GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

С лодка в морето -безопасност

+16
Моряка
vesko1234
paynera
divein
noemis
Мънцата
justinian
antares
КИРО
ДЯДО ИВАН
cat1
Румен Ганев
efo
gogata1
Plamen
rikitikitavi
20 posters

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  divein Пет 26 Авг 2016 - 15:08

Незнам за плуването, но лодката се обърна с 3 души на борда, само единия успя дя се качи и като подаде сигнал по радиото съобщи че другите двама вече не ги вижда. При такъв вятър и вълна лодката дрейфа с 2-3 възела, тъй че може и да не успееш да я настигнеш.
divein
divein
...........................
  ...........................

Регистриран на : 26.02.2012
Брой мнения : 776 Рожд.дaта : 10.08.1978
Години : 45

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  paynera Пет 26 Авг 2016 - 15:30

Е ся ??? в такова време не се влиза!!! аз не съм регата - всичко да е уредено с точна дата и час.
paynera
paynera
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.09.2011
Брой мнения : 2378 Рожд.дaта : 03.02.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  paynera Пет 26 Авг 2016 - 15:32

p_trustworthy написа:Пример за една от ситуациите имаше наскоро. Инцидентът на регатата също е показателен. Почти всички инциденти на море се дължат на човешка грешка. Статистиката това показва 226711
Наскоро примера всички го знаем!!! със или без жилетка - еднакво се пада зад борда.
paynera
paynera
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.09.2011
Брой мнения : 2378 Рожд.дaта : 03.02.1973
Години : 51

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  antares Пет 26 Авг 2016 - 15:55

paynera написа:
Наскоро примера всички го знаем!!! със или без жилетка - еднакво се пада зад борда.


      Точно така, падането е еднакво! Въпросът е, какво става след падането? Ако си в условия на спокойно море, угаснал двигател и в съзнание - ОК!  Ама ако има вълна /както веднъж ни настигна буря за секунди/, която те изхвърли от лодката на метри, ако двигателят работи, ако си в несвяст - тогава жилетката сигурно ще ти повиши шансовете за оцеляване, нали?
antares
antares
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 05.11.2010
Брой мнения : 1965 Рожд.дaта : 14.06.1960
Години : 63

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  КИРО Пет 26 Авг 2016 - 18:02

paynera написа:Ся искам правилно да ме разберете , не се заяждам - не виждам смисъл от жилетка освен ако човека не може да плува.Какво ще те спаси жилетката след като можеш да се задържиш над водата и да се хванеш за лодката????Ми аз се къпя по 10 пъти на ден в морето от лодката.
Иво,къпането е регулиран процес,а падането неуправляем.
При падане първо имаш момент на незнание какво се е случило,после съзнаваш
в каква ситуация си.Но тези 4-5 секунди са много решаващи,защото те отдалечават
от лодката.И понеже това рядко се случва в спокойно време,като има и вятър
4-5м/с,дрейфа на лодката е по-голям отколкото може да доплуваш до лодката.
И естественно че в началото даваш газ да се докопаш до лодката,но идва бързо и умората.
Не всички могат да издържат дълго на спринтово плуване.
Добрата жилетка в такъв случай ти държи главата над водата,защото
колкото и да е топла водата,идва и момента на охлаждането на тялото.

Имал съм случай,пред Журналист,на котва,със сина на комшията сме за поп.
Стана доста топло,и той реши да се изкъпе.Не погледнах въобще морето.
Скочи,а то имало силно течение,гледам го че бързо се отдалечава,почна да
спринтира към лодката,ама много бавно идва.Имахме към 50м резервно въже
и го пуснах по течението - хвана го,та го издърпах бързо.
Ами ако нямаше никой на лодката ?

И друг случай.Пак горещо време,Асен е близо до нас,но сам в лодката.
Гледам го по едно време махна дрехите от себе си,взе една кофичка от сирене,
и се изкъпа без да слезе от лодката.

Та,след като се обърне каруцата,пътища много.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  cat1 Пет 26 Авг 2016 - 21:52

Абе няма какво да се лъжем , аз досега не съм видял някой да стои с жилетка в лодката . Така и така не ги носим ами поне да са вързани за нас моята жилетка е под пангуза дето седя на него и е вързана за мен с едно 3мм въженце падна ли тя идва след мене в голямата лодка обаче са в баша и може да се наложи да ги потърсим преди да ги облечем . И още нещо се сетих сложете си в лодките ролка тефлонова лента и ролка двойнозалепваща голяма работа ми свърши тефлоновата преди 2 дена ако нямах щях да се прибирам на гребла .
cat1
cat1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.02.2016
Брой мнения : 632 Рожд.дaта : 22.11.1973
Години : 50

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  vesko1234 Съб 27 Авг 2016 - 15:35

И да не забравяме най честата причина за удавени рибари. Рибарски гащеризон с ботуши. Пълни се с вода и няма излизане. Задължително слагайте жилетка ако сте с такъв. Между другото ако има човек зад борда и не може да се качи му се пуска вързано за другия борд въже с примка да стъпи в нея и така да се качи. Бяха ми разправяли за един алкохолик дето скочил на 14 градуса вода да се поосвежи, че после другия алкохолик не можел да го издърпа в лодката бая време и накрая с този чалъм успял.
Неопреновите гащеризони са малко по-добре, понеже имат някаква плаваемост. За каяците есента и зимата се ползват сухи, дишащи костюми. Във Варна продават такива втора употреба в магазин Посейдон на братя Бъгстон 1. По 200-300лв са. Аз си взех този за 300лв почти неизползван:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Чувал съм че и рибари за лодки ги купуват. Преди да влезете в морето го обличате върху нормалните си дрехи- анцуг, полар или каквото има. Костюма пропуска влагата от изпотяване навън, но плата е непропусклив за вода. Евентуално може да влезе малко вода през маншоните на ръцете и врата. Има и плаваемост, заради въздуха между костюма и тялото. Все пак се слага и жилетка отгоре за по-сигурно. С такъв костюм може да се натопите до шията, докато си пускате лодките от колесарите. За дъждовно време или ако ви пръска вода също е перфектен.
vesko1234
vesko1234
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.07.2015
Брой мнения : 232 Рожд.дaта : 08.06.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Моряка Съб 27 Авг 2016 - 16:04

vesko1234 написа:И да не забравяме най честата причина за удавени рибари. Рибарски гащеризон с ботуши. Пълни се с вода и няма излизане.

Не успяват да се напълнят с вода, налягането притиска гащиризона около тялото и останалия въздух отива към краката, като ги държи на повърхността, а главата под вода.
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8113 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  vesko1234 Съб 27 Авг 2016 - 16:36

Моряка написа:
vesko1234 написа:И да не забравяме най честата причина за удавени рибари. Рибарски гащеризон с ботуши. Пълни се с вода и няма излизане.

Не успяват да се напълнят с вода, налягането притиска гащиризона около тялото и останалия въздух отива към краката, като ги държи на повърхността, а главата под вода.

Което пак не е перфектната позиция за плуване в морето :) Ето и малко впечатления от първа ръка:

[You must be registered and logged in to see this link.]
vesko1234
vesko1234
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.07.2015
Брой мнения : 232 Рожд.дaта : 08.06.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Румен Ганев Съб 27 Авг 2016 - 17:12

vesko1234 написа: Във Варна продават такива втора употреба в магазин Посейдон на братя Бъгстон 1.
Има ли ги редовно?
Румен Ганев
Румен Ганев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.02.2012
Брой мнения : 642 Рожд.дaта : 18.04.1964
Години : 60

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Моряка Съб 27 Авг 2016 - 18:14

Веско напълно си прав ако паднеш с краката надолу и не дай си боже потънеш-въздуха ще е излязъл и гащиризона(обикновения гумен)ще почне да се пълни. Аз присъствах на падане с гръб и краката нагоре.
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8113 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  vesko1234 Съб 27 Авг 2016 - 20:53

Румен Ганев написа:
vesko1234 написа: Във Варна продават такива втора употреба в магазин Посейдон на братя Бъгстон 1.  
Има ли ги редовно?
Трябва да се проверява. По принцип внасят често. Софийските каякари ги ползват за пускане в бързеи и купуват редовно.
vesko1234
vesko1234
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.07.2015
Брой мнения : 232 Рожд.дaта : 08.06.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  КИРО Пон 29 Авг 2016 - 8:51

Идва сезона на мъглите,та се сетих за едно нещо.
По принцип,като лъхне южняка и мъглата след малко е факт.
Като видите че идва,веднага погледнете как ви атакуват вълничките,
или вълните,т.е.,от коя посока идват към лодката ви,и къде се намира
брега,или мястото където трябва да се приберете.
Даже е добре да насочите лодката към това място,тогава най-точно
ще видите в коя точка на борда ви идва вълната.
Даже южняка да вдигне неговата си вълна,тази постоянната се забелязва.
Това направете първо,после посегнете към GPS или компас.
На първото може да сте забравили да заредите батерията,и след 3-4 мин,
да изпищи на умряло,второто може да не е в чантата ви,и се сещате че
предния ден сте го почистили компаса,за да е всичко точно,но жената като чистила
масата го сложила до ТВ-то,и сега там си чака.

Преди две години,Краси Маринков влиза от Френклиман с още един,
и то в мъглата,карат към 40 мин навътре ( ЯЛ 4 с 15к.с ).
– абе към 11 часа мъглата трябва да се вдигне си казали
( поначало си е така,ама не и в него ден)
Към 16 часа решили да се прибират,тук компас,там трябваше да е другия,
грънци.А сега пази тишина,да чуем къде минават коли,камиони,магарета,
абе да чуят брегови шум.Чули нещо,айде в нея посока.
След 30 мин пак стоп.А,в друга посока е шума,айде пак 30 мин нататък.
Към 19 часа нещо тъмно отпред,намалил нашия скороста,
ама не гаси,че това може и кораб да е,обаче се показала
естакадата на Шкорпиловци.
От там вече лесно,покрай брега,само след Галата малко шубе,дали ще уцелят
Траката,но си гледал вълничката от де идва,и вече почти в тъмното се прибрали.
12л резервоар,като излязли източили 100гр - от любопитство.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  cat1 Пон 29 Авг 2016 - 22:37

Темата за безопастност на лодките беше доста нищена в Офф Роуд форума , там има двама колеги които се занимават  професионално с транспорт на яхти в тази тема са събрани техните мнения прочете ги .

[You must be registered and logged in to see this link.]

Не е необходимо да се взема точно такава чанта но може да се направи нещо подобно за за няма както писа Киро да забравиш компаса на масата . От един стар рибар лека му пръст почина човека запомних някой неща за това какво трябва да има в лодката първото е запасна котва с достатъчно въже под достатъчно имам предвид над 100м за нашите черупки ,второто е вода поне 5л освен тази която носиш за деня и чак тогава идва спасителната жилетка .

cat1
cat1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.02.2016
Брой мнения : 632 Рожд.дaта : 22.11.1973
Години : 50

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  ribarya Вто 30 Авг 2016 - 3:54

А  за алкохола на борда не сте писали нищо!? Струва ми се,че и той е виновник за много бели. Бил съм свидетел на яки падания. Слава Богу не извън борда,но и в лодката да паднеш па може да си строшиш глупавицата... sunglasses2
Пийте с удоволствие и мярка...както е рекъл поета :здравей:
ribarya
ribarya
...........................
  ...........................

Регистриран на : 18.11.2012
Брой мнения : 315 Рожд.дaта : 29.10.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  shibailo Пет 9 Сеп 2016 - 20:38

„Гълтане на език” това словосъчетание е доста неправилно но какво трябва да се знае по въпроса... давам линк към една статия, която е доста полезна:
[You must be registered and logged in to see this link.]
shibailo
shibailo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.09.2013
Брой мнения : 533 Рожд.дaта : 05.04.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Красен Матеев Съб 10 Сеп 2016 - 11:54

Иво, това е ценно като инфо! Благодаря!
Още помня баба ми като ми заби една вилица в езика заради ужилване от пчела (ядох круша и тя беше вътре).
Красен Матеев
Красен Матеев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.03.2012
Брой мнения : 266 Рожд.дaта : 15.03.1982
Години : 42

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  shibailo Съб 10 Сеп 2016 - 12:16

Красен Матеев написа:Иво, това е ценно като инфо! Благодаря!
Още помня баба ми като ми заби една вилица в езика заради ужилване от пчела (ядох круша и тя беше вътре).
Така е. А и да не ми отваряте работа после. Езика е мускул той няма как да се глътне!
shibailo
shibailo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.09.2013
Брой мнения : 533 Рожд.дaта : 05.04.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  vesko1234 Вто 20 Сеп 2016 - 10:03

Сякаш само в България, може би и в Русия я има тая глупост- при човек в безсъзнание или гърчове да почне да му се бърка в устата с пръст, вилица, лъжица, нож и всякаква домакинска посуда. До голяма степен имат вина лекторите от БЧК, понеже са ми казвали че масово обясняват на шофьорските курсове да се бърка в устата с горепосочените железарии, нищо че сме щели да счупим зъбите. Зъболекарите нали и те хранят семейства :) После "спасителя" даже е горд че му е спасил живота като му е бръкнал в устата.

Ето видео какво правят в цивилизованите страни при човек в безсъзнание:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Накратко обръща се на една страна и главата му се отвежда назад за да му се отворят дихателните пътища. Така можете да го оставите даже и без наблюдение за колкото си искате време. Ако има слюнка или повърне секретите ще се изтекат навън, а няма да отидат в трахеята, ако е по гръб, като е било при Бон Скот. Някой хора ако са по гръб или главата им е свита и са в безсъзнание езика може да запуши дихателните пътища. Единствената причина да се бърка в устата е ако има храна или повърнато или избити зъби да се извадят, за да не ги вдиша.
vesko1234
vesko1234
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.07.2015
Брой мнения : 232 Рожд.дaта : 08.06.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  boysa Вто 20 Сеп 2016 - 20:01

Здравейте!
Първо да Благодаря на Ники!
Той си знае, че аз знам що го писа туй.
Чел съм го над десет пъти, но не знам дали е достатъчно. Благодаря Ники!
Знаеш, че уча бавно, но се надявам да съм разбрал.
Та че не разбирам от капитанската работа то е ясно, .
2000г завърших курс за спасител към БЧК в Пловдив.
Та това, което помня е,че това от клипа е странично стабилно положение и е последното, което се прави след като е стабилизиран човека - има пулс и диша.
Та в БЧК се учеха правилни неща и няма място за грешки.

Моля ако има доктори и други които познават материята да напишат стъпките. при спасяване. Ако има такава тема се извинянам, че съм я пропуснал!Може да са полезни.
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 929 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  КИРО Вто 20 Сеп 2016 - 21:27

Няма такава тема Боби,а се оказва че е наложително да направим нещо по въпроса.
Нека за сега се пише тук,после по-лесно ще се прехвърлят всички мнения.

Сега към този момент
boysa написа:. .....Та това, което помня е,че това от клипа е странично стабилно положение и е последното, което се прави след като е стабилизиран човека - има пулс и диша..

Означава ли това,че преди да се премине към действията от клипа,
има нещо друго да се направи предварително?
Иначе от клипа разбрах,че ако не си паниран,
само за 3-5 сек. успяваш а помогнеш на човека.
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  shibailo Вто 20 Сеп 2016 - 22:03

Приоритет е възстановяване на сърдечната дейност но това се прави със сърдечен масаж като пострадалия е по гръб и тогава трябва главата да е в „дорзална флексия”. Демек брадата нагоре за да се отворят дихателните пътища. След възстановяване на пулса веднага човека се обръща по показания на клипа начин. Това обръщане на сртана е за да не остава повърнато и течности в устната кухина. Да може да изтича от устата само.
А ако има пулс и не може да диша се прави само това. За да се отворят дихателните пътища - главата на зад. За да не погълне течности (повръщано) - тялото на една страна. Това е.
shibailo
shibailo
...........................
  ...........................

Регистриран на : 04.09.2013
Брой мнения : 533 Рожд.дaта : 05.04.1980
Години : 44

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  vesko1234 Вто 20 Сеп 2016 - 23:00

[You must be registered and logged in to see this link.]

Да, страничното стабилно положение е за човек, който диша спонтанно и има сърдечна дейност, но е в безсъзнание. Често срещани причини за които се сещам и първата долекарска помощ:

1. Пиян - страничното стабилно положение
2. Инсулт (мозъчен удар) - страничното стабилно положение
3. След епилептичен гърч - страничното стабилно положение
4. Удар по главата (мозъчно сътресение) - страничното стабилно положение
5. Топлинен удар - страничното стабилно положение, да се премести на хладно (сянка) и да се наплиска с вода
6. Удавяне - изкуствено дишане и сърдечен масаж ако няма пулс
7. Падане на кръвното - страничното стабилно положение и да се наплиска с вода
8. Токов удар - изкуствено дишане и сърдечен масаж ако няма пулс
9. Свръхдоза наркотици - страничното стабилно положение

vesko1234
vesko1234
...........................
  ...........................

Регистриран на : 17.07.2015
Брой мнения : 232 Рожд.дaта : 08.06.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  gogata1 Съб 24 Сеп 2016 - 11:48

Случайно попаднах на това , може и да е пускано вече .
[You must be registered and logged in to see this link.]
gogata1
gogata1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 13.11.2012
Брой мнения : 2030 Рожд.дaта : 21.10.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  cat1 Нед 2 Окт 2016 - 23:29

След днешната първа мъгла за сезона, май само аз и още 2ма колеги знаехме къде се намираме и къде се намира брега другите гледаха умно една от градските сеферки се движеше на 50м от стената да може да се прибере и само дето не се блъсна в единия вълнолом . Компас се слага в лодката ама и в главата трябва да има някакви елементарни познания по навигация ГПС е най добре обаче + резервни батерии че днеска като го включих имах само 2 чертички резервни батерии имам ама в къщи .
cat1
cat1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.02.2016
Брой мнения : 632 Рожд.дaта : 22.11.1973
Години : 50

Върнете се в началото Go down

лодка - С лодка в морето -безопасност - Page 2 Empty Re: С лодка в морето -безопасност

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите