GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

+37
tugman
Ribarina
roko koko
ДЯДО ИВАН
gargaron
Любак
Моряка
RAAZIEL
zhikata
felippemassa
topgun
Валентин Караилиев
ticho
Plat1ka
ninastefanina
Ангелофф
Иван
ivanov70
sword-fish
LFC
jasonsmith
ribaro
Бай Гого
bkd
Венци
iliqn_d
chirusa_bg
илия
lip4o
теди
koki
петко стоянов
georg
КИРО
Красимир
майсторчето страхил
Цецо-еСкобара
41 posters

Страница 2 от 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  koki Съб 19 Дек 2009 - 8:16

lip4o написа:Каква е разликата между обикновения връх и жилото???

Жилото е много по-тънко и меко, обира тласаците на рибите, направено е от плътен карбон.
Обикновения връх е по-твърд и кух. Жило е приемливо да се поставя на директни с малка акция, иначе казано леки sunglasses2 / 7 м. 220 - 250 гр./. Ако сложиш жило на въдица с по твърд строй може би няма да е удачно 12666 .
koki
koki
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 188 Рожд.дaта : 12.05.1979
Години : 45

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  lip4o Съб 19 Дек 2009 - 23:57

worshippy
lip4o
lip4o
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 340 Рожд.дaта : 15.04.1978
Години : 46

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  КИРО Нед 20 Дек 2009 - 0:10

lip4o написа:worshippy
За попчето ли ти трябва ? 017
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  lip4o Нед 20 Дек 2009 - 0:16

Имам два телескопа от доста време.Подарихами ги със залепени конектори(мисля че така се нарича това на което се закача линията),но никога не съм обръщал внимание какви са върховете.Та реших да се образовам.А попчета аз лично ловя с къса пръчка със макара,на дъно
lip4o
lip4o
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 340 Рожд.дaта : 15.04.1978
Години : 46

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  Красимир Нед 20 Дек 2009 - 19:12

koki написа:
lip4o написа:Каква е разликата между обикновения връх и жилото???

Жилото е много по-тънко и меко, обира тласаците на рибите, направено е от плътен карбон.
Обикновения връх е по-твърд и кух. Жило е приемливо да се поставя на директни с малка акция, иначе казано леки sunglasses2 / 7 м. 220 - 250 гр./. Ако сложиш жило на въдица с по твърд строй може би няма да е удачно 12666 .

Според мен е добре да се има и от 3 вида върхове(ластик,жило,обикновен),и от ситуацията да се избере който ще ни върши работа,но всичко е свързано с пари,и от вида на телескопа.
avatar
Красимир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 77 Рожд.дaта : 29.08.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  ???? Съб 26 Дек 2009 - 19:38

Красимир написа:
Според мен е добре да се има и от 3 вида върхове(ластик,жило,обикновен),и от ситуацията да се избере който ще ни върши работа,но всичко е свързано с пари,и от вида на телескопа.

Според мен, оригиналния връх е по-добре да не се реже(ако е кух), а да се ползва в този си вид. Ако трябва да се монтира ластик или жило (или и двата варианта), по-добре е да се купят допълнителни върхове(почти навсякъде ги има) и да се режат те. Някои модели директни телескопи фабрично са окомплектовани с по два върха- кух и със жило, като някои от реномираните производители изрично указват до какво максимално сечение може да бъде ластика за съответния модел телескоп и дали въобще може да се монтира такъв.
По-долу е триколенен връх за директен или спиди със жило- разпънат е с дължина 125см и диаметър в основата 5.4мм.:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Аз също съм на мнение че жилата са по-пригодни са по-меки телескопи особенно ако ще се ловят и средно големи риби- от порядъка на 500-700гр и по-големи. Жилото е предназначено за много бърза подсечка и бързо уморяване и кепчосване на дребни до средни риби. Едната от осмиците с които ловя, в общи линии отговаря на тези параметри и въобще не смятам да я оластичавам:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Този модел телескоп на Lineaeffe е конструиран и предназначен, както за любителски, така и за спортен риболов- дълга сглобка(тр.д.-142см), 7 колена, акция до 25гр, тегло 430гр.
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  Красимир Съб 26 Дек 2009 - 21:53

Този модел телескоп на Lineaeffe е конструиран и предназначен, както за любителски, така и за спортен риболов- дълга сглобка(тр.д.-142см), 7 колена, акция до 25гр, тегло 430гр

От 4-5г имам Lineaeffe Unica 8008 5-20гр,в момента е с ластик,имам и жило,но почти не го използвам,до сега не съм имал проблеми с него,дори и на зарибени язовири,в порядака на 2,5-3кг риби,за по-големи не мога да кажа нищо,от една седмица съм горд с още един Lineaeffe unuversario.
avatar
Красимир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 77 Рожд.дaта : 29.08.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  ???? Нед 27 Дек 2009 - 19:53

Да, "линайфетата" са сравнително здрави телескопи и с много добро съотношение:
" качество-тегло-цена"; правят се в Китай по италианска технология и мениджмънт, изришно и специално за "внос на италианския пазар"! Който и от моделите да се хване, според мен не е проблематично за ваденето на 2-3 килограмов шаран или амур, особено на дължините 7/8 метра; дори и със шпиц-връх! :b23b8673c6466f Цената на 8-цата е 140 лева( на дребно, на вносителя) и според мен това е добра цена за това "качество-дължина-тегло-здравина на пръта". ся щи кажа И при тях, като се шибне някоя муха в пръта.. думка и ти кънти после 5 минути в ушите, а ма не с тоя звук като "на счупване" при Тиките! шама
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  ???? Пон 28 Дек 2009 - 0:06

И тъй и тъй не ми се спи, барем да напиша и някоя дума за спидитата. "Спиди"-то е къс директен телекоп за бръз риболов 226711 Това са телескопи, които се произвеждат и разпространяват предимно за състезателен риболов и обикновенно реномираните производители ги произвеждат в комплекти от 1.50-2.0м до 4.50-5.50м, през 50 или дори 30см. С какво се различават от директните телескопи със същите дължини(примерно 3.0, 4.0, 5,0м)? Различават се с това, че са много твърди и същевременно здрави телескопи, предназначени за бръз риболов по време на състезания, на близки дистанции- 2.0-10.0м от брега. Обикновенно са
по-дебелостенни пръти, от високо модулни карбони и са с подсилени(допълнително напластени) снадки и по-къса сглобка от нормалните директни телескопи- примерно, ако един "директен" 5м. е с 5 или 4 колена, то едно "спиди" със същата дължина е със 6-7 или 8 колена ( моето "Спро"- 5.50 е с 8 колена) и е безумно здраво за буквално силово вадене на дребни и средни риби на къса дистанция! Едновременно с това са и достатъчно леки за работа само с едната ръка в продължение на няколко часа( един състезателен "ден" е 3 часа; не е 10-12 часа, колкото ние си ги правим "на ден"), така че, специално при спидитата в това отношение, като че ли е търсено и е намерено "златното сечение" на съотношенията. Върховете са "шпиц"- плътни , карбонови; по-дебели и по-твърди от "камшиците" на обикнвените директни телескопи и продължават и подчертават общият строй на пръта. Много от реномираните производители, произвеждат комплектите си от спидита директно с коркови или неопренови ръкохватки и шок-накрайници- металните тапи в долния край на прътите.
По-долу на снимката са снадките на професионално(за спортен риболов) спиди на SPRO - Clubwinner Speedstick CF(5.50м.), на които се виждат подсилените и с по-различна структура на карбона, снадки:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Риболова "в близост до брега" с такъв прът е в зависимост най-вече от здравината на линията...според размера на рибите които кълвът и от уменията на риболовеца относно заключителните операции след засичането и хващането на рибата!
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  илия Пон 28 Дек 2009 - 7:00

Дай грамажи на 5м. :dancingHappy_i
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  koki Пон 28 Дек 2009 - 7:59

илия написа:Дай грамажи на 5м. :dancingHappy_i
Виж тук .............
[You must be registered and logged in to see this link.]
:609c1f728720fb
koki
koki
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 188 Рожд.дaта : 12.05.1979
Години : 45

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  ???? Пон 28 Дек 2009 - 11:38

Петицата е много по-добър вариант по отношение на теглото, ама аз малко преди това бях взел една петица...та да не се застъпват. Забравих да спомена, че връзката между шпица и кухата част е бандажирана с конец; аз само и ударих още два ката лак- да не се разнищва! magnifier

п.п. специално на мойто спиди, грамажа е точен- на електронна везна показа 265гр без тапата горе.
За разлика от от него обаче, другата осмица която имам-пак на SPRO:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Показа на везната 665 гр, но не съм недоволен- по здрава карбонова тояга от тази, не съм имал- с кръстосана оплетка(карбонова лента с кевлар) до върха и мисля да му слагам ластик 2.2мм на пето коляно. Или без върха, с вътрешна втулка- кух ластик на Колмик- 3.5мм, на четвърто коляно... остава само и да попадна на толстолобите или на някой аренден с "по-така" риПки :dancingHappy_i sunglasses2 Това "нещо", въобще не е за риболов на дребни и средни риби, да не говорим пък и да се държи повечето време "в ръка"- само на метална стойка отзад и колче отпред 226711


Последната промяна е направена от IDA на Пон 28 Дек 2009 - 12:01; мнението е било променяно общо 1 път
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  илия Пон 28 Дек 2009 - 11:59

Интересува ме грамажи на 5м. директен, спиди и уип, на различни марки. :dancingHappy_i
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  ???? Пон 28 Дек 2009 - 12:27

илия написа:Интересува ме грамажи на 5м. директен, спиди и уип, на различни марки. :dancingHappy_i

Адаш, виж Колмиците в този сайт:

[You must be registered and logged in to see this link.]

- директните телескопи; на някои са оказани грамажите. Имат и комплект от 8бр професионални спидита, модела е MEDINA, но са до 4.0м. Там из вашия район може да навестиш Локалчето- става дума за едни турски телескопи- Alba Star- леки, здрави и не много скъпи- той ползва такъв на 4.0м за вашите реки там и мисля че взема и на други колеги там.(има до 7.0м)

п.п. за "УИП"-ове на 5м. не съм чувал; това е щека но май МИЛО имаха шестица. Това телескопче 5м.,дето го продадох преди празниците(има го в обявите), тежеше 230гр при цена на дребно- 40лв; също много качествена и здрава тояжка- там съм писал за модела, има и снимки.

п.п.п. спидитата на МАВЕР:

[You must be registered and logged in to see this link.]

и те са до 4.0 метра, пък това за уклеи в язовир, идва малко късо! като се уголеми картинката се вижда че имат и 4.50 и 5.0 метра, но явно не са ги внесли!
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  Красимир Пон 28 Дек 2009 - 21:58

Имали някакви специални плувки , при риболов със Спиди,питам защото имам 3бр. плувки ,в нещо като кутия,но не са за директен нито за щека,дълги са около 35см и носят около 2-2,5гр олово,гледал съм нещо немога да си спомня точно къде,ще се помъча да кача снимки,но няма да бъдат с голямо качество.
avatar
Красимир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 77 Рожд.дaта : 29.08.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  ???? Вто 29 Дек 2009 - 16:58

Красимир написа:Имали някакви специални плувки , при риболов със Спиди...

Не знам да има някакви специални и различни като модели плувки за риболов със спидита, от тези със директни телескопи. Разликата е само в товароносимоста- примерно, ако за едно спиди 4-5 метра обичайните плувки са с товароносимост 0.3-1.0гр, то за една директна осмица, замятането с плувка под 1.0 гр си е жив тормоз за пръта, да не говорим пък и във вятър; нормалното там, според мен, е 1.5-3.0 гр. Иначе, дали ще ловим уклеи на 9м от брега или на 14 метра при 1.50 дълбочини- модела на плувката и монтажа са едни и същи, само товароносимоста е различна за да се замята безпроблемно със съответния прът- спиди или директен.

п.п. какво стана със снимките 12666
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  Красимир Вто 29 Дек 2009 - 18:15

Съжалявам за снимките,помъчих се но нещо не става,бях истрил някакви драивери,може да е от това.
avatar
Красимир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 77 Рожд.дaта : 29.08.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  chirusa_bg Сря 30 Дек 2009 - 8:40

Красимир написа:Имали някакви специални плувки , при риболов със Спиди,питам защото имам 3бр. плувки ,в нещо като кутия,но не са за директен нито за щека,дълги са около 35см и носят около 2-2,5гр олово,гледал съм нещо немога да си спомня точно къде,ще се помъча да кача снимки,но няма да бъдат с голямо качество.

Здравей колега,

ще се радвам, ако се справиш със снимките, но така на първо четене ми се струва, че говориш или за подвижни плувки или за някакъв краен вариант на "стикове", англичаните ги ползват за риболов в течение.

ПП. На ЛС имаш e-mail ми, прати ми снимките и ще ги кача.
chirusa_bg
chirusa_bg
...........................
  ...........................

Регистриран на : 07.11.2009
Брой мнения : 42 Рожд.дaта : 26.10.1983
Години : 40

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  Красимир Сря 30 Дек 2009 - 9:08

[You must be registered and logged in to see this image.]
avatar
Красимир
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 77 Рожд.дaта : 29.08.1975
Години : 48

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  iliqn_d Сря 30 Дек 2009 - 10:30

Привет колеги.От това лято съм собственик на Фокус Финеса 8м., направихме няколко добри риболова на едра до средна риба ,а имам извадени и няколко шарана на него.Понеже е със жило , се чудя дали да му слагам ластик за риболов специално на шарани,или да използвам един доста по-тежък и стар Трабуко-матрикс 6м. който поне според мен е с нормален кух връх.
iliqn_d
iliqn_d
...........................
  ...........................

Регистриран на : 07.12.2009
Брой мнения : 101 Рожд.дaта : 03.09.1974
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  илия Сря 30 Дек 2009 - 12:45

На сегашната петица съм със жило, на жилото съм вързал 15см. ластик и на края един клуп от плетеняк, на плетения клуп си слагам линията.Не е истина колко линии и риби ми е спасило това парче ластик.Голямо удоволствие е.Единствения проблем, че се премята по-някога, но като разстърсиш пръта и се оправя. :dancingHappy_i
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  koki Сря 30 Дек 2009 - 13:34

илия написа:На сегашната петица съм със жило, на жилото съм вързал 15см. ластик и на края един клуп от плетеняк, на плетения клуп си слагам линията.Не е истина колко линии и риби ми е спасило това парче ластик.Голямо удоволствие е.Единствения проблем, че се премята по-някога, но като разстърсиш пръта и се оправя. :dancingHappy_i
Колко е дебел ластика?
Защо не сложиш конектор за връзка между ластика и линията?

[You must be registered and logged in to see this image.]

И аз ще си направя една такава джажджа :dancingHappy_i , да си имам за всеки случай 12666
koki
koki
...........................
  ...........................

Регистриран на : 21.07.2009
Брой мнения : 188 Рожд.дaта : 12.05.1979
Години : 45

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  илия Сря 30 Дек 2009 - 14:06

За мене най-здравата снадка е между плетено и монофил, понеже плетеняка е мек. :dancingHappy_i
илия
илия
мир на праха му

Регистриран на : 17.05.2009
Брой мнения : 1089 Рожд.дaта : 08.06.1969
Години : 54

Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  ???? Сря 30 Дек 2009 - 15:04

Това със шокабсорбера(ластик или специален power gum) на върха на пръта е много добър вариант в определени моменти. Аз преди години точно си бях взел една осмица и не бях я оластичил, на един аренден до Карлово след три последователни късания на амури по 4-5 кила, от зор турнах такъв адсорбер 1.8мм , 30см, правен за фидерни монтажи и измъкнах 3 бр пак с такива размери. Смятам го за много полезно приспособление, особенно ако се лови в места където не е удачно да се ползва нормално оластичаване- малки реки, близост до шавари, дървета и т.н., а трябва да се гасят първоначалните удари и напъни на по-едри риби, с по-тънките линии. Същото предназначение има и при фидерните монтажи- тогава, когато се налага да се работи без ползване на аванса на макарата.

п.п. плувките на колегата по-горе: горната е ваглер със стабилизаторчета за далечен и точен полет, а долната е някаква модификация на неподвижна уклейска плувка; този тип антени ако се потопят повече за да работят и "на повдигане", при рязко засичане, често се чупят.
Уклейските плувки по начало са направени по ей-този природен модел- игла от южноамерикански бодливец. По-долу са две такива плувки за състезателен риболов- лявата е 0.7гр. за спиди, дясната е 1.5 гр за директен 7/8м. дължините им съответно са 20 и 25см.
[You must be registered and logged in to see this image.]

sunglasses2
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  ???? Сря 30 Дек 2009 - 16:12

iliqn_d написа:Привет колеги.От това лято съм собственик на Фокус Финеса 8м., направихме няколко добри риболова на едра до средна риба ,а имам извадени и няколко шарана на него.Понеже е със жило , се чудя дали да му слагам ластик за риболов специално на шарани,или да използвам един доста по-тежък и стар Трабуко-матрикс 6м. който поне според мен е с нормален кух връх.

Здрасти Адаш, Финесите са много здрави пръти и спокойно може да му се монтират ластици поне до 1.65; по-добрия вариант е да купиш допълнителен кух връх и да режеш него за ластика, а оригиналния да не се разваля!
Anonymous
????
Гост


Върнете се в началото Go down

Риболов с Директен телескоп и Спиди!!! - Page 2 Empty Re: Риболов с Директен телескоп и Спиди!!!

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите