GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Избор и придобиване на РИБ Лодка

+43
Мънцата
divein
Моряка
ДЯДО ИВАН
gogata1
Красен Матеев
Георги Вутов
georg
Borkata
мечока
boysa
rikitikitavi
Tiho Todorov
чечо
pivkoto
sllipi1
strijok
bsgold
Adrian
antares
gogolisec
Кирил Калчев
vstoikov
chapara
Румен Ганев
batjoro81
Ribarina
JimBeam
baralya
savi aleksiev
EU_BG_akademika
max
D.Dimitrov
КИРО
Plamen
gogo26
anastas_peykov
Тихомир
Любак
roko koko
Тедо
georgebg
tano
47 posters

Страница 1 от 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  Мънцата Пон 27 Окт 2014 - 21:59

Пускам тази тема като продължение на тази [You must be registered and logged in to see this link.]
Което ме подсеща, че за стъклопластови лодки си имаме тема, а за РИБ-ове май нямаме дискусионна тема 12666

Та, ето едно кратко списъче с оборудване, всеки бъдещ ползвател на РИБ да си прецени кои неща са важни за него самият, когато избира РИБ лодка!

1. Пространство на палубата - за двама, или трима човека /за сметка на мястото на палубата/. Да се има предвид, че освен хората, най-малкото на палубата е минимум една хладилна чанта, в повечето случаи са две!  sunglasses2

2. Централна, или дясно разположена конзола /или пък без конзола/. Съответно - голяма /широка/, или малка /тясна/ конзола?! В сегашната си конзола събирам два акумулатора + малко багаж. В старата ми лодка събирах в конзолата само един акумулатор и то с клизма! Ширината на конзолата е и от съществено значение за местоположението и (център/дясно)!

3. Газене/потапяне на балоните - пиша това, защото това беше едно от притесненията ми, преди да дойде моята лодка. За моя радост - неоснователни  5ff67901e688fa2ed7af  Доколкото чух обаче, мисля на Колибрита-та, балоните им стоят във въздуха и нямат постоянен контакт с водата! А това мисля, че е много важно!

4. Резервоар - вграден в пода/конзолата, или външен? На старата ми лодка бях сложил два /30+24л/, което ми даваше голяма автономност на плаване, но "изяждаше" много от мястото на палубата!

5. Кабели/жила по/под палубата. На старата ми лодка това беше едно от нещата, което не ми харесваше - че всичко минаваше по палубата, в краката ми! Да, отстрани до балона, но все пак ... Като се завре един сафрид там, не е проблем да го извадиш по някое време, ама дразни деба ...

6. Клапани за свръхналягане - преди да поръчам настоящата ми лодка, дори не знаех, че се предлага подобна екстра, при това за без пари /за моята лодка платих 150лв за 5бр!/. И край на притесненията от слънцето и жегата! Особено ако не си държиш лодката на закрито!

7. Отводняване на палубата! Изключително подценяван момент от доста лодкари, но според мен е нещо, което вече слагам в Топ 3 по важност! На Жребчево на състезанието оцених по достойнство опцията "самоотводняваща" палуба!  :рок: Миналата година на Поморие при пускането на вода една вълна напълни лодката до половината с вода, която после отводнявах на ход...

8. Плитко/дълбоко V. Едното иска по-малък мотор, пускането на вода е по-лесно. При дълбокото V се иска по-голям мотор /респективно повече денги/, за сметка на по-голяма мореходност.

9. Рундуци/място за багаж, акумулатори, спасително оборудване, котва... Дет се вика, апетита идва с яденето, Ванката е поредното доказателство  spying Вземеш ли 5 метрова лодка, съвсем скоро почваш да мислиш за още куп неща!  sunglasses2 Гарантирам ти, че още догодина ще си вземеш Мин.Кота или Моторгайд, което значи още един акумулатор. И съответната стойка за котва/ел.двигател /отпред на носа/. Като прибавиш един-два ката сухи дрехи, спасителни жилетки, кутии с воблери, чепарета и още доста други багажерийки, ще видиш, че мястото почти винаги не стига! Затова когато избираш лодка, гледай и това. sunglasses2

10. Двойно дъно - достъп и отводняване. Давам пример - примерно Гранд 470 и Гранд 520 много си приличат външно, но нямат нищо общо помежду си!!! Замалко да взема първата 5ff67901e688fa2ed7af Оказа се, че не само че няма достъп до подпалубното пространство, а няма и пробка за източване на двойното дъно, което за мен си е пълно безумие!!!

Това са основните въпроси, върху които е хубаво да се замисли човек, преди да вземе някое прибързано решение. Някои може да са важни за мен, а за друг да не са толкова важни. Ванка, когато установиш кои от тези неща са с приоритет за теб, смятай, че лодката вече си я намерил! sunglasses2 Според мен също подходящия вариант за теб ще е Бриг Фалкон 450 - 500! Най-малкото е доказана марка и модел! А и можеш да го пробваш сам на вода, за да видиш дали ще ти допадне sunglasses2

Всеки да се чувства свободен да допълва :здравей:
Мънцата
Мънцата
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.10.2009
Брой мнения : 12946 Рожд.дaта : 19.05.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  ДЯДО ИВАН Пон 27 Окт 2014 - 22:22

Благодарско ,приятелю worshippy !!! Много истини ,казани от потърпевш ,но вече знаещ много човек .spyingМай наистина лодката ми ще е BRIG -5м. :здравей:
ДЯДО ИВАН
ДЯДО ИВАН
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.02.2011
Брой мнения : 2923 Рожд.дaта : 14.10.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  gogo26 Вто 28 Окт 2014 - 8:49

Браво Мънца за хубавата тема thumbsupsmileyanim А и ти си най в час с РИБ-овете....
Та да попитам, как се определя мястото на централната конзола,ако се слага в последствие?И достатъчно ли е закрепването само със самонарезни винтове или се и лепи?
gogo26
gogo26
...........................
  ...........................

Регистриран на : 22.02.2010
Брой мнения : 940 Рожд.дaта : 26.10.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  Мънцата Вто 28 Окт 2014 - 14:00

Всичко е въпрос на лични предпочитания, аз предпочитам централна конзола, но разума надделя и я монтирах в дясно. По този начин от лявата страна на конзолата спокойно се събира голяма хладилна чанта 50-60 литра. Конзолата е достатъчно да се закрепи само със самонарезни винтове, но е добре отдолу да се сложи и силикон, най-малкото за да не влиза вода sunglasses2 Другото, което трябва да се съобрази при монтажа, е разпределението на товара! Ако по-голямата част от товара е в предната част /двама човека + багажа и оборудването/, е добре конзолата да е малко по-назад. Точно затова всичко е строго индивидуално! Много от Вас познават Ради от Варна. Е, неговата лодка /Олимпик 450FX/ е типичен пример за недобре балансирана лодка, бих казал и доста претоварена.  sunglasses2  Отпред два акумулатора по 105АН, ел.двигател и куп багаж, включително 4 пълни чанти с воблери, конзолата също е доста напред, а отзад само два даунригера. Те я как стои във водата натоварена ...

[You must be registered and logged in to see this image.]

... и как стои празна sunglasses2

[You must be registered and logged in to see this image.]

Забележи къде са шпигатите за отводняване на палубата и къде са на Ради  sunglasses2

[You must be registered and logged in to see this image.]" />

Всичко това важи с пълна сила и за РИБ лодките, не чак в такава степен, но все пак ... Затова разпределението във всяка лодка трябва да се прави индивидуално, според изискванията на конкретния човек  sunglasses2
Мънцата
Мънцата
...........................
  ...........................

Регистриран на : 08.10.2009
Брой мнения : 12946 Рожд.дaта : 19.05.1971
Години : 52

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  EU_BG_akademika Вто 28 Окт 2014 - 18:03

Дядка, мани го Мънцонито с тия баланси, избери си едно от тия RIB-чета, 364672





гарантирам ти, че са идеално балансирани и место бол. А от мен имаш безплатна поръчка и грижа за доставката...... 503495
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  EU_BG_akademika Вто 28 Окт 2014 - 18:08

Мънци да не се докачиш, много важни и полезни неща си казал... 509158 45479
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  sllipi1 Вто 28 Окт 2014 - 18:15

Лодката която показва Академика не е лоша даже е супер ама за гориво целия форум ще требе да сабираме пари,а толкова лефери няма
sllipi1
sllipi1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.10.2011
Брой мнения : 1246 Рожд.дaта : 19.10.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  EU_BG_akademika Вто 28 Окт 2014 - 18:22

sllipi1 написа:а толкова лефери няма
Нема я, дядката ги излови 41990
EU_BG_akademika
EU_BG_akademika
...........................
  ...........................

Регистриран на : 10.06.2009
Брой мнения : 9351 Рожд.дaта : 21.08.1963
Години : 60

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  КИРО Вто 28 Окт 2014 - 18:55

Една лодка за риболов си иска свободно пространство.
Мънцата много точно е дал насоки,другото си е и опит.
От конзолата да се изнесеш бързо до носа,да пуснеш котвата,или да И режеш въжето,
според ситуацията,а не да прескачаш препятствия - те такива дреболии примерно. sunglasses2
КИРО
КИРО
администратор
  администратор

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  sllipi1 Вто 28 Окт 2014 - 20:28

3. Газене/потапяне на балоните - пиша това, защото това беше едно от притесненията ми, преди да дойде моята лодка. За моя радост - неоснователни  [You must be registered and logged in to see this image.]  Доколкото чух обаче, мисля на Колибрита-та, балоните им стоят във въздуха и нямат постоянен контакт с водата! А това мисля, че е много важно!       тва си емного  важно   ,иначе се  получава  едно клатене и блъскане лошо да  ти   стане,за    колибрито     не знам но   скоро се возих в    един риб нема кажа    коя марка балоните са му т очно над водата и се получава   пълен   хауссс
sllipi1
sllipi1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.10.2011
Брой мнения : 1246 Рожд.дaта : 19.10.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  D.Dimitrov Вто 28 Окт 2014 - 21:30

Това с балоните във въздуха при този размер като че ли е факт само при ненатоварена лодка. А и повечето съвременни модели май акцентират върху дълбокото "V" дъно. Предполагам, че на теория би се клатила малко като стъпиш към единия борд но надали ще е толкова фатално. А на ход "опирането" на балоните във водата не помага много ами май направо си пречи. Разположението на седалка и конзола ми се виждат по-смислени и удобни при Колибри от на Бригчето. При Бригчето задния двор за какво би се ползвал? Малко по лодка за разходка ми се види.
А и за 7-8 хиляди лв. мисля че си е добро нещо Колибрито. По тежко е малко но носи по-голям двигател и джелезата му не ги лови магнит.
Пък и си е малко по-широко. Който не се е возил в РИБ знае каква е разликата между общите размери и полезната площ.
avatar
D.Dimitrov
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.06.2013
Брой мнения : 1328 Рожд.дaта : 21.05.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  Тедо Сря 29 Окт 2014 - 9:05

Не искам да не ви развалям темичката за Бриг и Колибри, но само ще спомена, че Зандер BL520B е широк 220см, има и самоотводняваща палуба, и рундуци, и достъп до двойното дъно, и стъклопластова платформа на носа и т.н. sunglasses2
Тедо
Тедо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 1619 Рожд.дaта : 23.06.1974
Години : 49

http://www.zanderbg.com

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  D.Dimitrov Сря 29 Окт 2014 - 10:53

Тедо написа: темичката за Бриг и Колибри,
Моля за извинение!
Просто цитирах упоменатите модели базирайки се на посочените от Ванко линкове.
Нещото което си представил по снимки изглежда много добре/не съм го виждал на живо а и не мисля че бих могъл адекватно да преценя качеството/. Срува ми се, че и при употреба би било удобно заради възможността за заобикаляне на конзолата от двете страни. А и оформлението на носа е страхотно!
Представям си го със стойки за тролинг на конзолата и сонар в панела измежду уредите :аххх:
Ама пусто някъде ми се мярна цена за Колибрито около 7 000 лв. в Украйна и това, признавам, ме накара да ги разгледам по обстойно.
avatar
D.Dimitrov
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 21.06.2013
Брой мнения : 1328 Рожд.дaта : 21.05.1970
Години : 53

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  Тедо Сря 29 Окт 2014 - 12:56

:) извинение за какво :здравей:
7000лв ако е в Украйна, тук ще е над 10000 - имаш:
1. Експортни такси от Украйна
2. Транспорт
3. Мито и ДДС в БГ
Да не говорим, че Колибри 450 вътре като размери е колкото 420 от другите марки, а балоните са по-дълги за да излезе размера...
Личи си и по теглото - само 120кг

Един голям и широк РИБ си "иска" укрепване на дъното и транеца, а килограмите скачат задължително над 200...
Тедо
Тедо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 1619 Рожд.дaта : 23.06.1974
Години : 49

http://www.zanderbg.com

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  ДЯДО ИВАН Сря 29 Окт 2014 - 13:55

Тедо ,не говорим за 4.5 м nono  . Ти сравняваш риб на Зандер 5.2м , с Колибри -4.5м  не знам . Сравни ми Зандера- 5.2м с 5м- Колибри и ми кажи предимствата на Зандера??? Ето ти линк  с цената на лодката с оборудването .Има и доста снимки и мисля ,че свободното пространство изобщо не е малко ,както и ширината и прочие...
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
ЕТО И ЗАНДЕРА-5.2М  С ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ И ЦЕНАТА
[You must be registered and logged in to see this link.]
ДЯДО ИВАН
ДЯДО ИВАН
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.02.2011
Брой мнения : 2923 Рожд.дaта : 14.10.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  Тедо Сря 29 Окт 2014 - 15:39

Да, този е горе-долу същият като се изключи малката конзола /много по-евтина/ и малката товароносимост /10 човека, 1350кг срещу 6 човека, 900кг/... При Зандер-а получаваш бонус и покривало от гумирана материя, което не е хич евтино...
Не знам дали знаете, но преди години бях вкарал 2 РИБа от завода на Колибри и едната я купи съфорумец от Шумен, но цената беше доста под сегашните 9900лв...
Въпросната "компактна" конзола е истинско предизвикателство за монтажа на оборудване, недай си Боже, на по-голям сонар...
При нашите РИБ-ове над 420см винаги има възможността да се поръча оборудване съгласно нуждите на клиента - хипалон, други конзола и седалка, друго разположение... Вграден резервоар за бензин и т.н.
Eто това например е лодка за дайвинг...
[You must be registered and logged in to see this image.]
Както и да е, всеки сам си прави избора.
Тедо
Тедо
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.06.2009
Брой мнения : 1619 Рожд.дaта : 23.06.1974
Години : 49

http://www.zanderbg.com

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  sllipi1 Сря 29 Окт 2014 - 17:18

не изглежда зле зандеро,Дядка ходи го пробвай всеки си х вали стоката  няма лошо най добре човек да пробва  sunglasses2,знаеш какво е времето при вас като има риба за тва тест драйв в лошо време най добрия вариант като кажат че пристанище варна е затворено отиваш до камчия,броиш колко пъти си станал вир вода и колко пъти си изсъхнал,замерваш за колко време колко си изгорил ,и не на последно място е с коя лодка друсането е било по малко тва е все едно да си избереш бик на родеооо  (  да вози по меко) 95a6347ec54c9075c0ab
sllipi1
sllipi1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.10.2011
Брой мнения : 1246 Рожд.дaта : 19.10.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  ДЯДО ИВАН Сря 29 Окт 2014 - 17:30

sllipi1 написа:не изглежда зле зандеро,Дядка ходи го пробвай всеки си х вали стоката  няма лошо най добре човек да пробва  sunglasses2,знаеш какво е времето при вас като има риба за тва тест драйв в лошо време най добрия вариант като кажат че пристанище варна е затворено отиваш до камчия,броиш колко пъти си станал вир вода и колко пъти си изсъхнал,замерваш за колко време колко си изгорил ,и не на последно място е с коя лодка друсането е било по малко тва е все едно да си избереш бик на родеооо  (  да вози по меко) 95a6347ec54c9075c0ab
65ace96196811c664645 135d02aa35ad75a2cb71
ДЯДО ИВАН
ДЯДО ИВАН
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.02.2011
Брой мнения : 2923 Рожд.дaта : 14.10.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  ДЯДО ИВАН Сря 29 Окт 2014 - 17:38

Доста четох и за тази марка и конкретно този модел   JOKER -Coaster 470 Ама не съм виждал на живо такава лодка. Т.Т. данните ми харесват ,ама като не мога да я видя!!! Камо ли  да я пробвам.

[You must be registered and logged in to see this link.]
ДЯДО ИВАН
ДЯДО ИВАН
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.02.2011
Брой мнения : 2923 Рожд.дaта : 14.10.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  sllipi1 Сря 29 Окт 2014 - 18:08

при   покупка до 10000 може риск  при покупка над 20000 си требе проба  все едно да си вземеш жена от  арбския  свят,тя омотана в чаршафи  не знаеш  кво ще ти се падне .проба му  е майката ако  Тедо ти осигури проба няма лошо ,вземат  ли ти  капарото  булката си е твояяяя за  винаги е не за винаги де
sllipi1
sllipi1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.10.2011
Брой мнения : 1246 Рожд.дaта : 19.10.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  sllipi1 Сря 29 Окт 2014 - 18:11

ДЯДО ИВАН написа:Доста четох и за тази марка и конкретно този модел   JOKER -Coaster 470 Ама не съм виждал на живо такава лодка. Т.Т. данните ми харесват ,ама като не мога да я видя!!! Камо ли  да я пробвам.

[You must be registered and logged in to see this link.]
и на мен ми допадна особенно оная с плавниците sunglasses2
sllipi1
sllipi1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.10.2011
Брой мнения : 1246 Рожд.дaта : 19.10.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  savi aleksiev Сря 29 Окт 2014 - 18:28

Иван търси лодка бре d776892fea672e9d795a той плавници си има вече spying
savi aleksiev
savi aleksiev
...........................
  ...........................

Регистриран на : 30.10.2009
Брой мнения : 3331 Рожд.дaта : 05.12.1961
Години : 62

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  tano Сря 29 Окт 2014 - 18:40

Този, който е слагал конзолата отпред на този риб, май не е виждал над 4 бофор   :здравей:
tano
tano
...........................
  ...........................

Регистриран на : 03.06.2010
Брой мнения : 1674 Рожд.дaта : 21.03.1970
Години : 54

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  ДЯДО ИВАН Сря 29 Окт 2014 - 18:48

tano написа:Tozi koito eslagal konsolata otpred na tozi RIB, mai ne vizdal nad 4 bofor.  :здравей:
Колега ,напиши го на български ,че нищо не разбрах :аххх: и за кой риб точно говориш??? За Зандера ли???
ДЯДО ИВАН
ДЯДО ИВАН
...........................
  ...........................

Регистриран на : 02.02.2011
Брой мнения : 2923 Рожд.дaта : 14.10.1972
Години : 51

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  sllipi1 Сря 29 Окт 2014 - 18:53

говори за зандера за водолази
sllipi1
sllipi1
...........................
  ...........................

Регистриран на : 06.10.2011
Брой мнения : 1246 Рожд.дaта : 19.10.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

лодка - Избор и придобиване на РИБ Лодка Empty Re: Избор и придобиване на РИБ Лодка

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите