Островни групи (архипелази) в Егейско море
3 posters
Страница 1 от 1
Островни групи (архипелази) в Егейско море
[You must be registered and logged in to see this image.]
Последната промяна е направена от Любак на Чет 9 Апр 2015 - 19:12; мнението е било променяно общо 2 пъти
Любак- глоб.модератор
- Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 71
Re: Островни групи (архипелази) в Егейско море
ЦИКЛАДСКИ ОСТРОВИ - архипелаг
Разположени в Егейско море, югоизточно от континенталната част на Гърция, Цикладите представляват такова многообразие от острови, че всеки ден има какво ново да се види. Смело можем да кажем, че там са някои от най-красивите острови в света!
Прекрасни пясъчни плажове, архитектура в бяло и синьо, традиционен начин на живот, народна музика, топли, гостоприемни хора и пейзажи със самотни параклиси превръщат едно пътуване до там в истинско преживяване.
Климатът е средиземноморски – топлите дни започват от май и продължават до края на октомври. Характерни за Цикладите са постоянните северни ветрове – наречени „мелтеми”, които смекчават топлината през горещите юли и август.
Водите на Егейско море в тази им част като цяло са спокойни рано сутрин и вечер, така че бихте могли да планирате дневните плавания съобразявайки се с този факт. Разбира се, всяко правило си има изключение, така че вслушвайте се в съветите на шкипера, който всеки ден събира актуална информация за метеорологичната обстановка през следващия ден.
Ще изброим една част от островите, съставляващи архипелага.
1. о. АМОРГОС
[You must be registered and logged in to see this image.]
Аморгос е най-източният остров на Цикладите, разположен относително близо до архипелага Додеканези.
Площа му е 121 км2
Главно пристанище за острова е гр. Катапоя.
Следващo по значение е гр.Аегиали - популярна точка сред младите заради оживеното крайбрежие и множеството кафенета и ресторанти. Зад Аегиали, точно на самата планина са „кацнали” три живописни селца Толария, Потамос и Лангада.
Столица на острова е град Аморгос или Хора, както го наричат местните. Градът е разположен в сърцевината на острова
О-в АМОРГОС - има специална позитивна енергия от античността. Поради тази причина островът е много популярен като йога убежище и се посещава целогодишно
2. - о. АНАФИ
[You must be registered and logged in to see this image.]
Според Гръцката митология, рая на девствената природа и екзотични плажове с кристално чисти води– Анафи, се е появил от дъното на Егейско море, за да даде подслон на аргонавтите.
Анафи се намира на 12 морски мили източно от остров Санторини. Площта му е около 38 кв.км. - дължина 10 и ширина 7 км.
Островът е подходящ за разходки - старинни пътеки, лъкатушещи покрай стръмни хълмове, биха могли да ви разведат из целия остров. В източната му част се е оформил полуостров доминиран от връх Каламос – един от най-високите в Средиземно море -584 м. На самия купол на този връх е построена църквата "Каламиотиса" - възстановена в голямата си част след земетресението през 1950г.
Популярните плажове са "Klisidi" и "Roukounas".
3. - о. АНДРОС
Андрос е най-северният остров в групата, известен с пясъчните си плажове, скалисти крайбрежни ивици, планински вериги, плодородни равнини и огромно изобилие от потоци .
Разстоянието от пристанище Пирея в Атина до острова е 89 морски мили, а от Рафина – 36. Площта на острова е 373 кв. км.
Основно пристанище е гр. Гаврио. Пристанищата в Бтаси, Хора и Корти са подходящи предимно за риболовни и туристически цели.
Главен град е Андрос или Хора, както го наричат местните (разположен в югоизточната част на острова). Градът е интересно съчетание между средновековни, неокласически и цикладски сгради, тесни улички свързани с аркади, красиви църкви, музеи, магазини и кафенета. Централната търговска улица, по която са разположени заведения и магазини, е превърната в пешеходна зона и е затворена за автомобили.
4. - о.АНТИПАРОС
Антипарос е разположен на по-малко от една морска миля югоизточно от остров Парос. Разделя ги тесен провлак, известен под името „Amfigeio”. Максималната дължина на острова е седем мили (11 км.) от север на юг, а максималната ширина - 2,8 мили (4,5 км). Общата площ се оценява на 37-38 км.
Островът е известен с характерната си цикладска красота - бели къщи, калдъръмени улички и красиви цветни градини. Забележителност е разположената на хълма "Свети Йоан", известната пещера със сталактити, на входа на която е изградена църквата „Свети Йоан”.
Столица е гард Антипарос, построен около венециански замък. Други населени места са: Сорос, Кампос и известния курорт "Св. Георги", разположен в югозападната част на острова.
Островът е заобиколен от многобройни необитаеми островчета с голяма историческа и археологическа значимост.
5. - о.ДЕЛОС
Родното място на Аполон и Артемида, е значим религиозен център в Древна Гърция и основното търговско пристанище за Източното Средиземноморие по време на Римската империя. Днес е необитаван и е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Делос е разположен в западната част на Егейско море и е най-малкия остров от Цикладите - дължината му е 4,5 км., а в най-широката си част е 1,3 км.
Според мита някога Делос бил плаващ остров, блуждаещ по морета, докато Зевс не заповядал на Посейдон да го застопори на едно място, за да може на него да се скрие и роди бременната Лето.
В наши дни на Делос няма постоянни обитатели. Островът се използва като музей под открито небе, който в понеделник има почивен ден и островът е "затворен". Археолозите са успели досега да открият останките на три светилища на Аполон, храм на Артемида, храм на бог Тритон, храм на Хера, Тераса на лъвовете и други светилища.
6. - о.ДОНУСА
Донуса e най-северният остров от Малките Цикладите. Разположен е на изток от Наксос и на север от Аморгос. Площта му е 13,5 кв. км. Островът притежава многобройни заливчета, някои от които крият великолепни пясъчни плажове.
Населените места там са пет на брой. Ставрос (наричан „Kampos” от местните) е най-голямото селище и пристанище за острова. Разположено в югозападната, подветрена страна на острова, то очарова с традиционната си за Цикладите архитектура.
Тимиос Ставрос се намира на източната страна на острова и носи името си от църквата, която е основната забележителност. Останалите населени места са Mersini, Haravgi, Kalotaritissa - живописни селца, които заслужават да бъдат посетени.
7. - о.ФОЛЕГАНДРОС
Недокоснат от растежа на туристическата индустрия, Фолегандрос (или Polykandros) предлага отдих в типичния цикладски стил. Според гръцката митология Фолегандрос е син на Минос и основател на първите заселници на острова.
Фолегандрос е малък остров в Егейско море, който заедно с островите Сикинос, Иос, Анафи и Санторини съставлява южната част на Цикладските острови. Площта на острова е около 32 кв.км. Населението наброява 667 души обитаващи три селца - Хора, Каравостасис и Ано Мериа, свързани помежду си с павирани пътища.
Релефът на Фолегандрос е разнообразен, включвайки високи урви и големи пещери. Главното селище на острова се нарича подобно на повечето гръцки острови — Хора и е построено на ръба на 200-та метрова стръмна урва. Пристанището на острова е в село Каравостасис. Сред по-известните плажове на Фолегандрос е Катерго, достъпен само по море.
8. - о.ИОС
Местните жители наричат острова "Nios", но официалното му име идва от "йон" - виолетка. Според легендата тук е погребан богоподобният Омир – „поетът на поетите” и тук е родното място на неговата майка.
Иос е хълмист остров разположен между островите Наксос и Санторини. Площта му възлиза на 109 кв.км., а населението наброява 1838 души.
Главно пристанище за острова е Омрос, разположен в северозападната част. Разстоянието от него до основното селище - Хора е 15 мин пеша.
Хора е живописно цикладско селце. Тесните улички и стръмни стълби го превръщат в недостъпно за всякакъв вид автомобилен транспорт. Главната улица е превърната в туристическа зона - отрупана с бутици, ресторанти, кафенета и барове.
В Иос съществуват още няколко малки населени места - групи къщи, струпани край големите плажове – Теодоти, Каламос Маганари. През 70те години на миналия век популярният плаж Милопотас е бил любимо място на младите хипита. Днес той е превърнат в луксозен курорт от ранга на „Парадайз бийч „в Миконос.
9. - о.ИРАКЛЕЯ
Гъста растителност, естествени извори, хълмове, кристално чистите води, живописни заливи и пещери – това е облика на Ираклея - този рай в Цикладите.
Ираклея е малък остров разположен в западния край на Малките Циклади – източната част на Цикладските острови. В непосредствена близост е до островите Схинуса, Куфониси, Донуса, Керос, с които заедно образуват Малките Цикладите.
Площта на острова е 18.078 кв.км. Населението наброява 151 жители. Основен град е Панагия или Хора, а пристанище за острова е „Agios Georgios”.
Островът има красива морското дъно, с останки от потънали кораби, които могат да бъдат изследвани. Най-големите пещери в Цикладите са разположени именно там.
10. - о.КЕА
Поради близостта до Атика, красотата на остров Кеа, наричан още „Gia” или „Tzia” е леснодостъпна. Стръмни планини, малки полета, маслинови горички, лозя, долини, живописни заливи – това са част от характеристиките на острова.
Кеа е разположен на около 60км. югоизточно от Атина, и на около 1 час път с ферибот от Лаврио, което го превръща в удобна дестинация за уикендите и пътуванията с яхта. Общата му площ възлиза на 129 кв.км., а населението наброява 2417 души
Столица на острова е град Лулис, наричан Хора, подобно на столиците на останалите острови. Разположен е в сърцевината на острова и се издига на значителна надморска височина, поради страха на древните му жители от пирати. Други по-големи населени места са пристанището на острова - Корисия и рибарското селище Вуркари.
11. о.КИМОЛОС
Този малък и изключително красив остров се намира в западната част на Цикладите, близо до остров Милос. Вулканичната почва и уникалното разнообразие от минерали там са създали фантастични плажове – вариращи от фин пясък до дребни камъчета.
Името на острова датира още от Древността и се свързва с първия му заселник – Кимолос. От друга страна думата „kimoloa” означава креда, която се добива на острова.
Столица е град Хора, построен на висок хълм, с изглед към пристанището на острова – Псахти.
Кимолос притежава редица красиви плажове,които могат да бъдат достигнати само пеша или с малки лодки – "Klima", "Monastiria", "Prassa", "Aliki", "Bonatsa".
12. - о.КУФОНИСИЯ
Разположена на югоизток от Наксос и на запад от Аморгос, Куфонисия се състои от три острова – Като Куфониси (Долен), Пано Куфониси (Горен) и Керос, принадлежащи към малките източни Циклади.
Остров Керос е необитаем. Той е защитен археологически обект, на който през XXв. са открити голям брой древни творби на изкуството.
Като Куфониси е слабо населен остров – съществуват само няколко малки къщички. Площта му е 4,3 кв.км. Интересна гледка е църквата „Панагия” – построена на самия вълнолом.
Пано Куфониси е най-малкият, но най-гъсто населен остров на Цикладите. Площта му е 3,5 кв.км., а населението наброява 366 жители. Спрямо жителите, островът притежава най-голямата риболовна флотилия в Гърция.
Столица е град Хора, построена на югозападния бряг на острова, в типичния за Цикладите стил на архитектура.
13. - о.КИТНОС
Китно е точното определение за остров Китнос или „Термиа” - както го наричат заради термалните извори.
Островът се намира в Западните Цикладите - разположен между Кеа и Серифос. Разстоянието от пристанище Пирея до Китнос е 56 морски мили (104 км).
Островът разполага с два пристана – източен и западен - официален, на който акостират фериботите. Двата пристана са малки и спокойни. От тях започва крайбрежна алея, с уютни кафенета и ресторантчета.
Селото се намира във вътрешността на острова и подобно на него е малко, спокойно и китно, с типичните за Цикладите - бели къщички, тесни улички и живописни кафенета. За да достигнете до него бихте могли да наемете кола или велосипед. По пътя се разкриват невероятни пейзажи – девствени плажове, закътани заливи, самотни параклиси!
14. - о.МИЛОС
Вулканичната дейност в древността е надарила този остров с разнообразие от неповторими пейзажи, скалисти форми в прекрасни цветове и красиви бели пясъчни плажове. Островът е известен със статуята на Венера – „Venus de Milo” - изложена в Лувъра, статуята на Асклепий - изложена в Британския музей, статутите на Посейдон и Аполон – изложени в Националния музей в Атина.
Милос е най-югозападния остров на Цикладите, разположен на север от остров Крит. Площта му се оценява на 151 кв.км., а населението наброява 4960 жители. По-голямата част от релефа на острова е хълмист, като на запад преминава в планински - планината Профитис Елиас 748м.
Естествено пристанище представлява отвора на главния кратер, който сякаш разделя острова на две равни части чрез провлак широк не повече от 18км. В една от пещерите в южната част на пристанището, температурата от вулканичната дейност е все още висока, което е довело до появата на горещи серни извори в източната част.
Главен пристанищен град е Адамантас. Над него високо на хълма са разположени столицата - град Плака, град Кастро и други по-малки селища.
Древният град е разположен между село Трипити и град Клима. Там се намира древноримския амфитеатър и някои останки от крепостните стени и сградите на града. Многобройни изящни произведения на изкуството са открити на това място, и по-специално статуите на Венера, Асклепий, Посейдон и Аполон.
15. - о.МИКОНОС
Миконос е световноизвестна туристическа дестинация, популярна с нощния си живот, невероятните пясъчни плажове, бели вятърни мелници и цикладска архитектура. Разположен е в средата на Егейско море - на юг от Тинос, на изток от Сирос и на север от Парос и Наксос.
Главен град на острова е Миконос, известен също като Хора - една от световните перли - съчетание от кафенета, клубове, бутици, магазини за подаръци и специфична архитектура. Къщите са бели, кубообразни с максимум два етажа. Уличките са тесни, боядисани в бяло. През летния сезон влизането на автомобили в Хора е забранено, с изключение на тези, които имат пропуск. Съществуват доста фирми, които отдават под наем мотопеди и бъгита (ATV). Забележителности за града са: Малката Венеция - поредица от къщи с островна архитектура, в основите на които се удрят морските вълни; площад "Алефкандра" с църквата и рибните ресторанти; вятърните мелници; площад "Триа Пигадиа" ("Трите Чучура"); летния амфитеатър; църквата "Парапортиани"; площадът пред старото пристанище. Символ е пеликана Петрос, но всъщност пеликаните са три на брой.
Ано Мера е малко селце разположено в средата на острова, на около 7км. източно от гр. Миконос. Забележителност там е манастира „Турлоска Богородица”, построен през XVIIIв.
По-известни плажове в Миконос са Плати Иало, Парадайс, Супер Парадайс, Елиа, Лиа, Кало Ливади, Парага, Псару бийч, Агио Стефано, Орно, Панормос бийч. Между повечето от тях транспорта се осъществява предимно по вода.
16. - о. НАКСОС
Наксос: най-големият и зелен остров на Цикладите с впечатляващо високи планини, плодородни долини, тучни зелени клисури, зашеметяващи морски пейзажи и традиционни за Цикладите селища, извисяващи се от самите планински върхове. Там жителите все още са облечени в традиционни носии и се изхранват от даровете на земята.
Наксос е остров осеян с красиви стари църкви, манастири и венециански замъци, хармонично съчетани с Цикладските кубични къщи .
Столица e град Наксос или Хора, чиято забележителност е внушителен венециански замък от XIIIв. Хора е стар град, построен амфитеатрално, с павирани каменни алеи и уникална архитектура - съчетание от цикладски и средновековен стил .
Основна забележителност за острова е „Портара“ - мраморна бяла порта от незавършения храм на бог Аполон
17. - о.ПАРОС
Разположен в сърцето на Цикладите, Парос е една от предпочитаните дестинации в Гърция. Ненадмината природна красота, плажове с кристално чисти води, "уникални" византийски пътеки, криволичещи между цикладските селца.
Исторически погледнато, Парос е известен с финия бял мрамор, довел до термина "Парийски" - използван за да опише мрамор с подобни качества. Днес, изоставени мраморни кариери и мини, могат да бъдат все още видени на острова.
Парикия (Parikia), столицата на Парос е красиво цикладско градче с бели кубични къщи и впечатляващи неокласически имения. Венециански замък от XIIIв. се извисява гордо от хълм в центъра на града и разкрива прекрасна гледка към него. Важен църковен паметник е църквата „Panayia Ekatontapyliani“ ,изградена през VIв.
В северната част на острова, в дъното на голям залив е разположен град Науса (Naussa) - вторият по големина на острова със своите 2300 жители. Науса има типичната цикладска архитектура - бели къщи със сини орнаменти и тесни улици. За разлика от пристанището в Парикия, това в Науса не е „задръстено“ от постоянно пристигащи и заминаващи фериботи.
Лефкес е селце, разположено в най- високата точка на остров Парос с прекрасна панорамна гледка над острова. Селото е разположено в планините и е заобиколенo от зеленина.
Марписа е традиционното село с отличителен средновековен характер. Изградено е на хълм, на няколко километра от известните плажове „Loyarás“ и „Pisso Livadi“. Психопания е друго интересно за посещение селце, чиито околности изобилстват от зеленина, потоци и диви маслинови дървета.
Красиви плажове на острова са: Ливадия, Криос, Пипери и Мегало Пипери, Лимнес, Св.Анаргири, Лангери, Писо Ливади, Дриос и други.
18. - о.ПОРОС
Порос е малък остров, разположен на около 48 км. (32 мили) южно от Пирея. Рразделен е от полуостров Пелопонес посредством 200-метров морски канал. Старото му име е Погон и е считан за остров на бога на морето – Посейдон.
Всъщност Порос се състои от два отделни острова, свързани помежду си посредством мост. “Sphairia” е южният остров. На него е разположен днешния град. “Kalaureia” е северният, по-голям остров.
Малкото градче на остров Порос е построено амфитеатрално по склоновете на хълма. Най-голямата му забележителност е часовниковата кула, (построена през 1927 година) и Археологическия музей.
Макар да няма летище, островът е лесно достъпен по вода и е любимо място на туристите за кратки ваканции.
19. - о.СХИНУСА
Схинуса се намира в центъра на Малките Циклади, южно от Наксос и северо-източно от Ираклия. Това е малък остров с три села: Хора, Месария и Мерсини.
20. - 0.САНТОРИНИ
[You must be registered and logged in to see this image.]
Закътан в най-южната част на Цикладите, скъпоценният камък на Егейско море – Санторини (Тира) , всъщност е група от острови - Тира, Тирасия, Аспрониси, Палеа и Неа Камени.
Фира (или Тира) е главният град; прието е залезът да се гледа в Иа или Имеровигли. Най-широките плажове са на Камари и Периса. Известните Червен плаж, Бял плаж, Черен плаж и Плаж на влюбените (Lover's beach) са близо до Акротири. Има и множество селца - Пиргос, Мегалохори и др.
Архипелагът е с вулканичен произход, известен преди всичко с катастрофалното вулканично изригване, станало там през 1400 г. пр.н.е. Преди това изригване бреговата линия на Санторини е била почти правилна окръжност, получена в резултат на вулканичните изригвания, довели до образуването на острова. При изригването вулканът експлодира с такава мощ, че централната част на Санторини литва във въздуха. На нейно място се образува огромен кратер (по-точно калдера), който се запълнил с морска вода.
21. - о.ТИНОС
Тинос е очарователен, но малко известен остров от групата на Цикладите. Той е третият по големина след Андрос и Наксос.
Разположени в Егейско море, югоизточно от континенталната част на Гърция, Цикладите представляват такова многообразие от острови, че всеки ден има какво ново да се види. Смело можем да кажем, че там са някои от най-красивите острови в света!
Прекрасни пясъчни плажове, архитектура в бяло и синьо, традиционен начин на живот, народна музика, топли, гостоприемни хора и пейзажи със самотни параклиси превръщат едно пътуване до там в истинско преживяване.
Климатът е средиземноморски – топлите дни започват от май и продължават до края на октомври. Характерни за Цикладите са постоянните северни ветрове – наречени „мелтеми”, които смекчават топлината през горещите юли и август.
Водите на Егейско море в тази им част като цяло са спокойни рано сутрин и вечер, така че бихте могли да планирате дневните плавания съобразявайки се с този факт. Разбира се, всяко правило си има изключение, така че вслушвайте се в съветите на шкипера, който всеки ден събира актуална информация за метеорологичната обстановка през следващия ден.
Ще изброим една част от островите, съставляващи архипелага.
1. о. АМОРГОС
[You must be registered and logged in to see this image.]
Аморгос е най-източният остров на Цикладите, разположен относително близо до архипелага Додеканези.
Площа му е 121 км2
Главно пристанище за острова е гр. Катапоя.
Следващo по значение е гр.Аегиали - популярна точка сред младите заради оживеното крайбрежие и множеството кафенета и ресторанти. Зад Аегиали, точно на самата планина са „кацнали” три живописни селца Толария, Потамос и Лангада.
Столица на острова е град Аморгос или Хора, както го наричат местните. Градът е разположен в сърцевината на острова
О-в АМОРГОС - има специална позитивна енергия от античността. Поради тази причина островът е много популярен като йога убежище и се посещава целогодишно
2. - о. АНАФИ
[You must be registered and logged in to see this image.]
Според Гръцката митология, рая на девствената природа и екзотични плажове с кристално чисти води– Анафи, се е появил от дъното на Егейско море, за да даде подслон на аргонавтите.
Анафи се намира на 12 морски мили източно от остров Санторини. Площта му е около 38 кв.км. - дължина 10 и ширина 7 км.
Островът е подходящ за разходки - старинни пътеки, лъкатушещи покрай стръмни хълмове, биха могли да ви разведат из целия остров. В източната му част се е оформил полуостров доминиран от връх Каламос – един от най-високите в Средиземно море -584 м. На самия купол на този връх е построена църквата "Каламиотиса" - възстановена в голямата си част след земетресението през 1950г.
Популярните плажове са "Klisidi" и "Roukounas".
3. - о. АНДРОС
Андрос е най-северният остров в групата, известен с пясъчните си плажове, скалисти крайбрежни ивици, планински вериги, плодородни равнини и огромно изобилие от потоци .
Разстоянието от пристанище Пирея в Атина до острова е 89 морски мили, а от Рафина – 36. Площта на острова е 373 кв. км.
Основно пристанище е гр. Гаврио. Пристанищата в Бтаси, Хора и Корти са подходящи предимно за риболовни и туристически цели.
Главен град е Андрос или Хора, както го наричат местните (разположен в югоизточната част на острова). Градът е интересно съчетание между средновековни, неокласически и цикладски сгради, тесни улички свързани с аркади, красиви църкви, музеи, магазини и кафенета. Централната търговска улица, по която са разположени заведения и магазини, е превърната в пешеходна зона и е затворена за автомобили.
4. - о.АНТИПАРОС
Антипарос е разположен на по-малко от една морска миля югоизточно от остров Парос. Разделя ги тесен провлак, известен под името „Amfigeio”. Максималната дължина на острова е седем мили (11 км.) от север на юг, а максималната ширина - 2,8 мили (4,5 км). Общата площ се оценява на 37-38 км.
Островът е известен с характерната си цикладска красота - бели къщи, калдъръмени улички и красиви цветни градини. Забележителност е разположената на хълма "Свети Йоан", известната пещера със сталактити, на входа на която е изградена църквата „Свети Йоан”.
Столица е гард Антипарос, построен около венециански замък. Други населени места са: Сорос, Кампос и известния курорт "Св. Георги", разположен в югозападната част на острова.
Островът е заобиколен от многобройни необитаеми островчета с голяма историческа и археологическа значимост.
5. - о.ДЕЛОС
Родното място на Аполон и Артемида, е значим религиозен център в Древна Гърция и основното търговско пристанище за Източното Средиземноморие по време на Римската империя. Днес е необитаван и е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Делос е разположен в западната част на Егейско море и е най-малкия остров от Цикладите - дължината му е 4,5 км., а в най-широката си част е 1,3 км.
Според мита някога Делос бил плаващ остров, блуждаещ по морета, докато Зевс не заповядал на Посейдон да го застопори на едно място, за да може на него да се скрие и роди бременната Лето.
В наши дни на Делос няма постоянни обитатели. Островът се използва като музей под открито небе, който в понеделник има почивен ден и островът е "затворен". Археолозите са успели досега да открият останките на три светилища на Аполон, храм на Артемида, храм на бог Тритон, храм на Хера, Тераса на лъвовете и други светилища.
6. - о.ДОНУСА
Донуса e най-северният остров от Малките Цикладите. Разположен е на изток от Наксос и на север от Аморгос. Площта му е 13,5 кв. км. Островът притежава многобройни заливчета, някои от които крият великолепни пясъчни плажове.
Населените места там са пет на брой. Ставрос (наричан „Kampos” от местните) е най-голямото селище и пристанище за острова. Разположено в югозападната, подветрена страна на острова, то очарова с традиционната си за Цикладите архитектура.
Тимиос Ставрос се намира на източната страна на острова и носи името си от църквата, която е основната забележителност. Останалите населени места са Mersini, Haravgi, Kalotaritissa - живописни селца, които заслужават да бъдат посетени.
7. - о.ФОЛЕГАНДРОС
Недокоснат от растежа на туристическата индустрия, Фолегандрос (или Polykandros) предлага отдих в типичния цикладски стил. Според гръцката митология Фолегандрос е син на Минос и основател на първите заселници на острова.
Фолегандрос е малък остров в Егейско море, който заедно с островите Сикинос, Иос, Анафи и Санторини съставлява южната част на Цикладските острови. Площта на острова е около 32 кв.км. Населението наброява 667 души обитаващи три селца - Хора, Каравостасис и Ано Мериа, свързани помежду си с павирани пътища.
Релефът на Фолегандрос е разнообразен, включвайки високи урви и големи пещери. Главното селище на острова се нарича подобно на повечето гръцки острови — Хора и е построено на ръба на 200-та метрова стръмна урва. Пристанището на острова е в село Каравостасис. Сред по-известните плажове на Фолегандрос е Катерго, достъпен само по море.
8. - о.ИОС
Местните жители наричат острова "Nios", но официалното му име идва от "йон" - виолетка. Според легендата тук е погребан богоподобният Омир – „поетът на поетите” и тук е родното място на неговата майка.
Иос е хълмист остров разположен между островите Наксос и Санторини. Площта му възлиза на 109 кв.км., а населението наброява 1838 души.
Главно пристанище за острова е Омрос, разположен в северозападната част. Разстоянието от него до основното селище - Хора е 15 мин пеша.
Хора е живописно цикладско селце. Тесните улички и стръмни стълби го превръщат в недостъпно за всякакъв вид автомобилен транспорт. Главната улица е превърната в туристическа зона - отрупана с бутици, ресторанти, кафенета и барове.
В Иос съществуват още няколко малки населени места - групи къщи, струпани край големите плажове – Теодоти, Каламос Маганари. През 70те години на миналия век популярният плаж Милопотас е бил любимо място на младите хипита. Днес той е превърнат в луксозен курорт от ранга на „Парадайз бийч „в Миконос.
9. - о.ИРАКЛЕЯ
Гъста растителност, естествени извори, хълмове, кристално чистите води, живописни заливи и пещери – това е облика на Ираклея - този рай в Цикладите.
Ираклея е малък остров разположен в западния край на Малките Циклади – източната част на Цикладските острови. В непосредствена близост е до островите Схинуса, Куфониси, Донуса, Керос, с които заедно образуват Малките Цикладите.
Площта на острова е 18.078 кв.км. Населението наброява 151 жители. Основен град е Панагия или Хора, а пристанище за острова е „Agios Georgios”.
Островът има красива морското дъно, с останки от потънали кораби, които могат да бъдат изследвани. Най-големите пещери в Цикладите са разположени именно там.
10. - о.КЕА
Поради близостта до Атика, красотата на остров Кеа, наричан още „Gia” или „Tzia” е леснодостъпна. Стръмни планини, малки полета, маслинови горички, лозя, долини, живописни заливи – това са част от характеристиките на острова.
Кеа е разположен на около 60км. югоизточно от Атина, и на около 1 час път с ферибот от Лаврио, което го превръща в удобна дестинация за уикендите и пътуванията с яхта. Общата му площ възлиза на 129 кв.км., а населението наброява 2417 души
Столица на острова е град Лулис, наричан Хора, подобно на столиците на останалите острови. Разположен е в сърцевината на острова и се издига на значителна надморска височина, поради страха на древните му жители от пирати. Други по-големи населени места са пристанището на острова - Корисия и рибарското селище Вуркари.
11. о.КИМОЛОС
Този малък и изключително красив остров се намира в западната част на Цикладите, близо до остров Милос. Вулканичната почва и уникалното разнообразие от минерали там са създали фантастични плажове – вариращи от фин пясък до дребни камъчета.
Името на острова датира още от Древността и се свързва с първия му заселник – Кимолос. От друга страна думата „kimoloa” означава креда, която се добива на острова.
Столица е град Хора, построен на висок хълм, с изглед към пристанището на острова – Псахти.
Кимолос притежава редица красиви плажове,които могат да бъдат достигнати само пеша или с малки лодки – "Klima", "Monastiria", "Prassa", "Aliki", "Bonatsa".
12. - о.КУФОНИСИЯ
Разположена на югоизток от Наксос и на запад от Аморгос, Куфонисия се състои от три острова – Като Куфониси (Долен), Пано Куфониси (Горен) и Керос, принадлежащи към малките източни Циклади.
Остров Керос е необитаем. Той е защитен археологически обект, на който през XXв. са открити голям брой древни творби на изкуството.
Като Куфониси е слабо населен остров – съществуват само няколко малки къщички. Площта му е 4,3 кв.км. Интересна гледка е църквата „Панагия” – построена на самия вълнолом.
Пано Куфониси е най-малкият, но най-гъсто населен остров на Цикладите. Площта му е 3,5 кв.км., а населението наброява 366 жители. Спрямо жителите, островът притежава най-голямата риболовна флотилия в Гърция.
Столица е град Хора, построена на югозападния бряг на острова, в типичния за Цикладите стил на архитектура.
13. - о.КИТНОС
Китно е точното определение за остров Китнос или „Термиа” - както го наричат заради термалните извори.
Островът се намира в Западните Цикладите - разположен между Кеа и Серифос. Разстоянието от пристанище Пирея до Китнос е 56 морски мили (104 км).
Островът разполага с два пристана – източен и западен - официален, на който акостират фериботите. Двата пристана са малки и спокойни. От тях започва крайбрежна алея, с уютни кафенета и ресторантчета.
Селото се намира във вътрешността на острова и подобно на него е малко, спокойно и китно, с типичните за Цикладите - бели къщички, тесни улички и живописни кафенета. За да достигнете до него бихте могли да наемете кола или велосипед. По пътя се разкриват невероятни пейзажи – девствени плажове, закътани заливи, самотни параклиси!
14. - о.МИЛОС
Вулканичната дейност в древността е надарила този остров с разнообразие от неповторими пейзажи, скалисти форми в прекрасни цветове и красиви бели пясъчни плажове. Островът е известен със статуята на Венера – „Venus de Milo” - изложена в Лувъра, статуята на Асклепий - изложена в Британския музей, статутите на Посейдон и Аполон – изложени в Националния музей в Атина.
Милос е най-югозападния остров на Цикладите, разположен на север от остров Крит. Площта му се оценява на 151 кв.км., а населението наброява 4960 жители. По-голямата част от релефа на острова е хълмист, като на запад преминава в планински - планината Профитис Елиас 748м.
Естествено пристанище представлява отвора на главния кратер, който сякаш разделя острова на две равни части чрез провлак широк не повече от 18км. В една от пещерите в южната част на пристанището, температурата от вулканичната дейност е все още висока, което е довело до появата на горещи серни извори в източната част.
Главен пристанищен град е Адамантас. Над него високо на хълма са разположени столицата - град Плака, град Кастро и други по-малки селища.
Древният град е разположен между село Трипити и град Клима. Там се намира древноримския амфитеатър и някои останки от крепостните стени и сградите на града. Многобройни изящни произведения на изкуството са открити на това място, и по-специално статуите на Венера, Асклепий, Посейдон и Аполон.
15. - о.МИКОНОС
Миконос е световноизвестна туристическа дестинация, популярна с нощния си живот, невероятните пясъчни плажове, бели вятърни мелници и цикладска архитектура. Разположен е в средата на Егейско море - на юг от Тинос, на изток от Сирос и на север от Парос и Наксос.
Главен град на острова е Миконос, известен също като Хора - една от световните перли - съчетание от кафенета, клубове, бутици, магазини за подаръци и специфична архитектура. Къщите са бели, кубообразни с максимум два етажа. Уличките са тесни, боядисани в бяло. През летния сезон влизането на автомобили в Хора е забранено, с изключение на тези, които имат пропуск. Съществуват доста фирми, които отдават под наем мотопеди и бъгита (ATV). Забележителности за града са: Малката Венеция - поредица от къщи с островна архитектура, в основите на които се удрят морските вълни; площад "Алефкандра" с църквата и рибните ресторанти; вятърните мелници; площад "Триа Пигадиа" ("Трите Чучура"); летния амфитеатър; църквата "Парапортиани"; площадът пред старото пристанище. Символ е пеликана Петрос, но всъщност пеликаните са три на брой.
Ано Мера е малко селце разположено в средата на острова, на около 7км. източно от гр. Миконос. Забележителност там е манастира „Турлоска Богородица”, построен през XVIIIв.
По-известни плажове в Миконос са Плати Иало, Парадайс, Супер Парадайс, Елиа, Лиа, Кало Ливади, Парага, Псару бийч, Агио Стефано, Орно, Панормос бийч. Между повечето от тях транспорта се осъществява предимно по вода.
16. - о. НАКСОС
Наксос: най-големият и зелен остров на Цикладите с впечатляващо високи планини, плодородни долини, тучни зелени клисури, зашеметяващи морски пейзажи и традиционни за Цикладите селища, извисяващи се от самите планински върхове. Там жителите все още са облечени в традиционни носии и се изхранват от даровете на земята.
Наксос е остров осеян с красиви стари църкви, манастири и венециански замъци, хармонично съчетани с Цикладските кубични къщи .
Столица e град Наксос или Хора, чиято забележителност е внушителен венециански замък от XIIIв. Хора е стар град, построен амфитеатрално, с павирани каменни алеи и уникална архитектура - съчетание от цикладски и средновековен стил .
Основна забележителност за острова е „Портара“ - мраморна бяла порта от незавършения храм на бог Аполон
17. - о.ПАРОС
Разположен в сърцето на Цикладите, Парос е една от предпочитаните дестинации в Гърция. Ненадмината природна красота, плажове с кристално чисти води, "уникални" византийски пътеки, криволичещи между цикладските селца.
Исторически погледнато, Парос е известен с финия бял мрамор, довел до термина "Парийски" - използван за да опише мрамор с подобни качества. Днес, изоставени мраморни кариери и мини, могат да бъдат все още видени на острова.
Парикия (Parikia), столицата на Парос е красиво цикладско градче с бели кубични къщи и впечатляващи неокласически имения. Венециански замък от XIIIв. се извисява гордо от хълм в центъра на града и разкрива прекрасна гледка към него. Важен църковен паметник е църквата „Panayia Ekatontapyliani“ ,изградена през VIв.
В северната част на острова, в дъното на голям залив е разположен град Науса (Naussa) - вторият по големина на острова със своите 2300 жители. Науса има типичната цикладска архитектура - бели къщи със сини орнаменти и тесни улици. За разлика от пристанището в Парикия, това в Науса не е „задръстено“ от постоянно пристигащи и заминаващи фериботи.
Лефкес е селце, разположено в най- високата точка на остров Парос с прекрасна панорамна гледка над острова. Селото е разположено в планините и е заобиколенo от зеленина.
Марписа е традиционното село с отличителен средновековен характер. Изградено е на хълм, на няколко километра от известните плажове „Loyarás“ и „Pisso Livadi“. Психопания е друго интересно за посещение селце, чиито околности изобилстват от зеленина, потоци и диви маслинови дървета.
Красиви плажове на острова са: Ливадия, Криос, Пипери и Мегало Пипери, Лимнес, Св.Анаргири, Лангери, Писо Ливади, Дриос и други.
18. - о.ПОРОС
Порос е малък остров, разположен на около 48 км. (32 мили) южно от Пирея. Рразделен е от полуостров Пелопонес посредством 200-метров морски канал. Старото му име е Погон и е считан за остров на бога на морето – Посейдон.
Всъщност Порос се състои от два отделни острова, свързани помежду си посредством мост. “Sphairia” е южният остров. На него е разположен днешния град. “Kalaureia” е северният, по-голям остров.
Малкото градче на остров Порос е построено амфитеатрално по склоновете на хълма. Най-голямата му забележителност е часовниковата кула, (построена през 1927 година) и Археологическия музей.
Макар да няма летище, островът е лесно достъпен по вода и е любимо място на туристите за кратки ваканции.
19. - о.СХИНУСА
Схинуса се намира в центъра на Малките Циклади, южно от Наксос и северо-източно от Ираклия. Това е малък остров с три села: Хора, Месария и Мерсини.
20. - 0.САНТОРИНИ
[You must be registered and logged in to see this image.]
Закътан в най-южната част на Цикладите, скъпоценният камък на Егейско море – Санторини (Тира) , всъщност е група от острови - Тира, Тирасия, Аспрониси, Палеа и Неа Камени.
Фира (или Тира) е главният град; прието е залезът да се гледа в Иа или Имеровигли. Най-широките плажове са на Камари и Периса. Известните Червен плаж, Бял плаж, Черен плаж и Плаж на влюбените (Lover's beach) са близо до Акротири. Има и множество селца - Пиргос, Мегалохори и др.
Архипелагът е с вулканичен произход, известен преди всичко с катастрофалното вулканично изригване, станало там през 1400 г. пр.н.е. Преди това изригване бреговата линия на Санторини е била почти правилна окръжност, получена в резултат на вулканичните изригвания, довели до образуването на острова. При изригването вулканът експлодира с такава мощ, че централната част на Санторини литва във въздуха. На нейно място се образува огромен кратер (по-точно калдера), който се запълнил с морска вода.
21. - о.ТИНОС
Тинос е очарователен, но малко известен остров от групата на Цикладите. Той е третият по големина след Андрос и Наксос.
Последната промяна е направена от Любак на Пон 6 Апр 2015 - 12:20; мнението е било променяно общо 3 пъти
Любак- глоб.модератор
- Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 71
Re: Островни групи (архипелази) в Егейско море
Преди години имаше един много голям ферибот ,който пътуваше от Солун до Крит и имах щастието да пътувам с него.
Минаваше и не само минаваше,но и спираше на всеки остров.
48 часа пътувах докато стигнем Крит и се нагледох на красоти
През цялото време бях на палубата ,гледах и се наслаждавах
Нямам думи да ви го опиша.
Минаваше и не само минаваше,но и спираше на всеки остров.
48 часа пътувах докато стигнем Крит и се нагледох на красоти
През цялото време бях на палубата ,гледах и се наслаждавах
Нямам думи да ви го опиша.
Re: Островни групи (архипелази) в Егейско море
Е сега вече знаеш с катамарана какво ми еПетър Василев написа: Преди години имаше един много голям ферибот ,който пътуваше от Солун до Крит и имах щастието да пътувам с него.
Минаваше и не само минаваше,но и спираше на всеки остров.
48 часа пътувах докато стигнем Крит и се нагледох на красоти
През цялото време бях на палубата ,гледах и се наслаждавах
Нямам думи да ви го опиша.
max- ...........................
- Регистриран на : 28.06.2010
Брой мнения : 3942 Рожд.дaта : 20.11.1969
Години : 55
Re: Островни групи (архипелази) в Егейско море
Спорадските острови, известни още като северни Споради.
Архипелагът се намира в почти северозападната част на Егейско море и съставлява 24 острова, като само 4 са населени.
До островите може да достигнете от Атина с ферибот.
Други основни пристанища са при Волос и Кими (о.Евбея).
Не всички фериботи превозват коли, затова проверявайте.
Също така може да се използват и фериботите от Солун или от Агиос Константинос. Единственото летище за целия архипелаг на Спорадите се намира на остров Скиатос.
Населените острови са : -
о.Алонисос
о.Скиатос
о.Скопелос
о.Скирос
Остров Алонисос -
[You must be registered and logged in to see this image.]
Вдъхновяващ остров, с величествени пейзажи и красива природа, предпочитана дестинация за спокойствие и уединение.
Алонисос е най-източният остров от Спорадите. Тук е създаден първият морски национален парк в Гърция с една от най-големите защитени морски зони в Европа. Районът се превръща в идеална среда за много редки видове от флората и фауната - Средиземноморския тюлен-монах, делфини и морски птици.
Древното име на острова е „Икос“ и се свързва с това на първия му обитател Стафилос (в превод грозде), син на Ариадна и Дионис. Този мит обяснява запазените от древни времена до днес традиции в лозарството.
Столица е град Патитири - живописно пристанище с красиво павирана крайбрежна улица. Хора е старата столица, запазила облика на типично островно селище - каменни къщи с впечатляващи дворове, тесни калдъръмени улички, църкви и средновековен замък с прекрасен изглед към морето.
В Милиа се намира Международната академия на хомеопатията, която все още поддържа живи традициите на народната медицина, благодарение на чудотворните билки, растящи на острова.
Красивите плажове на Алонисос с кристално чисти води са: „Meyálos Mourtiás“, „ Steni Vala”, „Chrisi Milia”, „Marpoúnta”.
Алонисос е заобиколен от многобройни необитаеми островчета с интересни забележителности:
• „Gioura “или „Giaros“ - остров със сталактитна пещера, обитавана според мита от Омировия циклоп. Там се срещат редки видове дива коза.
• „Pelayoníssi“ или „Кира Панагия“ - манастир принадлежащ към „Великата Лавра“ в Атон. Там се намира едно от най-големите естествени пристанища на Средиземно море, залива - „Плантис“
• „Piperi“ - ядрото на Националния морски парк, убежище на Средиземноморския тюлен-монах и редки морски птици. Достъпът до него е забранен.
• „Ksiró“ (или Перистера) - девствен, необитаем остров с красиви пясъчни плажове.
• „Skatcoura“ - остров, известен заради манастира „Евангелистриас“.
•„Psathoúra“ - вулканичен остров, чийто фар е най-високия в Егейско море, изработен от французи през XIX век.
Остров СКИАТОС
[You must be registered and logged in to see this image.]
Най-посещаваният остров от групата на Спорадите. Въпреки бързия ръст на туризма през последните десетилетия, островът все още е запазил своята живописна и непокътната природа - гъсти борови гори, кристално чисти лазурни води и повече от 60 неповторими плажа. Най-известният от тях е „Кукунариас“, обявен за един от трите най-красиви плажа на Средиземноморието.
Скиатос е известен с оживения нощен живот - истинско удоволствие за посетителите и особено за младите представители. Множество клубове и барове изпълват пешеходна алея до Старото пристанище, а големите открити клубове се намират в района на Амудия. Концерти и изложби също съпътстват културните събития през цялото лято.
Столицата на Скиатос е град Скиатос, най-голямото селище на острова. Градът е нов, модерен курорт, наподобяващ оживеността на Миконос. Тесните павирани улички разкриват красиви бели къщи с керемидени покриви и цветни градини. Забележителност за града е естественото пристанище, заобиколено от четири малки островчета.
Остров СКОПЕЛОС
[You must be registered and logged in to see this image.]
Пристанището на гр.Скопелос
[You must be registered and logged in to see this image.]
Островът на пищната зеленина, лазурните води, традиционната пейлонска архитектура и световноизвестния мюзикъл „Мама Миа“ .
Скопелос е най-зеленият остров в Гърция. Повече от половината му територията е покрита с девствени борови гори, заради които през 1997г. Международната организация за био развитие официално го обявява за „Зелено - синият остров“.
Географски, Скопелос е остров в Егейско море, принадлежащ към групата на Северни Споради. Има три основни пристанища: Скопелос, Агнонтас и Глоса.
Столица е град Скопелос или Хора, разположен в северното крайбрежие на острова. Каменни къщи с великолепни дворове, тесни калдъръмени улички и редица византийски църкви са запазили същността му на типично гръцко островно селище. Градът е изграден около средновековен замък, с невероятна гледка към Егейско море. Интересен за посещение там е Фолклорния музей, помещаващ се в сградата на реновирано имение от миналия век.
Второ по големина селище е Глоса. Според Пападиамантис, негови отличителни черти са благородния облик и древните руини открити около района.
Други население места на острова са: Палио Клима - живописно селце, претърпяло големи щети след земетресението през 1965г., Нео Клима или Елиос, - ново селище разположено на 688 м. н.в., в непосредствена близост до красивия плаж на Ховолос.
Забележителности за острова са: Впечатляващите византийски манастири, венецианската сграда „Епископ“ предназначена за седалище на епископа в миналото, но поради пиратските набези на Барбароса остава недовършена. Параклисът „Агиос Йоанис“, добил известност в цял свят заради сватбената сцена от филма „Мама Миа“. Построен на върха на стръмна скала от него се разкрива невероятната гледка към архипелага!
Остров СКИРОС
[You must be registered and logged in to see this image.]
Разположен в „средата“ на Егейско море, отдалечен от останалите три острова, Скирос е част от Спорадите, за която сякаш всички забравят. Той обаче е магнетичен и красив остров, към който всеки посетител на Гърция трябва да се опита да се отправи в даден момент.
Скирос е традиционен и непокътнат остров, което го прави идеална дестинация за автентична гръцка почивка. Притежава фантастични плажове, има изградени музеи и забележителности, които заслужават да бъдат посетени.
Столица е гр. Хора - фантастично място за хранене, пазаруване и забавление с невероятни панорамни гледки, простиращи се над острова.
Северната част на острова е покрита с гора. Там е и най-високата точка на острова -връх Олимп (903 м), докато южната част е гола и камениста. Столицата на острова се нарича също Скирос (или Chora). Основното пристанище, на западния бряг е Линария. На острова има замък, който датира от времето на Венецианското владение (13-ти до 15-ти век), византийския манастир "Свети Георги", гробът на английския поет Рупърт Брук, и археологическите находки от бронзовата епоха в Паламари. Днес на остров Скирос са разположени бази на военоморските и военовъздушни сили на Гърция.
Една от популярните забележителности са известните понита на Скирос - уникална порода пони, обитаваща острова от древни времена.
Архипелагът се намира в почти северозападната част на Егейско море и съставлява 24 острова, като само 4 са населени.
До островите може да достигнете от Атина с ферибот.
Други основни пристанища са при Волос и Кими (о.Евбея).
Не всички фериботи превозват коли, затова проверявайте.
Също така може да се използват и фериботите от Солун или от Агиос Константинос. Единственото летище за целия архипелаг на Спорадите се намира на остров Скиатос.
Населените острови са : -
о.Алонисос
о.Скиатос
о.Скопелос
о.Скирос
Остров Алонисос -
[You must be registered and logged in to see this image.]
Вдъхновяващ остров, с величествени пейзажи и красива природа, предпочитана дестинация за спокойствие и уединение.
Алонисос е най-източният остров от Спорадите. Тук е създаден първият морски национален парк в Гърция с една от най-големите защитени морски зони в Европа. Районът се превръща в идеална среда за много редки видове от флората и фауната - Средиземноморския тюлен-монах, делфини и морски птици.
Древното име на острова е „Икос“ и се свързва с това на първия му обитател Стафилос (в превод грозде), син на Ариадна и Дионис. Този мит обяснява запазените от древни времена до днес традиции в лозарството.
Столица е град Патитири - живописно пристанище с красиво павирана крайбрежна улица. Хора е старата столица, запазила облика на типично островно селище - каменни къщи с впечатляващи дворове, тесни калдъръмени улички, църкви и средновековен замък с прекрасен изглед към морето.
В Милиа се намира Международната академия на хомеопатията, която все още поддържа живи традициите на народната медицина, благодарение на чудотворните билки, растящи на острова.
Красивите плажове на Алонисос с кристално чисти води са: „Meyálos Mourtiás“, „ Steni Vala”, „Chrisi Milia”, „Marpoúnta”.
Алонисос е заобиколен от многобройни необитаеми островчета с интересни забележителности:
• „Gioura “или „Giaros“ - остров със сталактитна пещера, обитавана според мита от Омировия циклоп. Там се срещат редки видове дива коза.
• „Pelayoníssi“ или „Кира Панагия“ - манастир принадлежащ към „Великата Лавра“ в Атон. Там се намира едно от най-големите естествени пристанища на Средиземно море, залива - „Плантис“
• „Piperi“ - ядрото на Националния морски парк, убежище на Средиземноморския тюлен-монах и редки морски птици. Достъпът до него е забранен.
• „Ksiró“ (или Перистера) - девствен, необитаем остров с красиви пясъчни плажове.
• „Skatcoura“ - остров, известен заради манастира „Евангелистриас“.
•„Psathoúra“ - вулканичен остров, чийто фар е най-високия в Егейско море, изработен от французи през XIX век.
Остров СКИАТОС
[You must be registered and logged in to see this image.]
Най-посещаваният остров от групата на Спорадите. Въпреки бързия ръст на туризма през последните десетилетия, островът все още е запазил своята живописна и непокътната природа - гъсти борови гори, кристално чисти лазурни води и повече от 60 неповторими плажа. Най-известният от тях е „Кукунариас“, обявен за един от трите най-красиви плажа на Средиземноморието.
Скиатос е известен с оживения нощен живот - истинско удоволствие за посетителите и особено за младите представители. Множество клубове и барове изпълват пешеходна алея до Старото пристанище, а големите открити клубове се намират в района на Амудия. Концерти и изложби също съпътстват културните събития през цялото лято.
Столицата на Скиатос е град Скиатос, най-голямото селище на острова. Градът е нов, модерен курорт, наподобяващ оживеността на Миконос. Тесните павирани улички разкриват красиви бели къщи с керемидени покриви и цветни градини. Забележителност за града е естественото пристанище, заобиколено от четири малки островчета.
Остров СКОПЕЛОС
[You must be registered and logged in to see this image.]
Пристанището на гр.Скопелос
[You must be registered and logged in to see this image.]
Островът на пищната зеленина, лазурните води, традиционната пейлонска архитектура и световноизвестния мюзикъл „Мама Миа“ .
Скопелос е най-зеленият остров в Гърция. Повече от половината му територията е покрита с девствени борови гори, заради които през 1997г. Международната организация за био развитие официално го обявява за „Зелено - синият остров“.
Географски, Скопелос е остров в Егейско море, принадлежащ към групата на Северни Споради. Има три основни пристанища: Скопелос, Агнонтас и Глоса.
Столица е град Скопелос или Хора, разположен в северното крайбрежие на острова. Каменни къщи с великолепни дворове, тесни калдъръмени улички и редица византийски църкви са запазили същността му на типично гръцко островно селище. Градът е изграден около средновековен замък, с невероятна гледка към Егейско море. Интересен за посещение там е Фолклорния музей, помещаващ се в сградата на реновирано имение от миналия век.
Второ по големина селище е Глоса. Според Пападиамантис, негови отличителни черти са благородния облик и древните руини открити около района.
Други население места на острова са: Палио Клима - живописно селце, претърпяло големи щети след земетресението през 1965г., Нео Клима или Елиос, - ново селище разположено на 688 м. н.в., в непосредствена близост до красивия плаж на Ховолос.
Забележителности за острова са: Впечатляващите византийски манастири, венецианската сграда „Епископ“ предназначена за седалище на епископа в миналото, но поради пиратските набези на Барбароса остава недовършена. Параклисът „Агиос Йоанис“, добил известност в цял свят заради сватбената сцена от филма „Мама Миа“. Построен на върха на стръмна скала от него се разкрива невероятната гледка към архипелага!
Остров СКИРОС
[You must be registered and logged in to see this image.]
Разположен в „средата“ на Егейско море, отдалечен от останалите три острова, Скирос е част от Спорадите, за която сякаш всички забравят. Той обаче е магнетичен и красив остров, към който всеки посетител на Гърция трябва да се опита да се отправи в даден момент.
Скирос е традиционен и непокътнат остров, което го прави идеална дестинация за автентична гръцка почивка. Притежава фантастични плажове, има изградени музеи и забележителности, които заслужават да бъдат посетени.
Столица е гр. Хора - фантастично място за хранене, пазаруване и забавление с невероятни панорамни гледки, простиращи се над острова.
Северната част на острова е покрита с гора. Там е и най-високата точка на острова -връх Олимп (903 м), докато южната част е гола и камениста. Столицата на острова се нарича също Скирос (или Chora). Основното пристанище, на западния бряг е Линария. На острова има замък, който датира от времето на Венецианското владение (13-ти до 15-ти век), византийския манастир "Свети Георги", гробът на английския поет Рупърт Брук, и археологическите находки от бронзовата епоха в Паламари. Днес на остров Скирос са разположени бази на военоморските и военовъздушни сили на Гърция.
Една от популярните забележителности са известните понита на Скирос - уникална порода пони, обитаваща острова от древни времена.
Любак- глоб.модератор
- Регистриран на : 21.05.2009
Брой мнения : 11761 Рожд.дaта : 19.07.1953
Години : 71
Страница 1 от 1
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите
Пет 15 Ное 2024 - 20:06 by Димитър Маринчев
» КЪДЕ КЪЛВЕ ЗАРГАН В МОМЕНТА?
Съб 26 Окт 2024 - 20:36 by Димитър Маринчев
» КЪДЕ КЪЛВЕ КЕФАЛ, ПЛАТЕРИНА И ИЛАРИЯ В МОМЕНТА?
Вто 22 Окт 2024 - 19:41 by Димитър Маринчев
» За гъби
Нед 13 Окт 2024 - 16:48 by Димитър Маринчев
» С лодка в морето - 2024
Пет 11 Окт 2024 - 14:44 by Димитър Маринчев
» Около Бургас
Чет 3 Окт 2024 - 21:05 by Димитър Маринчев
» КЪДЕ КЪЛВЕ САФРИД В МОМЕНТА?
Пон 23 Сеп 2024 - 20:59 by Димитър Маринчев
» КЪДЕ КЪЛВЕ ХАМСИЯ В МОМЕНТА
Нед 11 Авг 2024 - 22:20 by Димитър Маринчев
» Light Rock Fishing
Нед 4 Авг 2024 - 23:36 by Димитър Маринчев
» Сезон 2024
Сря 31 Юли 2024 - 9:39 by boysa
» Зарибяване с пъстърва
Вто 21 Май 2024 - 14:05 by icokanev
» КЪДЕ КЪЛВЕ КАЯ В МОМЕНТА?
Съб 18 Май 2024 - 19:37 by Димитър Маринчев
» Форумът осиротя
Пет 17 Май 2024 - 10:56 by icokanev
» Риболов на лихнос пред Каваците и Дюни
Чет 29 Фев 2024 - 11:35 by Димитър Маринчев
» Сезон 2023
Сря 21 Фев 2024 - 16:40 by boysa