зад ОНИЯ гръбни перки.
Иначе пак е мамата.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  Тик Так Пет 13 Сеп 2013 - 18:45

rikitikitavi написа:Ади и аз да кажа за дракона нещо. Има няколко правила дето много помагат:
1 Винаги когато има дракон на куката, чипарето да виси зад борда над водата, докато си търсите кохера. Гадчето често се самооткача и може да ви бодне докато пада.
2 Винаги с кохер се хаваща дракона. Почва се от няй-високо закачения, като ръката ни с кохера винаги да е над дракона. Ко се откачи, спокойно да си падне у водата.
3 Ако е бурно морето или имайте кофа с капак само за дракони и там ги събирайте или директно зад борда ги пускайте.
4 Дракона е опасен и мъртъв от часове. Пазете се при чистене(а се хлъзга много).
5 Ако ще си взимате дракона просто след като сте го защипали, плъзвате ножа покрай кохера и филето остава за вас.
За мен ето това е истината. Спазвам всички тези правила и досега не съм имал проблеми. Аз лично ги слагам да легнат на външния борд на лодката (независимо колко сафрида има под/над дракона) и там ги откачам. Кохери не ползвам, а електричарски клещи с дълги човки и дълги около 25 санта пинсети. С клещите хващам, с пинсетите откачам.
Бол съм се при чистене на мъртъв скорпид. Абсолютно никаква реакция.
Тик Так
Тик Так
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.12.2010
Брой мнения : 703 Рожд.дaта : 29.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  rikitikitavi Вто 25 Фев 2014 - 20:10

МОРСКА КОТКА - Щом стане над 20 градуса,трябва да почне да излиза към брега и да яде

Има ли такова животно в нашето море?  :roll:
Има -колкото ти се иска и малко повече даже. Ама още не се търси целенасочено и затова нема много хванати.
Ето една от мен за онагледяване
[You must be registered and logged in to see this image.]

и после какво и се случва.
[You must be registered and logged in to see this image.][/quote]
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  rikitikitavi Вто 25 Фев 2014 - 20:11

Сега...да не хвърля някого в заблуждение и да стане белята.
Котката е МНОГО ОПАСНА. Шипа е обвит в гранясала слуз и при най-малкото убождане или одраскване вкарва в кръвта на човек тези токсини. Шипа е с форма на трион и може без проблем да нареже и дебeла работна кожена ръкавица. Винаги много внимайте докато отстраните този шип-котката докато е жива го размахва много енергично. При огъване се чупи много лесно. Може и направо опашката да се одреже.
Ако все пак се случи най-лошото , зарязвате всичко и на бегом в най-близката болница.


rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  rikitikitavi Вто 25 Фев 2014 - 20:13

Ето и случката с онова коте:

Продължавам с гмуркането ама риби няма. Даже и попчетата се изгубиха. Виждам камък с миди. Последните години това е много рядка гледка. Изваждам няколко на повърхността да преценя дали са достатачно големи за вечеря. Еми неса. При следващото гмуркане ме изпреварва морска котка. Я котенце. Не съм виждал от години. Обещал съм на жена ми да пробва една за вкус. Котето си се движи нанякъде и аз съм като сянка след нея. Крия се зад всеки удобен камък и почти не ползвам плавници за да не ме усети. Въздуха ми започва да свършва и решавам да наближа на изстрелно растояние. След като ме закрива един голям камък засилвам скоростта. Котето усеща нещо и застива за момент. Това е последната и грешка. Изстрела е точен и тежката стрела видимо я кара да изпадне за момент във вцепенение. Аз се отправям към повърхността, да съм на безопасно място за следващото действие. Котето се освестява и хуква. Стрелата е забита здраво някъде и не позволява да се отдалечава. Това ми позволява просто да седя на едно място и да изчакам. След като мина първоначалния устрем на рибата дойде най-опасния момент в лова на котки. Трябваше да се обезвреди отровния шип. Изчаквам я да се пооплете между камъните и да почне да плува само направо. По-точно да буксува направо. Внимателно се гмурнах отзаде и с много плавно движение посегнах към шипа. Право на грешка нямах. Хванах опашката на мястото на шипа(там е единственото място дето не се приплъзва) и я…..изтървах. подяволитемамка….глупакгуведу…. поглеждам внимателно опашката и намирам причината. Шипа на котката е много тънак и от там не съм успял да зацепя добре. Това ме е и спасило от поряазване. Добреее. Следващото посягане е отново успешно, но решавам да пробвам една тактика на един професионален рибар. Преди котката да си дръпне опашката и евентуално да успее този път, огъвам опашката където е шипа. В секундата преди да я изтърва се чува лек пукот и в ръката ми остава по-голямата част от шипа. Добре. Вече мога безопасно да сложа котката на кукана. След това я избавам от мъките и. след две гмуркания усещам парене на ръката си. Това не е добре. На повърхността виждам, че кожената ръкавица е срязана. Това е много лошо. Свалям я и виждам лека резка на единия си пръст. Минал съм на по-малко от косъм. Срязана е само дебелата ми кожа. Олекна ми. За втори път успява коте да ми одержи кожена ръкавица ама за първи път ме докопва. Повече не гмурках. Този голям котарак даваше голямо съпротивление на буя. Време е да излизам.


rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  rikitikitavi Вто 25 Фев 2014 - 20:16

[You must be registered and logged in to see this image.]
звездоброец-има шипове на хрилете. Напролет са пълни с токсин близък до този на дракона. Мноого прилича на попче и в последните години има доста увеличена популация около Варна. много вкусни и едри. Повечко внимание с шиповете.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  rikitikitavi Вто 25 Фев 2014 - 20:23

[You must be registered and logged in to see this image.]
Морски скорпион. Скорпена. Мнооого шипове и при това постоянно отровни. На някой хора много им е зле от тях. В последните години се скапа популацията. След хващане се убива, после се дере. Месото е невероятно вкусно. Ако се хване за долната челюст не е опасна за нас. Достига до близо кило.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  gogata1 Вто 25 Фев 2014 - 22:37

Морската котка ми е много противна ,веднъж ми се е закачала на въдицата и я дадох на едни почиващи у нас да я изядат . Имам ли втора такава слука режа линията . Иначе тук при нас има хора които от години целенасочено я ловят , примерно леля Янка :)
gogata1
gogata1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.11.2012
Брой мнения : 2030 Рожд.дaта : 21.10.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  ribarya Сря 26 Фев 2014 - 9:53

Тик Так написа:
rikitikitavi написа:Ади и аз да кажа за дракона нещо. Има няколко правила дето много помагат:
1 Винаги когато има дракон на куката, чипарето да виси зад борда над водата, докато си търсите кохера. Гадчето често се самооткача и може да ви бодне докато пада.
2 Винаги с кохер се хаваща дракона. Почва се от няй-високо закачения, като ръката ни с кохера винаги да е над дракона. Ко се откачи, спокойно да си падне у водата.
3 Ако е бурно морето или имайте кофа с капак само за дракони и там ги събирайте или директно зад борда ги пускайте.
4 Дракона е опасен и мъртъв от часове. Пазете се при чистене(а се хлъзга много).
5 Ако ще си взимате дракона просто след като сте го защипали, плъзвате ножа покрай кохера и филето остава за вас.
За мен ето това е истината. Спазвам всички тези правила и досега не съм имал проблеми. Аз лично ги слагам да легнат на външния борд на лодката (независимо колко сафрида има под/над дракона) и там ги откачам. Кохери не ползвам, а електричарски клещи с дълги човки и дълги около 25 санта пинсети. С клещите хващам, с пинсетите откачам.
Ако ще си го прибирате в кофичката(за консумация),трябва да го разчлените зад гръначния шип. Иначе може да стане"уйт" 509601 
ribarya
ribarya
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2012
Брой мнения : 315 Рожд.дaта : 29.10.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  ribarya Сря 26 Фев 2014 - 10:17

zillius написа:
gogotod написа:Солумедрола е готов за употреба, а Метилпреднизолона има суха субстанция и разтворител, ето затова Метилпреднизолона може на стайно и на слънце а Солумедрола не може! Не това е важното а да го имате в лодките, тази есен, не забравяйте и че убожданията при чистене на паламуд може да имат алергизиращ ефект.
Колега това за Солумедрола509158  ,че е готов за употреба пак не е вярно9bbce68c65a7e84dba91 !Не може да бъде готов ,тъй като разтвора на Метилпреднизолон не е стабилен при стайна температура и се дезактивира до 48 часа.Ето защо фармацевтичните производители приготвят разтвора и след това го подлагат на така наречената вакуумна лиофилизация,при което се получава цитираната от теб "суха субстанция",която се нарича "сух разтвор".Ето по този начин фармацевтите стабилизират субстанцията и той става годен за съхранение доста време(няколко години).Готовия разтвор не може да бъде стабилизиран,така че да се приложи парентерално(инжекционно или със система).Може да си вземеш от аптеката Солумедрол и ще видиш,че разтворителя стои в една капсула в горната част на така нар.ACT-O-VIAL SYSTEM.При натиск се избутва разтворителя и той се излива върху сухия разтвор и се получава готовия за употреба Метилпреднизолон.В аптеките и болниците всички тези лекарства се съхраняват при стайна температура 20-25 градуса,НЕ изискват ниска темп. на съхранение или хладилник!Това всичкото което исписах само за протокола,иначе се докачих по темата,защото съм магистър-фармацевт,който работи в аптека от доста време и освен това ,кортикостероидите са ми слабостsunglasses2 !
Важното е как да се предпазим от убождане на дракон,а това става най-сигурно и добре,като не допуснем драко да ни боцне!Така че колеги по-добре превенция, отколкото после лечение!
И все пак искам да попитам. В случай, че ни бодне врага(  никой не е застрахован),какъв медикамент е добре да имаме в лодката и как да го използваме? Защото съм имал случай да  седя два-три часа в бокса. Иначе, ако нямаме лек под ръка, с един ластик или конец пристягаме зад убоденото място, като през 20-тина минутки разхлабваме за малко. Така е по-поносимо.


Че основното ми  питане беше, кое е лекарството, което да си носим и как да го ползваме?
ribarya
ribarya
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2012
Брой мнения : 315 Рожд.дaта : 29.10.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  rikitikitavi Сря 26 Фев 2014 - 11:23

ribarya написа:[.......Че основното ми  питане беше, кое е лекарството, което да си носим и как да го ползваме?

Адреса на най-близката болница или медицински център! Това не е отровна змия. Имаш време да излезеш и да се закараш до мястото.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  ribarya Сря 26 Фев 2014 - 15:21

rikitikitavi написа:
ribarya написа:[.......Че основното ми  питане беше, кое е лекарството, което да си носим и как да го ползваме?

Адреса на най-близката болница или медицински център! Това не е отровна змия. Имаш време да излезеш и да се закараш до мястото.
  Ееееее, да де, ама пусти мерак като не му се излиза на човек. fishing1
ribarya
ribarya
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2012
Брой мнения : 315 Рожд.дaта : 29.10.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  dobria1 Чет 27 Фев 2014 - 7:30

ribarya написа:Че основното ми  питане беше, кое е лекарството, което да си носим и как да го ползваме?

Амонячен разтвор някакъв беше ама Савата ще каже по точно какво е
dobria1
dobria1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 29.12.2009
Брой мнения : 2582 Рожд.дaта : 11.11.1973
Години : 50

http://dobria1.snimka.bg/?profile,albums

Върнете се в началото Go down

важна тема Re: Как да се предпазим от отровните риби в Черно море?

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите