GO FISHING BG.ForumsClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Улов на скариди

+3
rikitikitavi
КИРО
Моряка
7 posters

Go down

Улов на скариди Empty Улов на скариди

Писане  Моряка Пет 11 Юни 2010 - 21:50

Понеже скаридата е много добра стръв,а също и добро мезе,ще напиша начина и местата на,които е удачно да се лови.Основните предпоставки са,водата да е топла(тогава излизат на повърхноста), е да е слънчево и да няма вълнение(дето се казва водата да е джам).Търсят се по буни и места обрасли с водорасли(добро укритие за тях).Има два вида кепове,и двата е желателно да се удължават,или да са на снадки(да може да се ползват и къси и дълги,както се наложи)Единият е обръча на кепа да е на 90 градуса спрямо дръжката и се ползва на буни ,кеьове,мостове с колони и плоча,потопена във водата.И целта е да се бърка под плочата.Другият кеп е прав,масово използван,когато стената на буната или кея е до дъното.Във втория случай се върви с потопен кеп на нивото на ,което сме открили,че са скаридите и през 20-30 метра се вади,да се оберат.Там,където има водна растителност се срещат повече според мен,дори и да не се виждат,като се загребе същата в кепа попадат доста.Когато времето се намръщи и по кеьовата стена се хващат малко бройки,а наблизо на плитко има поле с водна растителност,те вече са там и може да се хванат добри количества.Кеповете,трябва да са здрави и да не се гънат лесно,за да може бързо да порят водата,когато се върви,също мрежата трябва да е ситна и да не тежи много(аз ползвам старо изкуствено перде,с подходящо "око".Друга тънкост е,когато се извадят скариди със водорасли или не,и се изсипят на цимента,почва едно подскачане и събиране бройка по бройка.Аз използвам голяма кофа почти пълна с вода,изсипвам всичко вътре и с бавни движения изкарвам зелениите навън,като внимавам да не остават скариди в зеленото,обикновенно те слизат на дъното и водораслите остават отгоре за изхвърляне.Вече в къщи на маса,слагам една покривка и ги изсипвам,за доизчистване от останалите малко водорасли.И първата доза отива за пържене,а бирата е даже студена. sunglasses2
Има и начин,както каза Киро с тръни,той се практикува от лодка,използват се един вид сухи тръни,дето вятъра ги търкаля ,когато са изтръгнати,облицоват се с мрежа и се пускат на дъното с въже и камък,вадят се внимателно и се изтръскват скаридите.


Последната промяна е направена от Моряка на Пет 11 Юни 2010 - 21:57; мнението е било променяно общо 1 път
Моряка
Моряка
глоб.модератор
глоб.модератор

Регистриран на : 15.05.2009
Брой мнения : 8114 Рожд.дaта : 30.12.1967
Години : 56

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  КИРО Пет 11 Юни 2010 - 21:56

Когато искате да ги съхраните по-дълго за стръв,поне деня да изкарат,
дръжте ги във водорасли,но без вода.Те им осигуряват няколко часа влага.
А скаридата има дълъг живот навън,поне 1-2 часа при 20*,зависи от времето пак де.
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  rikitikitavi Съб 12 Юни 2010 - 6:57

Доколкото знам в България има два вида скариди. Тази която най-често се вижда и е на ивици и пясъчната или магарешката, която е на точки. Пясъчната е няколко пъти по-голяма от обикновенната и почти се доближава до океанската.
При ловенето на скаридите с кеп трябва да се прави едно "затваряне" точно преди да се вдигне кепа. Така не се дава възможност на тези скариди плуващи около главата на кепа да изчезнат.
Почти всяко нещо в морето че скариди, а пък те самите са лоши плувци затова винаги стоят до камъни, и са предимно нощни животни.
Любимо място за стоене през деня в морето са подводните козирки и цепки в камъни. Застанем ли до камък и при спокойна вода, има ли скарида поне една ще се е показала до камъка.
Имаме ли плиткачи където почти няма вълни и има много водорасли-там често има скариди.
При бурно море, ако ни е спешно намиране на скариди, гребем с кепа само от "наветрената" страна на най-големите камъни, близо до дъното.
Най-лесно се ловят скаридки късно вечерта когато морето се успокои и по плажа няма хора. Светнем ли с фенер във водата, очите им светят като две искрички.
За кепа само да добавя- Желателно е да е с двоен обръч. на вътрешния се закача мрежата а външният се търка по камъка. Така не ни се къса мрежата.
Ако мястото на което ловим скаридите е голямо и равно- дълги стени на кеи или обширни пясъчни полета (като в езерото) кепа се прави с форма на отрязан кръг и се вързва само с въженце на принципа на хвърчилото. По пясъка се дърпа с лодка на бавен ход, а на стените на ръка.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  boysa Пет 19 Апр 2013 - 11:58

Здравейте! Може ли да попитам има ли забрана за любителски улов на скариди?

Питам защото преди няколко дни служител на ИАРА е направил забележка на баща ми, че били забранени. Трябвало да се вадят некакви бележки и можело по един кг/ден, но от къде незнам. Четох закона такава не открих, само размар над 5см. Обадих се в ИАРА от там ми казаха, че били разрешени само за стопонски риболов. Любителски били забранени???
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 930 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  rikitikitavi Пет 19 Апр 2013 - 12:33

Да ни е честита поредната забрана. Беше трицона, после калкан , а сега и скариди. Аз ще си ги бракониерствам значи като ми се наложи. Няма как.
rikitikitavi
rikitikitavi
...........................
  ...........................

Регистриран на : 25.02.2010
Брой мнения : 2279 Рожд.дaта : 12.05.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  boysa Пет 19 Апр 2013 - 14:09

Здравей Ники! Точният отговор беше след като не са разрешени озночавало, че са забранени. Аз мисля, че е обратното. Поканен съм да отида да поговорим. Искам само да разбера какви документи ще са нужни и да се подготвя. Иначе сега скаридите са много едри. Надявам се само това да не е поредния монопол подкрепен от държавата ни.
boysa
boysa
...........................
  ...........................

Регистриран на : 19.06.2012
Брой мнения : 930 Рожд.дaта : 22.08.1976
Години : 47

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  roko koko Пет 19 Апр 2013 - 14:52

С харпун забранени ли са?Аз само с харпун ги моря -мноо съм бърз и точен :525707397c05bb
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  КИРО Пет 19 Апр 2013 - 17:59

Боянееее,тя твоята стана като в казармата.
Старшината: - след десет минути всички строени на плацаааа.
Един "шинел" пита: - с каси или без каски др.старшина?
- С каскииии.

Ако не беше питал,всички спокойно щяхме да си ги ловим.
Сега ще трябва се крием да го е..... смях
КИРО
КИРО
мир на праха му

Регистриран на : 16.05.2009
Брой мнения : 21389 Рожд.дaта : 17.12.1957
Години : 66

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  тони котев Пет 19 Апр 2013 - 18:53

Да кажа и аз за моя опит.Няколко години изкарах на к-г Златна рибка-до Созопол.
Там имаше, вече морето го взе, стар кей.Хубави години бяха , караваната ми беше на самия бряг на морето , а лодката стоеше готова на брега.
Сутрин преди влизане в морето слагах очилата и шнорхела и с един рибарски кеп със ситна мрежа влизах и започвах кол по кол да обирам скаридките.Дълбочината започва от 30см. и стига да около 2та метра.С едно завъртане на коловете на кея, събраните скариди стигаха да ловиме попчета 2ма или 3ма човека до към обяд и оставаше и за мезе.
След това се преместих на к-г Черноморец и като разбрах , че има подобен кей от страната Градина проблема със стръвта беше решен.Газ с лодката и със същата тактика си набавях доволно количество скариди.
За мене скаридата, белена, е най-добрата стръв за попче, е понякога се случва да капризничи но като цяло най-добри резултати имам на скарида.
Румбата(Роко коко) знае, че няма празно sunglasses2 при мене.
тони котев
тони котев
...........................
  ...........................

Регистриран на : 05.06.2010
Брой мнения : 827 Рожд.дaта : 21.08.1966
Години : 57

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  roko koko Съб 20 Апр 2013 - 11:13

135d02aa35ad75a2cb71 Така е .Тази година отново 556b43b07afed4656d79
roko koko
roko koko
...........................
  ...........................

Регистриран на : 14.09.2010
Брой мнения : 4391 Рожд.дaта : 23.04.1975
Години : 49

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  Ribarina Съб 20 Апр 2013 - 20:12

Последните няколко години скарида има хубава на скалите зад Черноморец (Таласакра,там къде ходим за заргани и вече опънаха ограда)Миналата година преди да затворят хванах много и едри скариди там.А пък до преди пет години ходих на м-у Крайморие и Рибарското селище.Там имама един залив страшно плитък и държи едни рехави кафяви водорасли,в които има много скарида.Но сега явно е много замърсено и тези водорасли се замениха от едни гадни и лигави зелени.Аз си направих арпай и преди с едно минаване си събирах над кило хубава скарида,понеже мрежата я оставих с голямо око.Сега е някаква мъка,или скаридата е дребна или въобще я няма.Гледам последно време слагат нощно време кошове със светлина вътре и там вадят много скарида,но май е бракониерски този метод
Ribarina
Ribarina
...........................
  ...........................

Регистриран на : 09.03.2010
Брой мнения : 1898 Рожд.дaта : 29.06.1982
Години : 41

Върнете се в началото Go down

Улов на скариди Empty Re: Улов на скариди

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите