GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

С лодка в морето -безопасност

+16
Моряка
vesko1234
paynera
divein
noemis
Мънцата
justinian
antares
КИРО
ДЯДО ИВАН
cat1
Румен Ганев
efo
gogata1
Plamen
rikitikitavi
20 posters

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty С лодка в морето -безопасност

Писане  rikitikitavi Вто 23 Авг 2016 - 17:40




Доста хора смятат, че в морето трябва да си с голяма и тежка лодка. Щот е по сигурно. За много от тези хора с лодки под 4 м са едва ли не е забранено да се влиза в морето. Смятам, че тези хора грешат. Голямата и тежка лодка може донякъде да обере част от човешките грешки и е по -просторна. Туйто. Аз подчертавам, че говоря само за риболов.
Оказва се, че главната част от притесненията идват от незнание за мерките за безопасност и "кво ся ши праим кат тъй съ сгуФнясъ ситуациятЪ " По -надолу съм написал основните необходими според мен знания. Ако има желаещи може да дописват.
Първо две думи за мен (за тези от вас, които не ме познават) . От 34 години съм с разни лодки за риба.
Ето едно грубо изброяване :
Надуваеми обикновенни с гребла - 160 см, 200 см,
220 см
Надуваеми с твърдо дъно : 330 см, 360 см, 380 см, 420 см.
Рибове : 420 см. 600 см, 800 см.
Дървени :600 см
Пластмасови :300 см, 420 см, 520 см
Спасителни : от 550 см до 1250см
И една яхта 900 см.
Критични ситуации (да потъне лодката) съм нямал. Нервни ситуации дал Нептун. Ама си подчертавам, че в лошо време предпочитам да съм на бряг.

С лодка в морето -добре е да знаем :
( Ще се опитам да напиша някои основни правила за безопаност с лодка.)
Ако сутринта на плажа вятъра ти хвърля пясък в очите то ти нямаш работа в морето.
Винаги си измисли резервно място за излизане ако обърне посоката на вълната.
Твоя живот е по -ценен от лодката. Зарязваш я и излизаш при нужда и без нея. Нищо не ти пречи да и удариш първо една котва.
Винаги следи часова прогноза за времето. Ако за бележиш, че ще се усилва вятъра то риболовствай в сянката на брега.
Има ли вълни то се стараеш да караш с тях или срещу тях. Запомни. Зигзага спасява от потъване.
Котвата винаги с теб. Първата ти работа при някакъв проблем с двигателя е да пуснеш котва. За да държи котвата при лошо време дължината на въжето е дълбочината по четири.
Винаги имай второ котвено въже. При лошо време си вземи и втора котва или голям камък.

Плващата котва е задължителна. Всяко обемисто потъващо нещо вързано с въже зад борда става плаваща котва.
Колкото по -бързо се движи лодката толкова по здраво се стиска щурвала и по -малки движения с него се правят.
Винаги в лодката резервно въже за палене и минимален набор инструменти за пристягане на кабелче или почистване на свещ.
Компас, GPS, зареден телефон и огледална повърхност или огледалце винаги с вас. Също и човек на брега знаещ къде отивате. Хубаво е и станция да има.
Постоянно следете небето над брега. Ако се намуси -бягайте.
Винаги тръгвайте с малко газ. Лодката се ускорява полека,че бая вода трябва да се избута в първия момент.
Следете охлаждането на двигателя и неговата температура.
Изпразвайте своевременно водата от лодката. Тя пречи на движението и товари двигателя.
Очила и шапка винаги в лодката.
Рибата се търси на ниски обороти. Рибата се стресира от високите обороти.
Винаги си имайте гребла в лодката и...погребете малко с тях да знаете как да се движите.
Двигателя се сервизира поне веднъж годишно. Смяна на масла и импелер на водна помпа според инструкцията. Бензин в карбуратора след риболов не се остава.
Гориво за двигателя за минимум 6 часа на пълен ход.
Всички акумулатори се зареждат преди влизане в морето.
Следете позицията си спрямо брегови ориентири постянно. Следете и колко навътре се намирате. Помнете :единствения който е задължен да ви помогне в морето е спасителния кораб....когато дойде и после товаструва скъпо. Колегите наоколо може и да не го направят. Може и да го направят ама не са длъжни.
Морското правило : помогни на всеки да излезе на брега. Ако можеш( безопасно за тебе)спаси и лодката му. Ако видиш някой отличаващ се от останалите лодки поговори с него. Може проблем да има.
Направи си сисрема така, че да пускаш и вдигаш котва от мястото където седиш и котвата да е вързана за носа на лодката.
Ако те хване силен вятър напълни лодката с вода.
Жилетки за всеки. При лошо време облечени.
Ауто -стоп въженцето за двигателя винаги на ръката.
Ако нещо двигателя смени звука излез към брега или прекъсни рболова.
Ако се вдигнат по -големи вълни вдигни котва и направи едно кръгче да видиш как е лодката. Ако много вземе да влиза вода спирай риболова.
Тръгнат ли да излизат другите лодки потърси причината. Може би е време и ти да излезеш.
Сама лодка много навътре в морето е добре да има и втори двигател.
Оттренирай излизане от морето при лошо време. Тогава най много се обръщат лодките.
При излизане вържи всичко ценно.
При голяма вълна се движи на гърба на вълната с нейната скорост.
Лодката може да се преобърне при рязък завой, при странична вълна и при рязко натоварване на единия от бордовете. Избягвайте тези ситуациий.
Ако при пълен ход отнемеш рязко газ и после върнеш на стара позиция влиза вълна през носа.
Разпредели багажа така, че при излизане на глисаж да не се струпа всичко в кърмата.
Кажи на екипажа да се държи преди да дадеш газ
Винаги се оглеждай за всякакви плаващи неща и ги избягвай.
Ако забележиш идваща вълна в гладко море обърни носа мъм нея.
Винаги имай сгъваем нож в лодката. Както и фенерче.
Преди палене на двигателя провери дали е отворено горивното кранче и кранчето в капачката на резервоара.
В морето винаги с документи. Морето е граница на страната ни и могат да те проверят.
Вода за пиене и нещо за ядене.
Носете си запалка. Ако ви убоде дракон нагреите мястото на убождане.
Съд за удобно изгребване на вода или помпа за целта.
Преди влизане в морето провери затворена ли е пробката за източване на вода.
Хвърляй по едно око на нивото на маслото на двигателя.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Plamen Вто 23 Авг 2016 - 19:32

Много полезна информация на едно място! thumbsUp_icon

Бих добавил за излизането в прибоя - лодката никога да не се оставя на борд с вълната. Дори и най-стабилните надуваеми могат лесно да се обърнат.


Последната промяна е направена от p_trustworthy на Вто 23 Авг 2016 - 20:34; мнението е било променяно общо 1 път
Plamen
Plamen
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.11.2012
Брой мнения : 1777 Рожд.дaта : 12.04.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  gogata1 Вто 23 Авг 2016 - 20:13

Полезно  , много полезно 135d02aa35ad75a2cb71 . Всички тия неща сме ги чували и много пъти пренебрегвали !! Темата е много добра и трябва да се поддържа постоянно , да ни стряска ако се отпуснем !!
gogata1
gogata1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.11.2012
Брой мнения : 2030 Рожд.дaта : 21.10.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  efo Вто 23 Авг 2016 - 20:24

Затова харесвам този форум! Има доста неща които, от както чета тук научих и са ми полезни, . За риболов не споделям много, защото не съм корифей в областта и се справям горе-долу със сафрида и каята. Още чакам един колега да ме научи да ловя лефери....Морето ми е в кръвта (водолаз съм от доста години) ама...ако бях прочел какво да правя като ме удари дракон, нямаше да подскачам като примадона миналата година в лодката! Много боли! Чукна ме драконче-бебе до нокътя на показалеца на ръката, имах и запалка, ама...трябва и да знаеш какво да правиш. За два часа мина, ама спомена остана.
Приветствам всички колеги, които помагат по някакъв начин с информация и наистина се стараят да споделят опит защото наистина е полезен! Благодаря ви!!! fishing1
efo
efo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 27.11.2012
Брой мнения : 49 Рожд.дaта : 24.09.1968
Години : 55

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Румен Ганев Вто 23 Авг 2016 - 21:00

Ники worshippy worshippy worshippy
Румен Ганев
Румен Ганев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.02.2012
Брой мнения : 642 Рожд.дaта : 18.04.1964
Години : 60

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  cat1 Вто 23 Авг 2016 - 22:01

Много точно написано . Само едно бих допълнил човек да си знае възможностите на коритото и да не се надценява повечето бели така стават .
cat1
cat1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.02.2016
Брой мнения : 632 Рожд.дaта : 22.11.1973
Години : 50

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  ДЯДО ИВАН Вто 23 Авг 2016 - 23:15

Браво ,Ники !!! Много истини написани в един пост . Само дето повечето всеки ги знае ,ама не ги взима на сериозно . Визирам и себе си .Според мен човек трябва да има страх от морската стихия . Когато те е страх от нещо ,взимаш необходимите мерки за безопасност . Когато не ти пука и се правиш на "герой " ,тогава  стават белите. Дано Господ да ни пази   5ff67901e688fa2ed7af и смелите и страхливите !!!
ДЯДО ИВАН
ДЯДО ИВАН
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.02.2011
Брой мнения : 2923 Рожд.дaта : 14.10.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  КИРО Сря 24 Авг 2016 - 0:03

ДЯДО ИВАН написа:.......Според мен човек трябва да има страх от морската стихия ......
Tочно така е Ванка,страх и уважение към морето и Нептун.
Ще изчакам да се изкажете,накрая АКО има нещо за допълване,ще се обадя.
Иначе поздравления на НикиРики за подетата инициатива,има какво да се каже по въпроса. super
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  antares Сря 24 Авг 2016 - 10:40

Ники, поздравления! Пак навреме пак на място са твоите постове!

Не съм и за корифей, просто ще споделя скромен опит. Учудвах се на "глупостите" в списъка при регистрацията на лодката, но се оказа, че това са все нужни неща...
- черпак - бъзикахме се с него, докато не се пръсна масленият филтър и всичкото масло на шестцилиндров двигател изтече на дъното
- дълго въже - колегата изтегли доста по-голям "параход" до пристана
- остър нож - наложи се да скачам във водата и да нарежа увитата около пропелера мрежа на един малака, който я беше сложил точно на подхода към пристана...
Споделяйте, наистина това е форумът за приятели! :здравей:
antares
antares
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 05.11.2010
Брой мнения : 1965 Рожд.дaта : 14.06.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  justinian Сря 24 Авг 2016 - 11:09

Ако видите плуващи бутилки от минерална вода или парчета стиропор, заобикаляйте ги! Доста често това са необозначени с флагчета "буйове" на рибарски мрежи с доста дълги въжета. Ще избегнете риска от навиването им на винта или загубата на воблер.
Ако видите плаващ надувен буй с флагче, заобикалайте поне на 100 метра, защото това е подводен риболовец! От личен опит ви споделям, че съм държал по 3-4 минути под вода, когато съм бил без буй и чуя звука на преминаваща лодка или джет!!! Освен това,ДВА ПЪТИ  са ме дърпали ТЪПАЦИ , когато съм БИЛ С БУЙ!!! И двата пъти, първото което видяха МАЛОУМНИЦИТЕ беше харпунът ми, насочен към простите им кратуни...
ВИНАГИ носете една миниаптечка-обезболяващи медикаменти, лейкопласт, риванол,бинт.
ВИНАГИ следете обстановката около вас. Не се съсредоточавайте само в риболова. Преди няколко години, яхта ,управлявана от възрастен мъж щеше да разполови лодката ми, ако не бях реагирал светкавично. Човекът се беше заблял нанякъде и въобще не ме беше забелязал. Бяхме само двете лодки в морето... Сами си правете изводите.
justinian
justinian
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 17.09.2009
Брой мнения : 917 Рожд.дaта : 05.02.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  shibailo Сря 24 Авг 2016 - 11:18

Супер си Ники!
Нещо което Пайнера често ми повтаря и ме приземява - Не се поддавай на емоцията и адреналина от риболова, не прибързвай и помисли преди да действаш.
shibailo
shibailo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.09.2013
Брой мнения : 533 Рожд.дaта : 05.04.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Мънцата Сря 24 Авг 2016 - 12:35

Към запалката и аптечката бих добавил амоняк - ако на някой му стане лошо, действа sunglasses2 От известно време сериозно се замислям да добавя в аптечката и някакви антиалергични инжекции, в случай на убождане от дракон. Миналата година извеждах в морето за сафрид един приятел от Дубай. Човека си ловка и е много щастлив, в един момент се обръщам и го виждам как посяга да откача дракон, хванат между сафридите 41990 Ако човека е алергичен, пиши го бегал, колкото и хубава, оборудвана и бърза лодка да имаш! Преди година-две за малко да загубим нашия колега и приятел Краси Сидеров, когото в язовира го ужили ... пчела! Човека се оказа алергичен.
Ясно е, че няма как човек да е подготвен за всяка една ситуация, но все пак трябва да се внимава 509158
Мънцата
Мънцата
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.10.2009
Брой мнения : 12946 Рожд.дaта : 19.05.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  КИРО Сря 24 Авг 2016 - 12:51

Едно важно правило,преди да включите на скорост,
огледайте добре бодровете,не трябва нищо да излиза от лодката навън.
Изчакайте всички да си приберат чепаретата,и оловата да са вътре в лодката.
Не се осланяйте на приказката - готов съм,тръгвай,а половината му чепаре е още
във водата.

Не е лошо да имате и една хубава лупа при принадлежностите си.
И цигара във силен вятър можеш да запалиш,и да си обгориш убоденото от дракона,
е,и слънце се иска де.

По-назад се спомена,да не се държи до брега лодка по борд.
По-голяма лодка не можеш да я задържиш и на малка вълна,
затова предварително си пригответе котвата,изгасете според вашите виждания
мотора,и вържете котвеното въже задължително за носа.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  gogata1 Сря 24 Авг 2016 - 21:34

Проверете си аптечките какво съдържат . Днешните имат 90% бинтове . Купил съм от Лидъл аптечки за колата и лодката .... няма лепенки в тях !!!
gogata1
gogata1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.11.2012
Брой мнения : 2030 Рожд.дaта : 21.10.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  noemis Чет 25 Авг 2016 - 17:18

На много карти опасните плитчини са дадени твърде приблизително и с бележка под линия (отказ от отговорност в случай, че се предоверите и стане нещо неприятно), а в тихо време, в мъгла или сумрак белята лесно може да се случи.

В този смисъл е добре да се споделят координатите на всички онези опасни плитчини и особено на тези от тях, които са на най-посещаваните места.

Като пример ще дам по-точните приблизителни координати на плитчината на рифа южно от Китен (имаше мъртвак и по-близо не посмях да мина). На картите, конкретно Навионикс, и толкова няма. Разбира се, ако някой има по-точни данни ... При първа възможност и по-спокойно море ще маркирам и камъка пред Перла, за който се носят истории за хвърчащи във въздуха ботуши на двигатели и счупени пропилери.

42, 13.546'N
27, 47.722'E

ПП. За по-сигурно е добре да се минава поне на 50-100 м от тези координати. При тихо море плитчината трудно се забелязва.

[You must be registered and logged in to see this image.]
noemis
noemis
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.08.2016
Брой мнения : 6 Рожд.дaта : 11.04.1973
Години : 51

https://www.youtube.com/user/sigeodim

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  divein Чет 25 Авг 2016 - 18:39

- В морето независимо колко лодки има до нас, трябва да сме подготвени така все едно сме сами.
Преди 10 дни на регатата при 45 лодки, при наличие на осигуряващ катер с лекар на борда, жена се удави, след като лодката им се обърна. Близо 20 мин стояха във водата докато ги намерят и извадят. Спасителния катер от Св. Влас докато дойде пред Обзор минаха близо час. От първата лодка, която ги доближи скочи човек да им помага, та той разказва как 15 мин него не могат да извадят, щял и той да се удави. Просто при 12-15 м/с вятър и 2м вълни и спасяването е трудно и опасно.
- Носенето на спасителна риза е задължително, независимо от състоянието на морето. Носенето на жилетка е като предпазния колан и шофирането, пречи и ти се струва ненужно, но един път става....
Вече има достатъчно леки, удобни че и практични варианти.

[You must be registered and logged in to see this image.]


И помнете всички бели в морето започват от брега. Затова трябва да си познаваме състоянието и възможностите на лодките. Лодките са по-мореходни от колкото ние предполагаме, когато са изправни. Драмите в морето почват когато нещо се обръка.
divein
divein
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.02.2012
Брой мнения : 776 Рожд.дaта : 10.08.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  paynera Чет 25 Авг 2016 - 20:39

Аз искам да допълня , че каквото и да се случи в морето с лодката - наи-важното е да се запази САМООБЛАДАНИЕ , което на мен ми липсва пред компа , но в морето НЕ.
paynera
paynera
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.09.2011
Брой мнения : 2378 Рожд.дaта : 03.02.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  КИРО Чет 25 Авг 2016 - 21:03

divein написа:[b]..... Драмите в морето почват когато нещо се обръка.
Много си прав Ице.
Имало е случаи да казвам да се вадят жилетки,ама премълчавам за да не стана
после за майтап - а не е правилно.
Гогата 1,най добре е сам да си направиш аптечката,поне знаеш къде какво си сложил.
Тези купешките са само дърпане на манги от личната ти сметка.
Имам една такава,одобрена от ИАМА,
сега си подготвям и една гагаузка аптечка. spying
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Plamen Чет 25 Авг 2016 - 21:34

divein написа:...Преди 10 дни на регатата при 45 лодки, при наличие на осигуряващ катер с лекар на борда, жена се удави, след като лодката им се обърна.
........
- Носенето на спасителна риза е задължително, независимо от състоянието на морето. Носенето на жилетка е като предпазния колан и шофирането, пречи и ти се струва ненужно, но един път става....
Вече има достатъчно леки, удобни че и практични варианти.

Аз като разбрах за тази регата и знаейки времето, което се очакваше, си мислех, че ще я отложат. Доколкото разбрах, преди този инцидент е имало и друга обърната лодка, но за щастие без жертви...

Що се отнася до ризите, удобни и практични варианти има, обаче по ирония на съдбата не отговарят на изискванията на МА (SOLAS). Елеците (освен някои детски) не изправят тялото в положение, в което главата е над водата, дори и да е в безсъзнание човекът, а самонадуващите се вършат тази работа, но не отговарят на изискванията за непотопимост, защото имало шанс (макар и теоретичен) да се спукат. Едните се водят спасителни жилетки а другите - за работа на открита палуба. Аз лично тези по изисквания си ги държа в една торба вкъщи и само ги показвам на годишния преглед. На лодката винаги нося надуваемите, които заемат място колкото една от спасителните, а иначе са като леко шалче, преметнато през врата, и почти не се усещат като ги носиш.
Plamen
Plamen
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.11.2012
Брой мнения : 1777 Рожд.дaта : 12.04.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  divein Чет 25 Авг 2016 - 22:06

Регата няма защо да я отлагат тъй като ветроходните лодки са изключително мореходни и такива ветрове не представляват проблем за подготвена лодка с опитен екипаж. В него ден на Емине лодките с анемометри казаха че вятъра на поривите е бил 20-25 м/с. За други обърнати лодки не съм чул, може би са имали впредвид броучинг, но това са нормални неща. Имаше доста лодки с аварии по управлението, което също е очаквано при по голяма попътна вълна.
Да знам че тези жилетки не ги признават, но е по добре с такава на гърба отколкото с обърната лодка и сертифицирана жилетка навряна в рондука, както беше с обърнатата яхта от регатата.
divein
divein
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.02.2012
Брой мнения : 776 Рожд.дaта : 10.08.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Plamen Чет 25 Авг 2016 - 22:23

divein написа:Да знам че тези жилетки не ги признават, но е по добре с такава на гърба отколкото с обърната лодка и сертифицирана жилетка навряна в рондука, както беше с обърнатата яхта от регатата.

Абсолютно, това имах и аз предвид 135d02aa35ad75a2cb71 И да не помислиш, че се опитвам да те образовам 65ace96196811c664645 Писах за жилетките, за да знаят колегите и преценят какво да носят, защото място на нашите лодки винаги не достига...
Plamen
Plamen
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.11.2012
Брой мнения : 1777 Рожд.дaта : 12.04.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  antares Пет 26 Авг 2016 - 10:22

p_trustworthy написа:
divein написа:Да знам че тези жилетки не ги признават, но е по добре с такава на гърба отколкото с обърната лодка и сертифицирана жилетка навряна в рондука, както беше с обърнатата яхта от регатата.

Абсолютно, това имах и аз предвид 135d02aa35ad75a2cb71 И да не помислиш, че се опитвам да те образовам 65ace96196811c664645  Писах за жилетките, за да знаят колегите и преценят какво да носят, защото място на нашите лодки винаги не достига...


Момчета, гледам, че сме позанемарили тази тема: 364672

[You must be registered and logged in to see this link.]


Може да я поопресните с нови артикули...щото, въпреки писаното вътре, май-май не всичко се спазва... sunglasses2
antares
antares
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 05.11.2010
Брой мнения : 1965 Рожд.дaта : 14.06.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  paynera Пет 26 Авг 2016 - 14:08

Ся искам правилно да ме разберете , не се заяждам - не виждам смисъл от жилетка освен ако човека не може да плува.Какво ще те спаси жилетката след като можеш да се задържиш над водата и да се хванеш за лодката????Ми аз се къпя по 10 пъти на ден в морето от лодката.
paynera
paynera
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.09.2011
Брой мнения : 2378 Рожд.дaта : 03.02.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  shibailo Пет 26 Авг 2016 - 14:32

paynera написа:Ся искам правилно да ме разберете , не се заяждам - не виждам смисъл от жилетка освен ако човека не може да плува.Какво ще те спаси жилетката след като можеш да се задържиш над водата и да се хванеш за лодката????Ми аз се къпя по 10 пъти на ден в морето от лодката.
Трябват адаш.Има ситуации дето са ти далеч от акъла но докато има шанс дори 1% да се случат, на всеки му трябва жилетка.
shibailo
shibailo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.09.2013
Брой мнения : 533 Рожд.дaта : 05.04.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Plamen Пет 26 Авг 2016 - 14:49

Пример за една от ситуациите имаше наскоро. Инцидентът на регатата също е показателен. Почти всички инциденти на море се дължат на човешка грешка. Статистиката това показва 226711
Plamen
Plamen
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.11.2012
Брой мнения : 1777 Рожд.дaта : 12.04.1974
Години : 50

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 2 1, 2  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите